Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Νομίζω ότι θα ξεμπερδέψεις γρήγορα με την περίπτωση, μόλις η ασφαλιστική της κυρίας δει οπτικό υλικό, θα γυρίσει την μπιφτέκα κατευθείαν. Υπομονή κι αφού είστε καλά αυτό έχει σημασία.

Επί της ευκαιρίας, καμία καλή κάμερα έχουμε άποψη;  ούζο πάρα πολύ ακριβή, όχι "φτηνή". 

To T9 δεν λέει ψέμματα :D

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ ψαχνόμουν για καμία κάμερα 4k ανάλυση καλή. Είχα δει στο eshop μία με 130-140€, αλλά δεν υπάρχει απόθεμα δυστυχώς.

Μετά το Sportage λέτε να πάω να δω για Toyota Corolla Cross???? Με μικτή εννοείται πλέον... 😊😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, polyvios είπε

Και εγώ ψαχνόμουν για καμία κάμερα 4k ανάλυση καλή. Είχα δει στο eshop μία με 130-140€, αλλά δεν υπάρχει απόθεμα δυστυχώς.

Μετά το Sportage λέτε να πάω να δω για Toyota Corolla Cross???? Με μικτή εννοείται πλέον... 😊😏

Γενικα ολες οι dashcam εχουν τον ιδιο αισθητηρα, ειναι μετριες.

 

 

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Γενικα ολες οι dashcam εχουν τον ιδιο αισθητηρα, ειναι μετριες.

 

 

Ναι το είχα δει αυτό. Μόνο 2 αισθητήρες αξίζουν της SONY και έναν άλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τώρα που διάβασα την ιστορία του φίλου με την μαλάκω που έκαψε κόκκινο και του κατέστρεψε το αμάξι με την έγκυο γυναίκα του μέσα, θυμήθηκα παρόμοιο περιστατικό που παραλίγο να μου συμβει πριν χρόνια με αντίστοιχη περίπτωση κόκκινου. Φοιτητές ακόμα, ήσυχη ώρα, φεύγαμε απο το ΕΜΠ απο την έξοδο της Αλίμου-Κατεχάκη, στο φανάρι αριστερά προς Αθήνα. Για όσους δε το ξέρουν το σημειο, το ΕΜΠ είναι απο το ρεύμα προς Αττική οπότε με το που ανάψει πράσινο, κροσάρεις κάθετα και το ρευμα προς Αττική για να πας αριστερά (άρα περνάει και χρόνος απο το πράσινο μεχρι να μπεις στο δρομο).

Προφανώς είχε ανάψει κόκκινο στην Αλίμου-Κατεχάκη. Με το που φτάνουμε να στρίψουμε, έρχεται ένα Panda στην αριστερή λωρίδα της λεωφόρου που το οδηγούσε μια κοπέλα που πήγαινε άνετα 100, δε κοίταζε καν αριστερά-δεξιά και περνάει απο μπροστά μας κυρία, αν δε την είχε δει ενστικτωδώς ο φίλος που οδηγούσε (που εκεί είναι κι ενα λίγο τυφλό σημείο), θα είχε σκάσει πάνω μας. Και όταν την έπιασε και το φανάρι της Κοκκινοπούλου και ο φίλος την έκραξε που έκαψε το φανάρι (οχι απλά κόκκινο, βαθύ μπορντό) του απάντησε η αποβλακωμένη "Ποιο φανάρι;" Δε το είχε δει ποτέ...

το συγκεκριμενο φαναρι ειναι εντελως ηλιθιο και πραγματικα αορατο για οποιον περναει πρωτη φορά.

Ημουν συνοδηγος και πηγε να το σφαξει η οδηγος που δεν το ειχε παρει πρεφα. Όταν της το ειπα εγινε ενα φρεναρισμα αεροπλανου, το κεφαλι μου κουδουνισε για τα επομενα 50 λεπτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάμερες διαβάζω αλλά όταν το έψαχνα δεν είχα βρει κάποια που να αξίζει και να μην έχει πάνω από 100€...

Έχουμε καμία πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, majnun είπε

το συγκεκριμενο φαναρι ειναι εντελως ηλιθιο και πραγματικα αορατο για οποιον περναει πρωτη φορά.

Ημουν συνοδηγος και πηγε να το σφαξει η οδηγος που δεν το ειχε παρει πρεφα. Όταν της το ειπα εγινε ενα φρεναρισμα αεροπλανου, το κεφαλι μου κουδουνισε για τα επομενα 50 λεπτά

Νομιζω έχει και πορτοκαλί φώτα νωρίτερα και πινακίδες. Πάντως σε κάθε περίπτωση το γεγονος πως τα αυτοκίνητα αναπτύσσουν όντως ταχύτητα συχνά πολύ υψηλότερη απο το επιτρεπόμενο κυρίως γιατί έρχονται απο αυτοκινητόδρομο δεν τα καθιστά λιγότερο υπαίτια αν κάψουν το κόκκινο. Δεν υπάρχει "δεν είδα", δεν είναι ένα κρυμμένο στοπ μέσα στα δέντρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, polyvios said:

Ναι το είχα δει αυτό. Μόνο 2 αισθητήρες αξίζουν της SONY και έναν άλλον!

Αυτή εχω εγώ, αξιολογη (έχει βγει και η 57 σε ιδια ανάλυση). Θα μελετήσω λίγο τα περι sensor.

https://www.garmin.com/en-US/p/667391

 

Επεξ/σία από Chuckie667
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα μια ιστορία παλιά που από κάμερα με οπτικό υλικό δεν μπόρεσα να διεκδικήσω τίποτα επειδή δεν υπηρχε επαφή του φορτηγού με το αυτοκίνητο μου.Ειχα πάρει αρκετά τηλέφωνα και η ασφαλιστική μου είπε ότι εάν δεν υπάρχει επαφή,δεν πληρώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, XronisR είπε

Θυμήθηκα μια ιστορία παλιά που από κάμερα με οπτικό υλικό δεν μπόρεσα να διεκδικήσω τίποτα επειδή δεν υπηρχε επαφή του φορτηγού με το αυτοκίνητο μου.Ειχα πάρει αρκετά τηλέφωνα και η ασφαλιστική μου είπε ότι εάν δεν υπάρχει επαφή,δεν πληρώνεσαι.

Ενώ υπήρχε τελικά επαφή και πρόσκρουση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 07/06/2024 at 14:52, majnun said:

το συγκεκριμενο φαναρι ειναι εντελως ηλιθιο και πραγματικα αορατο για οποιον περναει πρωτη φορά.

Ημουν συνοδηγος και πηγε να το σφαξει η οδηγος που δεν το ειχε παρει πρεφα. Όταν της το ειπα εγινε ενα φρεναρισμα αεροπλανου, το κεφαλι μου κουδουνισε για τα επομενα 50 λεπτά

Δεν υπάρχει αόρατο φανάρι, στη μεση της ευθείας, απλά οι μισοί και βάλε στο δρόμο πετάνε χαρταετό.

Ειδικά εκεί αναβοσβήνουν και πορτοκαλί κατεβαίνοντας την κατηφόρα για να ξέρεις οτι θα κοκκινήσει (ειναι υπολογισμένο με το οριο, 70-80 κατι τετοιο, αν ερχεσαι πιο γρήγορα το περνάς μεχρι και πράσινο)

Επεξ/σία από and_64
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/06/2024 at 19:37, XronisR said:

Θυμήθηκα μια ιστορία παλιά που από κάμερα με οπτικό υλικό δεν μπόρεσα να διεκδικήσω τίποτα επειδή δεν υπηρχε επαφή του φορτηγού με το αυτοκίνητο μου.Ειχα πάρει αρκετά τηλέφωνα και η ασφαλιστική μου είπε ότι εάν δεν υπάρχει επαφή,δεν πληρώνεσαι.

Αυτο ειναι τα πιο χαζα του συστηματος. Πεταγετε ενας απο στοπ, κανεις ενστικτωθως μανουβρα και τρακαραρεις αλλα δεν αποζημιωνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imr είπε

Αυτο ειναι τα πιο χαζα του συστηματος. Πεταγετε ενας απο στοπ, κανεις ενστικτωθως μανουβρα και τρακαραρεις αλλα δεν αποζημιωνεσαι

Ετσι ακριβως... γελοιοτητες... την εχω πατησει και εγω, χωθηκε μπροστα μου στο φαναρι ενα @ (απο λωριδα που εστριβε μονο προς αλλη κατευθυνση), φρεναρα κ επεσε ο πισω πανω μου και μου ζηταγε το λογο... αλλα αντε να βρεις το @ που εκανε τη ζημια, ειχε ηδη γινει λουης... ευτυχως δεν κλωτσησε πολυ κ πληρωσε κανονικα τη ζημια αλλα κ παλι σε 1 χρονου αμαξι αλλαγη προφυλακτηρα μλκια ητανε

 

Η εταιρεία μας εχει δωσει γραμμη, πατε ευθεια, μην αποφυγετε τιποτα περα απο ανθρωπο. Αν ο αλλος εφυγε απο το στοπ ή το φαναρι καντε του βιδες το αμαξι αλλα μην ξεφυγετε απο τη πορεια γιατι στατιστικα θα γινει χειροτερη ζημια κ δε θα βρουμε ποτε το δικιο μας..

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν... Πήγα στην Toyota και είδα το Corolla Cross 1.8 140hp και το CHR.

Το Corolla μέσα δεν μου άρεσε πολύ, βέβαια κάνω και σύγκριση με το KIA SPORTAGE που τελικά εσωτερικά ήταν "διαστημόπλοιο" και με πολύ καλή ποιότητα.

Το CHR μου είναι πιο συμπαθέστατο...

Απλά έχει λίγο μικρότερους χώρους από το Corolla Cross.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...