Προς το περιεχόμενο

Θέμα με Canon G6040


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

έχω τον εν λόγω εκτυπωτή...έχω ένα θέμα με την εκτύπωση ανεξαρτήτως ποιότητας...Μου βγάζει το χαρτί της εκτύπωσης με αυλακάκια, όπως όταν υγραίνεται ένα χαρτί..Μπορείτε να δείτε στην φώτο ( αν ξεχωρίζει ) ...Επίσης η εκτύπωση δεν είναι όμοια χρωματικά..Απο αυλακάκι σε αυλακάκι διαφέρει κάπως..

Τον εκτυπωτή τον έχω εδώ και 4 μήνες με γνήσια μελάνια.. Μήπως φταίει το χαρτί ;; Επίσης σε άλλες εκτυπώσεις που βλέπω, κάνει λεπτές μαύρες γραμμές..   

1619883236663.jpg

1619884625883.jpg

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, highpriest είπε

Τον έχεις αφήσει μέρες χωρίς εκτύπωση;

Ανά βδομάδα περίπου εκτυπώνω για να μην ξεραθούν τα μελάνια...Δεν κάνω πολλές εκτυπώσεις...Να πω ότι αυτό ( τα αυλάκια και οι γραμμές ) εμφανίζονται μόνο σε plain paper...Σε photos papers είμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όποιος λέει ανα εβδομάδα τον αφήνει μεγαλύτερα διαστήματα (δεν σε λέω ψεύτη, απλά το μυαλό μετράει βδομάδα ενώ πέρασαν παραπάνω μέρες). Το παθαίνω κι εγώ που τυπώνω σχεδόν κάθε μέρα και καμία φορά διαπιστώνω πως πέρασαν 10+ μέρες απο την τελευταία φορά.

Στο φωτογραφικό δεν θα έχεις πρόβλημα ποτέ, επειδή η επίστρωση του χαρτιού βοηθά και στην απορρόφηση ομοιόμορφα, ακόμη και αν έχουν βουλώσει κάποια σημεία στο ακροφύσιο. Δεδομένου ότι δεν τον αφήνεις καιρό αχρησιμοποίητο.

Δουλεύω καθημερινά σχεδόν  (μεταξύ άλλων) τον G5040 που είναι πρακτικά ο ίδιος χωρίς το scanner. Τέτοιες εκτυπώσεις έχω όταν:

-Έχω αφήσει να περάσουν μέρες (πάνω απο βδομάδα) και αρχίζει να φράζει η κεφαλή σε σημεία

-Έχω βάλει χαρτί που είναι ή κατώτερης ποιότητας ή λεπτότερου πάχους ή ακατάλληλο για inkjet

 

Αρα σαν πρώτη λύση Κάνε έναν καθαρισμό μέσα απο το μενού τα ακροφύσια, άφησε τον μετά τον καθαρισμό να καθίσει κάποιες ώρες χωρίς να κάνεις τίποτα και απο εκεί και μετά δίνε καθημερινά εκτυπώσεις  που να χρησιμοποιείς όλα τα χρώματα (διότι άλλο το εκτυπώνω κάθε 7 μέρες και άλλο το εκτυπωνω κάθε 7 μέρες μόνο μαύρο). Φυσιολογικά θα επανέρθει.

Σαν δεύτερο βήμα, όταν δίνεις εκτυπώσεις με πολύ χρώμα στην σελίδα, χρησιμοποίησε βαρύ χαρτί 80γρ και πάνω και κυρίως καλής ποιότητας

Αν δεν επανέρθει λογικά έχεις σημεία στην κεφαλή που έχουν φράξει αρκετά για να ξεμπλοκάρουν με έναν καθαρισμό και λίγη χρήση, οπότε θα περιμένεις να ξεβουλώσουν με τον καιρό ή και ποτέ. 

Και να γνωρίζεις πως σε αυτούς τους εκτυπωτές όσο τους αφήνεις αχρησιμοποίητους, το βούλωμα "χτίζει" και μεγαλώνει. Προσπάθησε να δίνεις εκτύπωση κάθε 3-4 μέρες το αργότερο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να φταίει και το χαρτί, δεν ξέρω...Όπως λες, θα κάνω πιο συχνά εκτυπώσεις ( κάθε 3-4 μέρες ) με χρώμα...Το καλό είναι ότι δεν ξοδεύει πολύ μελάνι...Επειδή είναι καινούριος ο εκτυπωτής, νόμιζα ότι δεν χρειάζεται καθάρισμα η κεφαλή...Θα κάνω και ένα καθάρισμα και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεπτο-μη φωτογραφικο χαρτι, το συνηθισμενο 80gr, ειναι λογικο να "παπαριασει" οταν τυπωνεις φωτογραφιες, γιατι παιρνει μεγαλη ποσοτητα υγρης μελανης. Ειμαι σιγουρος οτι αυτο δε στο κανει αν τυπωσεις εγγραφο-κειμενο. Απο κει και περα, το καθαρισμα μπορει να χρειαστει ακομα και καινουριο σχετικα να ειναι το μηχανημα. Εχω τυχει σε inkjet που χρειαστηκε καθαρισμα καινουρια-αλλαγμενη κεφαλη 1 βδομαδας περιπου γιατι εβγαζε κενες γραμμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lector είπε

Το λεπτο-μη φωτογραφικο χαρτι, το συνηθισμενο 80gr, ειναι λογικο να "παπαριασει" οταν τυπωνεις φωτογραφιες, γιατι παιρνει μεγαλη ποσοτητα υγρης μελανης. Ειμαι σιγουρος οτι αυτο δε στο κανει αν τυπωσεις εγγραφο-κειμενο. Απο κει και περα, το καθαρισμα μπορει να χρειαστει ακομα και καινουριο σχετικα να ειναι το μηχανημα. Εχω τυχει σε inkjet που χρειαστηκε καθαρισμα καινουρια-αλλαγμενη κεφαλη 1 βδομαδας περιπου γιατι εβγαζε κενες γραμμες. 

όντως έτσι είναι...Όταν τυπώνω photos μου το κάνει..σε έγγραφα, όχι..Για τις γραμμές που είπα, μάλλον ήθελε καθάρισμα

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φωτογραφίες θέλουν το ανάλογο χαρτί. Σε plain paper θέλει κείμενο, κανένα διάγραμμα, τέτοια πράγματα. Μπορείς να τυπώσεις ότι θέλεις, αλλά το πολύ μελάνι (ειδικά αν πιάνει μεγάλη έκταση του χαρτιου) πάντα θα "ποτίζει" στο απλό χαρτί. Ασε που πάει χαράμι τόσο μελάνι με μέτριο αποτέλεσμα.

Μπορείς να πάρεις λίγο καλύτερο χαρτί (πχ 100γρ) για όταν θες να τυπώσεις καμιά σελίδα με εικόνα και να βγει της προκοπής χωρίς να πας σε φωτογραφικό (160γρ+).

Έχετε υπόψη ότι ο εκτυπωτής κάνει καθαρισμούς και από μόνος του. Με μια εκτύπωση τη βδομάδα -ειδικά και με original μελάνια- συνήθως δεν χρειάζεται κάτι αλλο. Αποφύγετε τους βαθύς καθαρισμούς που είναι για πιο βαριά περιστατικά, ξοδεύουν πολύ μελάνι και ανεβάζουν τη θερμοκρασία των ακροφυσίων (αν είναι μπουκωμένα και δεν ξεβουλώσουν με το πρώτο βαθύ καθάρισμα).

Αν συνήθως τυπώνετε σε μαυρο και όχι χρώμα μια εκτύπωση "ελέγχου ακροφυσίων" στις 7-10 μέρες είναι αρκετή για να δουλέψουν όλα τα χρώματα ΚΑΙ εκεί φαίνονται όλα τα μικρο-προβλήματα εκτύπωσης, κάτι που με μια απλή εκτύπωση δεν βλέπετε πριν γίνουν μεγαλύτερα

Επεξ/σία από iml
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...