Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βάση το ίδιο το Skroutz με το νέο σύστημα προβλέπεται να εξοικονομήσω περίπου το 1/4 του ποσού που εξοικονόμησα με το παλιό σύστημα (με τη συνδρομή που έχω τώρα, αυτήν του 0,01€). Αυτό και μόνο μου ήταν αρκετό ώστε να ακυρώσω την ανανέωση της συνδρομής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα εληξε και η δικια μου συνδρομη  και εννοειτε δεν θα ανανεωσω. Δεν με ενοχλησε  τοσο η αυξηση της συνδρομης, οσο η αυξηση του οριου των δωρεαν μεταφορικων στα 25 ευρω την στιγμη που πολλες φορες το 20αρικο ηδη μου ηταν υψηλο και αγοραζα βλακειες μονο και μονο για να το συμπληρωσω.

Αυξηση συνδρομησ απο 17->25 ευρω και ταυτοχρονα να σου προσφερει πολυ χειρότερες υπηρεσίες  παει πολυ. Για να μην σχολιασω για την μεγιστη κοροιδια των σκρουτζ coins που ετσι οπως το εχουν διαμορφωσει ληγουν συνεχως, με αποτελεσμα μετα απο ενα χρονο συνδρομης και 23 παραγγελιες σε αυτο το ετος, να μην έχω  καταφερει να παρω ουτε  εστω μια  2ευρη επιταγη αφου τα coins εληγαν συνεχως.Ευχομαι να ακολουθησουν μαζικες ακυρωσεις.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα απο το chat του skroutz, όπου μου ανακοίνωσαν με καμάρι οτι η συνδρομή που ενεργοποιησα 12/6 15:00, ως παγκοσμια πρωτοτυπία, δεν λήγει 1 λεπτό πριν (12/6 14:59), ούτε καν τέλος προηγούμενης μέρας (11/6 23:59). Αλλά 24 ώρες νωρίτερα στις 11/6 14:59... με το ρολοι στο χέρι.

Είμαι εκνευρισμένος και με τον εαυτό μου που μπήκα να ξαναδιαβάσω τους νέους όρους με σκοπό να ανανεώσω χειροκίνητα!! Τόσο πολύ που σκέφτομαι να αρχίσω να στέλνω μαιλ για τα περι μη τήρησης συμβάσης με καταναλωτή όπου μπορώ....

Ήταν που ήταν στραβό το πραγμα, (που έψαχνα ανάμεσα σε προωθήσεις και διαφημίσεις να βρω την σύγκριση τιμής - τον κύριο σκοπό ύπαρξής τους) για εμένα το αποτελείωσαν.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Για εμένα η αυτόματη ανανέωση και χρώση πρέπει να γίνετε την τελευταία μέρα , όχι 6 μέρες πριν , λαμογιά . 

Έτσι έπρεπε να είναι.

Αυτό το σύστημα λέγεται ΑΠ (άμα περάσει). :-) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

έχω γλιτώσει 739 ευρώ απο μεταφορικα σε 162 παραγγελιες 

Ο υπολογισμός που κάνει το σκρουτζ για τα μεταφορικά είναι τελείως ότι να ναι.. Σε παραγγελία που δεν θα πλήρωνες έτσι και αλλιώς μεταφορικά ( όπως λέει και ο φίλος πιο πίσω, παραγγελία σκούπα 300 ευρώ ) Το σκρούτζ μπορεί να υπολογίσει μέχρι και 5 ευρώ μεταφορικά.
Επίσης το καλάθι σκρουτζ πολλές φορές είναι πιο ακριβό από άλλα μαγαζιά ( συνήθως σε κάτι καλώδια usb Κτλπ )
Και ένα ακόμα αρνητικό σε μια κατά τα άλλα πολύ ωραία υπηρεσία το σκρουτζ ποιντ. Επιλέγεις κενή θυρίδα και η παραγγελία σου δεν δεσμεύει την θυρίδα, για να πετύχει καλούς χρόνους παράδοσης. Με αποτέλεσμα αν η θυρίδα δεν αδειάσει να περιμένεις μέχρι και 2-3 μέρες. Φυσικά και δεν σε ενημερώνει αν αδειάσει άλλη θυρίδα κάπου αλλού.

Προσωπικά θα ακυρώσω συνδρομή και θα εξετάσω εναλλακτικές.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μένα μου έληξε σήμερα(προσφορα 0.01). Μέχρι χθες το τσακιζα, εκανα οσες παραγγελιες μπορουσα. Επαιρνα ρουχα, τα δοκιμαζα, ακυρωνα την παραγγελια τα επεστρεφα μεχρι να εξαντλησω τις δωρεαν επιστροφες. Αλλα δεν θα ανανεωσω. Ισως τα ξαναπουμε στην επομενη προσφορα.

Επεξ/σία από ideal09
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν σου αρέσει το σκρουτζ (το οποίο μάλιστα σου έδωσε όμορφα μια τζάμπα συνδρομή 0.01) αλλά να ταλαιπωρείς τα καταστήματα και τους κουριερ με ένα κάρο επιστροφές γιατί έτσι μπορείς;

Αυτοί τι σου φταίει το σκρουτζ;

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, APOMICHALIS είπε

Ο υπολογισμός που κάνει το σκρουτζ για τα μεταφορικά είναι τελείως ότι να ναι.. Σε παραγγελία που δεν θα πλήρωνες έτσι και αλλιώς μεταφορικά ( όπως λέει και ο φίλος πιο πίσω, παραγγελία σκούπα 300 ευρώ ) Το σκρούτζ μπορεί να υπολογίσει μέχρι και 5 ευρώ μεταφορικά.
Επίσης το καλάθι σκρουτζ πολλές φορές είναι πιο ακριβό από άλλα μαγαζιά ( συνήθως σε κάτι καλώδια usb Κτλπ )
Και ένα ακόμα αρνητικό σε μια κατά τα άλλα πολύ ωραία υπηρεσία το σκρουτζ ποιντ. Επιλέγεις κενή θυρίδα και η παραγγελία σου δεν δεσμεύει την θυρίδα, για να πετύχει καλούς χρόνους παράδοσης. Με αποτέλεσμα αν η θυρίδα δεν αδειάσει να περιμένεις μέχρι και 2-3 μέρες. Φυσικά και δεν σε ενημερώνει αν αδειάσει άλλη θυρίδα κάπου αλλού.

Προσωπικά θα ακυρώσω συνδρομή και θα εξετάσω εναλλακτικές.
 

μια χαρα ειναι ο υπολογισμος, ακομα και σε βαρια δεματα γλιτωνεις.. που πες οκ ιεναι οτι νανε ο υπολογισμος.. σε βαζω σε 162 παραγγελιες απο 3 ευρω (το ελαχιστον) εχουμε 162*3= 486 ευρω.. ειναι λιγα εστω και ετσι τα 486?

δν ισχυει δεν εχει 0 μεταφορικα σε μεγαλα δεματα

8/10 ειναι το ιδιο εαν οχι και φθηνοτερο.. ισχυει οτι σε καποιες περιπτωσεις ειναι πιο ακριβο.. μαντεψε ομως υπαρχουν κ εναλακτικες ..επισης ποιος αγοραζει καλωδια και usb μεσο σκροθτζ? 1 καλωδιο? οτι καλωδιο εχω αγορασει ειναι ειτε μεσο alieexpress, ebay κλπ , η εαν θελω κατι καλυτερο περνω 2-3-4 καλωδια που χρειαζομαι η κανα 4-5 φλασακια απο 3-4 ευρω να παω στα 20-25.. οποτε ακυρο και αυτο...

ποτε σρκουτζ ποιντ παντα το φερνουν σπιτι σιγα μην κανω τον διανομεα.. οσες φορες αγορασα εκτος καλαθι ειτε αργουν ειτε σε γραφουν στα @@@@ και σου λενε δν μπορουμε ειτε βρισκουν δικαιλογιες να μην στο φερουν..ενω μεσο σκρουτζ δεν εχει μα κ μου και κανα 2-3 φορες που ειχα θεμα ενα μνματακι στο τσατ του σκρουτζ και λυθηκε..

προσωπικα δν ακυρωνω συνδρομη γιατι μου εχει λυσει πολλες φορες τα χερια και με το support, και με τα μεταφορικα και με το κερδος και με αρκετα πραγματα... ποσες φορες αγορασα κατι και μετα απο 1-2-3-4 ωρες το εβγαλε αλλο μαγαζι πιο κατω οποτε ακυρωση της προηγουμενης και αγορα νεας και ουτε γατα ουτε ζημια.. πανε καντο αυτο σε μαγαζι εκτος καλαθιου να δω τι ακρη θα βγαλεις η κανε επιστροφη/εγγυηση.. και πριν μου πεις οτι αυτο γινεται και χωρις συνδρομη να σου θυμισω οτι πιο πανω γραφεις οτι καποιες φορες ειναι πιο φθηνα εκτος σκορυτζ που αυτο δν εχει σχεση με συνδρομη επισης.

 

 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα περισσότερα site των καταστημάτων απευθείας για 25 ευρώ παραγγελία είναι με δωρεάν μεταφορά άρα ο σκρουτζ δεν με έπεισε για ανανέωση και έφαγε μαύρο με την λήξη του .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, manos_ir είπε

ρε παίδες .... παρατήρησα οτι εξαφανίστηκαν τα coins....
γαργάρα...
 

εαν εληξε η συνδρομη ναι.. θα ξανα περνεις οταν κανεις

το λεει στους ορους 

2 ώρες πριν, dith είπε

Μόλις επέστρεψα απο το chat του skroutz, όπου μου ανακοίνωσαν με καμάρι οτι η συνδρομή που ενεργοποιησα 12/6 15:00, ως παγκοσμια πρωτοτυπία, δεν λήγει 1 λεπτό πριν (12/6 14:59), ούτε καν τέλος προηγούμενης μέρας (11/6 23:59). Αλλά 24 ώρες νωρίτερα στις 11/6 14:59... με το ρολοι στο χέρι.

Είμαι εκνευρισμένος και με τον εαυτό μου που μπήκα να ξαναδιαβάσω τους νέους όρους με σκοπό να ανανεώσω χειροκίνητα!! Τόσο πολύ που σκέφτομαι να αρχίσω να στέλνω μαιλ για τα περι μη τήρησης συμβάσης με καταναλωτή όπου μπορώ....

Ήταν που ήταν στραβό το πραγμα, (που έψαχνα ανάμεσα σε προωθήσεις και διαφημίσεις να βρω την σύγκριση τιμής - τον κύριο σκοπό ύπαρξής τους) για εμένα το αποτελείωσαν.

και τι ελεγαν οι οροι??

Επεξ/σία από pasxaliskar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Alexaras1991 said:

Οκ δεν σου αρέσει το σκρουτζ (το οποίο μάλιστα σου έδωσε όμορφα μια τζάμπα συνδρομή 0.01) αλλά να ταλαιπωρείς τα καταστήματα και τους κουριερ με ένα κάρο επιστροφές γιατί έτσι μπορείς;

Θα είμαι λίγο εκτός θέματος για το Plus και για την παραπάνω περίπτωση δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά γενικά ποτέ δεν μου άρεσε και εξακολουθεί να μην μου αρέσει η λογική των επιστροφών όπως έχει διαμορφωθεί στην ελληνική αγορά. Ή μάλλον η δυσκολία με την οποία αυτές πραγματοποιούνται.

Διαβάζοντας reviews του εξωτερικού, είτε από Amazon είτε από άλλους μικρότερους πωλητές, βλέπεις με πόση ευκολία ο κόσμος έξω επιστρέφει προϊόντα που ήταν ελαφρώς ελαττωματικά, δεν ήταν όπως τα περίμεναν, είχαν λάθος/ελλειπή περιγραφή ή εν πάση περιπτώσει δεν τους βόλεψαν ή δεν τους άρεσαν. Εκτός κι αν κάνω λάθος, ο νόμος θεωρητικά σου επιτρέπει να κάνεις υπαναχώρηση εντός κάποιων ημερών χωρίς να εξηγήσεις επακριβώς τα πως και τα γιατί.

Τουναντίον στην ελληνική αγορά νομίζω ότι υπάρχει μια πολύ μεγάλη αδράνεια στον συγκεκριμένο τομέα, με πολλά καταστήματα να σε πρήζουν όσο δεν πάει αν θέλεις να επιστρέψεις κάτι, να καθυστερούν να απαντήσουν, να ζητάνε να δοκιμάσουν τα ίδια (ή η τυχόν αντιπροσωπεία!) το προϊόν για να επιβεβαιώσουν ότι είναι προβληματικό, σου χρεώνουν μεταφορικά επιστροφής για ελαττωματικά προϊόντα, δεν επιστρέφουν χρήματα αλλά απαιτούν να αγοράσεις κάτι άλλο σε παρόμοια τιμή (ή καθυστερούν πολύ την όλη διαδικασία), συχνά συγκινούνται μόνο αν αρχίσεις απειλές μέσω ΙΝΚΑ ή Συνηγόρου Καταναλωτή ή Paypal (αν διατίθεται) κλπ.

Εκεί είναι που το εκάστοτε Skroutz λειτουργεί ως εγγυητής ότι θα σε απαλλάξει από την επίπονη διαδικασία επιστροφής.

Θεωρώ πως για κάθε έναν που "ταλαιπωρεί" καταστήματα και κούριερ με ένα κάρο επιστροφές, υπάρχουν άλλοι χίλιοι που είτε ταλαιπωρούνται οι ίδιοι από τα καταστήματα, είτε διστάζουν να προβούν σε υπαναχώρηση ακριβώς για να γλυτώσουν τυχόν μπλέξιμο. Γι' αυτό δεν έχω καμία συμπάθεια προς τα καταστήματα όταν αναφέρονται οποιουδήποτε είδους επιστροφές, ακόμα κι όταν αυτές είναι τρόπον τινά κάποιο exploit. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης θα έπρεπε να έχει πάντα δίκιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, pasxaliskar said:

και τι ελεγαν οι οροι??

Οι όροι λένε 365 ημέρες.

Άρα, τυπικά: "12/6/2023 14:59" + 365 ημέρες = "11/6/2024 14:59"

Ωστόσο, φαίνεται κάπως περίεργο, καθώς συνηθίζεται σε συνδρομητικές υπηρεσίες η λήξη να είναι τα μεσάνυχτα.

39 minutes ago, nzeppos said:

Διαβάζοντας reviews του εξωτερικού...

Άσε, στο εξωτερικό επιστρέφουν χρησιμοποιημένα επειδή δεν τους ικανοποίησαν. Εδώ πρέπει να είναι του κουτιού (edit: και σε σφραγισμένο άθικτο κουτί) για να τα επιστρέψεις.

6 hours ago, dkstopo said:

προφανώς ειναι το τραπεζικό νταβατζιλικι, αυτες τις 6 μερες τα λεφτα δεν είναι σε αυτούς αλλά κάπου στο "τραπεζικό αέρα" βαλερ το λενε στην γλώσσα τους 

Αυτό και αν είναι πρωτάκουστο. Τα συναλλακτικά ήθη σε όλες τις συνδρομητικές υπηρεσίες λένε πως η χρέωση γίνεται στην επέτειο, όχι 7 ημέρες πριν. Αν καθυστερεί η τράπεζα να τους τα βάλει 2 ημέρες, είναι τρύπα που την παίρνει πάνω της η επιχείρηση.

Also, valeur 7 ημερών δεν υπάρχει πουθενά στον τραπεζικό κόσμο. Απλά θέλουν να διασφαλίσουν ότι θα κάνουν τις όποιες προσπάθειες είσπραξης πριν την ανανέωση, ούτως ώστε να μη σου δώσουν ούτε μια μέρα δωρεάν χωρίς να έχει κλειδώσει η πληρωμή.

Επεξ/σία από l3ft3r1s
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...