Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε

2024 έχουμε όχι 1924. Φυσικά αυτόματο.

no offence αλλά εντελώς ισοπεδωτικό αυτό που εγραψες.

hysterical-laughter.gif

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, mp123 είπε

2024 έχουμε όχι 1924. Φυσικά αυτόματο.

 

30 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

no offence αλλά εντελώς ισοπεδωτικό αυτό που εγραψες.

hysterical-laughter.gif

Κοιταξτε η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Από το 2004 είχα αυτοματο με ενδιάμεσα διαλλειματα. Εάν είναι να μπλέξει με σάπιο αυτοματο τύπου dsg καλύτερα χειροκίνητο (εκτός εάν δε τον νοιάζει κ στη τετραετία που ληγει η εγγύηση θα αλλάξει αμάξι). 
Οσοι δεν εχετε πάρει αυτοματο κιβώτιο σε σακούλες (με το ανάλογο κοστος φυσικά) εύκολα γενικεύετε… ;) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mp123 είπε

2024 έχουμε όχι 1924. Φυσικά αυτόματο.

Συμφωνώ και διαφωνώ. Μπορεί να είναι 42 και να έχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα και με μηχανικό και με αυτόματο, αλλά μου αρεσειη μηχανική αισθηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Γιώργος αν δεν την πάθεις το βλέπεις διαφορετικά.

Και παίζει ρόλο πως την έπαθες άλλο να βγάλει ένδειξη και να πας συνεργείο, άλλο να περιμένεις με 40 βαθμούς οδική με την οικογένεια

Σε άλλα νέα ήρθα με Formentor παραλία που μου έβγαιναν τα άντερα με το Leon, δεν καταλαβαίνει τίποτα το Formentor με την ανάρτηση και τα ελαστικά που έχει

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται και που κάνεις τα περισσότερα χλμ παίδες. 

εγώ μια ζωή με χειροκίνητα ήμουν και έτρωγα την κίνηση του Κηφισού και της Συγγρού. με το αυτόματο φτάνω και επιστρέφω πολύ πιο ξεκούραστος. δεν θα ξανασκεφτόμουν πολύ εύκολα για χειροκίνητο με αυτές τις συνθήκες. 

Αν όμως έμενα επαρχία ας πούμε τα πράγματα μπορεί να τα έβλεπα διαφορετικά. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dtk-386 είπε

no offence αλλά εντελώς ισοπεδωτικό αυτό που εγραψες.

hysterical-laughter.gif

Δεν τρέχει τίποτα κουβέντα κάνουμε.

Αυτοκίνητο αυτόματο. Φυσικά δεν έχω πάρει ποτέ vag group αυτόματο.  Είπαμε έχει κσι η τρέλα ένα όριο. Πάω σε safe. Hyundai, suzuki, mini cooper ( bmw ) toyota. Vag ποτέ .

Απεναντίας στην μηχανή  , είχα 2 με dct τώρα έχω μανουαλ εινσι πιο fan to drive. Σκουτερ με τίποτα.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί που είχα άδεια έκανα μια βόλτα απο KIA.

Το XCeed μοιάζει σαν την ιδανική λύση οικονομικά και αισθητικά ανάμεσα σε hatchback που μου αρέσουν και το υβριδικό CHR, η φίλη μου αναρωτήθηκε γιατί δεν το είχαμε δεί τοσο καιρό.

Ουσιαστικά έχει τα πάντα που θέλω εκτός της οικονομικής κατανάλωσης αλλα κοστίζει 5-6k φθηνότερα οπότε μου φαίνεται μία ή άλλη. Θα κλείσω σύντομα και για Test drive και θα μεταφέρω εντυπώσεις.  Τέλος μου ανέφεραν οτι σε 20-30 μέρες απο την ημέρα της παραγγελίας, παραλαμβάνω.

Χθές έστειλα και μια φόρμα ενδιαφέροντος για την σειρά 1 μεσω FB και με κάλεσαν πρωί πρωί να μου πούν οτι προωθούν το αίτημα μου στην Σπανός Γλυφάδα που διάλεξα και θα με καλέσουν απο εκεί για το πότε θα έρθει κτλπ. Μάλλον προς τέλος Ιουλίου μου είπαν θα υπάρχουν διαθέσιμα για να δούμε και για Test drive αλλα όχι σε όλες τις αντιπροσωπείες απο τι κατάλαβα. Όταν με πάρουν απο την Σπανός θα το επιβεβαιώσω και θα επιστρέψω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το λέτε, αν έχεις πάθει ζημιά (και ανάλογα τη ζημιά και ανάλογα τον τυπο του κιβωτίου) γενικά το βλέπεις διαφορετικά...

Εγώ δύο φορές έχω μείνει στη μέση του δρόμου πλήρως ακινητοποιημένος με χειροκίνητο, μάλιστα η δεύτερη ήταν πολύ τραγική, στον Κηφισό από Πέτρου Ράλλη προς Ιερά οδό, μεσημέρι και να εχει πολύ κίνηση, τηλεφώνησα σε τροχαία και οδίκη, επειδή ήμουν σε μεσαία λωρίδα ήρθαν απο την τροχαία και με έσπρωξαν στην Λ.Ε.Α. (μέχρι να έρθει η οδική) και εγώ μέσα να πατάω συμπλέκτη γιατί δεν μπορούσε να κινηθεί καν το αυτοκίνητο...  

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atrigane είπε

Ό,τι θες για το xceed ρώτα με. Το έχω 2 μηνες, το 1.5 non hybrid 160ps🙂

Καταναλωση εντος πολης? Γενικα ευχαριστημενος απο ποιοτητα κυλισης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καταναλωση εντος πολης? Γενικα ευχαριστημενος απο ποιοτητα κυλισης; 

Θα είμαι συγκεκριμένος για να βγάλεις συμπέρασμα. Μένω επαρχία. 1.5 ώρα τη μερα οδήγηση στην επαρχία + 4 ώρες την εβδομάδα κέντρο Αθήνας + 2 ώρες την εβδομάδα εθνική. Όσο το "έστρωνα" 6.9 χωρίς κλιματισμό.  Μετά τα 3.000 χιλιόμετρα με κλιματισμό και βαρύ ποδι 7.4.

Από ποιότητα κύλισης δεν ακούγεται τίποτα. Μόνο ο κινητηρας στο sport mode όταν το πατάω. Σε λακκούβες που "δαγκωνομαι" για το γραπ που θα ακούσω, αυτό απλά περνάει από πάνω σα να μην έγινε τίποτα. Μου το επισήμαναν και άλλοι 2 αυτό πόσο εντύπωση τους έκανε. Από ανάρτηση σφιχτή όσο πρέπει για να μπεις "κάπως" στη στροφή και ταυτόχρονα άνετη να μην παραπονιέται κανείς. Έχω το αυτόματο gt line. Ό, τι άλλο θες μου λες🙂

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς γνώμη για κάτι τέτοιο;

 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/324408151-mercedes-benz-e-350

 

Έχω άνθρωπο στην Γερμανία να μου το φέρει και θα βγει τουλάχιστον 5000 φθηνότερο.

Με έχει φάει η μλκια να πάρω λιμουζίνα για ταξίδια, αλλά δεν έχω ιδέα για αυτό το μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, telis said:

Έχει κανείς γνώμη για κάτι τέτοιο;

 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/324408151-mercedes-benz-e-350

 

Έχω άνθρωπο στην Γερμανία να μου το φέρει και θα βγει τουλάχιστον 5000 φθηνότερο.

Με έχει φάει η μλκια να πάρω λιμουζίνα για ταξίδια, αλλά δεν έχω ιδέα για αυτό το μοντέλο

Κανεις όντως πολλά ταξίδια και χιλιόμετρα; Έχει ο πατέρας μου από τα 60κατι του ένα Ε200 με 180 άλογα. Μου φάνηκε πολύ γεροντε η φαση, αλλά πήγα ταξίδι μαζί του. Τι το ήθελα…
Με έπιασε κατάθλιψη με το πιο καινουργιο SUV μου. Αυτά τα λιμό-σεντάν καταπίνουν χιλιόμετρα χάρη στην καλή απόσταση από το έδαφος. Οι νόμοι της φυσικής είναι ανίκητοι.

 

επισης μπήκα σε ταρίφα που εφερε το αντίστοιχο του 2022. Πάλι η αίσθηση ήταν απίστευτη.

Οποτε δεν το φοβάμαι το αυτοκίνητο σαν όχημα για ταξίδια. Το φοβάμαι όμως αν σκέφτεσαι να το κυκλοφορείς Αθήνα ή να παρκάρεις σε δρόμο με αυτό. Το όχημα είναι ξεκάθαρα για εθνική οδό.

 

Έπισης: για την εισαγωγή από Γερμανία, να είσαι πολύ σίγουρος για όλες τις λεπτομέρειες. Έχω δει γνωστούς μου να την πατάνε με επιπλέον έξοδα τελωνείου που δεν τα είχαν υπολογίσει όταν μιλούσαν με τον «φίλο φίλου εισαγωγέα»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dstilio είπε

Με έπιασε κατάθλιψη με το πιο καινουργιο SUV μου. Αυτά τα λιμό-σεντάν καταπίνουν χιλιόμετρα χάρη στην καλή απόσταση από το έδαφος. Οι νόμοι της φυσικής είναι ανίκητοι.

εμμμ όταν λένε ότι τα suvλάκια είναι η κατάρα της αυτοκίνησης εσείς θέτε χώρους ....

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ρε παιδες, μην τα ισοπεδώνετε όλα. δεν ειναι όλα τα ίδια. 

αλλιώς ταξιδεύει το mercedes κι αλλιώς το primera του μπαρμπα Μήτσου. κι αλλιώς ταξιδεύει ένα Lexus, και αλλιώς ένα Duster ;)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...