Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε σχέση με την ναυτιλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδιά κάποιος που να ξερει γίνεται κάποιος που έχει τελειώσει σχολή ναυτικων δοκιμών για πλοίαρχος να παει στην ακτοπλοΐα και ύστερα αμα θέλει να αλλάξει και να παει σε εταιρία που ταξιδεύει παγκόσμια???;;; ελπίζω να το διατύπωσα σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Σχολή Ναυτικών δοκίμων είναι ανώτατη στρατιωτική σχολή που βγάζει τους μάχιμους/μηχανικούς αξιωματικούς του Πολεμικού Ναυτικού.

Για το Εμπορικό Ναυτικό υπάρχουν οι Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, οι απόφοιτοι των ακαδημιών Ε.Ν. πλοιάρχων/μηχανικών μπορούν να εργαστούν σε οποιαδήποτε ναυτιλιακή εταιρεία της ποντοπόρου ή της ακτοπλοϊας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MadPax είπε

H Σχολή Ναυτικών δοκίμων είναι ανώτατη στρατιωτική σχολή που βγάζει τους μάχιμους/μηχανικούς αξιωματικούς του Πολεμικού Ναυτικού.

Για το Εμπορικό Ναυτικό υπάρχουν οι Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, οι απόφοιτοι των ακαδημιών Ε.Ν. πλοιάρχων/μηχανικών μπορούν να εργαστούν σε οποιαδήποτε ναυτιλιακή εταιρεία της ποντοπόρου ή της ακτοπλοϊας.

Ναι με συγχωρείς τωρα κανω την έρευνα μου και τα έχω μπερδέψει λιγο. Δηλαδή αν εγω αποφασίσω να δουλέψω στην ακτοπλοΐα ομως καποια στιγμη πω ότι δεν θέλω άλλο γίνεται να φυγω και να πάω σε μια εταιρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Καλά αποκλείεται να εννοείς την ΣΝΔ που η βάση είναι στο Θεό.

Μάλλον αναφέρεσαι στην ΑΕΝ.

 

Απο ΣΝΔ παντως μετα απο καποια χρονια υπηρεσιας μπορεις να τα παρατησεις και να βγεις στον ιδιωτικο τομεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις απο την ακτοπλοΐα να πας στα ποντοπόρα, εμπορικά, γκαζάδικα, κανείς δεν θα έκανε κάτι τέτοιο.

Αν ειναι 100 φορες δύσκολο να μπεις σε ποντοπόρα, ειναι 1000 δυσκολότερο να μπεις στην ακτοπλοΐα, γιατι οι θέσεις ειναι μόνιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Απο ΣΝΔ παντως μετα απο καποια χρονια υπηρεσιας μπορεις να τα παρατησεις και να βγεις στον ιδιωτικο τομεα.

Ναι σίγουρα γίνεται αυτό ,εμένα με σκάλωσε που έγραψε για πλοίαρχο , η ΣΝΔ έχει ειδικότητες μαχίμων και μηχανικών.

Πάντως αν δεν είσαι από νησί και δεν έχεις βύσμα σαν πλοίαρχος από ΑΕΝ σκούρα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

,εμένα με σκάλωσε που έγραψε για πλοίαρχο , η ΣΝΔ έχει ειδικότητες μαχίμων και μηχανικών.

Πάντως αν δεν είσαι από νησί και δεν έχεις βύσμα σαν πλοίαρχος από ΑΕΝ σκούρα τα πράγματα.

Ναι με συγχωρείς ήτανε λαθος διατύπωση για βύσμα δεν υπάρχει πρόβλημα κατά κάποιο  τρόπο έχω, απλά το πρόβλημα μου είναι αν μετά από κάποια χρόνια δεν θέλω άλλο να δουλεύω ως πλοίαρχος μπορω να δουλέψω κάπου κοντά? Όπως λιμενικό ή ακροπλοια? Η έστω σε κάποιο γραφείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λιμενικό βγάζει προκηρύξεις και ζητάει πτυχιούχος ΑΕΝ , αν επιτύχεις(ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και οι θέσεις λίγες) φυσικά και μπορείς να εισαχθείς στο Λιμενικό , άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Μπορείς να δουλέψεις και σε ακτοπλοϊκά  πάντα με τις κατάλληλες γνωριμίες αλλά και πάλι πλοίαρχος θα είσαι εκτός και αν κάνεις μεταπτυχιακές σπουδές , για γραφείο χωρίς μεταπτυχιακό που να έχει σχέση με το αντικείμενο των ναυτιλιακών δεν νομίζω να μπορείς.

Μέχρι τότε έχεις μέλλον και για να ανέβεις σε βαθμό  και να πάρεις προαγωγή σε πλοίαρχο Γ, Β και Α θα πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώνεις μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας , χωρίς κόπο και ιδρώτα  μην περιμένεις εξέλιξη(παραπάνω χρήματα) και καριέρα.

Eν ολίγοις θα φας τουλάχιστον 15 χρόνια στην θάλασσα για να βρεις πόστο σε γραφείο και αν τα καταφέρεις, υπάρχουν πολλοί σαν και εσένα που την ψάχνουν με βύσματα για να ξεφύγουν από την αλμύρα της θάλασσας ;) 

Το ναυτικό είναι από τα πιο δύσκολα επαγγέλματα.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

 

Eν ολίγοις θα φας τουλάχιστον 15 χρόνια στην θάλασσα για να βρεις πόστο σε γραφείο και αν τα καταφέρεις, υπάρχουν πολλοί σαν και εσένα που την ψάχνουν με βύσματα για να ξεφύγουν από την αλμύρα της θάλασσας ;) 

Το ναυτικό είναι από τα πιο δύσκολα επαγγέλματα.

Παρεξήγησες δεν κοιταζω να μπω με βύσμα για να περνώ λεφτά και να αράζω την αγαπώ στα 'ληθεια την θάλασσα και δεν θα με νοιάζε να κάτσω εκει για πάντα απλα καποια στιγμή θ θελω να κάνω ένα παιδι. Δεν έχω σκοπό να κάνω παιδι για να μεγαλώνει μονο του και ούτε να καθομαι σπίτι χαροπη νοικοκυρουλα περιμένοντας από τον άνδρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παρεξήγησα τίποτα , το αν αγαπάς την θάλασσα δεν έχει να κάνει με την επιλογή του επαγγέλματος και εμένα μου αρέσει το καλοκαίρι και η θάλασσα , το αν θα άντεχα να είμαι μήνες σε ένα καράβι η απάντηση είναι σίγουρα όχι.

Αυτό που είπα για τα βύσματα έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό που θα βρεις όταν αποφασίσεις να κυνηγήσεις καριέρα στη στεριά.

 Γνωρίζω ναυτικούς με οικογένειες αλλά θα προτιμήσω να μην σου απαντήσω για αυτό το θέμα.

Υπολόγισε πως τα ταξίδια διαρκούν 6 μήνες , αν θέλεις τουλάχιστον 15 χρόνια υπηρεσίας για να βρεις καλή θέση στη στεριά μάλλον το θεωρώ δύσκολο να τα συνδυάσεις όλα αυτά.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 10:29 ΠΜ, dionisis1925 είπε

Δεν παρεξήγησα τίποτα , το αν αγαπάς την θάλασσα δεν έχει να κάνει με την επιλογή του επαγγέλματος και εμένα μου αρέσει το καλοκαίρι και η θάλασσα , το αν θα άντεχα να είμαι μήνες σε ένα καράβι η απάντηση είναι σίγουρα όχι.

Αυτό που είπα για τα βύσματα έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό που θα βρεις όταν αποφασίσεις να κυνηγήσεις καριέρα στη στεριά.

 Γνωρίζω ναυτικούς με οικογένειες αλλά θα προτιμήσω να μην σου απαντήσω για αυτό το θέμα.

Υπολόγισε πως τα ταξίδια διαρκούν 6 μήνες , αν θέλεις τουλάχιστον 15 χρόνια υπηρεσίας για να βρεις καλή θέση στη στεριά μάλλον το θεωρώ δύσκολο να τα συνδυάσεις όλα αυτά.

Πάντως ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια με κατατοπισες!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...