Προς το περιεχόμενο

Canon mg5650 δεν εκτυπώνει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..  έχω το εξής θέμα με τον canon mg5650 δεν κάνει εκτύπωση (η κίνηση της εκτύπωσης ακούγεται αλλά όταν βγαίνει το χαρτί δεν έχει μελάνι)...έχω κάνει αντικατάσταση τα μελάνια (συμβατικά) αλλά τίποτα... έχει κανένας καμία ιδέα τι να συμβαίνει? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2021 στις 7:20 ΜΜ, strhack είπε

Καλησπέρα σε όλους..  έχω το εξής θέμα με τον canon mg5650 δεν κάνει εκτύπωση (η κίνηση της εκτύπωσης ακούγεται αλλά όταν βγαίνει το χαρτί δεν έχει μελάνι)...έχω κάνει αντικατάσταση τα μελάνια (συμβατικά) αλλά τίποτα... έχει κανένας καμία ιδέα τι να συμβαίνει? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όταν ακούγεται και η κίνηση της κεφαλής να πηγαινοέρχεται αλλά και το χαρτί να βγαίνει σωστά, αλλά λευκό, έχει βουλωμένη κεφαλή.

Λογικά δεν τον χρησιμοποίησες για κάποιον καιρό και σου βούλωσαν τα ακροφύσια.

Τα συμβατά (και όχι συμβατικά όπως να γράφεται συχνά) σου λειτουργούν κανονικά, απο την στιγμή που ο εκτυπωτής κάνει τις κινήσεις που πρέπει να κάνει και δεν σου βγάζει μήνυμα πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

Η πρώτη σου κίνηση είναι καθαρισμός μέσα απο το πρόγραμμα συντήρησης του εκτυπωτή. Ουσιαστικά στέλνει χρώμα με πίεση για να ξεβουλώσουν τα ακροφύσια. Αν είναι λίγο βουλωμένα και όχι πετρωμένα μέσα τα χρώματα, λογικά με 1-2 καθαρισμούς θα έρθει στα ίσα του.

Αν δεν καταφέρεις κάτι με τον αυτόματο καθαρισμό του προγράμματος έχεις 2 λύσεις

Ή καθαρίζεις εσύ τα ακροφύσια με έναν απο τους δεκάδες τρόπους που έχουν γραφεί και εδω μέσα και σε βιντεάκια του youtube (με σχετικά αμφίβολο αποτέλεσμα και περίπτωση να καταστρέψεις τον εκτυπωτή εντελώς)

ή το πας σε κάποιον εξειδικευμένο για να αυξήσεις τις πιθανότητες επαναφοράς.

Δυστυχώς ούτε στην δεύτερη περίπτωση έχεις πιθανότητες 100% επιτυχίας.

Παρόλα αυτά, επειδή ο εκτυπωτής σου είναι απο αυτούς που παίρνουν πολύ φτηνά συμβατά μελάνια και δουλευουν σωστά, στην θέση σου δεν θα τον άλλαζα με κάποιον άλλο χωρίς να δοκιμάσω να τον σώσω πρώτα με κάποιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ.... τον εκτυπωτή τον δούλευα σχεδόν κάθε μέρα είτε με  εργασίες των παιδιών για το σχολείο για το test covid σχολική κάρτα και άλλα πολλά.Την τελευταία μέρα είχα βγάλει τις σχολικές κάρτες και αυτό που έκανε εντύπωση δεν έβγαζε σωστά τα χρώματα π.χ. το μαύρο σαν καφέ...αυτό με την συντήρηση το αυτόματο το έκανα  καμία δεκαριά φορές αλλά τίποτα ..μένει να δω βίντεο απο το YouTube.. ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...