Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, paylidis είπε

γνωμη μου...

κ με το θερμικο πας δουλεια κανονικά δε χρειαζεται ηλεκτρικο 😆

οσο και αν το τραβηξα απο τα μαλλια κατεληξα οτι το να κατσουμε στα αυγα μας αυτη τη στιμγή μαλλον ειναι οτι πιο σοφρον

μωρε ναι, το θερμικο ειναι ~200Ευρω το μηνα καυσιμα , βαλε κ μηχανικα μερη καταπονηση, service, χειροκίνητο ταλαιπα.. 
με ηλεκτρικο φορτιζω σπιτι, αυματο, ξεκουραστο κλπ..

12 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Επίσης διέγραψε και την επιλογή του ami για να καταλήξεις πιο εύκολα στις άλλες δύο επιλογές. Ami χωρίς κλιματισμό για την ελλάδα είναι no go. Απορώ πως το αγοράζουν μερικοί...

ναι το ξερω γι αυτο ειπα τυπου ami.. εχουν a/c αλλα microcars 
κοντινες αποστασεις ξαναλεω ..8 το πρωι θα το οδηγαω κ μετα 7 το απογευμα, για 4χλμ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

μωρε ναι, το θερμικο ειναι ~200Ευρω το μηνα καυσιμα , βαλε κ μηχανικα μερη καταπονηση, service, χειροκίνητο ταλαιπα.. 
με ηλεκτρικο φορτιζω σπιτι, αυματο, ξεκουραστο κλπ..

χμμμ ναι βεβαια κατι κερδιζεισ κατι χανεις... με το μικροηλεκτρικο θα μπορεις να πας δουλεια η θα σε σπρώχνουν στη διαδρομη; θυμισε μου τι εχεις τωρα..; γτ μια σημαντικη υποβαθμιση θα σε ξενερωσει πολυ ασχημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

χμμμ ναι βεβαια κατι κερδιζεισ κατι χανεις... με το μικροηλεκτρικο θα μπορεις να πας δουλεια η θα σε σπρώχνουν στη διαδρομη; θυμισε μου τι εχεις τωρα..; γτ μια σημαντικη υποβαθμιση θα σε ξενερωσει πολυ ασχημα..

ωπα το μικροηλεκτρικο ειναι αποκλειστικα για:

α) σπιτι -> σταση shuttle bus -> σπιτι (συνολο 8χλμ αποσταση)
β) δημοτικα ορια του δημου αντε κ λιγο στα περιξ 

για κανονικη χρηση παω σε επιλογη τυπου 208/dolphin etc. εκει το χρησιμοποιω σαν κανονικο αυτοκινητο πολης
σπιτι-δουλεια, Α.Οδο, supermarket, βολτα κλπ 

το Stonic εχω GtLine

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JailbrokenDiesel said:

Hello everybody!

εγώ ειμαι in between..  
Υπολογισμος Ιούνιο με Ιούνιο: 
-12.000χλμ το 2021-22
- 7.500χλμ το 2022-23
- 7.500χλμ το 2023-24 

ο λόγος ειναι εναρξη shuttle bus για τη δουλεια το '22 με αποτελεσμα να μην οδηγώ σχεδόν καθολου. 

Απο τη στιγμή που θα εχει ακομη 2 χρονια εγγύηση , και επισης 1 χρόνο δωρεαν service σκεφτομαι το καλοκαιρι που τελειώνουν οι δόσεις του: 

- πωληση και αγορα μικρού ηλεκτρικού (τυπου ami) για τα περιξ + σπιτι/shuttle bus 
- πωληση και αγορα κανονικου ηλεκτρικού πολης (dolphin, 208, etc) έτσι ώστε να ξεκινήσω να πηγαινω με αμαξι στη δουλεια (3ωρες commute ειναι το πηγενέλα οποτε παιζει φρικη σιγα-σιγα) 
- να κατσω στα αβγα μου 

please elaborate
 

Κάτσε όπως είσαι. 

Υπάρχει άλλο αυτοκίνητο για ταξίδια? 

Εφοσον δουλειά σε βολεύει το λεωφορείο απλά πας για ένα αμάξι να καλύπτει τις υπόλοιπες ανάγκες σου. Με τόσα λίγα χλμ ηλεκτρικό δεν αξίζει, και θα σε δυσκολέψει σε εκδρομές. Οποτε απλα κρατάς αυτό που έχεις για όλα τα υπόλοιπα εκτός δουλειας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmysss! είπε

Αν πω ηλεκτρικο ποδηλατο (που να σπαει ιδανικα) θα ειναι τελειως off topic ?

καθολου off topic αλλα δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο στο shuttle bus..

1 ώρα πριν, imr είπε

Υπάρχει άλλο αυτοκίνητο για ταξίδια? 

υπαρχει diesel 3008

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, JailbrokenDiesel said:

καθολου off topic αλλα δεν εχουν αποθηκευτικο χωρο στο shuttle bus..

υπαρχει diesel 3008

Αρα μπορεις απλα να πουλησεις το ενα και να κρατησεις/επενδυσεις τα λεφτα μεχρι να το χρειαστεις εφοσον βλευεσαι με ενα αυτοκινητο.

Αν χρειαζεσαι δευτερο δεν νομιζω αξιζει να δωσεις το κια για ηλεκτρικο.

Θα σου ερθει μια η αλλη απο χρηματα (θελεις τουλ 10-15κ για κατι αξιοπρεπες) και αν πας μονο στο σουπερμαρκετ δεν εχεις και τοσα εξοδα να γλυτωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 3008 ειναι της γυναικας, το εχουμε σαν κυριο και αυτο. 

τα γραφω οπως τα σκεφτομαι: 

1) Σε περιπτωση πωλησης του ΚΙΑ υπολογιζω ας πουμε 16Κ + εως 10Κ δικα μου για αγορα ηλεκτρικού (dolphin/208 etc). 
σε αυτο το σεναριο, σταματαω shuttle bus (και 3 ωρες πηγενελα) και ξεκιναω την αποσβεση του με καθημερινη χρήση. 

2) Σε περιπτωση πωλησης του ΚΙΑ υπολογιζω ας πουμε 16Κ και αγοραζω καποιο microcar  
σε αυτο το σεναριο, συνεχίζω το shuttle bus (και 3 ωρες πηγενελα) απλως με το ηλεκτρικο κανω αμεσως οικονομια κ το εχω για κοντινές αποστασεις οπως εγραψα  

Η σκέψη μου ειναι λόγω οτι εχει λιγα χιλιομετρα, θα ειναι 4ετων με 3χρονια εγγύηση ακομη, οπως και δωρεαν service για ενα χρόνο. 
Θα ειναι δηλαδη ενα "δελεαστικο" πακετο για να πουληθει 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

ωπα το μικροηλεκτρικο ειναι αποκλειστικα για:

α) σπιτι -> σταση shuttle bus -> σπιτι (συνολο 8χλμ αποσταση)
β) δημοτικα ορια του δημου αντε κ λιγο στα περιξ 

για κανονικη χρηση παω σε επιλογη τυπου 208/dolphin etc. εκει το χρησιμοποιω σαν κανονικο αυτοκινητο πολης
σπιτι-δουλεια, Α.Οδο, supermarket, βολτα κλπ 

το Stonic εχω GtLine

 

50 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

το 3008 ειναι της γυναικας, το εχουμε σαν κυριο και αυτο. 

τα γραφω οπως τα σκεφτομαι: 

1) Σε περιπτωση πωλησης του ΚΙΑ υπολογιζω ας πουμε 16Κ + εως 10Κ δικα μου για αγορα ηλεκτρικού (dolphin/208 etc). 
σε αυτο το σεναριο, σταματαω shuttle bus (και 3 ωρες πηγενελα) και ξεκιναω την αποσβεση του με καθημερινη χρήση. 

2) Σε περιπτωση πωλησης του ΚΙΑ υπολογιζω ας πουμε 16Κ και αγοραζω καποιο microcar  
σε αυτο το σεναριο, συνεχίζω το shuttle bus (και 3 ωρες πηγενελα) απλως με το ηλεκτρικο κανω αμεσως οικονομια κ το εχω για κοντινές αποστασεις οπως εγραψα  

Η σκέψη μου ειναι λόγω οτι εχει λιγα χιλιομετρα, θα ειναι 4ετων με 3χρονια εγγύηση ακομη, οπως και δωρεαν service για ενα χρόνο. 
Θα ειναι δηλαδη ενα "δελεαστικο" πακετο για να πουληθει 

Νομίζω έπιασα το συλλογισμό σου αλλά μου λείπει κάτι ακόμα από την εξίσωση. 
 

με το shuttle θες 3 ώρες πήγαινε έλα. 
με το αμάξι -είτε ηλεκτρικό ή θερμικό δεν αλλάζει κάτι, πόση ώρα θέλεις; Οι 3 ώρες είναι χοντρό νούμερο κακά τα ψέματα αλλά αν κ με το αμάξι θες 1.5-2 θα προτιμούσα να οδηγάει άλλος, ανεξαρτήτως αυτοκινήτου 😅

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν.

οι 3 ώρες του λεωφορείου ποσό θα μειωθούν; Σε τρεις ώρες ακούς ένα μεγάλο podcast, ή κανεις μέρος της δουλειά σου στο λαπτοπ για να είσαι πιο χαλαρός στη δουλειά. 2.5 ώρες οδήγησης ακόμα και με ηλεκτρικό είναι χειρότερο από το να οδηγεί άλλος.

Και για εμενα δεν αξίζει το αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή. Θα συνεισφέρω περήφανα στο να γίνει ο μέσος όρος ηλικίας αυτοκινήτων στην Ελλάδα στα 25 έτη. 

  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2024 στις 9:29 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλημέρα, έπεσε τελικά χθές η παραγγελία για το CHR. Εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης στις 17/10/2024. Μια χαρά.

Παρασκευή παραλαβή μου είπαν σήμερα. Σημαντικά πιο γρήγορα απο τι περίμενα. Φευγουμε και επιτοπου ταξιδι για εναν γαμο οποτε οτι πρέπει για τα πρώτα χιλιόμετρα. Κάποια πρόταση για το "στρώσιμο" πέρα του κλασσικού μην το πιέσω; Φωτό απο εβδομάδα λογικά. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Παρασκευή παραλαβή μου είπαν σήμερα. Σημαντικά πιο γρήγορα απο τι περίμενα. Φευγουμε και επιτοπου ταξιδι για εναν γαμο οποτε οτι πρέπει για τα πρώτα χιλιόμετρα. Κάποια πρόταση για το "στρώσιμο" πέρα του κλασσικού μην το πιέσω; Φωτό απο εβδομάδα λογικά. 

Ποια έκδοση πήρες;

Να το χαρείς, είναι εξαιρετικό. Προσωπικά το βρίσκω πανέμορφο.

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Παρασκευή παραλαβή μου είπαν σήμερα. Σημαντικά πιο γρήγορα απο τι περίμενα. Φευγουμε και επιτοπου ταξιδι για εναν γαμο οποτε οτι πρέπει για τα πρώτα χιλιόμετρα. Κάποια πρόταση για το "στρώσιμο" πέρα του κλασσικού μην το πιέσω; Φωτό απο εβδομάδα λογικά. 

Γενικά έχει αρκετά ετοιμοπαραδοτα CHR.

Με το καλό να το παραλάβεις 

Στο υβριδικό δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο για στρώσιμο. Είναι τόσο λεπτό και το λάδι για να πιάνει γρήγορα τις σωστές θερμοκρασίες.

Απλά μην το κυνηγάς. Δεν μπορείς να υπολογίσεις με τις στροφές όπως λέγαμε μην ξεπερνάει τις 3000,3500 στροφές 

Έτσι με ενημέρωσαν και μένα για το CC όταν το παραλάβω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Παρασκευή παραλαβή μου είπαν σήμερα. Σημαντικά πιο γρήγορα απο τι περίμενα. Φευγουμε και επιτοπου ταξιδι για εναν γαμο οποτε οτι πρέπει για τα πρώτα χιλιόμετρα. Κάποια πρόταση για το "στρώσιμο" πέρα του κλασσικού μην το πιέσω; Φωτό απο εβδομάδα λογικά. 

Άντε με το καλό , δεν χρειάζεται τίποτα για το στρώσιμο , λίγη ηρεμία στο πως ανεβάζεις τις στροφές και με ηρεμία φρένα , λακούβες για αναρτήσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρένα αναρτήσεις κιβώτιο σασί στρώνεις. Ο κινητήρας παίζει να έχει "γυρίσει" περισσότερα χιλιόμετρα απόσα θα κάνεις μέχρι να το πουλήσεις!! .. καλοτάξιδο να είναι🙂

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...