Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κανα δύο τρία χρονια έχω μια garmin QHD ανάλυση dash cam, μόνιμα , δίπλα από τον καθρέφτη. Καλώδιο έχει μπει μέσα από επένδυση οροφής (όταν την άλλαξα , ευχαριστώ γκρουπ φάουβε) , συνέχεια από δεξιά κολώνα, μέσα από ντουλαπάκι και φτάνει στον αναπτήρα. Ελάχιστα ενοχλεί , όταν βάζω μπροστά, ζώνη και καλώδιο στο πριζακι. Εχει πολλούς τρελους, και φυσικά και στα δύο αμάξια μικτή και ας είναι παλιά/γριές πλέον. Μετά δε το βροντόπανο που έπεσε νυχτα στο σταθμευμένο και μου διέλυσε πόρτα, εξαύλωσε καθρέφτη, διέλυσε φτερό και έφυγε, πλεον μπαινει και 20k powerbank και δουλευει όλη μερα η καμερα (δεν εχω παρκινγκ). Απλά ο επόμενος τέτοιος καφρος, η τελευταία επιλογή που θα κάνει στον μάταιο αυτό κόσμο θα είναι το διαμέτρημα …. Ναναι καλα η μικτή.

Κάμερα, μικτή, η μαγική συνταγή!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Εδώ και κανα δύο τρία χρονια έχω μια garmin QHD ανάλυση dash cam, μόνιμα , δίπλα από τον καθρέφτη. Καλώδιο έχει μπει μέσα από επένδυση οροφής (όταν την άλλαξα , ευχαριστώ γκρουπ φάουβε) , συνέχεια από δεξιά κολώνα, μέσα από ντουλαπάκι και φτάνει στον αναπτήρα. Ελάχιστα ενοχλεί , όταν βάζω μπροστά, ζώνη και καλώδιο στο πριζακι. Εχει πολλούς τρελους, και φυσικά και στα δύο αμάξια μικτή και ας είναι παλιά/γριές πλέον. Μετά δε το βροντόπανο που έπεσε νυχτα στο σταθμευμένο και μου διέλυσε πόρτα, εξαύλωσε καθρέφτη, διέλυσε φτερό και έφυγε, πλεον μπαινει και 20k powerbank και δουλευει όλη μερα η καμερα (δεν εχω παρκινγκ). Απλά ο επόμενος τέτοιος καφρος, η τελευταία επιλογή που θα κάνει στον μάταιο αυτό κόσμο θα είναι το διαμέτρημα …. Ναναι καλα η μικτή.

Κάμερα, μικτή, η μαγική συνταγή!

 

Έχει 4k ανάλυση; Τα βράδια μπορεί να διακρίνει πινακίδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Εδώ και κανα δύο τρία χρονια έχω μια garmin QHD ανάλυση dash cam, μόνιμα , δίπλα από τον καθρέφτη. Καλώδιο έχει μπει μέσα από επένδυση οροφής (όταν την άλλαξα , ευχαριστώ γκρουπ φάουβε) , συνέχεια από δεξιά κολώνα, μέσα από ντουλαπάκι και φτάνει στον αναπτήρα. Ελάχιστα ενοχλεί , όταν βάζω μπροστά, ζώνη και καλώδιο στο πριζακι. Εχει πολλούς τρελους, και φυσικά και στα δύο αμάξια μικτή και ας είναι παλιά/γριές πλέον. Μετά δε το βροντόπανο που έπεσε νυχτα στο σταθμευμένο και μου διέλυσε πόρτα, εξαύλωσε καθρέφτη, διέλυσε φτερό και έφυγε, πλεον μπαινει και 20k powerbank και δουλευει όλη μερα η καμερα (δεν εχω παρκινγκ). Απλά ο επόμενος τέτοιος καφρος, η τελευταία επιλογή που θα κάνει στον μάταιο αυτό κόσμο θα είναι το διαμέτρημα …. Ναναι καλα η μικτή.

Κάμερα, μικτή, η μαγική συνταγή!

 

Απλά η κάμερα νομίζω δεν θα βοηθήσει κάπου στο δικαστήριο , τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει ότι δεν γίνεται δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Απλά η κάμερα νομίζω δεν θα βοηθήσει κάπου στο δικαστήριο , τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει ότι δεν γίνεται δεκτή

Αν υπάρχει ατύχημα με τραυματισμό γίνεται δεκτό αλλά παίρνει όλο το υλικό η αστυνομία. Επίσης, μπορείς να παρουσιάσεις μόνο φωτογραφίες αλλά με κρυμμένα πρόσωπα. Έχει και λίγα παραθυράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2560 x 1440 ανάλυση, τα γράφει όλα και με πολλά καρέ, είχα δώσει νομίζω κανα 130 ευρώ.

Τώρα, για δικαστήριο, έχω ακούσει ότι εφόσον αφορά εσένα, θα γίνει δεκτή από το δικαστήριο, ή έστω θα την ρίξει μια ματιά ο δικαστής. Ας μας διαφωτισει ένα δικηγόρος αν υπάρχει.

Βέβαια, με το που ενημερώνεις τον αντίδικο ή την ασφαλιστική του ότι υπάρχει υλικό από κάμερα, ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. Ξάδελφος με κάμερα, έπεσε επάνω του μηχανη σε κυκλικό κόμβο που πηγαινε παραλληλα με αμαξι. Τον κατηγόρησαν ότι μπήκε αυτος αναποδα στην πλατεια (!!!) και εμφανίστηκε ως ψευδομάρτυρας η γκόμενα που οδηγουσε παραλληλα με την μηχανή και γκομένιζε. Μόλις αναφέρθηκε η κάμερα, χα χα χα , μια χαρά τα πλήρωσαν ολα, δεν εφτασε καν σε ακροατηριο

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chuckie667 είπε

2560 x 1440 ανάλυση, τα γράφει όλα και με πολλά καρέ, είχα δώσει νομίζω κανα 130 ευρώ.

Τώρα, για δικαστήριο, έχω ακούσει ότι εφόσον αφορά εσένα, θα γίνει δεκτή από το δικαστήριο, ή έστω θα την ρίξει μια ματιά ο δικαστής. Ας μας διαφωτισει ένα δικηγόρος αν υπάρχει.

Βέβαια, με το που ενημερώνεις τον αντίδικο ή την ασφαλιστική του ότι υπάρχει υλικό από κάμερα, ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. Ξάδελφος με κάμερα, έπεσε επάνω του μηχανη σε κυκλικό κόμβο που πηγαινε παραλληλα με αμαξι. Τον κατηγόρησαν ότι μπήκε αυτος αναποδα στην πλατεια (!!!) και εμφανίστηκε ως ψευδομάρτυρας η γκόμενα που οδηγουσε παραλληλα με την μηχανή και γκομένιζε. Μόλις αναφέρθηκε η κάμερα, χα χα χα , μια χαρά τα πλήρωσαν ολα, δεν εφτασε καν σε ακροατηριο

Ήδη αναφέρθηκε στον αντίπαλο διακανονιστή το γεγονός της καταγραφής. Τώρα, ή κάνουν ακόμα τις πάπιες για να το τρεναρουν ή θέλουν να σιγουρευτούν από την τελική αναφορά της τροχαίας.

Επεξ/σία από polyvios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάνε όλα κατ´ευχην. Αφού δεν υπήρξε τραυματισμός, πάλι καλά. Θυμάμαι στην δική μας εγκυμοσύνη πόσο δύσκολα ήταν, και ανατριχιάζω με τη περιγραφή του ατυχήματος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Με υλικο απο καμερα και εξακολουθει να εχει αρνητικη δηλωση και τοξικη σταση...και ψυχικη οδυνη θα της επαιρνα...

υποθετω δεν ειχες μικτη αλλιως θα ειχες ηδη αποζημιωθει ουτως ή αλλιως..

αφορά θάνατο χτύπα ξύλο , βασικά και εγώ λάθος το έλεγα χρόνια , ηθική βλάβη είναι το σωστό :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Να πάνε όλα κατ´ευχην. Αφού δεν υπήρξε τραυματισμός, πάλι καλά. Θυμάμαι στην δική μας εγκυμοσύνη πόσο δύσκολα ήταν, και ανατριχιάζω με τη περιγραφή του ατυχήματος.

 

Τι εννοείς; Τι πάθατε κατά την εγκυμοσύνη με ατύχημα;

21 λεπτά πριν, korakios είπε

αφορά θάνατο χτύπα ξύλο , βασικά και εγώ λάθος το έλεγα χρόνια , ηθική βλάβη είναι το σωστό :)

Ναι σωστά. Για ηθική βλάβη, γιατί δεν έχω το προσωπικό μου όχημα και ειδικά για να τρέξουμε στους γιατρούς και για την γέννα... Και άλλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tsofras είπε

Απλά η κάμερα νομίζω δεν θα βοηθήσει κάπου στο δικαστήριο , τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει ότι δεν γίνεται δεκτή

το να το δώσεις χύμα δεν περνά , αλλά πάντα το ζητά εισαγγελέας αν υπάρχει υλικό

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ποιος τη συμβούλεψε την τύπισσα να το παίξει τρελίτσα?

Μήπως το πάει για συνυπαιτιότητα?

 

1 ώρα πριν, polyvios είπε

Σιγουραααα.... Επειδή είμαι σίγουρος ότι και το δικό της πάει για ολική, θεωρεί ότι θα πάει συν υπαιτιότητα για πάρει ένα μέρος να το φτιάξει...

Τι συνυπαιτιότητα γράφετε ρε σεις? Δεν μιλάμε για διασταύρωση με στοπ αλλά για φανάρια. Ο ένας είχε πράσινο και η άλλη κόκκινο. Τι συνυπαιτιότητα να υπάρχει σε μια τέτοια περίπτωση? Νομίζω ότι θα φάει και το 700αρι για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη εκτός των άλλων. 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nabuko είπε

 

Τι συνυπαιτιότητα γράφετε ρε σεις? Δεν μιλάμε για διασταύρωση με στοπ αλλά για φανάρια. Ο ένας είχε πράσινο και η άλλη κόκκινο. Τι συνυπαιτιότητα να υπάρχει σε μια τέτοια περίπτωση? Νομίζω ότι θα φάει και το 700αρι για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη εκτός των άλλων. 

Μήπως εννοούν την συνυπαιτιότητα αν για κάποιο λόγο δεν αποδειχθεί ποιος πέρασε τελικά με κόκκινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μήπως εννοούν την συνυπαιτιότητα αν για κάποιο λόγο δεν αποδειχθεί ποιος πέρασε τελικά με κόκκινο

Πιθανόν, αλλά με βιντεοληπτικό υλικό στα χέρια της τροχαίας και των ασφαλιστικών και με αυτόπτη μάρτυρα δεν βλέπω πως μπορεί να βγει συνυπαιτιότητα. Απλά η ηλίθια έκανε τη μ@λακία και ταλαιπωρεί κι από πάνω τον συμφορουμίτη χωρίς λόγο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που διάβασα την ιστορία του φίλου με την μαλάκω που έκαψε κόκκινο και του κατέστρεψε το αμάξι με την έγκυο γυναίκα του μέσα, θυμήθηκα παρόμοιο περιστατικό που παραλίγο να μου συμβει πριν χρόνια με αντίστοιχη περίπτωση κόκκινου. Φοιτητές ακόμα, ήσυχη ώρα, φεύγαμε απο το ΕΜΠ απο την έξοδο της Αλίμου-Κατεχάκη, στο φανάρι αριστερά προς Αθήνα. Για όσους δε το ξέρουν το σημειο, το ΕΜΠ είναι απο το ρεύμα προς Αττική οπότε με το που ανάψει πράσινο, κροσάρεις κάθετα και το ρευμα προς Αττική για να πας αριστερά (άρα περνάει και χρόνος απο το πράσινο μεχρι να μπεις στο δρομο).

Προφανώς είχε ανάψει κόκκινο στην Αλίμου-Κατεχάκη. Με το που φτάνουμε να στρίψουμε, έρχεται ένα Panda στην αριστερή λωρίδα της λεωφόρου που το οδηγούσε μια κοπέλα που πήγαινε άνετα 100, δε κοίταζε καν αριστερά-δεξιά και περνάει απο μπροστά μας κυρία, αν δε την είχε δει ενστικτωδώς ο φίλος που οδηγούσε (που εκεί είναι κι ενα λίγο τυφλό σημείο), θα είχε σκάσει πάνω μας. Και όταν την έπιασε και το φανάρι της Κοκκινοπούλου και ο φίλος την έκραξε που έκαψε το φανάρι (οχι απλά κόκκινο, βαθύ μπορντό) του απάντησε η αποβλακωμένη "Ποιο φανάρι;" Δε το είχε δει ποτέ...

  • Confused 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι θα ξεμπερδέψεις γρήγορα με την περίπτωση, μόλις η ασφαλιστική της κυρίας δει οπτικό υλικό, θα γυρίσει την μπιφτέκα κατευθείαν. Υπομονή κι αφού είστε καλά αυτό έχει σημασία.

Επί της ευκαιρίας, καμία καλή κάμερα έχουμε άποψη;  όχι πάρα πολύ ακριβή, όχι "φτηνή". 

Επεξ/σία από oykas2001
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...