Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, σκέφτομαι την αγορά ενός μεταχειρισμένου Peugeot 3008 μοντέλο 2019-2020, αυτόματο, με budget γύρω στα 20.000. Θέλω SUV, θέλω αυτόματο και θέλω να μου αρέσει το αυτοκίνητο. Το συγκεκριμένο κάνει τικ και στις 3 προϋποθέσεις.

Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα που υπάρχουν διαθέσιμα είναι με τον κινητήρα diesel 1.5. Δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα, γύρω στα 10.000 το χρόνο, αλλά μου αρέσει ο κινητήτας για τη ροπή του και την οικονομία του. Από την άλλη, σκέφτομαι μήπως το μεταχειρισμένο diesel μού δημιουργήσει προβλήματα.

Πείτε καμιά άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Astreos είπε

Λοιπόν, σκέφτομαι την αγορά ενός μεταχειρισμένου Peugeot 3008 μοντέλο 2019-2020, αυτόματο, με budget γύρω στα 20.000. Θέλω SUV, θέλω αυτόματο και θέλω να μου αρέσει το αυτοκίνητο. Το συγκεκριμένο κάνει τικ και στις 3 προϋποθέσεις.

Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα που υπάρχουν διαθέσιμα είναι με τον κινητήρα diesel 1.5. Δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα, γύρω στα 10.000 το χρόνο, αλλά μου αρέσει ο κινητήτας για τη ροπή του και την οικονομία του. Από την άλλη, σκέφτομαι μήπως το μεταχειρισμένο diesel μού δημιουργήσει προβλήματα.

Πείτε καμιά άποψη.

Βασικά πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς για οποίο μεταχειρισμένο diesel πάρεις ότι δεν έχει βουλωμενο dpf και δεν έχει προβλήματα με τα μπεκ. 

Αν είναι βουλωμένο και δεν καθαρίζεται, οπότε πας για αλλαγή, θα είναι πολύ μεγάλο ποσό.

Επίσης, αν τα μπεκ με ένα απλό ειδικό καθάρισμα είναι ok, την γλυτώνεις πολύ φτηνά. Αν όχι και πας για αλλά μπεκ, και εδώ τα κόστη είναι μεγάλα.

Τα 10.000 χλμ είναι καλά αν γίνονται σε μεγάλες ταχύτητες και όχι αστικές συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Ο Θωμάς δε κοιτάει απλά 😅

Πέρασα και το είδα σήμερα απο την βιτρίνα σε μαύρο , ωραίο φαίνεται , θα περάσω να το δω και απο κοντά , το στοίχημα παίζεται Οκτώβρη που έρχεται η σειρά 1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πέρασα και το είδα σήμερα απο την βιτρίνα σε μαύρο , ωραίο φαίνεται , θα περάσω να το δω και απο κοντά , το στοίχημα παίζεται Οκτώβρη που έρχεται η σειρά 1

Μπήκες σε δίλημμα; Καινούριο formentor ή σειρά 1; Με εκπλησεις Θωμά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, polyvios είπε

Μπήκες σε δίλημμα; Καινούριο formentor ή σειρά 1; Με εκπλησεις Θωμά 

Κοίτα το Formentor facelift αν θα το έπαιρνα θα ήταν επειδή απλά μου αρέσει αυτό που έχω και μου λείπει η ηλιοροφή .

Να δώσω βέβαια κανα 10αρι χιλιάρικα με χασούρα και τόκους είναι τεράστια βλακεία ακόμη και για εμένα , για να πάρω ουσιαστικά το ίδιο αμάξι με ηλιοροφή (θα μου πεις είναι και mild hybrid τεσπα)

Η σειρά 1 φαντάζομαι θα είναι το hatchback που μου λείπει αλλά χωρίς χώρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Κοίτα το Formentor facelift αν θα το έπαιρνα θα ήταν επειδή απλά μου αρέσει αυτό που έχω και μου λείπει η ηλιοροφή .

Να δώσω βέβαια κανα 10αρι χιλιάρικα με χασούρα και τόκους είναι τεράστια βλακεία ακόμη και για εμένα , για να πάρω ουσιαστικά το ίδιο αμάξι με ηλιοροφή (θα μου πεις είναι και mild hybrid τεσπα)

Η σειρά 1 φαντάζομαι θα είναι το hatchback που μου λείπει αλλά χωρίς χώρους

Ακόμα και στο καινούριο με τον κινητά 1.5 έχουν ένα με tsi και άλλον με e-tsi mild.

Ως προς το δίλημμα που θέτεις, εγώ θα πήγαινα σίγουρα στο formentor facelift από το 1 και ως προς το θέμα των χώρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα το Formentor facelift αν θα το έπαιρνα θα ήταν επειδή απλά μου αρέσει αυτό που έχω και μου λείπει η ηλιοροφή .

Να δώσω βέβαια κανα 10αρι χιλιάρικα με χασούρα και τόκους είναι τεράστια βλακεία ακόμη και για εμένα , για να πάρω ουσιαστικά το ίδιο αμάξι με ηλιοροφή (θα μου πεις είναι και mild hybrid τεσπα)

Η σειρά 1 φαντάζομαι θα είναι το hatchback που μου λείπει αλλά χωρίς χώρους

just-stay-where-you-are-stay-where-you-a

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θωμά μήπως να το πουλήσεις τώρα που είναι καινούργιο και να τα λεφτά που θα βγάλεις να τα κάνεις flex leasing (από αυτά που αλλάζεις αυτοκίνητο όποτε θες δηλαδή στη διάρκεια του συμβολαίου) ; :P

Spoiler

αστειεύομαι φυσικά ! 

 

Επεξ/σία από zanskou
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zanskou είπε

Θωμά μήπως να το πουλήσεις τώρα που είναι καινούργιο και να τα λεφτά που θα βγάλεις να τα κάνεις flex leasing (από αυτά που αλλάζεις αυτοκίνητο όποτε θες δηλαδή στη διάρκεια του συμβολαίου) ; :P

  Απόκρυψη περιεχομένων

αστειεύομαι φυσικά ! 

 

Δεν συμφέρει το έχω σκεφτεί :D

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tsofras είπε

Κοίτα το Formentor facelift αν θα το έπαιρνα θα ήταν επειδή απλά μου αρέσει αυτό που έχω και μου λείπει η ηλιοροφή .

Να δώσω βέβαια κανα 10αρι χιλιάρικα με χασούρα και τόκους είναι τεράστια βλακεία ακόμη και για εμένα , για να πάρω ουσιαστικά το ίδιο αμάξι με ηλιοροφή (θα μου πεις είναι και mild hybrid τεσπα)

Η σειρά 1 φαντάζομαι θα είναι το hatchback που μου λείπει αλλά χωρίς χώρους

Cupra Leon πως και δεν το εχεις τσεκαρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, majnun είπε

Cupra Leon πως και δεν το εχεις τσεκαρει;

Μόνο δίλιτρο αλλιώς ξηρού τύπου και ημιάκαμπτος οπότε δεν το κοιτάω όσο και αν μου αρέσει το 1.5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...