Προς το περιεχόμενο

Να ξαναδωσω πανελλήνιες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, είμαι νηπιαγωγός και με ενδιαφέρει πολύ η σχολή μου. Όμως έχω απωθημένο να γίνω δασκάλα. Είμαι τρίτο έτος και θέλω σίγουρα να πάρω πτυχίο, να ξαναδωσω μετά πανελλήνιες; Αξίζει να τελειώσω άλλη μια παιδαγωγική σχολή και να είμαι 27 με μηδέν εμπειρία; Είμαστε σε μια χώρα που δεν διορίζει δασκάλους, ενώ οι νηπιαγωγοί έχουν λίγη περισσότερη απορρόφηση. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις κατατακτηριες (όταν παρεις πτυχίο). Έτσι θα περάσεις αρκετά κοινά μαθήματα που είχες κάνει στο 1ο πτυχίο. Και δεν είναι απαραίτητο να μείνεις άνεργη (για την εμπειρία που έγραψες). Μπορείς να πάρεις το 2ο πτυχίο όντας εργαζόμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα παίρνεις πτυχίο νηπιαγωγών, μετά δίνεις κατατακτηριες και μπαίνεις στο παιδαγωγικό δασκαλων. 

Εκεί σίγουρα θα σου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα που τα έχεις κάνει στο νηπιαγωγών, άρα θα είναι πιο εύκολο από ότι αν περάσεις με πανελλήνιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το εξής για να δώσεις απάντηση. Μετα από 10-15 χρονια πως θα νιώθεις που δεν προσπάθησες να ακολουθήσεις το στόχο σου; Θα λες ας πούμε ότι έκανες μαλακ... που δεν το κυνηγησες; 

Βέβαια μπορει να έχεις πετύχει στον τομέα σου, ποιος ξέρει. Ότι και να πούμε εμείς εσύ θα δώσεις την απαντηση και θα πρέπει να την στηρίξεις μέχρι το τέλος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Agela2000 είπε

Γεια σας, είμαι νηπιαγωγός και με ενδιαφέρει πολύ η σχολή μου. Όμως έχω απωθημένο να γίνω δασκάλα. Είμαι τρίτο έτος και θέλω σίγουρα να πάρω πτυχίο, να ξαναδωσω μετά πανελλήνιες; Αξίζει να τελειώσω άλλη μια παιδαγωγική σχολή και να είμαι 27 με μηδέν εμπειρία; Είμαστε σε μια χώρα που δεν διορίζει δασκάλους, ενώ οι νηπιαγωγοί έχουν λίγη περισσότερη απορρόφηση. Ευχαριστώ πολύ

άλλο είσαι νηπιαγωγος με το πτυχίο και άλλο εν δύναμη, αυτά θα έπρεπε να τα ξεχωρίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jimis98 είπε

άλλο είσαι νηπιαγωγος με το πτυχίο και άλλο εν δύναμη, αυτά θα έπρεπε να τα ξεχωρίσεις

Έχω συμμετάσχει αρκετές φορές σε πρακτικές μέσα σε νηπιαγωγεία, ωστόσο δεν έχω δουλέψει ιδιαιτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Agela2000 είπε

Έχω συμμετάσχει αρκετές φορές σε πρακτικές μέσα σε νηπιαγωγεία, ωστόσο δεν έχω δουλέψει ιδιαιτερα

καμια σχεση!το εχεις παρει το πτυχιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2021 στις 6:08 ΜΜ, Agela2000 είπε

Γεια σας, είμαι νηπιαγωγός και με ενδιαφέρει πολύ η σχολή μου. Όμως έχω απωθημένο να γίνω δασκάλα. Είμαι τρίτο έτος και θέλω σίγουρα να πάρω πτυχίο, να ξαναδωσω μετά πανελλήνιες; Αξίζει να τελειώσω άλλη μια παιδαγωγική σχολή και να είμαι 27 με μηδέν εμπειρία; Είμαστε σε μια χώρα που δεν διορίζει δασκάλους, ενώ οι νηπιαγωγοί έχουν λίγη περισσότερη απορρόφηση. Ευχαριστώ πολύ

Γεια,

η γυναικα μου ειναι Παιδαγωγος (Erzieherin εδω Γερμανια).

Επειδη το εζησα απο κοντα το ολο θεμα , αν δεν το εχεις μεσα με τα παιδακια μην το ξεκινησεις καν.

Εδω στην γερμανια πριν ξεκινησεις με την εκπαιδευση (3,5 χρονια εργασια παραλληλα με σπουδες) εισαι υποχρεωμενος να κανεις 6 μηνες Vor-Praktikum για να δεις αν μπορεις και σου αρεσει να ακολουθησεις το επαγγελμα αυτο. 6 μηνες συνεχομενης εργασιας 40ωρες την εβδομαδα.

Ενα μεγαλο ποσοστο το παραταει στον δευτερο τριτο μηνα.

Οποτε με προσοχη το επομενο σου βημα.

Για τον αλλο κλαδο που λες, Δασκαλα, δεν εχω κατι να πω διοτι δεν γνωριζω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...