Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, atrigane είπε

Είστε καλά έτσι;;

Ναι ευτυχώς όλοι καλά...

Απλά μου κάνει αρνητική δήλωση και λέει ότι εμείς περάσαμε με κόκκινο φανάρι και τώρα με έβαλε σε διαδικασία δικαστικών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, polyvios είπε

Ναι ευτυχώς όλοι καλά...

Απλά μου κάνει αρνητική δήλωση και λέει ότι εμείς περάσαμε με κόκκινο φανάρι και τώρα με έβαλε σε διαδικασία δικαστικών.

Αλήτης. Συγγνώμη δεν κρατιέμαι το είπα. Ευτυχώς που είστε καλά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αλήτης. Συγγνώμη δεν κρατιέμαι το είπα. Ευτυχώς που είστε καλά. 

Αλήτισσα πουτανα βασικά.... 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, polyvios είπε

Αλήτισσα πουτανα βασικά.... 😁

Αμάν. περίμενα τουλάχιστον μια κάποια ευαισθησία, αλληλεγγύη πες το όπως θες, για τη γυναίκα σου και νυν και μέλλουσα μανούλα. Είναι στο ον τελικά(πάει χαμένη η λέξη "άνθρωπος" σε αυτή την περίπτωση).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, atrigane είπε

Αμάν. περίμενα τουλάχιστον μια κάποια ευαισθησία, αλληλεγγύη πες το όπως θες, για τη γυναίκα σου και νυν και μέλλουσα μανούλα. Είναι στο ον τελικά(πάει χαμένη η λέξη "άνθρωπος" σε αυτή την περίπτωση).

Ακριβώς όπως το είπες... Δυστυχώς καθόλου η.... κυρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, polyvios είπε

Ναι με τράκαραν. Ήμουν μαζί με την έγκυο γυναίκα μου και την κόρη μου. Ολική ζημιά. 24-25000 ζημιά 

Στραβωσει όλη η μούρη

Παραβίασε κόκκινο φαναρι

αρκει που ειστε εσεις καλα, τα σιδερα ας ειναι...

η καριολα θα το βρει μπροστα της με τον χψ τροπο

 

ειχες μικτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, polyvios είπε

Εγώ τώρα μετά την καταστροφή του Sportage, τι να πάω να δω; Ήμουν πολύ ευχαριστημένος από αυτό το όχημα! Και σε χώρους και στο κράτημα και στον κινητήρα.

Σκέφτομαι να προσπαθήσω να δω το Sportage κανονικό υβριδικό.

Forester?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polyvios είπε

Ναι ευτυχώς όλοι καλά...

Απλά μου κάνει αρνητική δήλωση και λέει ότι εμείς περάσαμε με κόκκινο φανάρι και τώρα με έβαλε σε διαδικασία δικαστικών.

Έχεις μάρτυρες τουλάχιστον; Θέλω να πω πως μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ο παραβάτης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους! 

Ευχαριστω για τις απαντησεις, ναι miata is the answer!  😁 

Η αληθεια ειναι οτι ειχαμε ξεκινησει προσπαθειες για παιδι (ηταν το πιο σημαντικο σχολιο εδω μεσα και σας ευχαριστω), αλλα τωρα λογω αλλαγης δουλειας αλλα και θεσης εργασιας ειναι δυσκολη πιστα να συνδιαστουν και τα δυο ταυτοχρονα, ειναι κατι που το εχουμε συζητησει μεταξυ μας και εχουμε βρει την ισσοροπια μας. ( ειδικα για γυναικες και εργασιακα, ειναι πολυ δυσκολα για οσους εχουν εικονα..) 

Στο θεμα του αυτοκινητου, εγω το χρησιμοποιω για 2-3χλμ την ημερα μεχρι να παρω το shuttle bus. Την πρωτη χρονια  δεν ειχαμε αυτη την παροχη, οποτε τοτε εκανα 12K κ τις υπολοιπες 6+6Κ. 

Τηλεργασια εχουμε κ οι 2 μας μεσα στην εβδομαδα και φαινεται να μενει για τα καλα γενικως..
ειμαστε και οι 2 σε καλες εταιρειες και θεσεις, οποτε αν δεν γινει κατι συνταρακτικο μενουμε για χρονια ετσι.. 

Το θεμα ειναι τι κανουμε με τα αμαξια τωρα, να βρουμε μια λυση.. κουκουλα κ πινακιδες, το ακουω, αλλα που το αφηνεις;; εχουμε 2 θεσεις σταθμευσης στο σπιτι μας, απ εξω γινεται πολεμος για 0.5μετρο σταθμευσης.. 

Τωρα αυτο που μας δινουν ειναι 3008 αυτοματο diesel '22 (το συγκεκριμενο αμαξι εχει συμβολαιο μεχρι το 2027, μετα θα αλλαξει σε υβριδικο ή ηλεκτρικο) 
Κατσαμε να ψαξουμε την φορολογια κλπ, ποσο θα μας τσιμπησει του χρονου, και ειναι στα 1200Eur  (μετα παει 2300Eur)

Το Τκρος τις προαλες το εκανε service, κανα 450αρι δωσαμε στη γνωστη αντιπροσωπια κλεφτων του Γκρουπ Φαουβε, βαλε τελη, βαλε ασφαλεια, βαλε βενζινα.. μιλαμε για 1800 περιπου το χρονο..
τωρα δεν θα υπαρχει χιλιομετρικος περιορισμος, ουτε σε καυσιμα.. (θα υπολογισουμε χοντρικα ~1500Eur τον χρονο) 

πως προχωραμε; οεο;

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@JailbrokenDiesel

Καλημέρα,

μήπως αξίζει τον κόπο να δώσεις και τα δύο και να κοιτάξεις για κάποιο μικρό πόλης ώστε να καλύπτει την απόσταση μέχρι το shuttle;

Αν έχεις και δυνατότητα για δικό σου φορτιστή κλπ ίσως να βολεύει να κοιτάξεις και για ηλεκτρικό.

Αν είναι να πληρώνεις φορολογίες χωρίς να τα αξιοποιείς δεν υπάρχει και λόγος να τα κρατάς.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JailbrokenDiesel said:

Καλημερα σε ολους! 

Ευχαριστω για τις απαντησεις, ναι miata is the answer!  😁 

Η αληθεια ειναι οτι ειχαμε ξεκινησει προσπαθειες για παιδι (ηταν το πιο σημαντικο σχολιο εδω μεσα και σας ευχαριστω), αλλα τωρα λογω αλλαγης δουλειας αλλα και θεσης εργασιας ειναι δυσκολη πιστα να συνδιαστουν και τα δυο ταυτοχρονα, ειναι κατι που το εχουμε συζητησει μεταξυ μας και εχουμε βρει την ισσοροπια μας. ( ειδικα για γυναικες και εργασιακα, ειναι πολυ δυσκολα για οσους εχουν εικονα..) 

Στο θεμα του αυτοκινητου, εγω το χρησιμοποιω για 2-3χλμ την ημερα μεχρι να παρω το shuttle bus. Την πρωτη χρονια  δεν ειχαμε αυτη την παροχη, οποτε τοτε εκανα 12K κ τις υπολοιπες 6+6Κ. 

Τηλεργασια εχουμε κ οι 2 μας μεσα στην εβδομαδα και φαινεται να μενει για τα καλα γενικως..
ειμαστε και οι 2 σε καλες εταιρειες και θεσεις, οποτε αν δεν γινει κατι συνταρακτικο μενουμε για χρονια ετσι.. 

Το θεμα ειναι τι κανουμε με τα αμαξια τωρα, να βρουμε μια λυση.. κουκουλα κ πινακιδες, το ακουω, αλλα που το αφηνεις;; εχουμε 2 θεσεις σταθμευσης στο σπιτι μας, απ εξω γινεται πολεμος για 0.5μετρο σταθμευσης.. 

Τωρα αυτο που μας δινουν ειναι 3008 αυτοματο diesel '22 (το συγκεκριμενο αμαξι εχει συμβολαιο μεχρι το 2027, μετα θα αλλαξει σε υβριδικο ή ηλεκτρικο) 
Κατσαμε να ψαξουμε την φορολογια κλπ, ποσο θα μας τσιμπησει του χρονου, και ειναι στα 1200Eur  (μετα παει 2300Eur)

Το Τκρος τις προαλες το εκανε service, κανα 450αρι δωσαμε στη γνωστη αντιπροσωπια κλεφτων του Γκρουπ Φαουβε, βαλε τελη, βαλε ασφαλεια, βαλε βενζινα.. μιλαμε για 1800 περιπου το χρονο..
τωρα δεν θα υπαρχει χιλιομετρικος περιορισμος, ουτε σε καυσιμα.. (θα υπολογισουμε χοντρικα ~1500Eur τον χρονο) 

πως προχωραμε; οεο;

Καλη σου μέρα. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν δεν χρειάζεσαι ένα αυτκίνητο το πουλάς. Εφόσον έχετε ένα στην οικογένεια και κάνετε την δουλειά σας δεν υπάρχει λόγος για 2ο (άλλη συζήτηση αν θέλεις για χόμπι).  Με πρόλαβε ο πιο πάνω για μικρό πόλης αν το χρειάζεστε.

Επίσης +1 για τα παιδιά. Αν είναι μία συμβουλή που μπορώ να δώσω στην ζωή είναι αυτή😀

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, JailbrokenDiesel said:

το Stonic (δικό μου) θέλει ακόμη 12 μήνες για να ξεχρεωθεί από μικρό δάνειο. είναι σε πολυ καλη κατάσταση με τον πλούσιο εξοπλισμό. 
Το ΤΚρος της γυναίκας, πιο “ταλαιπωρημένο” είναι αμάξι διακοπών μας, με τον βασικό εξοπλισμό. 

Θα έδινα το T-Cross θεωρώ θα φύγει πιο εύκολα και θα κρατήσεις εσύ ένα αμάξι λιγότερο "ταλαιπωρημένο", με εγγύηση για αρκετά χρόνια ακόμα, χωρίς να μπλέκεις με το ξεχρέωμα και με πιο πλούσιο εξοπλισμό.  + θα είναι της γυναίκας σου το νέο όχημα οπότε πιο σωστό να δώσει το δικό της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, CorsarioJoao είπε

@JailbrokenDiesel

Καλημέρα,

μήπως αξίζει τον κόπο να δώσεις και τα δύο και να κοιτάξεις για κάποιο μικρό πόλης ώστε να καλύπτει την απόσταση μέχρι το shuttle;

Αν έχεις και δυνατότητα για δικό σου φορτιστή κλπ ίσως να βολεύει να κοιτάξεις και για ηλεκτρικό.

Αν είναι να πληρώνεις φορολογίες χωρίς να τα αξιοποιείς δεν υπάρχει και λόγος να τα κρατάς.

το εχω σκεφτει πχ να δωσω το ΚΙΑ παλι πισω κ να παρω ενα Picanto πχ, οπως και καποιο ηλεκτρικο , αλλα δεν κανω τοσα χλμ πλεον που να το δικαιολογω , και δε ξερω για αποσβεση.. ισως με το επομενο αυτοκινητο στο leasing της(2027), να επιλεξουμε ηλεκτρικο..

32 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Επίσης +1 για τα παιδιά. Αν είναι μία συμβουλή που μπορώ να δώσω στην ζωή είναι αυτή😀

 

32 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Εφόσον έχετε ένα στην οικογένεια και κάνετε την δουλειά σας δεν υπάρχει λόγος για 2ο (άλλη συζήτηση αν θέλεις για χόμπι).  Με πρόλαβε ο πιο πάνω για μικρό πόλης αν το χρειάζεστε.

Επίσης +1 για τα παιδιά. Αν είναι μία συμβουλή που μπορώ να δώσω στην ζωή είναι αυτή😀

 

εδω παμε για 3ο αμαξι χαχα να διωξουμε το ενα θα προσπαθησουμε!


ναι τα παιδια ειναι +1 και απο εμας ξεκαθαρα, αλλα τωρα επιλεξαμε ετσι να προχωρησουμε.. 
θα πρεπει να θυσιασουμε κατι ωστε να πατησουμε πιο γερα και σιγουρα στα ποδια μας μελλοντικα  

απο χομπι ανεβαινω χιονοδρομικα, αλλα ειναι κατι που θα μπορουμε να το κανουμε με το νεο αυτοκινητο, ασφαλεστερα κ οικονομικοτερα πιστευω

18 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Θα έδινα το T-Cross θεωρώ θα φύγει πιο εύκολα και θα κρατήσεις εσύ ένα αμάξι λιγότερο "ταλαιπωρημένο", με εγγύηση για αρκετά χρόνια ακόμα, χωρίς να μπλέκεις με το ξεχρέωμα και με πιο πλούσιο εξοπλισμό.  + θα είναι της γυναίκας σου το νέο όχημα οπότε πιο σωστό να δώσει το δικό της.

αυτο σκεφτομαι σημερα με πιο ησυχο κεφαλι.. σαν VW θα φυγει συντομα, ενω το δικο μου εχει ακομη δωρεαν σερβις + εγγυηση + πλουσιοτερο εξοπλισμο..

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apokf98 είπε

καλησπερα σε ολους .Γνωριζει κανεις αν το αυτοκινητο περναει κτεο αν καταργηθει το GPF?

εαν ξεπερναει τα ορια στη μετρηση καυσαεριων προφανως και κοβεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...