Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IMO 25 ευρω η ετήσια συνδρομη δεν ειναι το προβλημα. Αλλα το οτι θες απο 25 ευρω και πανω για δωρεάν μεταφορικά και απο ενα μονο μαγαζι ειναι απλα γελοίο. Δεν συμφέρει καθολου πλεον.Και το συνεχες ψάξιμο στο σκρουτζομαγαζο να βρεις να συμπληρώσεις τα 25 ευρω ειναι βλακώδες χάσιμο χρόνου+ψυχοφθόρο.

 

 

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, mecanomecano είπε

IMO 25 ευρω η ετήσια συνδρομη δεν ειναι το προβλημα. Αλλα το οτι θες απο 25 ευρω και πανω για δωρεάν μεταφορικά και απο ενα μονο μαγαζι ειναι απλα γελοίο. Δεν συμφέρει καθολου πλεον.Και το συνεχες ψάξιμο στο σκρουτζομαγαζο να βρεις να συμπληρώσεις τα 25 ευρω ειναι βλακώδες χάσιμο χρόνου+ψυχοφθόρο.

 

 

 

Έχουμε γεμίσει από 10 άχρηστα πράγματα ο καθένας η από 10 οδοντόκρεμες 10 χαρτιά υγείας κτλ κτλ. Μπούμερανγκ θα τους γυρίσει αν δεν τους έχει ήδη γυρίσει. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mecanomecano είπε

IMO 25 ευρω η ετήσια συνδρομη δεν ειναι το προβλημα. Αλλα το οτι θες απο 25 ευρω και πανω για δωρεάν μεταφορικά και απο ενα μονο μαγαζι ειναι απλα γελοίο. Δεν συμφέρει καθολου πλεον.Και το συνεχες ψάξιμο στο σκρουτζομαγαζο να βρεις να συμπληρώσεις τα 25 ευρω ειναι βλακώδες χάσιμο χρόνου+ψυχοφθόρο.

 

 

 

Αυτό ακριβώς. Και πολύ μεγαλύτερη αύξηση συνδρομής θα ήταν απολύτως ανεκτή με τους αρχικούς όρους (20 ευρώ από 3 καταστήματα η έστω κάτι τέτοιο συνδυαστικό)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα πετυχει παλιοτερα συμπληρωμα διατροφης στο skroutz που ειχε 11 ευρω ακριβοτερα με το προσθηκη στο καλαθι, σε συγκριση με το να το παρεις απο καποια καταστηματα με 2 ευρω χρεωση box now.

Δηλαδη στην περιπτωση αυτη που ειχε πανω απο 25 ευρω, σε συμφερε να πληρωσεις μεταφορικα. Πλεον ειναι ευκολη η διαδικασια στα περισσοτερα e-shop αγορα ως επισκεπτης, οι φορμες ειναι προ-συμπληρωμενες απο τον browser, οποτε δεν υπαρχει η "δικαιολογια", χρησιμοποιω skroutz για να εχω ευκολα 1 account για ολα.

Πλενεκτημα skroutz:

Πιο ευκολα παιρνεις επιστροφη χρηματων απο το skroutz/web σαν διαδικασια σε σχεση με καταστημα.

Η πολιτικη βγαινω ψωνιζω, και αν χρειαστει επιστρεφω για να παρω πισω "μετρητα" στο καταστημα δεν συνηθιζετε, καθως λογω παλιοτερης εργασιας γνωριζω πως καποια καταστημα λιανικης μιλανε με τα κεντρικα για να παρουν εγκριση για επιστροφη χρηματων σε μεγαλα ποσα και περιμενεις στην αναμονη. Καποια καταστηματα επισης επιστρεφουν με τραπεζικη καταθεση και συμπληρωνεις χειρογραφα στο ταμειο.

Παραδειγμα απο 3 ζευγαρια παπουτσια, επιστροφη τα 2 η αγορα το ιδιο μπουφαν online σε 2 μεγεθη αν δεν εισαι σιγουρος για να το δοκιμασεις. Γνωριζεις πως και 100-500 ευρω να χρεωθεις προσωρινα θα σου επιστραφουν απο skroutz αν δεν εχει γινει ζημια στο προιον και εισαι μεσα στους ορους. Επισης η επιστροφη θεωρειτε χρεωση δικη τους ακομα και να μην παει "καλα" η αγορα και δεν κρατησεις τιποτα. Πιο ευκολα επιστρεφεις στην θυριδα 500m απο εσενα ή κουριερ στον χώρο σου στην Αττικη, σε συγκριση με το να πας στο καταστημα.

Βεβαια απο καταστημα βλεπεις καλυτερα το προιον και αποφευγεις τυχον κατι που δεν σου αρεσει. 

Στο skroutz δεν εχεις να κανεις με το καταστημα στα "λογιστικα" και αποφευγεις τους περιτους ελεγχους.

 

Επεξ/σία από simply88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2024 στις 2:48 ΜΜ, GusGiv είπε

Μου αυξάνεις κύριε τη συνδρομή, ''οκ'' , τι παραπάνω μου προσφέρεις ώστε να έχω κίνητρο να ανανεώσω; Τι αναβάθμισες στις υπηρεσίες σου και με χρεώνεις τόσο παραπάνω;

 

Ναι αλλά μας έδωσαν περύσι με 0,01€..

 

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mecanomecano είπε

IMO 25 ευρω η ετήσια συνδρομη δεν ειναι το προβλημα. Αλλα το οτι θες απο 25 ευρω και πανω για δωρεάν μεταφορικά και απο ενα μονο μαγαζι ειναι απλα γελοίο. Δεν συμφέρει καθολου πλεον.Και το συνεχες ψάξιμο στο σκρουτζομαγαζο να βρεις να συμπληρώσεις τα 25 ευρω ειναι βλακώδες χάσιμο χρόνου+ψυχοφθόρο.

 

 

 

Συμφωνώ, 25 € είναι πολλά για να συμπληρώσεις από ένα μαγαζί τα 20 €ήταν οριακά και πολλές φορές πλήρωνα μεταφορικά, πλέον το έκοψα και εγώ. Έτσι θα χάσουν πολύ κόσμο ήδη τέσσερα άτομα που είχαν plus το έκοψαν όλοι.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το plus είναι για όσους κανουν αγορες καθε εβδομάδα, όσοι κανουν κάτω των 15 το χρόνο με "μικροποσα" δεν λέει. 

με την περσινή κίνηση μάζεψαν κόσμο που δισταζε να κανει την κινηση και πολύ "βαλούτα" γιαυτούς 

Ακύρώνουν όσοι δεν τους συμφέρει  λόγω λιγων παραγγελειών και θα τους μείνουν οι "καθαροί" πελάτες (θα ασχολούνται με λιγότερο κόσμο) και θα κάνουν οικονομία. κερδισμένοι από παντού είναι. 

Αλλωστε υπηρεσία είναι, σε συμφέρει? την πληρώνεις, δεν συμφαιρει? τα λέμε. 

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον και εγω εκοψα την συνδρομη.Για παπουτσια ρουχα που εχουν αξια πανω απο 50 ευρω τα παιρνεις συνηθως με δωρεαν μεταφορικα απο την ιστιοσελιδα τους.Στα 20 θα εκανα ανανεωση στα 25 ομως T-shirts κ.λπ που βγαινουν στο 20αρικο και λιγο πιο πανω αναγκαστηκα σε βαζει στο τρυπακι να αγορασεις και δευτερο προιον απο το ιδιο καταστημα για να γλυτωσεις τα μεταφορικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έπαιρνα κάθε μήνα άμμο για τον γατο μας που έβγαινε 20 με δωρεάν μεταφορικά. Τώρα στα 25 ξεφεύγει πολύ να ανεβαίνω ένα ταληρο κάθε μήνα με άχρηστα πράγματα. Έφαγε και από μένα άκυρο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανανέωσα την συνδρομή εδώ και ένα μήνα. Παρατήρησα την συμπεριφορά μου έκτοτε. Δεν ξαναπήρα κάτι από το skroutz.

Χρειάστηκε όμως να αγοράσω μία σκούπα ρομπότ για το σπίτι. Μπήκα στο skroutz και μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα καταστήματα για ένα είδος με αξία 300 ευρώ με χρέωναν μεταφορικά πλέον. Λέω δεν είναι δυνατό, το ποσό είναι μεγάλο, δεν μπορεί να το απορροφήσει κανείς το κόστος των μεταφορικών;

Τελικά την πήρα από το shopflix με ελάχιστα καλύτερη τιμή και χωρίς να πληρώσω μεταφορικά. Η παραλαβή της θα γίνει σε ένα πρακτορείο ΟΠΑΠ της περιοχής μου, δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

Χρειάστηκα ένα βιβλίο Αγγλικών αξίας 24,3 ευρώ. Πάλι το skroutz δεν με βόλεψε. Το πήρα πάλι από το shopflix και για κάποιον λόγο δεν πλήρωσα μεταφορικά.

Το θέμα είναι ότι με βολεύει και αυτό το μοντέλο πλέον. Ανοιχτή αγορά είναι, δεν θα είχα πρόβλημα να μπω σε οποιοδήποτε site για να μην πληρώνω τα μεταφορικά. Το θέμα είναι ότι το skroutz αυτή την ευκολία για τα ποσά άνω των 20 ευρώ στην προσέφερε και είχε μεγάλη αξία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, netagra είπε

Δεν ανανέωσα την συνδρομή εδώ και ένα μήνα. Παρατήρησα την συμπεριφορά μου έκτοτε. Δεν ξαναπήρα κάτι από το skroutz.

Χρειάστηκε όμως να αγοράσω μία σκούπα ρομπότ για το σπίτι. Μπήκα στο skroutz και μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα καταστήματα για ένα είδος με αξία 300 ευρώ με χρέωναν μεταφορικά πλέον. Λέω δεν είναι δυνατό, το ποσό είναι μεγάλο, δεν μπορεί να το απορροφήσει κανείς το κόστος των μεταφορικών;

Τελικά την πήρα από το shopflix με ελάχιστα καλύτερη τιμή και χωρίς να πληρώσω μεταφορικά. Η παραλαβή της θα γίνει σε ένα πρακτορείο ΟΠΑΠ της περιοχής μου, δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

Χρειάστηκα ένα βιβλίο Αγγλικών αξίας 24,3 ευρώ. Πάλι το skroutz δεν με βόλεψε. Το πήρα πάλι από το shopflix και για κάποιον λόγο δεν πλήρωσα μεταφορικά.

Το θέμα είναι ότι με βολεύει και αυτό το μοντέλο πλέον. Ανοιχτή αγορά είναι, δεν θα είχα πρόβλημα να μπω σε οποιοδήποτε site για να μην πληρώνω τα μεταφορικά. Το θέμα είναι ότι το skroutz αυτή την ευκολία για τα ποσά άνω των 20 ευρώ στην προσέφερε και είχε μεγάλη αξία.

Έτσι αυτο είδα και εγώ. 

Έλεγες αφού έχω δωρεάν μεταφορικά ας παραγγείλω κάτι αχρηστο η οτιδήποτε. Κάπου εκεί την πατάς και γεμίζεις το 20αρικο με άχρηστα πράγματα. 

Τελικά γλιτώνεις λεφτά χωρίς skroutz plus. Θα παραγγείλεις μόνο αυτά τα απαραίτητα κάθε 2 3 μήνες και τέλος. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2024 στις 6:44 ΜΜ, Dj_kourampies είπε

Αυτό ακριβώς. Και πολύ μεγαλύτερη αύξηση συνδρομής θα ήταν απολύτως ανεκτή με τους αρχικούς όρους (20 ευρώ από 3 καταστήματα η έστω κάτι τέτοιο συνδυαστικό)

Και 30€ να το έκαναν με 3 καταστήματα πάλι καλά θα ήταν ή 40€ χωρίς περιορισμό καταστημάτων.

36 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έτσι αυτο είδα και εγώ. 

Έλεγες αφού έχω δωρεάν μεταφορικά ας παραγγείλω κάτι αχρηστο η οτιδήποτε. Κάπου εκεί την πατάς και γεμίζεις το 20αρικο με άχρηστα πράγματα. 

Τελικά γλιτώνεις λεφτά χωρίς skroutz plus. Θα παραγγείλεις μόνο αυτά τα απαραίτητα κάθε 2 3 μήνες και τέλος. 

Γενικά είναι τέρμα λάθος τακτική γιατί πέραν απ' τα άχρηστα πράγματα σπαταλάς και χρήματα. Αν χρειάζεσαι 3-4€ για τα δωρεάν μεταφορικά οκ. Πάρε κάτι άχρηστο ή μία ή άλλη έρχεται. Αν όμως ξεπερνάς αυτό το ποσό ή ακόμη αν κάνεις και το αντίθετο, δηλαδή το προϊόν να κοστίζει 19,99€ και εσύ να παίρνεις κάτι 3€ για τα μεταφορικά και μόνο, τότε μόνο χαμένος είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2024 στις 2:23 ΜΜ, zacharias99 είπε

Νομίζω ότι αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτά που γράφω. Ούτε είμαι υπέρ του Σκρουτζ, αλλά αντιθέτως θεωρώ ότι αντί να βελτιώνεται, χαλάει σαν υπηρεσία. 

Τη νοοτροπία μας ως καταναλωτές σχολίασα περισσότερο.

Ναι αλλά υπάρχει και κόσμος που δεν γνώριζε την διαδικασία.  Ειδικά όσοι ήταν νέοι συνδρομητές.  Ακόμη και εμείς οι παλιότεροι την πατήσαμε κάποιοι όταν έγινε για πρώτη φορά, δεν ήταν και τόσο σαφές ότι θα γίνει η χρέωση κάποιες ημέρες πριν!

Στις 7/6/2024 στις 5:07 ΜΜ, Arkin είπε

Η πλειοψηφια ειναι καπως ετσι 

δεν βαριεσαι 1 ευρω πανω ο καφες δεν εγινε κατι

δεν βαριεσαι μισο ευρω πανω το λιτρο η βενζινη δεν εγινε κατι

δεν βαριεσαι 10 ευρω πανω η συνδρομη το χρονο δεν εγινε κατι

δεν βαριεσαι 20 ευρω η ξαπλωστρα απο 10 περσι δεν εγινε κατι

Καπως ετσι φτασαμε να χρωσταει το 90% των ελληνων και να συνεχισει να λεει δεν βαριεσαι. 

Προφανως εχει βαλει το χερακι του και το κρατος για ολα τα παραπανω και το δεν βαριεσαι του ελληνα αλλα ο καθενας οπως στρωνει κοιματε. 

Τα πολλα δεν βαριεσαι στο τελος θα σε φερουν σε ενα τελμα οπου θα αναγκαστεις να τα κοψεις ολα για να συνεχισεις. 

Ο Έλληνας βαριέται γενικώς, βαριέται να ψηφίσει, βαριέται να διεκδικήσει τα δικαιώματα του, βαριέται τα πάντα, άρα τι περιμένεις; Βρίσκουν και τα κάνουν!

Στις 8/6/2024 στις 1:28 ΜΜ, nek4d είπε

Σταματησαν γενικα αλλα οχι εντελως, δινουν ακομη, σε σπανιες/λιγοτερες περιπτωσεις αλλα και πιο σωστα πλεον, αφου πριν, σε καθε λαθος τιμη, εριχναν ολοι παραγγελια για πλακα, ξεροντας πως δεν υπαρχει περιπτωση να εκτελεστει, ισα για τα κουπονια. Στα οφθαλμοφανη λαθη λοιπον, σταματησαν, στις πιο "λογικες" ακυρωσεις, δινουν ακομη. Αγνωστα τα νεα κριτηρια αλλα ετσι και αλλιως, δωρο ηταν.

 

Νομίζω ότι κάνουν σε γενικά πλαίσια περικοπές όπου μπορούν! Δεν τους ενδιαφέρει πλέον όσο παλιότερα η εικόνα τους αφού θεωρούν ότι έδεσαν αρκετούς γαϊδάρους! Επίσης, δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γνωρίζει κάποιος ότι μια παραγγελία δεν θα εκτελεστεί και να μπαίνει στην διαδικασία απλά για ένα κουπόνι 2-3-5€;

Από την άλλη, εγώ προσωπικά δεν χαιρόμουν κάθε φορά που κέρδιζα κουπόνι! Το ότι έπαιρνα κουπόνι αξίας 2 Ευρώ δηλαδή αλλά με έβαζε ξανά στην διαδικασία να συμπληρώσω νέα παραγγελία, ειδικά μετά από μερική ακύρωση, το κοστολογώ πολύ περισσότερο από τα 2-5 € που έδιναν, αφήστε δε που σε πολλές περιπτώσεις κάλυπτα απλά μέρος της διαφοράς τιμής που προέκυπτε πλέον...

Στις 9/6/2024 στις 12:15 ΜΜ, dkstopo είπε

το plus είναι για όσους κανουν αγορες καθε εβδομάδα, όσοι κανουν κάτω των 15 το χρόνο με "μικροποσα" δεν λέει. 

με την περσινή κίνηση μάζεψαν κόσμο που δισταζε να κανει την κινηση και πολύ "βαλούτα" γιαυτούς 

Ακύρώνουν όσοι δεν τους συμφέρει  λόγω λιγων παραγγελειών και θα τους μείνουν οι "καθαροί" πελάτες (θα ασχολούνται με λιγότερο κόσμο) και θα κάνουν οικονομία. κερδισμένοι από παντού είναι. 

Αλλωστε υπηρεσία είναι, σε συμφέρει? την πληρώνεις, δεν συμφαιρει? τα λέμε. 

Αυτή είναι η νοοτροπία του μπορτζόβλαχου τεμπέλη επιχειρηματία που θέλει να δουλεύει όλο και λιγότερο και να κερδίζει περισσότερα από όσα του αξίζουν! Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να στηρίζω αυτές τις πρακτικές, άρα όταν θα λήξει η συνδρομή μου θα το σκεφτώ πολύ αν θα ανανεώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/11/2022 at 05:29, nicksoti said:

Θα την διακόψω κι εγώ όταν λήξει. 2 από τις 3 παραγγελίες μου  πρόβλημα χτες, όλη μέρα ταλαιπωρία. Και πλέον ρισκάρεις όλα τα προιόντα του 20ευρου από τον τυχόν κακό μαγαζί. 

Το support τους είναι μάλλον υπό κατάρευση, απαντούν μηχανικά,  δεν διαβάζουν καν προσεκτικά τι γράφεις ενώ σίγουρα δεν βλέπουν την παραγγελία σου.

 

 

Κάνω quote αυτό επειδή σήμερα έπαθα το ίδιο.
Του κάνω του τύπου "άλλο σε ρώτησα, άλλο απάντησες" 
Η απάντηση του ήταν "ε πάρτε αυτό που θέλετε και αν δεν σας κάνει, μπορείτε να το επιστρέψετε πίσω"
και του λέω δηλαδή θα ταλαιπωρηθώ τσάμπα επειδή δεν είσαι σίγουρος  για αυτό που σε ρώτησα. 

Δεν απάντησε ποτέ btw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...