Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ.

Όπως ειπώθηκε δεν υπάρχει πια η έννοια μισο/ένα κιλό για ολόκληρη φρατζόλα που πωλείται ανά τεμάχιο οπότε δεν υπάρχει και αντίστοιχο νομοθετικό πλαίσιο που να καθορίζει το βάρος πριν ή μετά το ψήσιμο όπως γινόταν παλιότερα.

Από το 2014 με το πολυνομοσχέδιο 4254/2014 σχετικά με διάφορα μέτρα στήριξης της ελληνικής οικονομίας καταργούνται τα προκαθορισμένα βάρη οπότε κάθε φούρναρης παράγει τα ψωμιά που πωλούνται ανά τεμάχιο στο βάρος που ο ίδιος επιθυμεί και θα πρέπει να αναγράφεται με ευκρίνεια.

Δημοσ.
7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά χαλαρώστε λιγάκι κάποιοι εδώ. 

Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν κάθεται να φτιάχνει ψωμί κάθε μέρα επί μόνιμου βασεως στο σπίτι του. Μπορεί να το κάνει 1-2 φορές τον μήνα έτσι για το γαμοτο επειδή του αρέσει η διαδικασία και φυσικά αν κρίνει πως ποιοτικά και γευστικά το ψωμί του είναι καλύτερο από του φουρνου. Κατά τα άλλα, μπορεί να μην τρώει και συχνά ψωμί οπότε να του αρκούν αυτές οι λίγες φορές η μπορεί να προτιμάει να αγοράζει τόσο από έξω αλλά να φτιάχνει και στο σπίτι του. 

Κι ομως,εμενα η μανα μου καθεται και ζημωνει το ψωμι της επι σχεδον 2 χρονια τωρα.Ζημωνει μια φορα την εβδομαδα και το βαζει καταψυξη.Το κανει γιατι λεει τα ψωμια απο τον φουρνο εδω στο χωριο εχουν πολυ σκληρη πετσα και δεν μπορει να τα φαει συν του οτι πιστευει οτι ο φουρναρης ειναι βρωμιαρης και σιχαινεται.Εγω παντως θελω το ψωμι να εχει σχεδον ολο πετσα και καθολου ψυχα,της μανας μου ειναι το αναποδο και δεν μ αρεσει καθολου.

Δημοσ.
18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν επιτρέπετε, πως το φτιάχνετε το ψωμί; Βάζετε τα υλικά που είπε ένας πριν, αλεύρι, νερό, μαγιά, ζάχαρη, αλάτι και τα ανακατεύετε κάπου και μετά το ψήνετε; 

Ναι ακριβως βαζω ολα αυτα τα υλικα(που βρισκω ΠΑΝΤΑ σε προσφορα και καλη ποιοτητα..αλευρι απο μυλο) και μετα τα ψηνει ο αρτοπαρασκευαστης μου με νυχτερινο ρευμα.Ελαχιστοποιω το κοστος παντου και βγαινει περιπου 20 λεπτα.

  • Like 1
Δημοσ.
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Λογικό, πιθανόν κάποια μικρη ποσότητα να έχει αφαιρεθεί πχ πιτσιλιές η να έχει μείνει σε σκεύος, τα 400mL νερό δεν είναι καθαρά 400gr, διότι το νερό έχει μια πυκνότητα λίγο κάτω του 1 kg/L στους 20 βαθμούς. 

Σε φούρνο μου έχει τύχει να είναι 700 gr, το έβαλα πιο πολύ για να  ζυγίσουμε τις διαφορές 😀😀

Δημοσ.

3 σελίδες απαντήσεις για οικονομική ανάλυση ψωμιού και για το αν τελικά κάνει 1,2€ ή 0,8€ καθαρά το κιλό.

Μην προσβάλλεστε όταν μετά σας λέω μίζερους.

Φιλικά πάντα.

Δημοσ.
17 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

3 σελίδες απαντήσεις για οικονομική ανάλυση ψωμιού και για το αν τελικά κάνει 1,2€ ή 0,8€ καθαρά το κιλό.

Μην προσβάλλεστε όταν μετά σας λέω μίζερους.

Φιλικά πάντα.

Δεν είναι θέμα μιζέριας.

Γιατί με το σκεπτικό σου θα πρέπει να μη σε νοιάζει αν κάποιο  άλλο προϊόν έχει 120 ή 80 ευρώ!

  • Like 7
Δημοσ.

Ναι, κι εγώ δε συμπάσχω με την άποψη του JohnGTA, μου θυμίζει την περίπτωση με το μπουκαλάκι νερό που από 50 δραχμές πήγε στα 50 λεπτά και κάποιοι έλεγαν «τι κάνεις έτσι για 50 λεπτά;».

Δεν είναι θέμα τόσο του ποσού αυτού καθεαυτού, όσο της κοροϊδίας.

  • Like 7
Δημοσ.

Πέρα από το κόστος των υλικών , πρέπει να υπολογίσουμε και τις εργατοώρες, πρέπει να πληρωθεί και για τον κόπο του, το χρόνο του..  Δεν είμαι φούρναρης, αλλά έχω φίλο φούρναρη και ξέρω τα ζορια που τραβάει. Έχει να κοιμηθεί φυσιολογικά κάτι χρόνια. Και δε μιλάω για τις μεγάλες αλυσίδες, αλλλά για τους μικρούς οικογενειακούς φούρνους. 

  • Like 1
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτιαξα σήμερα ψωμί με 500γρ αλεύρι, μετά το ψήσιμο το ψωμί ζύγιζε 820γρ.

Άρα στη δικιά μου περίπτωση μισό κιλό ψωμί ζυγίζει 820γρ.

Επεξ/σία από mary
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Δημοσ.

0,70 λεπτά και 1 ευρώ ;

Όσοι είναι ψωμάδες ,το πληρώνουν ακριβά.Κάτω από 1,5ευρώ ούτε για πλάκα αν θες να πάρεις καλής ποιότητας.Εδώ πάει το ας πάρω καλύτερα έναν αρτοπαρασκευαστή.

Δημοσ.
2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Σε φούρνο μου έχει τύχει να είναι 700 gr, το έβαλα πιο πολύ για να  ζυγίσουμε τις διαφορές 😀😀

Ξέχασα και το ότι το νερό εξατμίζεται. 

Δημοσ.

Απο μας το σταρι παντως τα τελευταια χρονια το περνουν 15 λεπτα το κιλο. Και το πουλανε χρυσαφι. 20 λεπτα ειναι τα εξοδα γιατι δεν βρεχει καθολου τα τελευταια χρονια και δεν βγαζει το καθε στρεμμα πολλα. Μια επιδοτηση μενει και αυτη λιγη γιατι παει και στα εξοδα. Πανε να καταστρεψουν τον πρωτογενη τομεα ενω ολη η Ελλαδα ζει απο εμας. 

  • Like 1
Δημοσ.

Διαβάζω πολλά σχόλια που δεν ισχύουν και θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα εξής, στο ψωμί η αξία είναι με βάση την ζύμη γιατί ο φούρναρης και αυτός πληρώνει αλεύρι άρα μισό κιλό ψωμί όταν αγοράζεις είναι 350γρ διότι ήταν 500γρ ζυμάρι μείον 30% την αφυδάτωση. Το κλασικό χωριάτικο υπάρχει νόμος ότι πρέπει να είναι από 350γρ-370γρ ψημένο τα υπόλοιπα ψωμιά είναι αρτοποιήματα και χρεώνονται όσο επιθυμεί ο φούρναρης,αν θες το αγοράζεις.

όταν αγοράζεις ψωμί δεν πληρώνεις το αλεύρι πληρώνεις την νύχτα πάνω από όλα που δουλεύει ο φούρναρης για να βρεις εσυ το πρωί έτοιμα τα προϊόντα + τα έξοδα του φούρνου πετρέλαιο ΔΕΗ ενοίκιο κτλ .

αλλο να γυρίζεις σπιτι σου στις δυο τα ξημερώματα από βόλτα και άλλο να ξυπνάς να πας για δουλειά αγαπητοί και όσοι δουλεύουν νύχτα καταλαβαίνουν.

 

  • Like 3
Δημοσ.
4 ώρες πριν, enrique19 είπε

Ναι ακριβως βαζω ολα αυτα τα υλικα(που βρισκω ΠΑΝΤΑ σε προσφορα και καλη ποιοτητα..αλευρι απο μυλο) και μετα τα ψηνει ο αρτοπαρασκευαστης μου με νυχτερινο ρευμα.Ελαχιστοποιω το κοστος παντου και βγαινει περιπου 20 λεπτα.

Άνοιξε φούρνο  να κλείσεις την επόμενη των εγκαινίων... άντε και βρίσκεις αλευρι απο μύλο  (λές και τα άλλα είναι απο κούνια), σε προσφορά (!) και σε καλή ποιότητα (!!!), βάλε μαγιά, αλάτι, ρευμα, εργατικά.. αντε γεια!!! 0,30 έχει μόνο η ξηρή μαγιά που θα βάλεις στο (σπιτικό) κιλό, με τιμές σκρούτζ... το σπιτικό ψωμι είναι καλύτερο απο τον μέσο φούρνο, δεν είναι οικονομικότερο σε καμία περίπτωση...

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Απο μας το σταρι παντως τα τελευταια χρονια το περνουν 15 λεπτα το κιλο. Και το πουλανε χρυσαφι. 20 λεπτα ειναι τα εξοδα γιατι δεν βρεχει καθολου τα τελευταια χρονια και δεν βγαζει το καθε στρεμμα πολλα. Μια επιδοτηση μενει και αυτη λιγη γιατι παει και στα εξοδα. Πανε να καταστρεψουν τον πρωτογενη τομεα ενω ολη η Ελλαδα ζει απο εμας. 

Κοιτα να δείς κάτι πράγματα... και το προβειο γαλα 0,9€ το αγοράζουν στην καλύτερη και πουλάνε την φέτα 10€.. για να μήν μιλήσουμε για βαμβάκια και ρούχα... μεταποίηση λέγεται, και έχει κέρδη αλλά και έξοδα.... 

  • Like 2
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...