Προς το περιεχόμενο

Yashica electro 35


james68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Με ενδιαφέρει η φωτογραφία και αγόρασα μια yashica electro 35. Τό μόνο της ελλάτωμα είναι ότι της λείπει η βάση της μπαταρίας. Με ενδιαφέρει πολύ το φίλμ γιατί πιστεύω ότι οι ψηφιακές δεν το έχουν φτάσει στην ποιότητα του. Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω ανταλλακτικά για τέτοιου είδους φωτογραφικές μηχανές? Θα με βοηθούσατε πολύ. Θέλω να την χειρίζομαι και δεν μπορώ χωρίς το καπάκι της μπαταρίας.Ο φακός έχει τις γωνίες του τετραγώνου που είχαν οι παλιές φωτογραφικές μηχανές και μου αρέσει.Είναι κόλλημα.  Σας ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james68 είπε

Καλησπέρα σας,

Με ενδιαφέρει η φωτογραφία και αγόρασα μια yashica electro 35. Τό μόνο της ελλάτωμα είναι ότι της λείπει η βάση της μπαταρίας. Με ενδιαφέρει πολύ το φίλμ γιατί πιστεύω ότι οι ψηφιακές δεν το έχουν φτάσει στην ποιότητα του. Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω ανταλλακτικά για τέτοιου είδους φωτογραφικές μηχανές? Θα με βοηθούσατε πολύ. Θέλω να την χειρίζομαι και δεν μπορώ χωρίς το καπάκι της μπαταρίας.Ο φακός έχει τις γωνίες του τετραγώνου που είχαν οι παλιές φωτογραφικές μηχανές και μου αρέσει.Είναι κόλλημα.  Σας ευχαριστώ

 

      Όταν λέτε βάση , εννοείται το καπάκι κι' ακόμη καλύτερα βάλτε μια φωτογραφία .

       https://www.ebay.com/itm/Yashica-Rangefinder-Cameras-Battery-Cap-Cover-Electro-35-GT-GTS-GS-MG-1-/303506324978

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42$ για ένα καπάκι? oof.. Αυτά τα βλέπουν πριν αγοράσουν.

Χωρίς διάθεση για να πάω κόντρα (κι εγώ λατρεύω το φιλμ), αλλά ίσως κάποια πράγματα τα έχεις λάθος στο μυαλό σου.

Προσωπικά θεωρώ ότι οι σημερινές ψηφιακές έχουν ξεπεράσει το φιλμ σε απόδοση. Ίσως στο μόνο που να υστερούν μερικές να είναι στη χρωματική απόδοση σε σχέση με κάποια θρυλικά φιλμ, αλλά όταν έχεις ψηφιακή επεξεργασία λίγο πολύ μπορείς να τη φτιάξεις. Πρακτικά οι σύγχρονες ψηφιακές θα σου δώσουν μεγαλύτερη ανάλυση από ότι θα πάρεις αν σκανάρεις φιλμ 35mm (σε μεσαίο φορμα αλλάζουν τα πράγματα). Επίσης σύγχρονοι φακοί αποδίδουν καλύτερα από παλιούς (πολλοί αστερίσκοι και εξαιρέσεις, μιλάω για χρωματικές εκτροπές, ανάλυση). Όλα αυτά είναι σχετικά και χωράνε πολλές εξαιρέσεις αλλά η γνώμη μου είναι ότι οι σύγχρονες ψηφιακές είναι σε πολύ καλό σημείο. Και αυτό χωρίς να βάζω μέσα καλούδια όπως σταθεροποίηση, καλύτερος έλεγχος στη φωτομέτρηση, autofocus.

Ο κόκκος όμως είναι μοναδικός στο φιλμ. Αυτός είναι και ο λόγος που ακόμα τραβάω σε φιλμ και δεν το βλέπω να σταματήσω (εκτός ανωτέρας βιας). Είναι άλλη η "αίσθηση" που δίνει μια φωτογραφία τραβηγμένη σε φιλμ από μια ψηφιακή, δεν είναι πάντα η ανάλυση, η οξύτητα και η άριστη απόδοση του φακού το παν.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τις γωνίες του τετραγώνου του φακού. Αν εννοείς τον λόγο αναλογιών, είναι ο ίδιος με τις ψηφιακές, 3:2. Αν θέλεις το τετράγωνο (1:1), τότε θα πρέπει να πας σε μεσαίο φορμα, δεν ξέρω κάποια 35mm μηχανή που να τραβάει τετράγωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...