Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, telis είπε

Με τρώει να πάρω από Γερμανία ένα S3.

Έχω ξαναγράψει ότι έχω άνθρωπο εκεί.

Μοντέλο του 2017-18

Θέλω ένα βρωμόγκαζο αλλά να κάνει και ταξίδια

Έχει κανένας γνώμη;

Το 2λιτρο?

Το 1.8 μεχρι ποτε εβγαινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει ενας στη γειτονια ενα S3 sedan γαλαζιο, ονειρο ειναι... το λιγουρευομαι οποτε το βλεπω αλλα απο μακρυα μιας κ αν μπω δε θα μπορεσω να βγω με τα χαλια που εχει η μεση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Storytime! 

Διακοπες τελος και επανοδος σιγα σιγα 

Αφου διαβασαμε χτες τα εμαιλ μας, ειναι αδειο το γραφειο, ας γραψουμε το κατιτις μας. 

facts: X1 (βενζινη) του 2020 και 3008 (diesel) του 2022  και τα δυο leasing εταιρικα, με απεριοριστα χλμ/καυσιμα 

Χρηση Χ1 περιπου 20ημερες
Διακοπες σε Κιμωλο κ περιξ Αττικης  

Χρηση 3008 περιπου 20ημερες επισης 
Διακοπες σε Τηνο, 3ημερο Ναυπλιο, 4ημερο Ορεινη Ναυπακτια 

πιο καγκουρέ εσωτερικο το 3008, με τεραστια κονσολα που χωριζει/περιοριζει αναιτια τον χωρο οδηγου/συνοδηγου.
πιο γεροντε το Χ1 με μοναδικο νεοτεριμσο το ambiend light μπροστα

προσπερναω τις διαφορες στα gadgets που εχουνε ματαξυ τους (καμερες, infotenment, κλπ) και παω στα βασικα

η μεγαλη διαφορα των 2 ειναι ο κινητηρας κ το αυτοματο κιβωτιο. 

Στην Χ1 ενιωθα τις αλλαγες κ τις "κλωτσιες" που εκανε το κιβωτιο κατα τη λειτουργια του. Απο καταναλωση τα ειχαμε γραψει, δραμα. 

Στο 3008 το ΕΑΤ8 ειναι ενα φανταστικο κιβωτιο που οριακα καταλαβαινεις οτι αλλαζουν οι ταχυτητες και σαν diesel παρεχει φοβερη ροπη. Στο τελευταιο μας ταξιδι σε εθνικη/βουνα/ΑΠΕΙΡΕΣ στροφες γυρισαμε με 730χλμ + 230υπολοιπο  

Ειναι πραγματικα εντυπωσιακο να πηγαινεις ξεκουραστα 130 στην εθνικη κ οποτε θελεις να ανεβαινεις 160 σε δευτερολεπτα για μια προσπεραση κ μετα παλι απροβληματιστα 130. 

και τα 2, απολαυστικα μεγαλα αυτοκινητα, το 3008 το τιγκαραμε καθως γυρισαμε με το μισο μποστανι απο το χωριο.

- Βολευτηκα σχετικα αμεσα με το τιμονι του 3008, αλλα οφειλω να σχολιασω οτι η περιφεριακη ορατοτητα με την Χ1 ηταν κορυφαια. 
- Αναρτησεις καλυτερο feeling Χ1 
- Δε ξερω αν παιζει κατι, αλλα ΠΟΛΥ δυνατο το Clima στην Χ1 , χλιαρο το αντιστοιχο στο 3008 (στους 21 κ νομιζα οτι δεν εχει κλιματισμο) 
- Φωτα/Νυχτερινη οδηγηση Χ1 συγκλονιστικη, φωτιζε ολο τον δρομο στα σκοταδια της Κιμωλου 
- Ηχομονωση Χ1 εμφανως καλυτερη, στο γκαραζ στο καραβι, δεν ακουγονταν οι ανακοινωσεις απο τα μεγαφωνα. Στο 3008 ιδιο πειραμα, ακουγαμε.  
- Τεμπελης με τεραστιο αποθηκευτικο χωρο στο 3008, περναει απο μεσα του αερας A/C και ειχαμε εκει 2 μεγαλα μπουκαλια νερο ΔΡΟΣΕΡΑ και τοστακια για την διαδρομη! 

με την Χ1 με ρωτησαν 3 ασχετοι πως μου φαινεται κ διαφορες αλλες ερωτησεις/πληροφοριες, με το 3008 δε νοιαζεται κανεις :D  

Οικονομικα μιλωντας, η Χ1 ειναι πιο πανω σκαλοπατι, αλλα δεν ξερω αν το δικαιολογει στο 100%. οι ελλειψεις σε καμερες κ ζαβο infotainment ειναι λιγο χτυπητες. η καταναλωση καυσιμου ειναι απαγορευτικη. 

Περιπου 2.5Κ θα κοστιζει η ετησια χρηση του 3008 στη φορολογια.
Αν υπολογισουμε ολα τα ετησια εξοδα που γλιτωνουμε στο συνολο, νομιζω οτι ειναι no brain η επιλογη του σαν εταιρικο. 

Να ναι καλα το στεφανι μου που προκοψε και μπορεσα να τα οδηγησω να κανω το πουλμουρ εδω ❤️ 

ps. 1η μερα γραφειο της εδωσαν λιστα για τα επομενα αυτοκινητα του 2027 που μπορει να επιλεξει. Οργανωση, οχι αστεια
 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, majnun είπε

Εμείς δε θέλουμε τα αυτοκίνητα, αυτό το γραφείο θέλουμε !

Που να δεις στο δικο μου.

Λειπουν ολοι οι συναδελφοι.

Κλειστοι οι περισσοτεροι πελατες και συνεργατες.

Δουλευω με το ζορι 15 λεπτα την ημερα τις τελευταιες 20 μερες.

 

Γυρισα με το Formentor (245 PHEV) απο το χωριο, και πρωτη φορα που η καταναλωση ηταν τοσο μικρη.

Ημουν μονος μου μεσα, χωρις σχεδον καθολου αποσκευες ή γατα :P

Ξεκινησα με 100% μπαταρια, και τα πρωτα περιπου 60χλμ βγηκαν μονο με ρευμα.

Τα 100 πρωτα ηταν επαρχιακος δρομος και τα υπολοιπα 100 εθνικη, και λιγο στο τελος μεσα στην Αθηνα.

Ειχε λιγη κινηση στην εθνικη, αλλα οχι κατι τρελο.

No description available.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε


facts: X1 (βενζινη) του 2020 και 3008 (diesel) του 2022  και τα δυο leasing εταιρικα, με απεριοριστα χλμ/καυσιμα 

 

welcome back... Τα ιδια και εδω, φαρ ουεστ το γραφειο!

 

θα σχολιασω το εξης, το Χ1 του 2020 για εμενα ηταν απογοητευση... Εαν οδηγήσεις του 2023 (νεο μοντελο) δε θα θες να ξαναμπεις στο 3008. Overall, ειναι ενα καλο αμαξι το Χ1, σιγουρα ενα σκαλοπατι επανω απο το 3008, βεβαια και οικονομικά παιζει αλλού. Ευτυχως ή δυστυχώς, ακομα και με την (απαραδεκτη για εμενα που ειμαι Bmwακιας) μπροστα κινηση, το Χ1 παραμενει οδηγικά ανωτερο και νομιζω οτι εκει καταληγεις κ εσυ. Στις λεπτομερειες (πχ ΕΑΤ8 που οκ ισως ειναι το καλυτερο αυτοματο σε mainstream αμαξι) μπορει να κερδισει κατι άλλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, paylidis είπε

το Χ1 παραμενει οδηγικά ανωτερο και νομιζω οτι εκει καταληγεις κ εσυ. Στις λεπτομερειες (πχ ΕΑΤ8 που οκ ισως ειναι το καλυτερο αυτοματο σε mainstream αμαξι) μπορει να κερδισει κατι άλλο..

ναι οδηγικα το Χ1 ειναι καλυτερο, απλως καποιες λεπτομερειες δεν με κανουν να το λεω τοσο ξεκαθαρα. 
το κιβωτιο του 3008 ειναι λες και εχει μια σχεση το αμαξι, τοσο αρμονικο μου φαινεται. 

παντως τι σου ειναι η συνηθεια στον ανθρωπο 

μετα απο μολις 20μερες με το Χ1 και πουλμουρ, στο 3008 ημουν σαν ewww τι ειναι αυτο (ειδικα για την κονσολα), μετα απο αλλες 20 μερες, μπηκα χτες στο Stonic μου, ειδα συμπλέκτη, και ηθελα να το παω στην αντιπροσωπεια για ανταλλαγη με κανα Sportage 😅

α επισης @paylidis δωσε μια τα φωτα σου 

θελω να περασω μεμβρανες στον Ακη, αλλα ακουσον-ακουσον δεν μας αφηνει η εταιρεια. 
ρωτησαμε τον υπευθυνο εταιρικου στολου. 
πρεπει να παρουμε 2-3 εγκρισεις για να το κανουμε αυτο wtf

απαλευτη οδγηση χωρις μεμβρανες, ενιωθα να καιγομαι παντου.. 

σκεφτομαι μηπως περασω στη ζουλα εντελως διαφανεις, για UV

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα να την πω την μαλακία μου...

Μόλις ήρθε το καινούριο FORMENTOR εδώ Θεσσαλονίκη και μου έπεσαν τα σαγόνια.

Ακυρώνω τώρα το Corolla Cross να πάω στο Formentor 1.5 κλασσικό????

Να άλλη μία ανησυχία.

Ξέρω. χάνω το υβριδικό σύστημα, αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polyvios είπε

Ξέρω. χάνω το υβριδικό σύστημα, αλλά....

Αμα παιρνεις το υβριδικο για την οικονομια και την αξιοπιστια του δεν μπορω να καταλαβω πως θα πας στο Formentor. Αν απο την αλλη δεν σε ενδιαφερει η οικονομια τοσο πολυ τοτε γιατι κοιταζες στα υβριδικα?

Ειναι ψιλοξεκαθαρο νομιζω. Και εγω εκανα test drive το Cupra Leon που μου αρεσε και ηταν και καλη η τιμη του αλλα μολις καταλαβα τι παιζει με καταναλωσεις και το dsg απλα μου εφυγε τελειως απο το μυαλο γιατι ειχα αλλες προτεραιοτητες.

Σκεψου τις προτεραιοτητες και τις αναγκες σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αμα παιρνεις το υβριδικο για την οικονομια και την αξιοπιστια του δεν μπορω να καταλαβω πως θα πας στο Formentor. Αν απο την αλλη δεν σε ενδιαφερει η οικονομια τοσο πολυ τοτε γιατι κοιταζες στα υβριδικα?

Ειναι ψιλοξεκαθαρο νομιζω. Και εγω εκανα test drive το Cupra Leon που μου αρεσε και ηταν και καλη η τιμη του αλλα μολις καταλαβα τι παιζει με καταναλωσεις και το dsg απλα μου εφυγε τελειως απο το μυαλο γιατι ειχα αλλες προτεραιοτητες.

Σκεψου τις προτεραιοτητες και τις αναγκες σου. 

Βασικά, ως προς τις βενζίνες, επειδή υπάρχει ένα συμφωνητικό με την εταιρεία που εργάζομαι να μου πληρώνουν τις βενζίνες και ένα μέρος από τα σέρβις, δεν το έχω τόσο πολύ στο νου μου.

Ως προς το DSG με απασχολεί, όπως επίσης και με τα 4 χρόνια εγγύηση μπροστά στα 11 χρόνια της TOYOTA.

Και φυσικά, το Formentor είναι και πιο ακριβό.

Απλά με έβαλε λίγο σε σκέψεις. Ξέρω ότι θα επανέλθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polyvios είπε

Τώρα να την πω την μαλακία μου...

Μόλις ήρθε το καινούριο FORMENTOR εδώ Θεσσαλονίκη και μου έπεσαν τα σαγόνια.

Ακυρώνω τώρα το Corolla Cross να πάω στο Formentor 1.5 κλασσικό????

Να άλλη μία ανησυχία.

Ξέρω. χάνω το υβριδικό σύστημα, αλλά....

εαν δε πληρωνεις τις βενζίνες και εαν σου αρεσει εμφανισιακά και εαν ειναι στο budget σου, δε βρισκω καποιο λογο να μη το προτιμήσεις... το dsg που φοράει ειναι υγρου δεν εχεις να φοβασαι κατι...

εξαρτάται κ ποια ειναι η προοπτικη σου, θα το κρατησεις 5 χρονια; θα το κρατησεις 10 χρονια; εγω πχ που μου εκλεισε τετραετια τωρα ηδη το θεωρω παλιο κ κρατιεμαι παρα πολύ να μη το δωσω... αν ηταν πιο νορμαλ η αγορα καινουργιου σε τιμες θα το ειχα ηδη δώσει σκέψου... αλλος σου λεει 10 χρονια θα το παω, ή 15... περι ορεξεως αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polyvios είπε

Τώρα να την πω την μαλακία μου...

Μόλις ήρθε το καινούριο FORMENTOR εδώ Θεσσαλονίκη και μου έπεσαν τα σαγόνια.

Ακυρώνω τώρα το Corolla Cross να πάω στο Formentor 1.5 κλασσικό????

Να άλλη μία ανησυχία.

Ξέρω. χάνω το υβριδικό σύστημα, αλλά....

Είναι ΠΟΛΥ πιο όμορφο από το Corolla άποψη μου. Εγώ θα το προτιμούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αμα παιρνεις το υβριδικο για την οικονομια και την αξιοπιστια του δεν μπορω να καταλαβω πως θα πας στο Formentor. Αν απο την αλλη δεν σε ενδιαφερει η οικονομια τοσο πολυ τοτε γιατι κοιταζες στα υβριδικα?

Ειναι ψιλοξεκαθαρο νομιζω. Και εγω εκανα test drive το Cupra Leon που μου αρεσε και ηταν και καλη η τιμη του αλλα μολις καταλαβα τι παιζει με καταναλωσεις και το dsg απλα μου εφυγε τελειως απο το μυαλο γιατι ειχα αλλες προτεραιοτητες.

Σκεψου τις προτεραιοτητες και τις αναγκες σου. 

ποιο Corolla έχεις παραγγείλει ; 1,8 ή διλιτρο; 

επισης κατι πήρε το αυτί μου ότι η Toyota πάει πλέον την εγγύηση για όλο το αυτοκίνητο στα 11 χρόνια ή 200.000 χλμ δωρεάν. ίσως αξίζει να το λάβεις και αυτό υπόψη. 

από την άλλη, επειδή οδήγησα πρόσφατα ένα formentor plug-in δεν μπορώ να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω κιολας που μπήκες σε προβληματισμό :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, paylidis είπε

εαν δε πληρωνεις τις βενζίνες και εαν σου αρεσει εμφανισιακά και εαν ειναι στο budget σου, δε βρισκω καποιο λογο να μη το προτιμήσεις... το dsg που φοράει ειναι υγρου δεν εχεις να φοβασαι κατι...

εξαρτάται κ ποια ειναι η προοπτικη σου, θα το κρατησεις 5 χρονια; θα το κρατησεις 10 χρονια; εγω πχ που μου εκλεισε τετραετια τωρα ηδη το θεωρω παλιο κ κρατιεμαι παρα πολύ να μη το δωσω... αν ηταν πιο νορμαλ η αγορα καινουργιου σε τιμες θα το ειχα ηδη δώσει σκέψου... αλλος σου λεει 10 χρονια θα το παω, ή 15... περι ορεξεως αυτα...

Θέλω (γιατί δεν μπορώ διαφορετικά) να το κρατήσω τουλάχιστον 10 χρόνια. 

Έχεις το πλέον προηγούμενο formentor? σε αυτόματο? Να το δώσεις και να πας σε τι?

25 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Είναι ΠΟΛΥ πιο όμορφο από το Corolla άποψη μου. Εγώ θα το προτιμούσα.

Είναι ΚΟΥΚΛΑκι.... Είμαι μαγεμένος προς το παρόν!

Επεξ/σία από polyvios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...