Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Ανησυχώ. Βαφτιστηκε πριμιουμ και η σκοντα πλέον από τον «ειδικό τύπο»… 😂😂😂 δε πάμε καθόλου καλα

 

IMG_3206.jpeg

Υπάρχει κάποια μάρκα στο συγκεκριμένο group που να μην είναι premium; 😅

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Υπάρχει κάποια μάρκα στο συγκεκριμένο group που να μην είναι premium; 😅

Υπαρχει κάποια μάρκα στη συγκεκριμένη χώρα που να μην ειναι premium? 🤣

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά πυροσβεστήρα για ηλεκτρικό τι παίρνουμε;
Έχει νόημα πέρα από το νομικό κομμάτι να έχω πυροσβεστήρα;

Δυστυχώς πυρίμαχη κουβέρτα 10τμ δεν μπορώ να έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Υπαρχει κάποια μάρκα στη συγκεκριμένη χώρα που να μην ειναι premium? 🤣

Αυτο ακριβως σκεφτομουν... Θεωρώ οτι εχει χαμηλωσει τοσο το οικονομικο και νοητικο μας επιπεδο που μας πλασαρουν πεζο και σκοντα για πριμιουμ (και παλι ο μεσος οικογενειαρχης δε μπορει να τα πληρώσει)... Τα σκοντα, και τα πεζο... που εχουν βγαλει και την γνωστη παροιμια "παρε σκοντα να σκουντας, και πεζο να περπατας"... πριμιουμ μαι ας...

14 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Υπάρχει κάποια μάρκα στο συγκεκριμένο group που να μην είναι premium; 😅

Τυπικα μονο η Audi θεωρειται πριμιουμ στο γκρουπ, τα υπολοιπα ειναι γελοιοτητες υποτιθεμενων δημοσιογραφων του χωρου... Εχοντας περάσει απο τις 4 βασικες εταιρείες του γκρουπ απο το 19 κ μετά (γτ κ Arona ειχαμε στην οικογενεια για καποια χρονια, οπως εχω γραψει στο παρελθον-αλλα οχι εγω προσωπικά), μονο η Αudi ειναι ενα σκαλοπατι επανω...

Τα VW & Skoda για εμενα ειναι στο ιδιο επιπεδο πλεον (αποδεκτά απο αποψη ποιοτητας κατασκευης), ενω τα Seat τα θεωρω με διαφορα τα χειροτερα του γκρουπ... ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση ομως εχουν οι μαρκες αυτες με Premium, εκτος εαν εισαι τραχανοπλαγιας μπαστουνοβλαχος που μεχρι προχθες οδηγουσες ενα (υπεροχο για την εποχή του) nissan sunny, και μασας οτι σου σερβιρουν... αλλα ειλικρινα μου καιει τον εγκεφαλο αυτη η καφριλα...

πριμιουμ στις τιμές μονο... εγω αυτο βλεπω!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτο ακριβως σκεφτομουν... Θεωρώ οτι εχει χαμηλωσει τοσο το οικονομικο και νοητικο μας επιπεδο που μας πλασαρουν πεζο και σκοντα για πριμιουμ (και παλι ο μεσος οικογενειαρχης δε μπορει να τα πληρώσει)... Τα σκοντα, και τα πεζο... που εχουν βγαλει και την γνωστη παροιμια "παρε σκοντα να σκουντας, και πεζο να περπατας"... πριμιουμ μαι ας...

Τυπικα μονο η Audi θεωρειται πριμιουμ στο γκρουπ, τα υπολοιπα ειναι γελοιοτητες υποτιθεμενων δημοσιογραφων του χωρου... Εχοντας περάσει απο τις 4 βασικες εταιρείες του γκρουπ απο το 19 κ μετά (γτ κ Arona ειχαμε στην οικογενεια για καποια χρονια, οπως εχω γραψει στο παρελθον-αλλα οχι εγω προσωπικά), μονο η Αudi ειναι ενα σκαλοπατι επανω...

Τα VW & Skoda για εμενα ειναι στο ιδιο επιπεδο πλεον (αποδεκτά απο αποψη ποιοτητας κατασκευης), ενω τα Seat τα θεωρω με διαφορα τα χειροτερα του γκρουπ... ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση ομως εχουν οι μαρκες αυτες με Premium, εκτος εαν εισαι τραχανοπλαγιας μπαστουνοβλαχος που μεχρι προχθες οδηγουσες ενα (υπεροχο για την εποχή του) nissan sunny, και μασας οτι σου σερβιρουν... αλλα ειλικρινα μου καιει τον εγκεφαλο αυτη η καφριλα...

πριμιουμ στις τιμές μονο... εγω αυτο βλεπω!

Συμφωνώ απλά τα χειρότερα του group είναι τα Skoda ( ποιοτικά πάντα )

Μόνο το ότι βασίζει τις πλατφόρμες ένα segment πίσω φαίνεται αυτό αλλά και εσωτερικά το καταλαβαίνεις με το που μπεις 

Συμφωνώ και για Audi αλλά μάλλον απο A5/Q5 και πάνω είναι premium

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

@paylidis Την Cupra που την κατατασσεις πλεον?

Ούτε αυτή την λες premium προφανώς , αλλά ποιοτικά στέκεται καλύτερα απο Seat, λίγο χειρότερα / στα ίδια με τα φθηνά της Audi  VW θα έλεγα εγώ

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ούτε αυτή την λες premium προφανώς , αλλά ποιοτικά στέκεται καλύτερα απο Seat, λίγο χειρότερα / στα ίδια με τα φθηνά της Audi  VW θα έλεγα εγώ

Τόσο κάτω βρε Θωμά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

@paylidis Την Cupra που την κατατασσεις πλεον?

Ειναι σε επιπεδο VW, ως εκει. Πριμιουμ για κανενα λογο και ας θελουν να πλασαρουν αυτη την εικονα. Μια καλη σεατ ειναι ;) 

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ απλά τα χειρότερα του group είναι τα Skoda ( ποιοτικά πάντα )

Μόνο το ότι βασίζει τις πλατφόρμες ένα segment πίσω φαίνεται αυτό αλλά και εσωτερικά το καταλαβαίνεις με το που μπεις 

Συμφωνώ και για Audi αλλά μάλλον απο A5/Q5 και πάνω είναι premium

θωμα εχω αντιθετη αποψη μετα απο 2 σκοντα σερι... και τη συγκριση θεωρητικά την κανεις στις βασικές, οχι στο τουμπανο λεον που ειχες παρει... εκεινο λογικο ηταν να ειναι καθως πρεπει μιας και ειναι η "ναυαρχιδα" τους...

 

Η σεατ για εμενα ειναι η κατωτερη ποιοτικα στο γκρουπ κ μαλιστα με διαφορά, αρκει να μπειτε πχ κ να συγκρινετε το καμικ με το αρονα, μερα με τη νυχτα... Παρολα αυτά, στο ιδιο Segment αν πας στο Q2 δε θα δεις σημαντικές διαφορές, οριακα σε καποια σημεια το καμικ κ το τροκ είναι καλυτερα. Ετυχε και ειχα Q2 1,6tdi για καμια 15 μερες κ ηταν η πληρης απογοητευση-ευτυχως που δε το αγορασα το 2020 γιατι η τιμη του ηταν δελεαστικότατη (21Κ 1,0 βενζινη/21,5Κ 1,6 diesel).

Πλεον οι διαφορες πλεον με τη μαμα φαουβε ειναι μικρές... Και τα VW θεωρω οτι εχουν ριξει πολυ την ποιοτητα τους, με τα υπολοιπα του γκρουπ να την εχουν ανεβασει... 

 

Τωρα μεταξυ Q3 / Q5 δε μπορώ να πω οτι εχει στη πραξη σημαντικες διαφορες στην ποιοτητα-κατασκευη που αντιλαμβάνεται ο οδηγος.. Τυγχανει και εχω φιλο με Q5 2021 και γνωστο με 2024 μοντελο και εχω μπει και στα δυο... Το πρωτο το εχω παρει και για διαδρομη 90-100 χλμ (πετρελαιο αυτοματο quattro). Δεν εχει ουσιαστικη διαφορα κατασκευαστικά (περαν του οτι μιλάμε για ενα πολυ μεγαλυτερο αμαξι, με σοβαροτερους κινητηρες και καλυτερο πατημα-πραγμα απολυτως λογικο καθως ειναι αλλη κατηγορία και εχει τετρακινηση που ειναι μερα/νυχτα με το FWD).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, atrigane είπε

Τόσο κάτω βρε Θωμά;;

E εντάξει το να βάζεις λίγο μαλακό πλαστικό στο καντραν δεν σε κάνει αυτόματα premium

Βέβαια σε σχέση με Seat είναι όντως ποιοτικότερο

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ειναι σε επιπεδο VW, ως εκει. Πριμιουμ για κανενα λογο και ας θελουν να πλασαρουν αυτη την εικονα. Μια καλη σεατ ειναι ;) 

θωμα εχω αντιθετη αποψη μετα απο 2 σκοντα σερι... και τη συγκριση θεωρητικά την κανεις στις βασικές, οχι στο τουμπανο λεον που ειχες παρει... εκεινο λογικο ηταν να ειναι καθως πρεπει μιας και ειναι η "ναυαρχιδα" τους...

 

Η σεατ για εμενα ειναι η κατωτερη ποιοτικα στο γκρουπ κ μαλιστα με διαφορά, αρκει να μπειτε πχ κ να συγκρινετε το καμικ με το αρονα, μερα με τη νυχτα... Παρολα αυτά, στο ιδιο Segment αν πας στο Q2 δε θα δεις σημαντικές διαφορές, οριακα σε καποια σημεια το καμικ κ το τροκ είναι καλυτερα. Ετυχε και ειχα Q2 1,6tdi για καμια 15 μερες κ ηταν η πληρης απογοητευση-ευτυχως που δε το αγορασα το 2020 γιατι η τιμη του ηταν δελεαστικότατη (21Κ 1,0 βενζινη/21,5Κ 1,6 diesel).

Πλεον οι διαφορες πλεον με τη μαμα φαουβε ειναι μικρές... Και τα VW θεωρω οτι εχουν ριξει πολυ την ποιοτητα τους, με τα υπολοιπα του γκρουπ να την εχουν ανεβασει... 

 

Τωρα μεταξυ Q3 / Q5 δε μπορώ να πω οτι εχει στη πραξη σημαντικες διαφορες στην ποιοτητα-κατασκευη που αντιλαμβάνεται ο οδηγος.. Τυγχανει και εχω φιλο με Q5 2021 και γνωστο με 2024 μοντελο και εχω μπει και στα δυο... Το πρωτο το εχω παρει και για διαδρομη 90-100 χλμ (πετρελαιο αυτοματο quattro). Δεν εχει ουσιαστικη διαφορα κατασκευαστικά (περαν του οτι μιλάμε για ενα πολυ μεγαλυτερο αμαξι, με σοβαροτερους κινητηρες και καλυτερο πατημα-πραγμα απολυτως λογικο καθως ειναι αλλη κατηγορία και εχει τετρακινηση που ειναι μερα/νυχτα με το FWD).

E κάνε την σύγκριση kamiq με Leon , δεν είναι δίκαιο με το Arona :D

Υπερυψωμένο Ibiza είναι

Τεσπα τα ίδια σκ@τ@ είναι όλα

Premium my ass αν μιλάμε για οθόνες που κολλάνε και κιβώτια που κάνουν γκρακα γκρουκα

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

E εντάξει το να βάζεις λίγο μαλακό πλαστικό στο καντραν δεν σε κάνει αυτόματα premium

E κάνε την σύγκριση kamiq με Leon , δεν είναι δίκαιο με το Arona :D

Υπερυψωμένο Ibiza είναι

Τεσπα τα ίδια σκ@τ@ είναι όλα

Premium my ass αν μιλάμε για οθόνες που κολλάνε και κιβώτια που κάνουν γκρακα γκρουκα

Οχι ρε συ καμικ με αρονα συγκρινεις, ειναι το ιδιο αμαξι... Kamiq/Arona/T-roc/Q2 ειναι το ιδιο ακριβως αμαξι πρακτικά

το ιμπιζα το συγκρινεις με τη φαμπια, αλλα δεν εχω δει τη φαμπια οποτε δεν εχω αποψη...

 

οπως τα λες, γελαει ο κοσμος... σε λιγο θα βγαλουν και τη φιατ πριμιουμ...

Περιμενω ψυχραιμη παρεμβαση απο το Μανωλη, περι πριμιουμ σκοντα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paylidis είπε

Οχι ρε συ καμικ με αρονα συγκρινεις, ειναι το ιδιο αμαξι... Kamiq/Arona/T-roc/Q2 ειναι το ιδιο ακριβως αμαξι πρακτικά

το ιμπιζα το συγκρινεις με τη φαμπια, αλλα δεν εχω δει τη φαμπια οποτε δεν εχω αποψη...

 

οπως τα λες, γελαει ο κοσμος... σε λιγο θα βγαλουν και τη φιατ πριμιουμ...

Περιμενω ψυχραιμη παρεμβαση απο το Μανωλη, περι πριμιουμ σκοντα 😅

Σωστά , διόρθωση με T-Cross , το t-roc είναι C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras

Τελικά μεμβράνες έβαλες στο αμάξι ή όχι;

Βάλαμε σήμερα στο civic, συγκεκριμένα μόνο στο παρμπρίζ για την ώρα.

Στο tint town πήγαμε, μπήκε η XR Plus στα 150€.

Απ' ότι μου είπαν (μιας και δεν μπόρεσα να πάω) τους έδειξαν όλες τις μεμβράνες που έχουν και τις έκαναν δοκιμή.

Οι πιο απλές είναι σαν να βάζεις το χέρι σου μπροστά από την πόρτα του φούρνου, αυτή που μπήκε δεν ένιωθες τίποτα.

Ο ένας ψήθηκε να βάλει στο αμάξι του που είναι παλιό και δεν λειτουργεί το κλιματιστικό μιας και ίσως δεν θα το χρειάζεται καν με τόσο που κόβει. 😅

 

Για 3-4 ημέρες να μην βάλουμε a/c και να μην την ακουμπήσουμε. Εάν αφήσουμε το αμάξι στον ήλιο θα είναι κομπλέ σε λίγες ώρες αλλά θα προτιμήσω να μην βάλω a/c για λίγες μέρες, ούτως ή άλλως η χρήση είναι μικρή οπότε δεν μας πειράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Σωστά , διόρθωση με T-Cross , το t-roc είναι C

Ειναι λιγο πονεμενη ιστορια αυτο, μιας και ολα μεταξυ τους ειναι ιδια κατηγορία (Β) και μεγεθος αλλα το τροκ θεωρητικα ειναι ενα σκαλοπατι επανω (αλλη πλατφορμα), αλλα ξεκαθαρα Β ειναι θωμα (4.24x1.82m). To Kamiq για την ακριβεια ειναι πρακτικά ιδιο με το T-Roc (4.24x1.79m). Το C suv τους ειναι το tiguan και το D ειναι το allspace.

 

 

(για αυτο ξενερωσα και δε μου κανει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...