Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες - Είναι τα θερινά μαθήματα πραγματικά απαραίτητα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς έτσι όπως πάει το φροντιστήριο είναι πιο απαραίτητο από το σχολείο στην 3η λυκείου. Αυτό ισχύει βέβαια κυρίως για όσους έχουν όνειρο ζωής να μπουν σε συγκεκριμένες σχολές, οπότε οτιδήποτε άλλο (άλλα μαθήματα που δεν βοηθάνε στον βαθμό) είναι χάσιμο χρόνου. Και για αυτό φταίει το εκπαιδευτικό σύστημα. Γιατί τα παιδιά κουράζονται και στο σχολείο και στο φροντιστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2021 στις 11:47 ΜΜ, UniqueUsername είπε

Βρίσκομαι στα τέλη της Β λυκείου, και αναμενόμενα, όλοι μου λένε και μου ξαναλένε ότι τα θερινά μαθήματα είναι ακραίως απαραίτητα. Κιόλας, το φροντιστήριο στο οποίο πηγαίνω ισχυρίζεται ότι δεν θα μπορούν να με δεχτούν του χρόνου αν δεν κάνω θερινά μαθήματα! Και - σύμφωνα με τα τεστ και τα διαγωνίσματα που μου έχουνε βάλει - δεν έχω καν κάποιο τραγικό κενό! Και τώρα, μια είναι η ερώτηση: Είναι όντως τα θερινά τόσο απαραίτητα όσο λένε; 

Σαν μαθητής τις 3η λυκείου εγώ προσωπικά δεν έκανα θερινά μαθήματα ξεκίνησα μαθήματα στα τέλη Σεπτεμβρίου και μπορώ να σου πω ότι η ύλη βγήκε πολύ άνετα ( βέβαια είχαμε και την μείωση της ύλης αλλά Χάρης αυτό πηγαίναμε και με ποιο χαλαρούς ρυθμούς). Γενικά κοίταξε από φίλους που έχω που έκαναν θερινά μαθήματα με κάποιους από αυτούς τελειώσαμε την ίδια περίοδο την ύλη ενώ άλλα παιδιά την είχαν τελειώσει λίγο καιρό ποιο πριν αλλά όχι κάτι σπουδαία. Εγώ θα σου πω ότι δεν είναι απαραίτητα αλλά καλά είναι από τον Αύγουστο να ξεκινήσεις για να είσαι ποιο μπροστά και από το σχολείο και να μην έχεις θέμα εκεί πέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...