Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, paylidis said:

Εαν σκοπευεις να αποσυρεις το παλιο (κ με δεδομενο οτι δεν αποκλειεις το ηλεκτρικο) μηπως να κοιταγες καποιο μικρο ηλεκτρικό καινουργιο. Με αποσυρση δινουν +2Κ επιδότηση οποτε θεωρητικά βγαινει καποιο το spring γυρω στα 15Κ κι μειώνεις ακομα περισσότερο τα εξοδα συντηρησης που θα ειχες με ενα θερμικό.

Προσωπικά αυτο θα εκανα αν εψαχνα για μικρο πολης..ειναι μεγαλη η ανεση που προσφέρει ενα ηλεκτρικο στη πολη...

Ναι δεν θα με χαλαγε καθολου σαν ιδεα, το προβλημα ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω παρκινγκ. Σε περιπου 1 χρονο θα ετακομισουμε σε σπιτι με παρκινγκ οποτε θα ειναι οκ. Μεχρι τοτε η πληρωνω φορτισεις η το καθυστερω για κανα χρονο ακομα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, imr είπε

Ναι δεν θα με χαλαγε καθολου σαν ιδεα, το προβλημα ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν εχω παρκινγκ. Σε περιπου 1 χρονο θα ετακομισουμε σε σπιτι με παρκινγκ οποτε θα ειναι οκ. Μεχρι τοτε η πληρωνω φορτισεις η το καθυστερω για κανα χρονο ακομα

Κοιταξε η καθυστερηση μπορει να οδηγησει σε εξαντληση των πορων του ΚΗ ΙΙΙ, βεβαια εχει μειωθει ο ρυθμος αγορας ηλεκτρικών παρα πολυ σε σχεση με τα τελευταια 2 χρονια (κοινως οσοι ηταν να παρουν φαινεται να το πηραν ηδη).

Σε χωρο εργασιας καποιο συγγενη κλπ ισως θα μπορουσες να φορτίζεις προσωρινα; το να πληρωνεις φορτισεις δε πολυλεει-χανει την οποια οικονομία θα έκανες σε τεραστιο βαθμο..

Για εμενα δε χανεις κατι να πας να παρεις σωστη προσφορά και να κανεις αιτηση με αποσυρση κλπ, το εψαξα λιγο ακομα και οντως στα 15Κ θα σου βγει (ή και λιγο πιο κατω προς τα 14Κ εαν τυχον εισαι σε νησι) κ γλυτωνεις τελη κυκλοφορίας και βενζίνες...

Εναλλακτικα παντα υπαρχει οπως ειπες η λυση του θερμικού μτχ, βεβαια για καποιο λογο δε μου φαινεται πολυ καλη ιδεα με βαση τις αναγκες που περιγράφεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, paylidis said:

Κοιταξε η καθυστερηση μπορει να οδηγησει σε εξαντληση των πορων του ΚΗ ΙΙΙ, βεβαια εχει μειωθει ο ρυθμος αγορας ηλεκτρικών παρα πολυ σε σχεση με τα τελευταια 2 χρονια (κοινως οσοι ηταν να παρουν φαινεται να το πηραν ηδη).

Σε χωρο εργασιας καποιο συγγενη κλπ ισως θα μπορουσες να φορτίζεις προσωρινα; το να πληρωνεις φορτισεις δε πολυλεει-χανει την οποια οικονομία θα έκανες σε τεραστιο βαθμο..

Για εμενα δε χανεις κατι να πας να παρεις σωστη προσφορά και να κανεις αιτηση με αποσυρση κλπ, το εψαξα λιγο ακομα και οντως στα 15Κ θα σου βγει (ή και λιγο πιο κατω προς τα 14Κ εαν τυχον εισαι σε νησι) κ γλυτωνεις τελη κυκλοφορίας και βενζίνες...

Εναλλακτικα παντα υπαρχει οπως ειπες η λυση του θερμικού μτχ, βεβαια για καποιο λογο δε μου φαινεται πολυ καλη ιδεα με βαση τις αναγκες που περιγράφεις...

 

Το θεμα μου ειναι οτι ξεφευγει οικονομικα, δεν ηθελα να φυγω πανω απο 8-10κ μεχρι να τελειωσω την μετακομιση.

Καλα θα ηταν ηλεκρικο τωρα και για να προλαβω τους δασμους που θα ριξουν στην κινα αλλα δεν ειμαι ακομα ετοιμος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imr είπε

 

Το θεμα μου ειναι οτι ξεφευγει οικονομικα, δεν ηθελα να φυγω πανω απο 8-10κ μεχρι να τελειωσω την μετακομιση.

Καλα θα ηταν ηλεκρικο τωρα και για να προλαβω τους δασμους που θα ριξουν στην κινα αλλα δεν ειμαι ακομα ετοιμος.

 

Ναι το αντιλαμβανομαι, βεβαια αν σκεφτεις οτι δινοντας 15Κ για καινουργιο ηλεκτρικο θα γλυτωσεις απο καυσιμα/σερβις/τελη (και πιθανες ζημιες του μτχ) στα 2-3-4 χρονια τη διαφορά που θα ειχες αν εδινες 10Κ για θερμικό, ισως αξιζει...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, paylidis said:

Ναι το αντιλαμβανομαι, βεβαια αν σκεφτεις οτι δινοντας 15Κ για καινουργιο ηλεκτρικο θα γλυτωσεις απο καυσιμα/σερβις/τελη (και πιθανες ζημιες του μτχ) στα 2-3-4 χρονια τη διαφορά που θα ειχες αν εδινες 10Κ για θερμικό, ισως αξιζει...

 

Ναι ισχυει, βεβαια τελη δεν εχουν αυτα τα μικρα, ουτε μεγαλο κοστος σε καυσιμο, γιαυτο τα σκεφτομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imr είπε

Ναι ισχυει, βεβαια τελη δεν εχουν αυτα τα μικρα, ουτε μεγαλο κοστος σε καυσιμο, γιαυτο τα σκεφτομαι.

Δεν είναι κανόνας αυτό. Το δικό μας cng είχε κανονικά, καπου 80-90€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Δεν είναι κανόνας αυτό. Το δικό μας cng είχε κανονικά, καπου 80-90€

τα κάνανε σαλάτα το διάστημα που βγήκε το wltp , πχ και το Panda παλιά δεν πλήρωνε , το 19&20 έχει 80κάτι ευρώ και του 21 και μετά πάλι δεν είχε (ίδιο μοτέρ ,ίδιοι ρύποι)  🤪

3 ώρες πριν, imr είπε

Ναι ισχυει, βεβαια τελη δεν εχουν αυτα τα μικρα, ουτε μεγαλο κοστος σε καυσιμο, γιαυτο τα σκεφτομαι.

να υπολογίζεις τη μεικτή ασφάλεια σε ηλεκτρικό σαν έξτρα , εκτός βέβαια αν έχεις σκοπό για μεικτή και σε θερμικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, korakios said:

τα κάνανε σαλάτα το διάστημα που βγήκε το wltp , πχ και το Panda παλιά δεν πλήρωνε , το 19&20 έχει 80κάτι ευρώ και του 21 και μετά πάλι δεν είχε (ίδιο μοτέρ ,ίδιοι ρύποι)  🤪

να υπολογίζεις τη μεικτή ασφάλεια σε ηλεκτρικό σαν έξτρα , εκτός βέβαια αν έχεις σκοπό για μεικτή και σε θερμικό

 

1 hour ago, paylidis said:

Δεν είναι κανόνας αυτό. Το δικό μας cng είχε κανονικά, καπου 80-90€

 

Λογικα πριν απο το 20 θα παρω οποτε θα ειναι με το παλιο συστημα χωρις τελη.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Λογικα πριν απο το 20 θα παρω οποτε θα ειναι με το παλιο συστημα χωρις τελη.

αν κοιτάς για μτχ και είσαι Αθήνα-Θεσ/κη που κάποια πρατήρια έχουν τιμές χώμα στο lpg θα κοιτούσα για μετατροπή αντί cng

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

αν κοιτάς για μτχ και είσαι Αθήνα-Θεσ/κη που κάποια πρατήρια έχουν τιμές χώμα στο lpg θα κοιτούσα για μετατροπή αντί cng

Δεν θελω μετατροπη για να μπαινει δακτυλιο.

Κοιταω μονο σε εργοστασιακα lpg/cng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

Δεν θελω μετατροπη για να μπαινει δακτυλιο.

νομίζω αρκετά μπαίνουν , άσε που αν είναι mild hybrid μπαίνουν χωρίς να μετράν οι ρύποι καν στη μπανανία (δεν ξέρω αν το άλλαξαν)

2 λεπτά πριν, imr είπε

Κοιταω μονο σε εργοστασιακα lpg/cng

σε εργοστασιακό lpg να ψάξεις αν ο εγκέφαλος είναι κλειδωμένος ή όχι καθώς και αν παίρνει δεξαμενές του εμπορίου για να μη έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες! 
 

update για το leasing, τελικώς μας έδωσαν X1 και ψάχνουμε τώρα το ΣΚ ρυθμίσεις κλπ 

υπαρχει περίπτωση να έχει κλειδωμένο το iDrive ή πως λέγεται αυτή η σαχλαμάρα και δεν μπορούμε να κάνουμε pair με Apple CarPlay?? 
οτι βίντεο είδα, δεν βοήθησε..

κάπου διάβασα για συνδρομή για τέτοια παροχή, είναι δυνατόν; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλημέρα παίδες! 
 

update για το leasing, τελικώς μας έδωσαν X1 και ψάχνουμε τώρα το ΣΚ ρυθμίσεις κλπ 

ω τούμπανο καλοταξιδο!!

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

υπαρχει περίπτωση να έχει κλειδωμένο το iDrive ή πως λέγεται αυτή η σαχλαμάρα και δεν μπορούμε να κάνουμε pair με Apple CarPlay?? 
οτι βίντεο είδα, δεν βοήθησε..

κάπου διάβασα για συνδρομή για τέτοια παροχή, είναι δυνατόν; 

Ναι παίζει αυτό το ενδεχόμενο - είτε συνδρομή με μήνα έτος είτε εφάπαξ ένα ποσό κ στο ξεκλειδώνει ΟΤΑ

Υγ: θυμαμαι ότι υπάρχει γενικότερα μια δυσκολία στη σύνδεση. Σε κάποια μαζωξη είχε βοηθήσει συμφορουμιτης στην ίδια σύνδεση έτερο συμφορουμιτη σε ασσο 

  • Sad 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ω ΘΕΟΙ!! είναι δυνατόν;;; 

μοντέλο του 2022 και θα του βάλω βάση για κινητό για να έχω χάρτες; 

μονο το Spotify κατάφερα να παίξει..

 

(με παρηγορεί ότι είναι προσωρινό το αμάξι μέχρι να είναι έτοιμο το 3008 για παράδοση)

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...