Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, polyvios είπε

Θέλω (γιατί δεν μπορώ διαφορετικά) να το κρατήσω τουλάχιστον 10 χρόνια. 

Έχεις το πλέον προηγούμενο formentor? σε αυτόματο? Να το δώσεις και να πας σε τι?

Είναι ΚΟΥΚΛΑκι.... Είμαι μαγεμένος προς το παρόν!

Ποσο βγαινει το καθενα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zanskou είπε

ποιο Corolla έχεις παραγγείλει ; 1,8 ή διλιτρο; 

επισης κατι πήρε το αυτί μου ότι η Toyota πάει πλέον την εγγύηση για όλο το αυτοκίνητο στα 11 χρόνια ή 200.000 χλμ δωρεάν. ίσως αξίζει να το λάβεις και αυτό υπόψη. 

από την άλλη, επειδή οδήγησα πρόσφατα ένα formentor plug-in δεν μπορώ να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω κιολας που μπήκες σε προβληματισμό :P

 

Παρήγγειλα το 1.8 Style Skyview με την πανοραμική. 

Ναι, αν κάνεις όλα τα service στην ΤΟΥΟΤΑ έχεις αυτόματα εγγύηση 11 χρόνια ή 200.000 χλμ.

Για τα plug-in δεν τρελαίνομαι, λόγω αυξημένου βάρους και όταν χάσει την ενέργειά του η μπαταρία, τραβάς δίχως λόγω τέτοιο φορτίο.
Πάντως, φαντάσου που έκανες βόλτα το προηγούμενο μοντέλο, πως είναι το επόμενο... 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polyvios είπε

Παρήγγειλα το 1.8 Style Skyview με την πανοραμική. 

Ναι, αν κάνεις όλα τα service στην ΤΟΥΟΤΑ έχεις αυτόματα εγγύηση 11 χρόνια ή 200.000 χλμ.

Για τα plug-in δεν τρελαίνομαι, λόγω αυξημένου βάρους και όταν χάσει την ενέργειά του η μπαταρία, τραβάς δίχως λόγω τέτοιο φορτίο.
Πάντως, φαντάσου που έκανες βόλτα το προηγούμενο μοντέλο, πως είναι το επόμενο... 😁

Το plugin πρεπει να το φορτιζεις συνεχεια, αλλιως δεν εχει νοημα.

Αλλα αν το φορτιζεις, μεσα στη πολη ειναι σα να εχεις ηλεκτρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Q3 δεν έχει;;

Έχει, αλλά δεν ήθελα πλέον AUDI και παρόλο ότι τα έβαλα δίπλα δίπλα το Q3 με το FORMENTOR, πιο εντυπωσιακό ήταν το FORMENTOR. Και με το ίδια χαρακτηριστικά λίγο πιο φτηνό.

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Το plugin πρεπει να το φορτιζεις συνεχεια, αλλιως δεν εχει νοημα.

Αλλα αν το φορτιζεις, μεσα στη πολη ειναι σα να εχεις ηλεκτρικο.

Ναι σωστά. Δεν έχω όμως στην Θεσσαλονίκη να το φορτίζω. Παρόλο ότι έχω υπόγειο πάρκινκ σε πολυκατοικία, οι υπόλοιποι δεν θέλουν καν να υπάρχει κάποιο ηλεκτρικό αυτοκίνητο, έστω plug-in hybrid.

11 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ποσο βγαινει το καθενα?

 

To Toyota Style Skyview βγαίνει 33.600€ και το Formentor 37.500€. Για μένα έχει μία διαφορά.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polyvios είπε

To Toyota Style Skyview βγαίνει 33.600€ και το Formentor 37.500€. Για μένα έχει μία διαφορά.

 

Οικονομικοτεχνικά είναι πιο λογική η λύση Toyota. Στο άλλο θα πας λόγω παρόρμησης. Είναι πιο όμορφο πιο επιθετικό και επιβλητικό. 

Το Q3 το ανέφερα γιατί αναρωτήθηκες αν έχει φορμεντορ ο paylidis. Q3 έχει από όσο θυμάμαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, polyvios είπε

Θέλω (γιατί δεν μπορώ διαφορετικά) να το κρατήσω τουλάχιστον 10 χρόνια. 

Έχεις το πλέον προηγούμενο formentor? σε αυτόματο? Να το δώσεις και να πας σε τι?

Είναι ΚΟΥΚΛΑκι.... Είμαι μαγεμένος προς το παρόν!

Δε ξερω 100% σε τι θα πηγαινα, αλλα νομιζω σε Χ1. Δε τα δινω ομως τα 42000, οταν ειχε 36500 το ιδιο πραγμα πριν 1-1.5 χρονο...

16 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Q3 δεν έχει;;

αυτο^

4 λεπτά πριν, polyvios είπε

Έχει, αλλά δεν ήθελα πλέον AUDI και παρόλο ότι τα έβαλα δίπλα δίπλα το Q3 με το FORMENTOR, πιο εντυπωσιακό ήταν το FORMENTOR. Και με το ίδια χαρακτηριστικά λίγο πιο φτηνό.

Ναι περι ορεξεως ειναι, εμενα πχ το φορμεντορ δε μου αρεσει εμφανισιακά. Αυτο ομως δεν αναιρει το οτι με τα ιδια λεφτα παιρνεις καλυτερο κιβωτιο και περισσότερο εξοπλισμό. Απλα στη περίπτωση του audi παιρνεις καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και καλυτερη μεταπωληση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtk-386 είπε

Οικονομικοτεχνικά είναι πιο λογική η λύση Toyota. Στο άλλο θα πας λόγω παρόρμησης. Είναι πιο όμορφο πιο επιθετικό και επιβλητικό. 

Το Q3 το ανέφερα γιατί αναρωτήθηκες αν έχει φορμεντορ ο paylidis. Q3 έχει από όσο θυμάμαι.

Αυτό λέει και η δική μου λογική. Το άλλο πραγματικά είναι παρόρμηση, όπως το αναφέρεις.
Α δεν το κατάλαβα σχετικά με τον paylidis. Λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, polyvios είπε

Αυτό λέει και η δική μου λογική. Το άλλο πραγματικά είναι παρόρμηση, όπως το αναφέρεις.
 

Οποτε αγορασα αμαξι με τη λογικη και οχι την παρορμηση το μετανιωσα παντως... δε ξερω εαν σε βοηθαει αυτο ή απλα ριχνω λαδι στη φωτια του φορμεντορ, αλλα μια ζωη την εχουμε και ζουμε ηδη αρκετα μιζερα-ας μας επιτραπουν μερικες μικρες απολαυσεις για να ειναι λιγοτερο μιζερη!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δε ξερω 100% σε τι θα πηγαινα, αλλα νομιζω σε Χ1. Δε τα δινω ομως τα 42000, οταν ειχε 36500 το ιδιο πραγμα πριν 1-1.5 χρονο...

αυτο^

Ναι περι ορεξεως ειναι, εμενα πχ το φορμεντορ δε μου αρεσει εμφανισιακά. Αυτο ομως δεν αναιρει το οτι με τα ιδια λεφτα παιρνεις καλυτερο κιβωτιο και περισσότερο εξοπλισμό. Απλα στη περίπτωση του audi παιρνεις καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και καλυτερη μεταπωληση...

Δεν θα πήγαινα σε BMW, δεν το αντέχει η τσέπη μου! Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει το X1 και το Q3. 

Γούστα είναι, φυσικά.

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Οποτε αγορασα αμαξι με τη λογικη και οχι την παρορμηση το μετανιωσα παντως... δε ξερω εαν σε βοηθαει αυτο ή απλα ριχνω λαδι στη φωτια του φορμεντορ, αλλα μια ζωη την εχουμε και ζουμε ηδη αρκετα μιζερα-ας μας επιτραπουν μερικες μικρες απολαυσεις για να ειναι λιγοτερο μιζερη!

Χαχαχα... Αυτό λέγεται το σαράκι που σε καίει σε κάθε σου απόφαση.

Είτε διαλέξεις το ένα, είτε το άλλο, πάντα θα έχεις στο μυαλό σου : "Αν τελικά επέλεγα το άλλο..."
Πάντως έχεις ένα μεγάλο δίκιο στο θέμα της παρόρμησης και απόλαυσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polyvios είπε

Δεν θα πήγαινα σε BMW, δεν το αντέχει η τσέπη μου! Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει το X1 και το Q3. 

Γούστα είναι, φυσικά.

εαν σκεφτεσαι τη συντηρηση, ολα πλεον εχουν την ιδια πολυπλοκοτητα και εξισου ακριβη συντηρηση... φιλος με φορντακι χιλιαρι που το πηραμε με λιγους μηνες διαφορά πληρωνει τα ιδια σερβις ακριβοτερα 25-30% απο οτι τα πληρωνω στην audi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Οποτε αγορασα αμαξι με τη λογικη και οχι την παρορμηση το μετανιωσα παντως... δε ξερω εαν σε βοηθαει αυτο ή απλα ριχνω λαδι στη φωτια του φορμεντορ, αλλα μια ζωη την εχουμε και ζουμε ηδη αρκετα μιζερα-ας μας επιτραπουν μερικες μικρες απολαυσεις για να ειναι λιγοτερο μιζερη!

%CE%9C%CE%AF%CE%B1_%CE%B6%CF%89%CE%AE_%C

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

εαν σκεφτεσαι τη συντηρηση, ολα πλεον εχουν την ιδια πολυπλοκοτητα και εξισου ακριβη συντηρηση... φιλος με φορντακι χιλιαρι που το πηραμε με λιγους μηνες διαφορά πληρωνει τα ιδια σερβις ακριβοτερα 25-30% απο οτι τα πληρωνω στην audi

Επειδή είχα AUDI A4 B7 1.8T Quattro. Τα αναλώσιμά του δεν ήταν ακριβά. 

Αλλά μετά από χρόνια που έρχονταν μαζεμένες βλάβες, έβγαιναν μεγάλα νούμερα.

Ως προς τα 1000άρια ECOBOOST, να ξέρεις ότι τα ονομάζουν ECOBOOM.

Ένας λόγος που είναι ακριβότερα στο FORD(λογικά PUMA από ότι καταλαβαίνω) είναι η πολυπλοκότητα του κινητήρα. Εκτός και αν εννοείς μόνο ως προς τα αναλώσιμα, λάδια, φίλτρα κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά γιατί θεωρείται πολύπλοκος ο 1.0 της Φορντ; Έχουν ή είχαν σχεδιαστικό θέμα με αποτέλεσμα να σκάνε σαν πεπόνια.😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...