Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, paylidis είπε

42.5 ή 44.3 με ηλιοροφη κ κάτι αλλά κουραφέξαλα 

θελω τουλ αλλά 10-12Κ. Δε θα δίνω, εάν ήταν στα 37 όπως είπα θα το είχα ήδη κλείσει 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι δεν έχει κανένα απολυτως νόημα. Από την άλλη πάλιωσε για τα δεδομένα μου. Πάτησε και τα 20000 χλμ 😆

Έκδοση δε ξέρω. Πρακτικά έχουν πακέτο. Την xline 20i (1500-156+14 «υβριδικά»). Μαζί με μεταλλικο χονδρικά 42500, με το πακέτο με την ηλιοροφη 44300.

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η συμπεριφορά του πωλητή όποτε κ ψημένος να ημουν δε θα το έπαιρνα από εκεί

Για κανένα λόγο δε δίνω ξανά τόσα λεφτά για ρόδες. 

Γύρω στα 24 παίζει ο τωρινός η βασική. Έχουν αρκετά κομμάτια αλλά πάσχουν σε χρώματα. Πολύ μαύρο έχουν φορτώσει. 

Για τον καινούριο λέω.

Στα 29 + 1000 για δερματίνη μας πάει 30 ολοστρογγυλα.

Εκεί άραγε μπορεί να πετύχει κάποιος 28.5 με 29 ?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, marios1515 είπε

Παίζει έκπτωση σε αυτόν τον άσσο?

Στον προηγούμενο είχα βρει εκπτωση ένα  χιλιάρικο κάτω 

Ακόμη είναι σε προ παραγγελία οπότε έκπτωση δεν νομίζω να παίζει, εδώ μπορεί αν έρθει να αλλάξει και η τιμή.

Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις, εγώ δεν έχω πάει ακόμη αφού δεν υπάρχει το αμάξι στις εκθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, marios1515 είπε

 

Στα 29 + 1000 για δερματίνη μας πάει 30 ολοστρογγυλα.

Εκεί άραγε μπορεί να πετύχει κάποιος 28.5 με 29 ?

Δεν έχω άποψη έχω χρόνια να αγορασω bmw 😅 αλλά με τη χθεσινή αντιμετώπιση δε θεωρώ ότι έχουν διάθεση βελτίωσης τιμής τουλάχιστον σε αυτή την αντιπροσωπεία (ή έστω αυτός ο πωλητής). Κυριολεκτικά τιμοκατάλογο πούλαγε. Επίσης έκανε όλα τα trick boomer πωλητών σε σημείο γραφικότητας (δεν έβρισκε χρώμα κ ξαφνικά βρήκε κάτι, θα πίεζε τη κατάσταση, πήρε fake τηλέφωνα κλπ). 

Επεξ/σία από paylidis
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Δεν έχω άποψη έχω χρόνια να αγορασω bmw 😅 αλλά με τη χθεσινή αντιμετώπιση δε θεωρώ ότι έχουν διάθεση βελτίωσης τιμής τουλάχιστον σε αυτή την αντιπροσωπεία (ή έστω αυτός ο πωλητής). Κυριολεκτικά τιμοκατάλογο πούλαγε. Επίσης έκανε όλα τα trick boomer πωλητών σε σημείο γραφικότητας (δεν έβρισκε χρώμα κ ξαφνικά βρήκε κάτι, θα πίεζε τη κατάσταση, πήρε fake τηλέφωνα κλπ). 

Κάτσε Γιώργο μάπα ο πωλητής , αν ήταν καλός εφόσον πήγες Παρασκευή θα έπαιζε προσφορά μέχρι σήμερα Σάββατο (η οποία θα ήταν η κανονική τιμή πώλησης βέβαια :D )

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Κάτσε Γιώργο μάπα ο πωλητής , αν ήταν καλός εφόσον πήγες Παρασκευή θα έπαιζε προσφορά μέχρι σήμερα Σάββατο (η οποία θα ήταν η κανονική τιμή πώλησης βέβαια :D )

Δεν άφησα καν στοιχεία θωμα. Το κατάλαβε κι αυτός ότι με θύμωσε κ ότι ακόμα κ αν το έπαιρνα θα πήγαινα άλλου σε σημείο που στο τέλος τα παράτησε 

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Μακάρι να μπορούσα να πάρω μεταχειρισμένο από @tsofras ή @paylidis ! :lol:

Θα κάτσω φρόνιμος τώρα αλλά όταν έρθει η ώρα θα ρίξω σύρμα 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγα 2η γύρα σε αντιπροσωπείες με κολλητό.

Για Jaguar F Pace και Mercedes GLC/E πήγαμε σε Σπανό και Λάμδα.

Λοιπόν οι "Βρετανοί" στα εσωτερικά των Jaguar/Land Rover έχουν την ποιότητα που έψαχνα.

Φοβερά δέρματα, πλαστικά κτλπ.

Η F Pace μου άρεσε πολύ με τιμή κάπου στα 90 χωρίς να ρωτήσω λεπτομέρειες.

Μετά είδαμε ένα τούμπανο Defender, που ήταν άρρωστο (και 150Κ :D)

Μετά είδαμε Land Rover που εντάξει μπήκα στο Range Rover και ήταν η πρώτη φορά που είπα ΟΥΑΟΥ.

Εντάξει μια έκδοση V8 (οχι οτι παιζει ρόλο στο εσωτερικό), Autobiography με... 250Κ.

Απίστευτο αυτοκίνητο.

Μετά πήγαμε στη Λάμδα που είχε την κουπέ (τραγική) και suv GLC η οποία δε μου έκανε καμία εντύπωση.

Αυτή η παπαριά έκανε 100Κ.

Δίπλα είχε μια E Class με 75Κ η οποία ήταν σαφώς ανώτερη.

Και σαφώς πιο άνετη και πιο ποιοτική από την 5αρα.

Τελος πάντων, αφού μπήκαμε παντού στο τέλος ο κολλητός αναφώνησε ότι δε ξερει τι θέλει. 

:D

Αν ήμουν στη θέση του θα έκλεινα άνετα μία F Pace ή μια E Class Estate ή ένα Volvo XC90 αν και μας έχει μείνει η Porsche για να δει την ηλεκτρική Macan...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, majnun said:

Λοιπόν πήγα 2η γύρα σε αντιπροσωπείες με κολλητό.

Για Jaguar F Pace και Mercedes GLC/E πήγαμε σε Σπανό και Λάμδα.

Λοιπόν οι "Βρετανοί" στα εσωτερικά των Jaguar/Land Rover έχουν την ποιότητα που έψαχνα.

Φοβερά δέρματα, πλαστικά κτλπ.

Η F Pace μου άρεσε πολύ με τιμή κάπου στα 90 χωρίς να ρωτήσω λεπτομέρειες.

Μετά είδαμε ένα τούμπανο Defender, που ήταν άρρωστο (και 150Κ :D)

Μετά είδαμε Land Rover που εντάξει μπήκα στο Range Rover και ήταν η πρώτη φορά που είπα ΟΥΑΟΥ.

Εντάξει μια έκδοση V8 (οχι οτι παιζει ρόλο στο εσωτερικό), Autobiography με... 250Κ.

Απίστευτο αυτοκίνητο.

Μετά πήγαμε στη Λάμδα που είχε την κουπέ (τραγική) και suv GLC η οποία δε μου έκανε καμία εντύπωση.

Αυτή η παπαριά έκανε 100Κ.

Δίπλα είχε μια E Class με 75Κ η οποία ήταν σαφώς ανώτερη.

Και σαφώς πιο άνετη και πιο ποιοτική από την 5αρα.

Τελος πάντων, αφού μπήκαμε παντού στο τέλος ο κολλητός αναφώνησε ότι δε ξερει τι θέλει. 

:D

Αν ήμουν στη θέση του θα έκλεινα άνετα μία F Pace ή μια E Class Estate ή ένα Volvo XC90 αν και μας έχει μείνει η Porsche για να δει την ηλεκτρική Macan...

Τι lifestyle θέλει να έχει ο φίλος σου; Με συγχωρείς αλλά αυτά τα αυτοκίνητα είναι τελείως διαφορετικά.

E class δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα αλλά μάλλον είναι το καλύτερο για ταξίδια. Xc90 μου είχε φανεί πολύ γέροντα που έμπαινα σε ενός φίλου. Σε ξέρω αν βελτιώθηκε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ελεγε κατι σε κατι allroad/allterain wagon.

Σαφώς προτιμά τα SUV, τις μεγάλες οθόνες και δε συμμαζεύεται.

( ρε σας εχουν κανει μάγια; )

Εγώ κάθε φορά κοιτάω πως κλείνουν οι οθόνες και κάτι σπαστικά σαν το lane keep assist.

Ο ιδιος είναι σε φάση, είδες τι οθονάρα ; 

Καταλαβαίνω πως εγώ είμαι η εξαίρεση καθώς δε βρίσκω σχεδόν κανένα αμάξι ενδιαφέρον, σε αντίθεση με 10 έτη πιο πίσω.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά… με βάση την προηγούμενη κουβέντα.

έχουμε σαν δευτερο ένα πολύ τίμιο αυτοκίνητο. 
- fiat sedici βενζίνη 1.6 - 120hp του 2011 - χειροκίνητο. 13 ετών δηλαδή. Με δέρμα κάθισμα που το λατρευω για τα παιδιά. 

- κάνει 5 χιλιάδες χλμ με αυτούς τους ρυθμούς με κατανάλωση με βαρύ πόδι στα 8.6l/100χλμ. Πλέον μόνο μέσα στην πόλη (για εθνική πάμε ταξίδι με άλλο). Τα πρώτα χρόνια που ταξίδευα συχνά εκτός ήταν κοντά στα 7.5 λίτρα η κατανάλωση.

Είναι ουσιαστικά το Suzuki sx4 της εποχής με λίγο διαφορετικά πλαστικά στο σαλόνι. Από προβλήματα έβγαλε μια φορά τη μονάδα του ABS που αντικατέστησα με 450€ μεταχειρισμένο, και από σέρβις κάτω από 100€ κάθε χρόνο.

 

Ανησυχια: το έχω λίγο βαρεθεί και σκεφτόμουν ένα αυτοματο. Αλλά δεν βρίσκω κάτι που να δικαιολογεί τα επιπλέον λεφτά.

Με 77χιλ. χλμ που έχει μόνο πιανει κοντά 9χιλ να το πουλήσω.

Δεν βλέπω γιατί να μην το κρατήσω αλλά 10 χρόνια όσο και αν έχω βαρεθει τις ταχύτητες. Με τόσα χιλιόμετρα το χρόνο δεν βλέπω να κάνω απόσβεση σε ότι και αν κοιτάξω που να είναι καλύτερο αρκετά ωστε να νιώσω διαφορά.

Εχετε καμία πρόταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dstilio είπε

Βρε παιδιά… με βάση την προηγούμενη κουβέντα.

έχουμε σαν δευτερο ένα πολύ τίμιο αυτοκίνητο. 
- fiat sedici βενζίνη 1.6 - 120hp του 2011 - χειροκίνητο. 13 ετών δηλαδή. Με δέρμα κάθισμα που το λατρευω για τα παιδιά. 

- κάνει 5 χιλιάδες χλμ με αυτούς τους ρυθμούς με κατανάλωση με βαρύ πόδι στα 8.6l/100χλμ. Πλέον μόνο μέσα στην πόλη (για εθνική πάμε ταξίδι με άλλο). Τα πρώτα χρόνια που ταξίδευα συχνά εκτός ήταν κοντά στα 7.5 λίτρα η κατανάλωση.

Είναι ουσιαστικά το Suzuki sx4 της εποχής με λίγο διαφορετικά πλαστικά στο σαλόνι. Από προβλήματα έβγαλε μια φορά τη μονάδα του ABS που αντικατέστησα με 450€ μεταχειρισμένο, και από σέρβις κάτω από 100€ κάθε χρόνο.

 

Ανησυχια: το έχω λίγο βαρεθεί και σκεφτόμουν ένα αυτοματο. Αλλά δεν βρίσκω κάτι που να δικαιολογεί τα επιπλέον λεφτά.

Με 77χιλ. χλμ που έχει μόνο πιανει κοντά 9χιλ να το πουλήσω.

Δεν βλέπω γιατί να μην το κρατήσω αλλά 10 χρόνια όσο και αν έχω βαρεθει τις ταχύτητες. Με τόσα χιλιόμετρα το χρόνο δεν βλέπω να κάνω απόσβεση σε ότι και αν κοιτάξω που να είναι καλύτερο αρκετά ωστε να νιώσω διαφορά.

Εχετε καμία πρόταση;

 

Βρες ένα ωραίο 1 series F20 αυτοματο κ χτυπα το ;) 

Ειδικά αν πιάνει το φιατ 9Κ θα βάλεις βαριά 2Κ έξτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dstilio είπε

Με 77χιλ. χλμ που έχει μόνο πιανει κοντά 9χιλ να το πουλήσω.

 

Εισαι σιγουρος οτι μπορει να πιασει τοσα λεφτα? Μου φαινονται πολλα. Βλεπω το αντιστοιχο SX4 στα 7-8 και αναλογως κατασταση - χλμ κτλπ, τα φιατ ειναι πολυ λιγοτερα και φανταζομαι ο κοσμος αγνοει και την υπαρξη του.

Αποσβεση οντως δεν μοιαζει οτι θα κανεις αλλα ακομα και τοτε πες το θες για την  ευκολια, εγω και παλι δεν θα επαιρνα αυτοματο 15ετιας-10ετιας. Δεν ξερω τι χρηση ειχε και πως του φεροταν ο προηγουμενος. 

Δεν μου μοιαζει να αξιζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 31/08/2024 at 14:43, majnun said:

Λοιπόν πήγα 2η γύρα σε αντιπροσωπείες με κολλητό.

Για Jaguar F Pace και Mercedes GLC/E πήγαμε σε Σπανό και Λάμδα.

Λοιπόν οι "Βρετανοί" στα εσωτερικά των Jaguar/Land Rover έχουν την ποιότητα που έψαχνα.

Φοβερά δέρματα, πλαστικά κτλπ.

Η F Pace μου άρεσε πολύ με τιμή κάπου στα 90 χωρίς να ρωτήσω λεπτομέρειες.

Μετά είδαμε ένα τούμπανο Defender, που ήταν άρρωστο (και 150Κ :D)

Μετά είδαμε Land Rover που εντάξει μπήκα στο Range Rover και ήταν η πρώτη φορά που είπα ΟΥΑΟΥ.

Εντάξει μια έκδοση V8 (οχι οτι παιζει ρόλο στο εσωτερικό), Autobiography με... 250Κ.

Απίστευτο αυτοκίνητο.

Μετά πήγαμε στη Λάμδα που είχε την κουπέ (τραγική) και suv GLC η οποία δε μου έκανε καμία εντύπωση.

Αυτή η παπαριά έκανε 100Κ.

Δίπλα είχε μια E Class με 75Κ η οποία ήταν σαφώς ανώτερη.

Και σαφώς πιο άνετη και πιο ποιοτική από την 5αρα.

Τελος πάντων, αφού μπήκαμε παντού στο τέλος ο κολλητός αναφώνησε ότι δε ξερει τι θέλει. 

:D

Αν ήμουν στη θέση του θα έκλεινα άνετα μία F Pace ή μια E Class Estate ή ένα Volvo XC90 αν και μας έχει μείνει η Porsche για να δει την ηλεκτρική Macan...

Θα συμφωνήσω για f pace πολυ όμορφο εσωτερικό, κρίμα που στα μηχανολογικά είναι ναυάγιο (και απογοήτευση σε ηχομόνωση).

 GLC είναι λίγο κάτω σε ποιότητα εσωτερικού, αλλά είναι το μόνο που σε οδήγηση είναι μιας κατηγορίας παραπάνω (αεροαναρτηση, τετραδιευθυνση, ηχομόνωση ποιότητα κύλησης). Στις υπόλοιπες μάρκες πρέπει να πας σε Range Rover Sport, X5 για να βρεις ανάλογη εμπειρία. 

ΧC90 είναι αμάξι 10ετιας πλέον.

Defender δεν έχει νόημα το καινούργιο, άμα θέλεις off road παίρνεις ένα wrangler και άμα θέλεις επίδειξη παίρνεις G-Class. Το Defender είναι η G class του φτωχού. 
 Range Rover Sport ωραίο εσωτερικό, αλλά το εξωτερικό του παλιού ήτανε πολύ πιο iconic. Το νέο μου φαίνεται σαν να το κάνανε να προσελκύει και γυναικείο κοινό κάπως…

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...