Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν θέλω μεγάλο με χώρους κτλπ. Το fabia μου αρκεί σε χώρους και αύριο θα το κάνω test drive όπως και ένα yaris με τα 125 άλογα στο οποίο με χαλάει απίστευτα το 9ιντσο ταμπλετ που έχουν κοπανήσει στο κέντρο του ταμπλό. Το polo που το oδήγησα μου φάνηκε πολύ ΟΚ και γενικά μου αρέσει πολύ και εξωτερικά και εσωτερικά που δεν έχει την #$@ στην μέση όπως τα περισσότερα πλεον ΙΧ.

Σε θέματα service, εγγύησης και ανταλλακτικών, υποθέτω ότι πάμε στο yaris με κλειστά μάτια; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περασα σήμερα και απο την ΣΠΑΝΟΣ για να μιλησω με πωλητη για τον ασσο καθως ειχα στειλει φορμα ενδιαφεροντος την προηγουμενη εβδομαδα.

Φυσικα δεν υπηρχε να το δω, είδα μονο τιμονι, καθισματα,οθονες που ειναι ιδια με το X2 και X1. Απο τι εμαθα θα ερθει προς Σεπτεμβρη - Οκτωβρη μερια το εκθεσιακο μαζι με τα πρωτα αυτων που θα προπαραγγειλουν και λογικα και το test drive. 

Εφοσον τα υλικα/ποιοτητα ειναι ιδια με το X2 που ειχα διπλα μου και μπαινοβγαινα μιλαμε για κατι πανεμορφο σιγουρα που δεν εχω ξαναδει οπου εχω παει. Αλκανταρα καθισματα φουλ, μπρος πισω, στις πορτες, ψηλα στο ταμπλο, ωραιος ambient φωτισμος και γενικα προσεγμενο.

Για την τιμη που ξεκιναει μου μοιαζει πολυ καλο για να ειναι αληθινο σε σχεση με τον ανταγωνισμο παντα. Μιλαμε για το M πακετο μεσα εξω που εχει λιγο κατω απο 33k. 

Απο τα σημαντικα που λειπουν στο αμαξι ειναι ο διζωνικος κλιματισμος. Ο ανθρωπος εκει μου ανεφερε οτι εχουν κανει κατι περιεργο για την Ελλαδα και ερχεται με βασικο εξοπλισμο θερμαινομενα καθισματα και οχι διζωνικο κλιματισμο. Οποτε το προτεινει σε ολους σαν εξτρα με κοστος ~500€. Απο εκει και περα ο καθενας βαζει οτι θελει.

Μαζι με επεκταση εγγυησης για 3 χρονια + δωρεαν σερβις (λαδια,φιλτρα, εργατικα και οχι εκτακτα πραγματα) + ασφαλεια για 5 χρονια Allianz (τα παντα πλην μεικτης)  εβγαινε 303€ τον μηνα για 5ετη αν δωσεις μπροστα το 60%. ~34k τελικη τιμη με πινακιδες κτλπ υπολογιστε.

Δεν την λες και κακη τιμη. 

Το εντυπωσιακο που μου ειπε και δεν πιστευω μεχρι να ερθει το αμαξι και το δω πραγματικα ειναι για την καταναλωση του. Ανεφερε οτι το X1 που φοραει τον ιδιο κινητηρα ειναι μες την πολη ~7L/100km. Αρα ο ασσος οντας ελαφρυτερος μπορει να φτανει και τα 6L/100km. 

Τωρα η σκεψη ειναι αν πρεπει να μπω στο τρυπακι να περιμενω να δω και αυτο live σε 2-3 μηνες και μετα να αποφασισω...Ηθελα να το εχω το καινουριο μεχρι τελος του ετους αλλα μοιαζει μαλλον αδυνατο. 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τωρα η σκεψη ειναι αν πρεπει να μπω στο τρυπακι να περιμενω να δω και αυτο live σε 2-3 μηνες και μετα να αποφασισω...Ηθελα να το εχω το καινουριο μεχρι τελος του ετους αλλα μοιαζει μαλλον αδυνατο. 

 

 

 

Ε κρίμα δεν είναι για 2-3 μήνες να χάσεις κάτι που μπορεί να σε ενδιαφέρει ?

Κλείσε ένα απο αυτά που θα έρθουν και αν δεν σου αρέσει το ακυρώνεις :D

17 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Απο τα σημαντικα που λειπουν στο αμαξι ειναι ο διζωνικος κλιματισμος. Ο ανθρωπος εκει μου ανεφερε οτι εχουν κανει κατι περιεργο για την Ελλαδα και ερχεται με βασικο εξοπλισμο θερμαινομενα καθισματα και οχι διζωνικο κλιματισμο. Οποτε το προτεινει σε ολους σαν εξτρα με κοστος ~500€. Απο εκει και περα ο καθενας βαζει οτι θελει.

 

Το θέμα εδώ είναι :

Δεν έχει διζωνικό αλλά έχει απλό κλιματισμό ? Αν ναι κλαιν εγώ έχω τριζωνικό και ποτέ δεν βάζω διαφορετικές θερμοκρασίες

Αν όμως εννούσε και αυτός μαρκετίστικα ότι δεν έχει διζωνικό αλλά έχει air condition (που νομίζω το διάβασα κάπου) έλεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει κλιματισμο και οχι κανενα αρκουδισιο 15 χρονων πριν τοτε κανενα προβλημα αν ειναι διζωνικο ή οχι, οπως προειπαν και οι συμφορουμιτες, παντα SYNC... κ πρακτικα ολο αυτο ψιλοκοροιδια ειναι σε 3-4 κυβικα χωρου να εχεις 2-3 ζωνες...

marketing bullshit...

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι απάτη τελείως ο διζωνικός τι να κάνει σε τέτοιο χώρο. 

Μόνο το ψυχολογικό για να μην υπάρχουν γκρινιες. 

 

Εντωμεταξύ συνεχίζω να κοιτάω για δεύτερο και δεν με βλέπω να καταλήγω πουθενά.. 

 

Τα κουβαδακια μου φαινονται πανάκριβα για τα λεφτά τους  και (αυτές τις μέρες) σκέφτομαι να πάω σε ένα jimny cabrio να βολέψει και για τις διακοπες.

Επεξ/σία από imr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα δεν είναι μόνο οι ζώνες αλλα οτι είναι αυτόματος κλιματισμός γιατί αυτο το φοβερό κόλπο το εκανε και η merc...η cla εχει a/c απλό δυστυχώς και προσωπικά σιχτιρίζω πολλαπλά κάθε φορά που το χρησιμοποιώ γιατί πρέπει να παίζεις συνέχεια, ενω το άλλο το αφήνεις στο auto και αντε να παίξεις 1-2 φορές με τη θερμοκρασια

Επεξ/σία από and_64
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, and_64 said:

Το θέμα δεν είναι μόνο οι ζώνες αλλα οτι είναι αυτόματος κλιματισμός γιατί αυτο το φοβερό κόλπο το εκανε και η merc...η cla εχει a/c απλό δυστυχώς και προσωπικά σιχτηρίζω πολλαπλά κάθε φορά που το χρησιμοποιώ γιατί πρέπει να παίζεις συνέχεια, ενω το άλλο το αφήνεις στο auto και αντε να παίξεις 1-2 φορές με τη θερμοκρασια

Ο αυτόματος κλιματισμός είναι must. 

Ας είναι και με τάσια και χωρίς οθόνη το αμάξι αλλά το κλίμα είναι τρελή ευκολια.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Αν εχει κλιματισμο και οχι κανενα αρκουδισιο 15 χρονων πριν τοτε κανενα προβλημα αν ειναι διζωνικο ή οχι, οπως προειπαν και οι συμφορουμιτες, παντα SYNC... κ πρακτικα ολο αυτο ψιλοκοροιδια ειναι σε 3-4 κυβικα χωρου να εχεις 2-3 ζωνες...

marketing bullshit...

15ετίας?...  Εδώ το Laguna του 2000 είχε αυτόματο κλιμά  :D 
Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ για τον αυτόματο κλιματισμό ότι είναι απαραίτητος.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Ε κρίμα δεν είναι για 2-3 μήνες να χάσεις κάτι που μπορεί να σε ενδιαφέρει ?

Κλείσε ένα απο αυτά που θα έρθουν και αν δεν σου αρέσει το ακυρώνεις :D

Αυτο σκεφτομαι τωρα, να δωσω καμια προκαταβολη να ερχεται το CHR και μεχρι να ερθει Οκτωβρη - Νοέμβρη και αν, θα εχουμε μαθει τα παντα για το BMW.

Εν τω μεταξυ επαιζα τωρα παλι στην διαμορφωση και βλεπω οτι η επιλογη που εχει για τον εξτρα κλιματισμο γράφει συγκεκριμένα "Αυτόματος Κλιματισμός: Ο αυτόματος κλιματισμός ρυθμίζει τις θερμοκρασίες στο εσωτερικό σε τρεις ζώνες. Η αυτόματη ανακυκλοφορία αέρα με φίλτρο ενεργού άνθρακα εξασφαλίζει καθαρό αέρα. Οι αισθητήρες ανιχνεύουν τα θολωμένα τζάμια και προσαρμόζουν τη ροή αέρα."

Αρα απο μια ζώνη τις κάνει 3 ή απο 2 τις κάνει 3 προσθέτοντας για τους πίσω; Για να λυθουν κατι τετοια κουλα πρεπει να περιμενω να ερθει το αμαξι. 

Παντως μπορώ να πω οτι με εχει πιασει αρκετα μεγαλυτερος ενθουσιασμος για αυτο παρα για το CHR. Το μονο που θα με ξενερωσει ειναι να ακουσω 8-9αρια καταναλωση ή τιποτα προβληματα αξιοπιστιας σε αυτοματα κτλπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Παντως μπορώ να πω οτι με εχει πιασει αρκετα μεγαλυτερος ενθουσιασμος για αυτο παρα για το CHR. Το μονο που θα με ξενερωσει ειναι να ακουσω 8-9αρια καταναλωση ή τιποτα προβληματα αξιοπιστιας σε αυτοματα κτλπ. 

 

Κατανάλωση CHR μην περιμένεις

Για τα αυτόματα δεν έχω ακούσει κάτι πάντως και σε αυτό το μοντέλο ή στο mini

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για δώστε λίγο τα φώτα σας οι γνώστες. Αξίζει τα σχεδόν 4 χιλιάρικα διαφορά το ένα κιβώτιο από το άλλο?

 

δεν ειναι αλλαγη κιβωτιου. Ουσιαστικα το ενα εχει το M πακετο μεσα εξω ενω το αλλο οχι. Απλα το M pack εχει και τα Paddles απο τι εχω καταλαβει για να αυξομειωσεις ταχυτητες αν θες.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...