Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση σε 8mm/super 8mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παλιές ταινίες χωρίς ήχο και σκεφτόμουν αν είναι εφικτό να μεταφερθούν σε ψηφιακή μορφή.

Με ενδιαφέρει η καλύτερη ποιότητα και όχι προβολή σε πανί και να τραβήξεις βίντεο εκεί. Η ποιότητα θα χάσει.

Ψηφιοποιηση καρέ με καρέ θα ήταν το καλύτερο.

Δεν θα ήθελα αρχικά να παω σε κάποιον επαγγελματία, αν μπορώ να το κάνω και μόνος με την αγορά κατάλληλου μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PGP737ng είπε

Δεν είναι αυτά που ψαχνω…

καποια από αυτά είναι και εκτός θέματος. 8mm, και super 8mm.

Αφήνεις τα εκτός θέματος και δίνεις βάση στα εντός... Παλιότερα είχα ψηφιοποιήσει τέτοιες κασέτες.

Για τη μετατροπή θα χρειαστείς μια πηγή (=βιντεοκάμερα 8mm) και έναν εγγραφέα (=computer) τα οποία θα συνδέσεις μέσω κάρτας firewire για μέγιστη απόδοση. Αν έχεις αυτά μπορώ να σου πω και τη συνέχεια.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PGP737ng είπε

Δεν συνδέονται…. Είναι από τις αρχές του 1970… δεν είναι ΗΙ8 ή κάτι παρομοιο. Είναι πομπινα!

Γοογλαρε super8mm

Φίλε μου στον τίτλο αναφέρεις και 8mm.

Γκουγλάρω και μου βγάζει κυρίως βιντεοκάμερες super 8mm. 

Ρωτάς κάτι και λες... γκούγκλαρε! Βαριέσαι να δώσεις στοιχεία και μιλάς με γρίφους γέροντα;

Λες είναι πομπίνα. Έχεις μόνο την πομπίνα; Έχεις και το μηχάνημα που μπορεί να την παίξει; Αν ναι ποια μάρκα/μοντέλο είναι; Τι εξόδους έχει, αν έχει;

Δίχως ουσιαστικά να έχω κάποιο στοιχείο (εκτός του ότι έχεις πομπίνες), την βλέπω πολύ χλωμή έως αδύνατη την ψηφιοποίηση στο σπίτι.

Το θεωρώ δύσκολο (όχι απίθανο) ακόμα και επαγγελματίας να έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο πράγμα οι βιντεοκασσέτες 8 & hi8 &digital 8 της δεκαετίας του 1990 και άλλο το φίλμ των 8mm που κυκλοφορούσε πολύ πριν . 

 

Κάτι 8mm film scanners που βλέπω δεν μου γεμίζουν και πολύ το μάτι . Αν υπάρχει μηχανή προβολής σε καλή οθόνη και dslr σε τρίποδο που τραβάει βίντεο με καλό φακό , ίσως και να βγάζει καλύτερη εικόνα. Οι επαγγελματίες ζητούν σχετικά ακριβά, αρκετά ευρώ το λεπτό συνήθως.

3 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Γκουγλάρω και μου βγάζει κυρίως βιντεοκάμερες super 8mm. 

Λες είναι πομπίνα. Έχεις μόνο την πομπίνα; Έχεις και το μηχάνημα που μπορεί να την παίξει; Αν ναι ποια μάρκα/μοντέλο είναι; Τι εξόδους έχει, αν έχει;

Εκείνη την εποχή, δεν υπήρχαν και πολλές ... έξοδοι . Μιλάμε για κινηματογραφικές μηχανές προβολής , που πρόβαλαν σε οθόνη , πανί οθόνη !!!

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Εκείνη την εποχή, δεν υπήρχαν και πολλές ... έξοδοι . Μιλάμε για κινηματογραφικές μηχανές προβολής , που πρόβαλαν σε οθόνη , πανί οθόνη !!!

Εφόσον κατάλαβα τι έχει στα χέρια του ο άνθρωπος, ασφαλώς και δεν περιμένω να έχει καν έξοδο. Απλά ρώτησα μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι τελείως διαφορετικό το φόρμα των ΗΙ8 με το 8mm - super8mm που βασίζεται σε φιλμ σε καρούλι και το τράβαγες με την κλασική μηχανή της Kodak με την σκανδάλη, σε σχέση με ότι βγήκε την δεκαετία των 90+
Δεν θα με ενδιέφερε η προβολή σε πανί αν και έχω dal lite γιατί θέλω την πιο πιστη κόπια.

DR73 αυτά έβλεπα και εγώ και είχα την ίδια απορία αν θα έχουν καλά αποτελέσματα…

οι επαγγελματίες ζητάνε από 5 έως 10 ευρώ το κάθε λεπτό…

και έχω καμία 50αρια φιλμάκια των 3 και των 6 λεπτών το καθένα.

Επεξ/σία από PGP737ng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...