Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, majnun είπε

Γιατι ειχα την εντύπωση οτι ολα τα Cupra Leon εχουν πολλαπλων;

Αρα ποια η διαφορά απο το Seat ;

Premium εσωτερικο και πιο καγκουρικο εξωτερικο σε οτι αφορα τα 1.5 150hp. Στο αμαξι δεν αλλαζουν και πολλα. Για αυτο ηταν και σχετικα μικρη η διαφορα (~3.000€)

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 hours ago, Astreos said:

Λοιπόν, σκέφτομαι την αγορά ενός μεταχειρισμένου Peugeot 3008 μοντέλο 2019-2020, αυτόματο, με budget γύρω στα 20.000. Θέλω SUV, θέλω αυτόματο και θέλω να μου αρέσει το αυτοκίνητο. Το συγκεκριμένο κάνει τικ και στις 3 προϋποθέσεις.

Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα που υπάρχουν διαθέσιμα είναι με τον κινητήρα diesel 1.5. Δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα, γύρω στα 10.000 το χρόνο, αλλά μου αρέσει ο κινητήτας για τη ροπή του και την οικονομία του. Από την άλλη, σκέφτομαι μήπως το μεταχειρισμένο diesel μού δημιουργήσει προβλήματα.

Πείτε καμιά άποψη.

Πολύ καλό αυτοκίνητο.

Εαν το diesel είναι ίδια τιμη με τη βενζίνη, τότε οκ. Απλά θέλει να το τρέχεις καμία φορά σε κανένα ταξίδι για να κάνει «αναγέννηση», δηλαδή το φίλτρο να καίει τα σκουπίδια. Είναι θέμα όλων των πετρελαίων αυτό. Αν το κανεις μόνο σταματά-ξεκίνα εντός της πόλης και τίποτα άλλο τότε όλα τα diesel έχουν τον κίνδυνο να μπουκώσει το φίλτρο και να τρέχεις.

Λες για την ροπή που σου αρεσει: στη πετρέλαιο την απολαμβάνεις σε ταξίδι φορτωμένος. Έχω τον ίδιο κινητήρα και είναι τέλειος για ταξίδι. Όχι στην πόλη. Τα άλογα παραμένουν 130 όπως και της βενζίνης. Όποτε αν το βρεις βενζίνη το ίδιο θα είναι περίπου μέσα στην πόλη.

Μονο μειονέκτημα: το ότι η ποτηροθηκη είναι μπροστά στον τεμπέλη και όχι πιο μπροστά στην κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, majnun είπε

Γιατι ειχα την εντύπωση οτι ολα τα Cupra Leon εχουν πολλαπλων;

Αρα ποια η διαφορά απο το Seat ;

Μπορεί και να έχει σύμφωνα με το φυλλάδιο αλλά δεν έχω σκύψει να δω , πωλητές δεν εμπιστεύομαι για αυτές τις πληροφορίες.

Το ξηρού τύπου αρκεί όμως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μπορεί και να έχει σύμφωνα με το φυλλάδιο αλλά δεν έχω σκύψει να δω , πωλητές δεν εμπιστεύομαι για αυτές τις πληροφορίες.

Το ξηρού τύπου αρκεί όμως

Καλά το θυμόμουν, έχει από τη βασική.

Άρα αυτή είναι η βασική διαφορά ( στα δικά μου τα μάτια έστω)

https://www.cupraofficial.co.uk/new-cars/cupra-range/cupra-leon/specs

 

Οπότε Θωμά, εδώ είσαι 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/344202033-cupra-leon

👹

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, majnun είπε

Καλά το θυμόμουν, έχει από τη βασική.

Άρα αυτή είναι η βασική διαφορά ( στα δικά μου τα μάτια έστω)

https://www.cupraofficial.co.uk/new-cars/cupra-range/cupra-leon/specs

 

Οπότε Θωμά, εδώ είσαι 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/344202033-cupra-leon

👹

To έχω παρκαρισμένο απο όταν ανέβηκε :D

Αλλά σε ξηρού δεν πάω θα έχω ψυχολογικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, polyvios είπε

Βασικά πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς για οποίο μεταχειρισμένο diesel πάρεις ότι δεν έχει βουλωμενο dpf και δεν έχει προβλήματα με τα μπεκ. 

Αν είναι βουλωμένο και δεν καθαρίζεται, οπότε πας για αλλαγή, θα είναι πολύ μεγάλο ποσό.

Επίσης, αν τα μπεκ με ένα απλό ειδικό καθάρισμα είναι ok, την γλυτώνεις πολύ φτηνά. Αν όχι και πας για αλλά μπεκ, και εδώ τα κόστη είναι μεγάλα.

Τα 10.000 χλμ είναι καλά αν γίνονται σε μεγάλες ταχύτητες και όχι αστικές συνέχεια.

Το dpf και η κατάσταση των μπεκ ελέγχονται αποτελεσματικά σε συνεργείο/αντιπροσωπεία?

1 ώρα πριν, dstilio είπε

Πολύ καλό αυτοκίνητο.

Εαν το diesel είναι ίδια τιμη με τη βενζίνη, τότε οκ. Απλά θέλει να το τρέχεις καμία φορά σε κανένα ταξίδι για να κάνει «αναγέννηση», δηλαδή το φίλτρο να καίει τα σκουπίδια. Είναι θέμα όλων των πετρελαίων αυτό. Αν το κανεις μόνο σταματά-ξεκίνα εντός της πόλης και τίποτα άλλο τότε όλα τα diesel έχουν τον κίνδυνο να μπουκώσει το φίλτρο και να τρέχεις.

Λες για την ροπή που σου αρεσει: στη πετρέλαιο την απολαμβάνεις σε ταξίδι φορτωμένος. Έχω τον ίδιο κινητήρα και είναι τέλειος για ταξίδι. Όχι στην πόλη. Τα άλογα παραμένουν 130 όπως και της βενζίνης. Όποτε αν το βρεις βενζίνη το ίδιο θα είναι περίπου μέσα στην πόλη.

Μονο μειονέκτημα: το ότι η ποτηροθηκη είναι μπροστά στον τεμπέλη και όχι πιο μπροστά στην κονσόλα.

Οι μετακινήσεις μου είναι μικτές, μέσα στην πόλη, επαρχιακούς δρόμους, εθνική. Όσο για την ποτηροθήκη, μόνο νερό πίνω στο αυτοκίνητο :) 

Επεξ/σία από Astreos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Astreos said:

Το dpf και η κατάσταση των μπεκ ελέγχονται αποτελεσματικά σε συνεργείο/αντιπροσωπεία?

Οι μετακινήσεις μου είναι μικτές, μέσα στην πόλη, επαρχιακούς δρόμους, εθνική. Όσο για την ποτηροθήκη, μόνο νερό πίνω στο αυτοκίνητο :) 

Η ποτηροθηκη με ενοχλεί γιατί όταν ακουμπώ το χέρι μου στον τεμπέλη «βρίσκω» σε ότι αφήνω στην ποτηροθηκη. Η ήταν είναι να χρησιμοπππιω την ποτηροθηκη του συνοδηγού.


Σημειωση: παρε τηλέφωνο σε επίσημο να συνεργείο να ρωτήσεις για έλεγχο των Μπέκ. Ελπίζω να μπορούν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει dpf και μπεκ μόνο αν βγουν μπορούν να εκλεχθούν

Και μεταξύ μας αν πουλούσα δεν θα δεχόμουν να κάνουν κάτι τέτοιο, ειδικά που dpf για να βγει σε κάποια θέλει κόψιμο η εξάτμιση. Έχω δει στραβοβιδωμένα μπουζί στα μπεκ θα κολλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσει, και το φως πισω που παει απο ακρη σε ακρη και ο προφυλακτυρας μπροστα. Για τα 32-33 που θα ζηταει το 1.5 150 καλα ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εμενα μου αρεσει, και το φως πισω που παει απο ακρη σε ακρη και ο προφυλακτυρας μπροστα. Για τα 32-33 που θα ζηταει το 1.5 150 καλα ειναι. 

Πίσω μου αρέσει και εμένα , μπροστά στο Formentor που είναι ψηλότερο πηγαίνει αυτή η μάσκα , σε αυτό που φαίνεται άθλιο

Αν το δω απο κοντά θα έχω καλύτερη γνώμη , δεν το έχουν φέρει ακόμη Αργυρούπολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό είναι ότι τελευταία παρατηρώ μια συγκεκριμένη σχεδιαστική μανιέρα στα νέα μοντέλα. Ή μήπως είναι ιδέα μου? 

"Θα έχουμε πολλές μάρκες αλλά θα είναι σαν να έχουμε μόνο μία"

tsb.jpg.c933a81af3a9c18ab3c8e5ba2dd55c16.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...