Προς το περιεχόμενο

Ανησυχίες


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/7/2024 στις 11:05 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Με πηραν χθες τελικα απο την KIA για TD τον κομμενο κινητηρα του xceed με τα 140 αλογατα χειροκινητο. Το θετικο ειναι οτι μου εδωσαν τα κλειδια και μου ειπαν τα λεμε σε μιση ωρα. Δεν μου εχει ξανατυχει. Το αρνητικο οτι 6μιση η ωρα στο Χαλανδρι σε Λ. Κηφισιας κτλπ δεν παλευοταν ιδιαιτερα, ωστοσο εκανα και καποια μικρα ανοιγμα. Σιγουρα το eco με το sport mode εχουν διαφορα ας πουμε που κανει μπαμ.

Το προβλημα ηταν η καταναλωση που γυρισα και σε μιση ωρα που το ειχα πηγαινοντας προς στο Mall μετα στενα και μετα Λ. Κηφισιας με κινηση εγραψε ~14L/100χλμ. Βεβαια το αμαξι ειναι ολοκαινουριο, σημερα ηρθε ή χθες απο τι καταλαβα. 44 χλμ ειχε με μεσο ορο καταναλωσης 11L/100χλμ. 

Το αμαξι μου αρεσει αρκετα αλλα για την χρηση που το θελω νομιζω αξιζει να δωσω καποια λεφτα παραπανω και να παω στο CHR τελικα γιατι θα τα παρω πισω απο την βενζινη και μαλιστα συντομα. Στο FB group που ρωτησα για καταναλωσεις εντος πολης ολοι μιλανε για 8-10.

Ωστοσο υπηρχε μια ενδιαφερουσα προοπτικη με καποια μεταχειρισμενα 1 ετους απο ανωτερα στελεχη που τα πουλανε για λογιστικους λογους και παιρνουν καινουρια κτλπ. Ειχε λοιπον GT line αυτοματο με τα 160 αλογα και ηλιοροφη στα 26300€ με 10k χλμ. Μου ανεφερε οτι ειχε και αλλα και θα παρω αυριο να τα εχει μπροστα του να μου πει εξοπλισμους, εκδοσεις κτλπ. 

Το σκεφτομαι με την λογικη οτι δεν θα παρω καν δανειο οποτε ας δινω καποια λεφτα παραπανω στην βενζινη δεν γ@μιετ@ι...Απο την αλλη ειναι αλλο πραγμα το ολοκαινουριο αμαξι. Ειμαι υπο σκεψεις, θα δω τι θα μου πει αυριο.

ΥΓ:Οσον αφορα σε παραδοσεις αν καποιος ενδιαφερεται εχει ήδη ενα μικρο στοκ σε χρωματα τυπου ασημι,ασπρα και μαυρα σε διαφορες εκδοσεις και κιβωτια. Θελουν κανα 3μηνο οτι δεν εχει και αν προσθεσεις εξτρα εξοπλισμο παει στο 5-6μηνο.

ΥΓ2: Περασα και απο Lexus να δω το LBX...ωραιο αλλα, χωραγα οριακα μεσα στην θεση του οδηγου (1,86 100 κιλα) ενω ειχα φουλ πισω το καθισμα με αποτελεσμα πισω μου να μην χωραει σχεδον κανεις. Αστειο μου φαινεται να δωσει καποιος τοσα λεφτα για τοσο μικρο εσωτερικο.

Καλησπερα φίλε μου . Κάτοχος του xceed 160 άλογα platinum mild hybrid περίπου έναν χρόνο με λίγα χιλιόμετρα (περίπου 3500)  μπορώ να σου πω ότι είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος . Στην αρχή με είχα παραξενεύσει και εμένα ότι μου έβγαζε κάτι καταναλώσεις στον θεό αλλά όσο περνάει ο καιρός και στρώνει η μηχανή τόσο λιγότερη κατανάλωση μου βγάζει . Θεσσαλονίκη - Φουρκα Χαλκιδικής με αρκετά πράγματα , το σκυλί μου (50 κιλά,) δυο τροφές από 12kg air condition και περίπου 120-140 ταχύτητες είχα 5,4 -5,8 στο sport mode . Το eco το χρησιμοποιώ στην πόλη που εκεί σε κίνηση έχω δει 7,4-8 τον πρώτο καιρό και τώρα μπορώ να σου πω ότι βλέπω από 6,8 έως 7,4 . Μην ξεχνάς όμως ότι είναι ένα αμάξι mild hybrid και πόσους τόνους . Πιο οικονομικό είναι πχ το Toyota chr για μέσα στην πόλη αλλά προσωπικά ούτε στο τεστ ντραιβ μου άρεσε ούτε ο χώρος με τα φινιστρίνια πίσω . Και η ηλιοροφή τα σπάει 😁🥳🥳 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, pandelee είπε

Καλησπερα φίλε μου . Κάτοχος του xceed 160 άλογα platinum mild hybrid περίπου έναν χρόνο με λίγα χιλιόμετρα (περίπου 3500)  μπορώ να σου πω ότι είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος . Στην αρχή με είχα παραξενεύσει και εμένα ότι μου έβγαζε κάτι καταναλώσεις στον θεό αλλά όσο περνάει ο καιρός και στρώνει η μηχανή τόσο λιγότερη κατανάλωση μου βγάζει . Θεσσαλονίκη - Φουρκα Χαλκιδικής με αρκετά πράγματα , το σκυλί μου (50 κιλά,) δυο τροφές από 12kg air condition και περίπου 120-140 ταχύτητες είχα 5,4 -5,8 στο sport mode . Το eco το χρησιμοποιώ στην πόλη που εκεί σε κίνηση έχω δει 7,4-8 τον πρώτο καιρό και τώρα μπορώ να σου πω ότι βλέπω από 6,8 έως 7,4 . Μην ξεχνάς όμως ότι είναι ένα αμάξι mild hybrid και πόσους τόνους . Πιο οικονομικό είναι πχ το Toyota chr για μέσα στην πόλη αλλά προσωπικά ούτε στο τεστ ντραιβ μου άρεσε ούτε ο χώρος με τα φινιστρίνια πίσω . Και η ηλιοροφή τα σπάει 😁🥳🥳 

Σε ευχαριστω για την απάντηση, αυτο με την καταναλωση και το στρωσιμο το αναφερουν αρκετοι και στο group του FB. Και θεωρητικα εστω τα 140hp θα ειναι ελαχιστα πιο οικονομικα.

Για το μεταχειρισμενο πηρε χθες στην KIA για να παω να το δω (ενα κοκκινο που ειχε) και μου ειπε οτι δεν ισχυει η 5ετια των service σε αυτο. Καπως λογικο αλλα με εβαλε σε σκεψεις και τελικα το απερριψα. Αν ειναι παιρνω και μεταχειρισμενο απο ιδιωτη. 

Τεινω παντως προς το CHR να κανω την καυλα μου και ας το πληρωσω 5-6k παραπανω. Να το ευχαριστηθω κιολας.

Δευτερα βραδυ εχω ραντεβου να δωσω το 500-1000αρι για κρατηση για να μου πει και ποτε το βλεπει να ερχετε. Οταν με το καλο εμφανιστει η BMW θα το δω και αυτο απο κοντα και θα δω αν πρεπει να ακυρωσω το CHR ή οχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε ευχαριστω για την απάντηση, αυτο με την καταναλωση και το στρωσιμο το αναφερουν αρκετοι και στο group του FB. Και θεωρητικα εστω τα 140hp θα ειναι ελαχιστα πιο οικονομικα.

Για το μεταχειρισμενο πηρε χθες στην KIA για να παω να το δω (ενα κοκκινο που ειχε) και μου ειπε οτι δεν ισχυει η 5ετια των service σε αυτο. Καπως λογικο αλλα με εβαλε σε σκεψεις και τελικα το απερριψα. Αν ειναι παιρνω και μεταχειρισμενο απο ιδιωτη. 

Τεινω παντως προς το CHR να κανω την καυλα μου και ας το πληρωσω 5-6k παραπανω. Να το ευχαριστηθω κιολας.

Δευτερα βραδυ εχω ραντεβου να δωσω το 500-1000αρι για κρατηση για να μου πει και ποτε το βλεπει να ερχετε. Οταν με το καλο εμφανιστει η BMW θα το δω και αυτο απο κοντα και θα δω αν πρεπει να ακυρωσω το CHR ή οχι. 

Αυτό το μεταχειρισμένο από εργαζόμενο το gt? Ωραίο το κόκκινο της ΚΙΑ αλλά μείον ότι δεν έχει το δωρεάν σερβις . Στο τέλος όμως πρέπει να δεις τις ανάγκες σου και το τι χρειάζεσαι ! Σκέψου και τους χώρους γενικά και εάν μπορείς δες λίγο και τον θόρυβο που έρχεται στην καμπίνα του Chr σε μεγαλύτερες ταχύτητες (πάνω από 100) εάν σε ενοχλεί λόγω του cvt . Ότι και να αποφασίσεις καλοτάξιδο να είναι και να το ευχαριστηθείς στο έπακρο !! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pandelee είπε

αλλά μείον ότι δεν έχει το δωρεάν σερβις

Αυτο με χαλασε και μαζι με την αυξημενη καταναλωση το σκοτωσα μεσα μου.

 

2 ώρες πριν, pandelee είπε

δες λίγο και τον θόρυβο που έρχεται στην καμπίνα του Chr σε μεγαλύτερες ταχύτητες (πάνω από 100) εάν σε ενοχλεί λόγω του cvt

Εχω κανει 2 TD και στα 2 ανεβασμα και κατεβασμα στην Κατεχακη με 100-120 με κλειστα παραθυρα και ραδιο. Πραγματι εχει θορυβο αλλα τιποτα το ενοχλητικο για εμενα. Και φυσιολογικα δεν παω ακριβως ετσι. Σιγουρα ειναι μειονεκτημα του αυτοκινητου αλλα νομιζω ειμαι οκ με αυτο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έκανα 3 φορές TD το CHR και παρήγγειλα τελικά το corolla cross λόγω 4μελους οικογένειας, δεν με ενόχλησε το ecvt.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλημέρα, έπεσε τελικά χθές η παραγγελία για το CHR. Εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης στις 17/10/2024. Μια χαρά.

Θα σε πω καλορίζικο όταν το παραλάβεις! Αλλά θεωρώ ότι έκανες μία καλή επιλογή.

Πρόσεξε μόνο, όταν το παραλάβεις να κάνεις ΠΛΗΡΗ έλεγχο. Ακόμα και για τριγμούς αν έχει οπουδήποτε. Και αν βρεις το παραμικρό, απαιτείς διόρθωμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, polyvios είπε

Θα σε πω καλορίζικο όταν το παραλάβεις! Αλλά θεωρώ ότι έκανες μία καλή επιλογή.

Πρόσεξε μόνο, όταν το παραλάβεις να κάνεις ΠΛΗΡΗ έλεγχο. Ακόμα και για τριγμούς αν έχει οπουδήποτε. Και αν βρεις το παραμικρό, απαιτείς διόρθωμα.

Ναι το έχω υπόψη μου οτι θελει καλο ελεγχο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
24 λεπτά πριν, majnun είπε

Αν ενδιαφέρεται κανείς απο δω με ενημερώνει:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/41427532-ford-fiesta

@tsofras αν δε θες να υπάρχει ο σύνδεσμος, το αφαιρώ.

Γιατί να μην υπάρχει πλάκα κάνεις?

Βάλτο και αγγελία στο φόρουμ

Βάλε φωτό από εσωτερικό κιόλας

Μεγάλη σημασία να έχεις ασχοληθεί με τις φωτό στην αγγελία

Προσωπικά αν βλέπω 2-3 μόνο εξωτερικό μου δίνει την αίσθηση ότι κάτι κρύβει κάποιος ή βαριέται να ασχοληθεί

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω αν έχει καθόλου κίνηση, αυτό είναι το σκεπτικό.

Δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα με το τι θα γίνει αλλά ίσως προσθέσω καμία εσωτερικού απλά είναι στο γκαράζ και βαριέμαι να το κουνήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι στις Ανησυχίες...

Βασικά οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε... οι καλύτεροι...

Εγώ που κοιτάω για αλλαγή του Passat σε supermini αλλά σε δύο τρία χρόνια... Το clio epower πολύ μου αρέσει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες είμαι Άνδρο

Εχω κάνει σχεδόν 500 χλμ και αισθάνομαι επιτέλους ότι έκανα καλή επιλογή για τον λόγο που το αγόρασα.

Τίγκα φόρτωμα σε πορτ μπαγκαζ και μπαγκαζιερα

Καταπίνει τα χιλιόμετρα αβίαστα, βολεύει όσο δεν πάει το αυτόματο στα στροφιλικια και τις ανηφόρες κατηφόρες του νησιού

Γεμάτο στροφές το νησί, κάνεις δεν έχει ζαλιστεί, μάλλον συνήθισα και το ελάχιστο body roll και πλέον δεν το καταλαβαίνω καν.

Τα θετικά ενός cross over από όταν ανεβαίνεις στο πλοίο, στους χωματόδρομους του νησιού και στις λακούβες τα βιώνεις καθημερινά

Στα αρνητικά είναι ο όγκος του αυτοκινήτου για ένα νησί με μικρούς δρόμους και η κατανάλωση που είναι στο 10.3 με ταχύτητες 30-50 κλιματισμό και στροφές με ανηφόρες κατηφόρες

Εκτός από την ηλιοροφή ( που και να την είχα δεν θα άλλαζε κάτι αφού έχω την μπαγκαζιερα) και την κατανάλωση ( που δεν με νοιάζει) το αμάξι εξυπηρετεί τέλεια τους λόγους για τους οποίους αγοράστηκε.

Αν εξαιρέσω την έλλειψη της ηλιοροφης και την ιδέα του hatchback τελικά έκανα την απόλυτη επιλογή για εμένα

Αυτά καλό καλοκαίρι σε όλους

IMG_20240808_0913001182.jpg.8b59a788e95ed5212d402c50a3adbf9d.jpg

  • Like 27
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...