Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

90Ε βαλαμε προχτες κυριακη αρα αυτα καιμε τωρα.

Αρα με τα αρχικα 90Ε  και για 9 ήμερες χρηση:
 
250χλμ για Δουλεια - Σπιτι
2 Δρομολογια Αργυρουπολη - Βαρκιζα 
1 Δρομολογιο Αργυρουπολη Γλυφαδα 
1 Δρομολογιο Αργυρουπολη Μαρουσι

Δεν ασχοληθηκα με  trip control και υπολογισμους περιμενουμε το 3008 σαν μονιμο αμαξι πλεον. 
Infotainment,πραγματικα αδιαφορο με περιεργη υλοποιηση, δεν καταλαβαινεις τι κανεις ή τι ψαχνεις. 

Ασχολήθηκα εγώ με τους υπολογισμούς... Έχουμε και λέμε ότι τα 90€ με 1,85€/λίτρο, μας κάνουν 48,6 λίτρα. Όλα μαζί τα χλμ είναι περίπου 300, άρα η κατανάλωση είναι περίπου 16λ/100χλμ!!!!

 

Πόσα κυβικά κρύβει;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Ασχολήθηκα εγώ με τους υπολογισμούς... Έχουμε και λέμε ότι τα 90€ με 1,85€/λίτρο, μας κάνουν 48,6 λίτρα. Όλα μαζί τα χλμ είναι περίπου 300, άρα η κατανάλωση είναι περίπου 16λ/100χλμ!!!!

 

Πόσα κυβικά κρύβει;;;

2 Δρομολογια Αργυρουπολη - Βαρκιζα - 60 χλμ
1 Δρομολογιο Αργυρουπολη Γλυφαδα - 10 χλμ
1 Δρομολογιο Αργυρουπολη Μαρουσι - 40 χλμ

Αυτά είναι μόνο 50 χλμ ?

Δεν υπολόγισες και την επιστροφή :)

Οπότε είναι 360 χιλιόμετρα και η κατανάλωση γύρω στο 13.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

2 Δρομολογια Αργυρουπολη - Βαρκιζα - 60 χλμ
1 Δρομολογιο Αργυρουπολη Γλυφαδα - 10 χλμ
1 Δρομολογιο Αργυρουπολη Μαρουσι - 40 χλμ

Αυτά είναι μόνο 50 χλμ ?

Δεν υπολόγισες και την επιστροφή :)

Οπότε είναι 360 χιλιόμετρα και η κατανάλωση γύρω στο 13.5

Έχεις δίκιο, ξέχασα την επιστροφή. Αλλά και πάλι... εγώ με Opel Zafira 1800 κεκ του 2010 καίω ~9λ/100χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

παιδια καταπινουν, μη κοιτατε τι λενε στα χαρτιά... κ εμενα 1500 dsg και μαλιστα του 2024 και καίει για πλακα >10 μικτο κυκλο

Πίνουν είναι και βαριά λόγω SUV , το βλέπω και στο Formentor καίει περισσότερο απο το Leon

Σε ταξίδια είναι σχεδόν τα ίδια βέβαια και εκεί είναι εντυπωσιακά χαμηλά κοντά στο 6 , σε κίνηση όμως το Formentor είναι τουλάχιστον 2λίτρα επάνω απο το Leon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Ναι το καλο με το jimny είναι ότι δεν πάει χαμένο, ακόμα και για τρίτο - τέταρτο. 

Γιατί το λες αυτό για την gt? 

 Εκτός από το λαδάκι που τρώει έχει κάτι άλ

Μπα προσωπικά δεν γνωρίζω κάτι άλλο τρομερό.

Απλά σε σχέση με το Jimny έχει αρκετά έξοδα παραπάνω λόγω κυβικών ακριβότερων service κλπ.


Μιλάμε για τελείως διαφορετικά αυτοκίνητα βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mpiftekis 1500cc ειναι , αυτοματο, 140αλογα αν τα λεω σωστα.. 
καπου 380χλμ υπλογισα, ολες οι διαδρομες με clima στους ~20 βαθμους 

καιει τον πατο της. 

απολαυστικη οταν στη βουλιαγμενη βραδυ με αδειο δρομο επιασε 130 σε δευτερολέπτα στο sport mode. 

μια φορα δοκιμαστηκε, αρκει 🤑
 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Πίνουν είναι και βαριά λόγω SUV , το βλέπω και στο Formentor καίει περισσότερο απο το Leon

Σε ταξίδια είναι σχεδόν τα ίδια βέβαια και εκεί είναι εντυπωσιακά χαμηλά κοντά στο 6 , σε κίνηση όμως το Formentor είναι τουλάχιστον 2λίτρα επάνω απο το Leon

Θωμα δε φταίει το suv το αυτοματο κιβώτιο ειναι που κανει τη διαφορά. Το q3 καίει λιγότερο και είναι με διαφορά βαρύτερο, μεγαλύτερο κλπ, δε δικαιολογειται με τα ιδια κυβικα/αλογα μοτερ να καιει 1,5 λιτρο παραπανω...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, JailbrokenDiesel said:

@Mpiftekis 1500cc ειναι , αυτοματο, 140αλογα αν τα λεω σωστα.. 
καπου 380χλμ υπλογισα, ολες οι διαδρομες με clima στους ~20 βαθμους 

καιει τον πατο της. 

απολαυστικη οταν στη βουλιαγμενη βραδυ με αδειο δρομο επιασε 130 σε δευτερολέπτα στο sport mode. 

μια φορα δοκιμαστηκε, αρκει 🤑
 

Λίγο άσχετο, διαβάζω  / ακούω και άλλους που βάζουν το clima στους 20. Εγώ το δουλεύω 26-27 και ίσως σε κανά ταξίδι μεσημέρι να χρειαστεί να το βάλω λίγο πιο κάτω (άντε 24). Το 20 μου φαίνεται υπερβολικό. Φαντάζομαι και αυτό επιβαρύνει λίγο παραπάνω την κατανάλωση.

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Λίγο άσχετο, διαβάζω  / ακούω και άλλους που βάζουν το clima στους 20. Εγώ το δουλεύω 26-27 και ίσως σε κανά ταξίδι μεσημέρι να χρειαστεί να το βάλω λίγο πιο κάτω (άντε 24). Το 20 μου φαίνεται υπερβολικό. Φαντάζομαι και αυτό επιβαρύνει λίγο παραπάνω την κατανάλωση.

20? Στο Low (15) το εχω συνηθως και μετα απο κανενα μισαωρο το παω στους 19-20-21 😅

Δε θεωρω οτι επιβαρυνει τη κατανάλωση μιας και ο συμπιεστης μια η αλλη δουλευει - μονο η ταχυτητα του ανεμιστηρα αλλαζει...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Δεν παγώνεις ρε θηρίο; 😄

Μπα, αντιθέτως αν το βάλω στους 25-26 είναι σαν να μην έχω κλιματιστικό καν-είναι μούσκεμα από τον ιδρώτα 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, paylidis said:

20? Στο Low (15) το εχω συνηθως και μετα απο κανενα μισαωρο το παω στους 19-20-21 😅

Δε θεωρω οτι επιβαρυνει τη κατανάλωση μιας και ο συμπιεστης μια η αλλη δουλευει - μονο η ταχυτητα του ανεμιστηρα αλλαζει...

Μου θυμίζεις έναν φίλο που το δούλευε η low το καλοκαίρι η hight το χειμώνα τπτ ενδιάμεσο, σαν κανονικό aircodition

Χαμένα τα λεφτά για το κλίμα 😂

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, imr είπε

Μου θυμίζεις έναν φίλο που το δούλευε η low το καλοκαίρι η hight το χειμώνα τπτ ενδιάμεσο, σαν κανονικό aircodition

Χαμένα τα λεφτά για το κλίμα 😂

Όχι ρε σύ, μόλις πιάσει θερμοκρασία χαμηλώνει ο ανεμιστήρας, γενικά αυξομειώνει… με το a/c θα έπρεπε να παίζω μεταξύ 2ης κ 4ης σκάλας 

Το παν είναι να κρυώσει στην αρχή. Μετά κομπλέ στους 20 στο auto 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 16, 9 κτλπ μεση κατανάλωση;

Με το φχιέστα είμαι στα 5.1 και πλέον φλερτάρω τα 10.000χλμ και αυτά έχω μετρήσει.

Δε σέρνομαι αλλά πόλη ειναι το πολύ 20% της χρησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...