Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Jhttps://www.insomnia.gr/forums/topic/771826-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-jmctech/?do=getNewCommentMCtech


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 22/03/2024 at 17:10, nasos96 said:

το γράφω και εδώ για να ξέρουν όσοι ενδιαφέρονται.

εγώ ρώτησα για iphone 15 pro max με αποφορολόγηση ως αυτοαπασχολούμενος. μ είπαν ναι οκ κανενα πρόβλημα και κανονικά είχε αφαιρεθεί το 24% παρακαλώ κ έπρεπε απλά να προχωρήσω στο τραπεζικό εμβασμα εντός 3 ημερών. 

Καθώς τα χρήματα και πάλι δεν είναι λίγα, επικοινώνησα κ τηλεφωνικά μαζί τους. μ είπαν ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον 1 μήνας και ρώτησα για την εγγύηση. μ είπαν ότι αν πάθει οτιδήποτε το κινητό το στέλνω πίσω στο μαγαζί και αν διαπιστωθεί ότι το σφάλμα είναι το κινητου και όχι σε κακή χρήση δική μ, προχωρούν σε επισκεύη. Δε ξέρω μ φάνηκε κάπως κ δε προχωρησα τελικά στην αγορά, να δίνεις 1000+ ευρώ και να μν έχεις εγγύηση επίσημη. και αν το μαγαζί βαρέσει κανόνι σε ποιον θα πας να στο φτιάξει δλδ? 

πλέον από ότι είδα το άλλαξαν κ αυτοί το έργο, πλέον αλλη τιμή λιανικής, άλλη τιμή σε προσφορά λιανικής κ άλλη σε τιμολογίο που υπολογίζεται στην κανονική τιμή. όλοι καταλαβαίνουμε ότι κάτι γίνεται με το ΦΠΑ σε όλα αυτά τα μαγαζια του ιντερνετ κ απορώ πως τους αφήνουν κ λειτουργούν. δε θα στήριζα τετοια μαγαζιά και ας πλήρωνα κατι παραπάνω προσωπικά. 

 

υ.γ. το καλύτερο είναι ότι ρώτησα 2 επίσημους προμηθευτές apple και μ είπαν ότι με τιμολόγιο παρέχεται  έτος εγγύηση 😂 ρεεε είστε τρελοί ρεεεε😂

15 pro max με αποφορολογηση το ειχαν ενα φεγγαρι 700κατι ευρω!! Προφανως δεν εστειλαν σε κανεναν κανενα ιφον 15προ μαξ. Τωρα το αυξησαν μετα το κραξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα εγω απο αυτο το μαγαζι κοιταω να αγορασω Motorola Moto G54 Power Edition 5G Dual SIM (12GB/256GB) στην καλυτερη τιμη της ελληνικης αγορας , εχω αγορασει μεχρι στιγμης 3-4 φορες απο αυτο το μαγαζι εξαρτηματα υπολογιστη τα οποια δεν ηταν αμεσα διαθεσιμα , πρεπει να τα προπληρωσεις και ο χρονος παραδοσης ηταν απο 16 εως 35 ημερολογιακες μερες , δεν ειχα καποιο προβλημα , δεν εχει βγαλει ποτε προβλημα καποιο προιον εντος εγγυησης ωστε να δω την εξυπηρετηση/αξιοπιστια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι το ίδιο κατάστημα στο skroutz εκτός του ότι δεν έχει τις πιο φθηνές τιμές,τουλάχιστον σε ένα προϊόν που βρήκα το έλεγε άμεσα διαθέσιμο την ώρα που στο best price το έχει 40€ κάτω και λέει 15-30 μέρες.Δηλαδη έχουν το προϊόν στο κατάστημα και παίζουν με την υπομονή μας επειδή αποφασίσαμε να το πάρουμε φθηνότερα από best price;Δεν γίνεται να είναι διαφορετικό μαγαζί,είναι ακριβώς τα ίδια και μάλιστα αγόρασα πρόσφατα κάτι από skroutz από το κατάστημα (όχι κινητό) και μου ήρθε σε 2 μέρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απίστευτο που ενώ βλέπουμε δεκάδες αξαπατημένο κόσμο

κάποιοι συνεχίζουν να βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος

δηλαδή πως να στο εξηγήσει κανείς - δεν αγοράζεις από εκεί που κάνει κακό στον οποιοδήποτε καταναλωτή

Υ.Γ. Δεν μου ήταν εύκολο να διεκδικήσω τα χρήματά μου. Και δεν το συζητώ πόσο χρόνο έχασα. Σίγουρα, διπλά χαμένος

Μην πω τριπλά (αν προσθέσω και την απογοήτευση από το κράτος), όταν για στοιχειοθετημένες κατηγορίες και ενεργό φάκελο στο Υπ. Ανάπτυξης δεν βλέπω άμεσα μέτρα προστασίας των καταναλωτών! 

Επεξ/σία από sotos_man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sotos_man είπε

Είναι απίστευτο που ενώ βλέπουμε δεκάδες αξαπατημένο κόσμο

κάποιοι συνεχίζουν να βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος

δηλαδή πως να στο εξηγήσει κανείς - δεν αγοράζεις από εκεί που κάνει κακό στον οποιοδήποτε καταναλωτή

Υ.Γ. Δεν μου ήταν εύκολο να διεκδικήσω τα χρήματά μου. Και δεν το συζητώ πόσο χρόνο έχασα. Σίγουρα, διπλά χαμένος

Μην πω τριπλά (αν προσθέσω και την απογοήτευση από το κράτος), όταν για στοιχειοθετημένες κατηγορίες και ενεργό φάκελο στο Υπ. Ανάπτυξης δεν βλέπω άμεσα μέτρα προστασίας των καταναλωτών! 

Φίλε έκανες παραγγελία από το jmc; πόσο περίμενες; 

Απο αυτά που διαβάζω για το συγκεκριμένο κατάστημα τουλάχιστον μετά από ακύρωση (όχι άμεσα) σου επιστρέφουν τα χρήματα σε κάποιες μερες

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα alan boy Έκανα παραγελία και περίμενα 40 ημέρες

χωρίς να υπάρχει καμία ενημέρωση και με δεκάδες εμαιλ και τηλέφωνα αναπάντητα.

Το καλύτερο όσο και να μην θες - βαριέσαι - δεν πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο τελικά για τον κόπο και τα χρήματά σου να κάνεις, είναι καταγγελία / και αμφισβήτηση τραπεζικής συναλαγής

 

ελπίζω να βοήθησα / και συγνώμη σε όσους κακοκάρδισα ; )

 

Υ.Γ. σήμερα μιλώντας (γιατί δεν το είχα πει στον κύκλο μου) έσωσα δυο συναδέλφυς να πάρουν προιόντα (ο ένας από JMC και ο άλλος από Perishop). Δεν ήξεραν τίποτα! Πήγαιναν τα χρήματά τους σαν πρόβατα στην σφαγή.

Απλά δλδ θα τα τόκιζαν ή θα τα αξιοποιούσαν προς όφελος τους, και εάν τους πολυ κουνηθείς - και κάνεις και καμία αμφισβήτηση συναλλαγής - σε ένα μήνα θα τα δεις πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είχες παραγγείλει; 

Και τελικά τα πήρες πίσω τα χρήματα; 

Επειδή στο best price είναι  στα πιστοποιημενα μαγαζιά το jmc. Και έχεις μια προστασία οτι δε θα χάσεις τα χρήματα σου αν Κάνεις εγγραφή στο πρόγραμμα ασφάλισης αγορών 

Οχι ότι δε θα στα αργήσουν σε περίπτωση ακύρωσης, αυτό είναι σίγουρο 

Εντωμεταξύ αυτές τις μέρες σκέφτομαι να κάνω παραγγελία από το συγκεκριμένο κατάστημα (κινητό το οποίο δε βιάζομαι το θέλω για δεύτερο) αλλά κάτι με κρατάει... 

 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παραγγελία από τις 16/02/2024 για 1 Χ Apple iPad 2022 10Gen 10.9" 64GB Silver ITA MPQ03TY/A
Διαθεσιμότητα: Παράδοση σε 15 - 30 ημέρες ->  κόστος 282,26 €
Και αναμένω να πιστωθούν τα χρήματα, ενώ έχω προχωρήσει κανονικά και σε όλες τις νόμιμες ενέργειες και καταγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τα πάρεις πίσω τα χρήματα. 

Πριν 1 χρόνο είχα κάνει μια παραγγελία 220 ευρώ που ακύρωσα άμεσα εγώ όχι το κατάστημα και μετά από 30 μέρες , μου τα έβαλαν πίσω 

Πριν πόσες μέρες ζήτησες ακύρωση; 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alan boy είπε

Θα τα πάρεις πίσω τα χρήματα. 

Πριν 1 χρόνο είχα κάνει μια παραγγελία 220 ευρώ που ακύρωσα άμεσα εγώ όχι το κατάστημα και μετά από 30 μέρες , μου τα έβαλαν πίσω 

Πριν πόσες μέρες ζήτησες ακύρωση; 

Εγώ ακύρωσα παραγγελία στις 13/3 και ακόμα περιμένω το refund.Χτες έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής στην Alpha.Με τον ένα η με τον άλλο τρόπο θα βγάλω άκρη πιστέυω γιατί πλήρωσα με πιστωτική κάρτα Visa.Αλλά δε συστηνω σε κανένα να μπλέξει με τέτοιου τύπου καταστήματα όσο δελεαστικές τιμές και αν δίνουν.Διαβάζω και το topic για παρόμοιο κατάστημα στη Λάρισα που έχει στήσει παρόμοια μπίζνα. Μυρίζει από μακρία Φπα καρουζέλ η φάση και αργά η γρήγορα όλοι αυτοί θα βρεθούν δεμένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραγγελια απο jmc για google pixel 8 pro στις 1/2/24 ηρθε την 1/4 σαν ψεμα. στις 20/3 μου εστειλαν μειλ οτι αλλαξαν προμηθευτη και βρεθηκε και μετα απο 9 μερες μου εστειλα μειλ οτι το εδωσαν σε μεταφορικη και ερχεται. θεωρω οτι ημουν ατυχος καθοτι ενας με μια μερα πριν απο εμενα παρελαβε στον μισο χρονο, 30 μερες, και ενας πιο αργοτερα απο εμενα , παρελαβε τρεις μερες πριν. τελος καλο ολα καλα. συμπερασμα να θεωρειτε τις 30 εργασιμες μερες στανταρ. πιο πριν ειστε απλα τυχερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, kainotomia είπε

παραγγελια απο jmc για google pixel 8 pro στις 1/2/24 ηρθε την 1/4 σαν ψεμα. στις 20/3 μου εστειλαν μειλ οτι αλλαξαν προμηθευτη και βρεθηκε και μετα απο 9 μερες μου εστειλα μειλ οτι το εδωσαν σε μεταφορικη και ερχεται. θεωρω οτι ημουν ατυχος καθοτι ενας με μια μερα πριν απο εμενα παρελαβε στον μισο χρονο, 30 μερες, και ενας πιο αργοτερα απο εμενα , παρελαβε τρεις μερες πριν. τελος καλο ολα καλα. συμπερασμα να θεωρειτε τις 30 εργασιμες μερες στανταρ. πιο πριν ειστε απλα τυχερος.

 σε μενα εκανε 40 μερες για να ερθει, pixel 8

οντως παντως ισχυει αυτο με τις απεργιες στην γερμανια που καθυστερουν τις παραγγελιες 10-15 μερες,τους βοηθα να δικαιολογησουν βεβαια τις παραπανω απο 30 ημερολογιακες μερες που βαζουν ενδεικτικα ως απωτατο χρονικο οριο παραλαβης

 

 

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, emp87 είπε

 σε μενα εκανε 40 μερες για να ερθει, pixel 8

οντως παντως ισχυει αυτο με τις απεργιες στην γερμανια που καθυστερουν τις παραγγελιες 10-15 μερες,τους βοηθα να δικαιολογησουν βεβαια περαιτερω καθυστερησεις στην αποστολη της παραγγελιας

 

 

μολις βρηκαν τον προμηθευτει, εφοσον τον αλλαξαν εκανε 9 μερες. συμπερασμα εχεις εφεδρεια ενα κινητο, δεν βιαζεσαι και οποτε ερθει. τα καθημερινα τηλεφωνα δεν αποδιδουν. οσον αφορα τις απεργιες στα μεσα αυτης παραγγειλα θηκες στο amazon .de και ηρθαν σε 7 μερες στα δωδεκανησα που ημουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kainotomia είπε

μολις βρηκαν τον προμηθευτει, εφοσον τον αλλαξαν εκανε 9 μερες. συμπερασμα εχεις εφεδρεια ενα κινητο, δεν βιαζεσαι και οποτε ερθει. τα καθημερινα τηλεφωνα δεν αποδιδουν. οσον αφορα τις απεργιες στα μεσα αυτης παραγγειλα θηκες στο amazon .de και ηρθαν σε 7 μερες στα δωδεκανησα που ημουν.

προσωπικα θεωρω οτι αξιζουν οι επιπλεον μερες αναμονης απο το οριο των 30 ημερων ή οι 20 επιπλεον μερες αναμονης (στην περιπτωση μου) σε σχεση με το αν θα παραλαμβανες κατι απο κινα που θεωρειται οτι εχει την μεγαλυτερη αναμονη παραλαβης οταν προκειται για προιον με σεβαστη διαφορα τιμης απο τα υπολοιπα καταστηματα λιανικης δλδ στα προιοντα απο ενα υψος τιμης και πανω,αλλα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο

τωρα το να παρεις κατι που θα σου κοστισει 5-10-15 ευρω φθηνοτερα και να υποστεις την μεγαλη αναμονη και την πιθανοτητα να ακυρωθει για τους περισσοτερους δεν αξιζει τον κοπο,αλλα για ορισμενους που δεν καιγονται να παραλαβουν αμεσα η σχετικα αμεσα , η μεταπωλουν η κοιτανε να γλιτωσουν και το ευρω αγοραζοντας στην χαμηλοτερη δυνατη τιμη δεδομενων των τρεχοντων τιμων εκεινης της περιοδου του προιοντος αξιζει τον κοπο

Επεξ/σία από emp87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, emp87 είπε

προσωπικα θεωρω οτι αξιζουν οι επιπλεον μερες αναμονης απο το οριο των 30 ημερων ή οι 20 επιπλεον μερες αναμονης (στην περιπτωση μου) σε σχεση με το αν θα παραλαμβανες κατι απο κινα που θεωρειται οτι εχει την μεγαλυτερη αναμονη παραλαβης οταν προκειται για προιον με σεβαστη διαφορα τιμης απο τα υπολοιπα καταστηματα λιανικης δλδ στα προιοντα απο ενα υψος τιμης και πανω,αλλα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο

τωρα το να παρεις κατι που θα σου κοστισει 5-10-15 ευρω φθηνοτερα και να υποστεις την μεγαλη αναμονη και την πιθανοτητα να ακυρωθει για τους περισσοτερους δεν αξιζει τον κοπο,αλλα για ορισμενους που δεν καιγονται να παραλαβουν αμεσα η σχετικα αμεσα , η μεταπωλουν η κοιτανε να γλιτωσουν και το ευρω αγοραζοντας στην χαμηλοτερη δυνατη τιμη δεδομενων των τρεχοντων τιμων εκεινης της περιοδου του προιοντος αξιζει τον κοπο

δεν μετανοιωσα που το πηρα απο αυτο το καταστημα, απλα θα επρεπε να εχουν εναν οριο ημερων για να απαντησει ο προμηθευτης τους πχ...20 μερες και οχι 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...