Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

diesel τωρα που τα αταργουνε στα αστικα κεντρα;;
με περιπου 350χλμ για μεσα στη πολη τι anxiety να εχω.. τωρα να παω να δω το αμαξι μου, 150χλμ θα εχω στο ντεποζιτο..

καλα αυτο το καταργουνε θα παιξει καιρο ακομα... κ εγω δεν ειμαι φαν του πετρελαιου (ιδιως στη πολη για ευνοητους λογους) αλλα απο πλευρας οικονομικής αποδοτικότητας και "αποσβεσεων" ειναι πιθανότατα καλυτερο...

 

σε διπλανο νήμα ειδα οτι ποσταραν τιμες για το νεο e-C3... και ειναι κατω απο 20 μετα την επιδοτηση... ο προβληαμτισμος μου εμενα ειναι η kwh που την πληρωνεις (κ εν τελει μπορει να σου ειναι ασυμφορο). Κατα τα αλλα εννοειται οτι αξιζει η αλλαγη σε ενα αυτοματο-πιο ξεκουραστο εν γενει αμαξι (οτι κ αν ειναι αυτό).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η οικιακή φόρτιση γιατί 0,30€/kWh ρε παιδιά; Τι χάνω; Εγώ στο σπίτι με πράσινο τιμολόγιο κλπ δεν έχω πληρώσει πάνω από 0,18€/kWh. Και αυτό ήταν τον Αύγουστο που μας έκλεψαν κανονικά οι εταιρείες διανομής ρεύματος. Με μία καλή συμφωνία και σταθερή τιμή κιλοβατώρας μπορεί να κλειδώσει τιμή στα 0,10-0,12€/kWh πολύ εύκολα.

Εκτός αν στο κόστος των 0,30 που αναφέρατε συμπεριλαμβάνετε και τις λοιπές χρεώσεις που έχει ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, JailbrokenDiesel said:

με το diesel 3008 παμε οπου θελουμε , αρα ειμαστε καλυμμενοι. 

3 hours ago, JailbrokenDiesel said:

μεσω Α.Οδο 50χμλ την ημερα ~7λ/100χλμ καταναλωση βενζινη. 

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το 3008 για να πηγαίνεις εσύ στη δουλειά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, thodoris20s said:

Η οικιακή φόρτιση γιατί 0,30€/kWh ρε παιδιά; Τι χάνω; Εγώ στο σπίτι με πράσινο τιμολόγιο κλπ δεν έχω πληρώσει πάνω από 0,18€/kWh. Και αυτό ήταν τον Αύγουστο που μας έκλεψαν κανονικά οι εταιρείες διανομής ρεύματος. Με μία καλή συμφωνία και σταθερή τιμή κιλοβατώρας μπορεί να κλειδώσει τιμή στα 0,10-0,12€/kWh πολύ εύκολα.

Εκτός αν στο κόστος των 0,30 που αναφέρατε συμπεριλαμβάνετε και τις λοιπές χρεώσεις που έχει ο λογαριασμός.

Εγώ δεν πληρώνω καθόλου λόγω Φ/β το ρεύμα, αλλά πληρώνω έξοδα Δεδδηε σύνολο ξεπερνά τα 20 λεπτα. Αλλά λέμε και 30 λεπτά να πάει πάλι αξίζει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris20s είπε

Η οικιακή φόρτιση γιατί 0,30€/kWh ρε παιδιά; Τι χάνω; Εγώ στο σπίτι με πράσινο τιμολόγιο κλπ δεν έχω πληρώσει πάνω από 0,18€/kWh. Και αυτό ήταν τον Αύγουστο που μας έκλεψαν κανονικά οι εταιρείες διανομής ρεύματος. Με μία καλή συμφωνία και σταθερή τιμή κιλοβατώρας μπορεί να κλειδώσει τιμή στα 0,10-0,12€/kWh πολύ εύκολα.

Εκτός αν στο κόστος των 0,30 που αναφέρατε συμπεριλαμβάνετε και τις λοιπές χρεώσεις που έχει ο λογαριασμός.

Είναι και οι ρυθμιζόμενες όποτε καταλήγει 0.30 (κ βαλε υπό προϋποθέσεις)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με το diesel ήθελα 7λιτ/100. Έχω δει και 8 στην πόλη. 

Με το ηλεκτρικό θέλω 16kw/100. Φορτίζω σπίτι και το επόμενο βήμα είναι τα ΦΒ. 

Κάνω 20.000 με 25.000 το χρόνο. 

Επειδή το diesel ήταν το μοναδικό αυτοκίνητο, και το κυκλοφορούσε η γυναίκα μου στην πόλη, πολλές φορές ήθελε και το dpf ξεμπουκωμα. 

Όπως έχω πει με το ηλεκτρικό όλα είναι καλύτερα. Αν κρατήσει και σε βάθος χρόνου η ποιότητα που βλέπω τώρα, ειλικρινά δεν με βλέπω να αλλάζω αυτοκίνητο... 

Ρε σεις πολλές ώρες στο δρόμο εκεί κάτω.. Είναι σαν να κάνω εγώ 100+100χιλ από την Ιόνια κάθε μέρα... 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ πάντως με το diesel ήθελα 7λιτ/100. Έχω δει και 8 στην πόλη. 

Με το ηλεκτρικό θέλω 16kw/100. Φορτίζω σπίτι και το επόμενο βήμα είναι τα ΦΒ. 

Κάνω 20.000 με 25.000 το χρόνο. 

Επειδή το diesel ήταν το μοναδικό αυτοκίνητο, και το κυκλοφορούσε η γυναίκα μου στην πόλη, πολλές φορές ήθελε και το dpf ξεμπουκωμα. 

Όπως έχω πει με το ηλεκτρικό όλα είναι καλύτερα. Αν κρατήσει και σε βάθος χρόνου η ποιότητα που βλέπω τώρα, ειλικρινά δεν με βλέπω να αλλάζω αυτοκίνητο... 

Ρε σεις πολλές ώρες στο δρόμο εκεί κάτω.. Είναι σαν να κάνω εγώ 100+100χιλ από την Ιόνια κάθε μέρα... 

 

Άστο πήγα εχθές γραφείο 35 λεπτά για 6 χιλιόμετρα τραγικό

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsofras είπε

Άστο πήγα εχθές γραφείο 35 λεπτά για 6 χιλιόμετρα τραγικό

Τι λες τώρα... 

Βάλε με κάθε μέρα να κάνω τα 180 χιλ Χ2 φορές Ιωάννινα Λευκάδα. Είναι 4 ώρες πήγαινε έλα από ιόνια Αμβρακία... Εντελώς ξεκούραστα... 

 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

ωχ Κηφισιας μυριζει αυτο ;) 

Αμφιθέας - Συγγρού

Και πάω απο Χαμοστέρνας για να μπω στο parking γιατί αν έκανα το λάθος να πάω απο Συγγρού να γυρίσω φτάνω άνετα τα 45-50 λεπτά

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντελώς αποκαρδιωτικο αυτο που ζούμε εδώ κ 1.5 - 2 χρονια .. 

οταν ξεκίνησε το shuttle bus σε εμας (2022), καναμε τη διαδρομη σε 01:10 (γλυφαδα μαρουσι, μέσω κεντρικών οδών παντα) και τωρα όσοι ξεκινανε απο γλυφαδα ειναι 01:40 
επιστροφη αλλο τόσο.. 

θα επρεπε εταιρειες που εχουν την δυνατοτητα, να δίνουν τουλαχιστον 2 ημέρες τηλεργασια, να αποφορτιζεται το ολο συστημα, εργαζόμενοι αλλα και δρόμοι..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ειναι εντελώς αποκαρδιωτικο αυτο που ζούμε εδώ κ 1.5 - 2 χρονια .. 

οταν ξεκίνησε το shuttle bus σε εμας (2022), καναμε τη διαδρομη σε 01:10 (γλυφαδα μαρουσι, μέσω κεντρικών οδών παντα) και τωρα όσοι ξεκινανε απο γλυφαδα ειναι 01:40 
επιστροφη αλλο τόσο.. 

θα επρεπε εταιρειες που εχουν την δυνατοτητα, να δίνουν τουλαχιστον 2 ημέρες τηλεργασια, να αποφορτιζεται το ολο συστημα, εργαζόμενοι αλλα και δρόμοι..

Έχουμε γίνει πάρα πολλοί πλέον για τους δρόμους της Αθήνας

Πριν πάμε στο κτίριο της Συγγρού ήμασταν τέρμα Δοϊράνης , εκεί πήγαινα με ποδήλατο γιατί με το αμάξι +  παρκιγκ ήθελα 20 λεπτά , ενώ με το ποδήλατο στα 15 λεπτά είχα φτάσει

Στη Συγγρού δεν βγαίνω με ποδήλατο πάντως :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ειναι εντελώς αποκαρδιωτικο αυτο που ζούμε εδώ κ 1.5 - 2 χρονια .. 

οταν ξεκίνησε το shuttle bus σε εμας (2022), καναμε τη διαδρομη σε 01:10 (γλυφαδα μαρουσι, μέσω κεντρικών οδών παντα) και τωρα όσοι ξεκινανε απο γλυφαδα ειναι 01:40 
επιστροφη αλλο τόσο.. 

θα επρεπε εταιρειες που εχουν την δυνατοτητα, να δίνουν τουλαχιστον 2 ημέρες τηλεργασια, να αποφορτιζεται το ολο συστημα, εργαζόμενοι αλλα και δρόμοι..

καποτε πριν δεκαετιες μια ψυχη (καθηγητης μου) ειχε πει "διοδια στη κηφισιας τη συγγρου τη πειραιώς και στον κηφισο και υποχρέωση των εργοδοτών να παρέχουν δωρεαν καρτα για τα ΜΜΜ*, αν δε θελουμε να καταληξουμε να τρωμε μισο μεροκαματο στο μποτιλιαρισμα"... τον θεωρησαμε γραφικο κ γελαγαμε, περνώντας τα χρονια βλεπω οτι οριακα εχει δικαιο... δε ξερω τι εχει γινει αλλα το κακο εχει παραγινει πλεον

 

*αυτο βεβαια προυποθέτει και σωστα ΜΜΜ

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, paylidis said:

καποτε πριν δεκαετιες μια ψυχη (καθηγητης μου) ειχε πει "διοδια στη κηφισιας τη συγγρου τη πειραιώς και στον κηφισο και υποχρέωση των εργοδοτών να παρέχουν δωρεαν καρτα για τα ΜΜΜ*, αν δε θελουμε να καταληξουμε να τρωμε μισο μεροκαματο στο μποτιλιαρισμα"... τον θεωρησαμε γραφικο κ γελαγαμε, περνώντας τα χρονια βλεπω οτι οριακα εχει δικαιο... δε ξερω τι εχει γινει αλλα το κακο εχει παραγινει πλεον

 

*αυτο βεβαια προυποθέτει και σωστα ΜΜΜ

Όσους δρόμους και να φτιάξεις θα πήξουν, είναι σίγουρο και μελετημένο. Μόνο το Μετρό και κατά δεύτερο λόγο τραμ και λεωφορεία μπορούν να αποσυμφορήσουν την κατάσταση.

Αυτά ακούγαμε ήδη το 95 στο τμήμα συγκοινωνιολόγων, κοινή λογική αλλά θέλει αποφάσεις και στρατηγικό σχεδιασμό.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...