Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ποια έκδοση πήρες;

Να το χαρείς, είναι εξαιρετικό. Προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο.

Chic με εξτρα την πανοραμικη και τα jbl. Σε ευχαριστω πολυ, και εγω το λατρεψα με την πρωτη.

 

53 λεπτά πριν, polyvios είπε

Απλά μην το κυνηγάς. Δεν μπορείς να υπολογίσεις με τις στροφές όπως λέγαμε μην ξεπερνάει τις 3000,3500 στροφές 

Έτσι με ενημέρωσαν και μένα για το CC όταν το παραλάβω 

Καταλαβαινω τι εννοεις. Καλα σιγουρα σε αυτο το ταξιδι θα ειμαι πολυ χαλαρος, δεν θα το ξερω καλα καλα.

49 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άντε με το καλό

 

34 λεπτά πριν, atrigane είπε

καλοτάξιδο να είναι🙂

Ευχαριστω πολυ!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Φευγουμε και επιτοπου ταξιδι για εναν γαμο

Να προσέχεις που θα το παρκάρεις ή ποιος θα στο παρκάρει γιατί κάποιοι πίνουν λίγο παραπάνω στους γάμους και συμβαίνουν ατυχίες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

Οι 3 ώρες είναι χοντρό νούμερο κακά τα ψέματα αλλά αν κ με το αμάξι θες 1.5-2 θα προτιμούσα να οδηγάει άλλος, ανεξαρτήτως αυτοκινήτου 😅

προφανώς προτιμώ να οδηγάει άλλος, δεν είμαι τρελός 😅 

τώρα με την κίνηση είμαστε 1.5 + 1.5 ώρα η διαδρομή , διασχίζει όλη τη βουλιαγμένη, καλλιμάρμαρο, κηφισιας #δράμα

Με το αμάξι με Α.Οδο κάνω 50 + 50 (επίσης μπορώ να καθυστερήσω κάνα 15-20’ την άφιξη στο γραφείο άρα να έχει σπάσει λίγο η κίνηση)

4 ώρες πριν, dstilio είπε

Σε τρεις ώρες ακούς ένα μεγάλο podcast, ή κανεις μέρος της δουλειά σου στο λαπτοπ για να είσαι πιο χαλαρός στη δουλειά. 2.5 ώρες οδήγησης ακόμα και με ηλεκτρικό είναι χειρότερο από το να οδηγεί άλλος.

ναι και podcast έχει το μενού, και λιγο ύπνο..

αλλα οκ «δουλειά» δεν μπορείς να κανεις έτσι , ναι οκ να ανοίξεις ένα κινητό να τσεκαρεις/απαντησεις σε κάνα teams/email αλλά έως εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

προφανώς προτιμώ να οδηγάει άλλος, δεν είμαι τρελός 😅 

τώρα με την κίνηση είμαστε 1.5 + 1.5 ώρα η διαδρομή , διασχίζει όλη τη βουλιαγμένη, καλλιμάρμαρο, κηφισιας #δράμα

Με το αμάξι με Α.Οδο κάνω 50 + 50 (επίσης μπορώ να καθυστερήσω κάνα 15-20’ την άφιξη στο γραφείο άρα να έχει σπάσει λίγο η κίνηση)

ναι και podcast έχει το μενού, και λιγο ύπνο..

αλλα οκ «δουλειά» δεν μπορείς να κανεις έτσι , ναι οκ να ανοίξεις ένα κινητό να τσεκαρεις/απαντησεις σε κάνα teams/email αλλά έως εκεί 

χμμμ οριακα αποδεκτη η εξισωση... προσωπικά απο το να ετρωγα 3 ωρες στο δρομο θα προτιμουσα την 1.5 ωρα και ας οδηγούσα... αρα θες κατι εξωφρενικα οικονομικό, αυτοματο φυσικά και ανετο για αυτο το commuting!

παρκιν για φορτιση υποθετω εχεις... στη δουλεια παιζει φορτιση τσαμπα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμένα ηλεκτρικό!

Το ίδιο κάνω κι εγώ και κάνω 30-40 λεπτά. Βέβαια δεν υπάρχει λεωφορείο αλλά σπίτι->Κηφισιά->Αγία Παρασκευή, πάνω από μιαμιση ώρα επί δύο. Ακόμα και να πλήρωνα το ρεύμα, θα πήγαινε λιγότερο από την μηνιαία κάρτα για τα μέσα και θα είχα και καύσιμα για το σπίτι->Κηφισιά που είναι 10χλμ.

Και με την ημιαυτόνομη οδήγηση ακόμα και στην κίνηση είσαι πολύ άνετος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

αρα θες κατι εξωφρενικα οικονομικό, αυτοματο φυσικά και ανετο για αυτο το commuting!

παρκιν για φορτιση υποθετω εχεις... στη δουλεια παιζει φορτιση τσαμπα;

Καλημερα!

τα κουτακια για τα παραπανω τα κλικαρει ενα ηλεκτρικο πολης. καλυπτεις καθημερινες αναγκες και εως εκει. 
δε θα το θελω για ταξιδια, τουλαχιστον μεχρι να πιασω το γενικο feeling. 

με το diesel 3008 παμε οπου θελουμε , αρα ειμαστε καλυμμενοι. 

παρκινγκ εχω, μεχρι να σκεφτω υποδομες κλπ, μπορω να βαλω μια απλη μπαλαντεζα 10μ να φορτιζω 8-10 ωρες το βραδυ. 

φορτιση στη δουλεια εχουν τα στελεχη, αλλα σιγουρα βρισκουμε καποια κενη θεση, να κουμπωσουμε. 
επισης διπλα μας εχουμε avenue/golden hall με θεσεις φορτισης εαν προκυψει αναγκη..

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

παρκινγκ εχω, μεχρι να σκεφτω υποδομες κλπ, μπορω να βαλω μια απλη μπαλαντεζα 10μ να φορτιζω 8-10 ωρες το βραδυ. 

απ'οσο γνωριζω απαγορεύεται δια ροπάλου να προεκτείνεις με μπαλαντέζα το καλώδιο φόρτισης γιατι μπορεί να αρπάξει φωτιά για πλάκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, zanskou είπε

απ'οσο γνωριζω απαγορεύεται δια ροπάλου να προεκτείνεις με μπαλαντέζα το καλώδιο φόρτισης γιατι μπορεί να αρπάξει φωτιά για πλάκα. 

* με το "μπαλαντεζα" εννοώ ενισχυόμενο καλωδιο που αντεχει φορτια φόρτισης (τα αμαξια επιλεγουν μονα τους ποσο φορτίο να τραβηξουν).
Εχω ενισχυμένη μπριζα που σκηνώσει φόρτιση, συνδέεις και με το καλωδιο του αυτοκινητου και δουλεύει κανονικα. 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλημερα!

τα κουτακια για τα παραπανω τα κλικαρει ενα ηλεκτρικο πολης. καλυπτεις καθημερινες αναγκες και εως εκει. 
δε θα το θελω για ταξιδια, τουλαχιστον μεχρι να πιασω το γενικο feeling. 

με το diesel 3008 παμε οπου θελουμε , αρα ειμαστε καλυμμενοι. 

παρκινγκ εχω, μεχρι να σκεφτω υποδομες κλπ, μπορω να βαλω μια απλη μπαλαντεζα 10μ να φορτιζω 8-10 ωρες το βραδυ. 

φορτιση στη δουλεια εχουν τα στελεχη, αλλα σιγουρα βρισκουμε καποια κενη θεση, να κουμπωσουμε. 
επισης διπλα μας εχουμε avenue/golden hall με θεσεις φορτισης εαν προκυψει αναγκη..

Προσωπικά δε πείθομαι εύκολα για τη βιωσιμότητα ενός ηλεκτρικού εάν δεν έχεις πχ φωτοβολταϊκά όπως ο φιλαρχος ή μονιμως τσάμπα φόρτιση στη δουλειά σου, γιατί στο τέλος μπορεί να σου βγει πιο ακριβό από πετρέλαιο η αέριο ξέρω γώ…

τι budget έχεις στο μυαλό σου για όλο αυτό και ποτε θα «κάνει απόσβεση»; (Όσο μπορεί να κάνει ένα αμάξι απόσβεση-πρακτικά το έξτρα κεφάλαιο του ηλεκτρικού ποτε θα αποσβέσεις)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, paylidis είπε

τι budget έχεις στο μυαλό σου για όλο αυτό και ποτε θα «κάνει απόσβεση»; (Όσο μπορεί να κάνει ένα αμάξι απόσβεση-πρακτικά το έξτρα κεφάλαιο του ηλεκτρικού ποτε θα αποσβέσεις)

κι εγω δεν ειμαι 100% πεπεισμενος, εξ ου και οι ανησυχιες.. 

οπως ειπα αν φυγει το ΚΙΑ 16Κ (θα ειναι μολις 4ετων οπως ειπαμε) σκεφτομαι να βαλω budget +6Κ 
αυτη τη στιγμη το dolphin ειναι στα 20Κ (οκ promo και περιορισμενο αποθεμα, αλλα you get the idea) 

το θεμα αποσβεση ειναι αλλο κεφαλαιο. 
αποσβεση θα κανω και με το να οδηγαω πλεον, και να μη χανω 3 ωρες την ημερα. 
μπακαλιστικα λοιπον, υπολογιζω 6000/250 = απο το 3ο ετος να υπαρχει αποσβεση

υπαρχει και η λυση fuck it και απλως παω με το αμαξι δουλεια και καθομαι στα αβγα μου (~250/μηνα α.οδο + βενζινη + καταπονηση αυ/του)  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσα χλμ είπες ότι κανείς για να δίνεις 250€/ μήνα;

Γενικά στην πόλη παίζουν 12 με 16 kWh /100χλμ με 0.3€/kWh στοιχίζει 3.5-4.8€. πρακτικά δεν κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα.  Ένα πετρέλαιο θέλει μέσα στην πόλη περιπου 4λ/100χλμ κι ένα υβριδικό 3 με 4λ/100χλμ βενζίνη άρα περίπου 7ευρω.

 

Υ.Γ. Εμείς κλείσαμε ένα χρόνο χρήσης και 19χιλχλμ κι έχουμε περιορίσει τις μετακινήσεις. Από το μικρό πετρέλαιο που είχαμε γλιτώσαμε περίπου 1500€ (μ.ο. 4,5λ). Αν είχαμε πάρει καινούριο βενζινοκίνητο περίπου 2000€ (μ.ο. 6λ). Αν είχαμε πάρει το Corolla πάλι κοντά στα 1500€. 

Εγώ μετά από ένα χρόνο είμαι 100% πεπεισμένος ότι είναι η καλύτερη επιλογή. Πλέον το κοιτάει κι ο πατέρας μου που το xc40 έχει 25 χιλχλμ 5 χρόνια τώρα...

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, filarhos είπε

Πόσα χλμ είπες ότι κανείς για να δίνεις 250€/ μήνα;

Γενικά στην πόλη παίζουν 12 με 16 kWh /100χλμ με 0.3€/kWh στοιχίζει 3.5-4.8€. πρακτικά δεν κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα.  Ένα πετρέλαιο θέλει μέσα στην πόλη περιπου 4λ/100χλμ κι ένα υβριδικό 3 με 4λ/100χλμ βενζίνη άρα περίπου 7ευρω.

μεσω Α.Οδο 50χμλ την ημερα ~7λ/100χλμ καταναλωση βενζινη. 

σημ: στα 250 μεσα ειναι και η Α.Οδος οπως αναφερω, αρα ενα ποσο γυρω στα 60/μηνα ειναι το epass
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

μεσω Α.Οδο 50χμλ την ημερα ~7λ/100χλμ καταναλωση βενζινη. 

σημ: στα 250 μεσα ειναι και η Α.Οδος οπως αναφερω, αρα ενα ποσο γυρω στα 60/μηνα ειναι το epass
 

ενα μικρο αυτοματο πετρελαιο ισως θα ηταν πιο σοφη επιλογή για αυτα τα δεδομένα, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει πλεον κατι τετοιο (ισως κανενα γαλλικο μονο να εχει ξεμεινει). Θα επεφτες στα ~4λ πετρελαιου/100χλμ απο τα 7 βενζίνης και θα ειχες την άνεση που επιζητας (αυτοματο) χωρις να σου δημιουργηθεί range anxiety

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JailbrokenDiesel said:

μεσω Α.Οδο 50χμλ την ημερα ~7λ/100χλμ καταναλωση βενζινη. 

σημ: στα 250 μεσα ειναι και η Α.Οδος οπως αναφερω, αρα ενα ποσο γυρω στα 60/μηνα ειναι το epass
 

 

Μήπως να κοιτούσες τη διαδρομή χωρίς Αττική Οδό; Ειδικά τα ηλεκτρικά, αλλά και τα κανονικά hybrid, σημειώνουν πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε συνθήκες κίνησης (κοντά στα 10kwh/100χλμ). 

Κι εγώ αν πάρω Αττική Οδό κάνω λιγότερη ώρα αλλά δεν αξίζει τα 3€ και τα +10χλμ για ούτε δέκα λεπτά κέρδος.

Τελικά κάνω λίγο πάνω από 40χλμ σε σύνολο 80λεπτά της ώρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

χωρις να σου δημιουργηθεί range anxiety

diesel τωρα που τα αταργουνε στα αστικα κεντρα;;
με περιπου 350χλμ για μεσα στη πολη τι anxiety να εχω.. τωρα να παω να δω το αμαξι μου, 150χλμ θα εχω στο ντεποζιτο..

8 λεπτά πριν, filarhos είπε

Μήπως να κοιτούσες τη διαδρομή χωρίς Αττική Οδό; Ειδικά τα ηλεκτρικά, αλλά και τα κανονικά hybrid, σημειώνουν πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε συνθήκες κίνησης (κοντά στα 10kwh/100χλμ). 

προφανως δεν θα την επιλεγω παντα.. γι αυτο εβαλα 60Ε .. αν την επαιρνα καθε φορα, ειναι καπου 80Ε ο μηνας
βλεπω τον χρονο πριν ξεκινησω και επιλεγω.. αν βλεπω 45΄ και χωρις θελω 59' ε την Α.Οδο θα επιλεξω

σας ευχαριστω πολυ για την συμμετοχή στη κουβεντα, ποσο μαλλον τον @filarhos που εχει δικα του παραδειγματα να προσθεσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...