Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοκίνησης


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βασικά έχουν ουσία οι αλλαγές γιατί αφορούν ασφάλεια και ρύπους αλλά μειώνουν από τα υπόλοιπα για αυτό φαντάζομαι έχουμε αυτή την εντύπωση

Παλεύω καιρό τώρα για να πείσω τον εαυτό μου οτι έχει νόημα μια αλλαγή από το 2020 στο 2024, αλλά ρεαλιστικά δε βρίσκω τίποτα που να τη δικαιολογεί... απεναντίας θα σκάσω ένα σωρό λεφτά κ θα βρεθώ με λιγότερο εξοπλισμό (ακομα κ ασφαλείας, πχ τυφλή γωνία που τώρα έχω αλλά πλέον είτε δε προσφέρεται είτε είναι σε κάποιο έξτρα πακέτο)

28 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Το πιο σημαντικό, είναι οτι ακριβιναν τα αυτοκίνητα, οπότε και παίρνεις με τα ίδια λεφτά λιγότερο αμάξι. Το Q3 κάνει όσο έκανε το Q5, to X3 όσο έκανε περίπου το X5 και τα σχετικά. Και για να καταλάβεις διαφορά, ένα base X3 δεν φτάνει, πρέπει να δώσεις λεφτά για τα έξτρα. 

Ακόμη και ενα base Χ5 δεν λέει και πολλά, πρέπει να βάλεις αεροανάρτηση και αναβαθμισμενο εσωτερικό για παράδειγμα για να δεις μεγάλη διαφορά άμα έρχεσαι από Χ3.

 

Δεν είναι οτι ακρίβυναν μόνο είναι οτι έριξαν και ποιότητα. Οταν είχα πάρει το Ε60 είχε κάτι παραπάνω από 40 και εκείνη την εποχή ήταν έτη φωτός μπροστά-το καλύτερο αμάξι που είχα ποτέ θα έλεγα, πλέον για κάτι αντίστοιχο εύκολα φτάνεις τα 70+ κ ποιοτικά θα είναι πιο ευτελές 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ πιστεύω στα μόνο αμάξια που θα παρει κάποιος και θα δει  πραγματική διαφορά με το προηγούμενο που είχε, είναι αν αγοράσει κανένα ηλεκτρικό,με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, h3342 said:

εγώ πιστεύω στα μόνο αμάξια που θα παρει κάποιος και θα δει  πραγματική διαφορά με το προηγούμενο που είχε, είναι αν αγοράσει κανένα ηλεκτρικό,με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Δεν συμφωνώ απολύτως. Ίσως σε έναν βαθμό, γιατί άμα είσαι συνηθισμένος να οδηγείς αμάξι με μεχρι 150 ίππους και πας στους 250 - 300 θα σου φανεί άλλη εμπειρία.
 

Πήρα εχθές το αμάξι και οδήγησα 1500 κμ παρεπιπτόντως. Έκανε το ταξίδι αρκετά υποφερτό μπορώ να πω, παρά την κίνηση που είχε μέχρι στα πρώτα 1000 κμ. Η αεροαναρτηση είναι άλλη φάση βασικά, κάνει κάθε ταξίδι απίστευτα πιο ξεκούραστο. Πέρα από ποιότητα και αίσθημα μίλησες,  στροφές, φρεναρίσματα είναι λες και είσαι σε καναπέ και όχι σε αμάξι που χτυπιέται. Και κάνα 2 αλλά έξτρα βοηθάνε να γίνει το ταξίδι πολύ πιο ευχάριστο. Και μου είχε βασικά λείψει βασικά και η δύναμη, το Discovery Sport ειχε μονο 163 ίππους.

 

Το αρνητικό που βρήκα ήταν το ντεπόζιτο των 49 λίτρων. Αλλά δεν έχει και πολύ σημασία, και το ξέρω άλλωστε ότι τα βενζίνης δεν είναι ντίζελ ;)

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω αρνητικό και την αερανάρτηση. Η πλειοψηφία αυτών είναι αναξιόπιστες και κοστοβόρες στην επισκευή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dtk-386 said:

Εγώ βρίσκω αρνητικό και την αερανάρτηση. Η πλειοψηφία αυτών είναι αναξιόπιστες και κοστοβόρες στην επισκευή τους.

Και εγώ βλέπω αρνητικό την κατανάλωση στις φεραρι εκεί που έχει φτάσει η βενζίνη είναι πολύ κοστοβορες

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Εγραψα ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ πρώτα βέβαια αλλά πρέπει να πούμε την ...... μας να γελάσει το κοινό. Κατανοητό. 

Και όντως είναι. Κ αναξιόπιστες κ πολύ κοστοβορες στην επισκευή (κ θα σε βρίζει και ο μάστορας)… αμαξια με τέτοια μυστήρια πράγματα επάνω μόλις λήξει η εγγύηση τα διωχνεις - αλλιως θα σε ξεζουμίσουν στις οποίες βλάβες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, dtk-386 said:

Εγραψα ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ πρώτα βέβαια αλλά πρέπει να πούμε την ...... μας να γελάσει το κοινό. Κατανοητό. 

E μιλαμε ομως για mercedes 70+ χιλιαδων, δεν θα εχει kayaba αμορτισερ των 300 ευρω. Καπου ειναι ακυρο το οτι ειναι ακριβη η επισκευη τους. 

Δεν ειναι ολα τα πραγματα αξιοπιστια, αλλιως θα ειμασταν ολοι με σταρλετ και οι πλουσιοι με καρινα

 

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ όλα τα ακριβά των 70Κ φοράνε αερανάρτηση? Δεν το νομίζω. Ούτε βέβαια φοράνε Kayba των 300€. 

Οι έχοντες υπολογίζουν πολύ περισσότερο το πορτοφόλι τους από εσένα και εμένα. Just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, dtk-386 said:

Δηλ όλα τα ακριβά των 70Κ φοράνε αερανάρτηση? Δεν το νομίζω. Ούτε βέβαια φοράνε Kayba των 300€. 

Οι έχοντες υπολογίζουν πολύ περισσότερο το πορτοφόλι τους από εσένα και εμένα. Just saying.

Δεν φοράνε όλα, συνήθως είναι έξτρα , ακόμη και σε ναυαρχίδες εταιρειών. Αλλά τα συνήθως έχουν επιλογή να βάλεις αερανάρτηση, και αξίζει πάντα να το κανείς. Είναι πραγματικά οδηγική απόλαυση, χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός.

Οι έχοντες υπολογίζουν το πορτοφόλι τους όπως ανέφερες, αλλά επίσης υπολογίζουν εξίσου την άνεση τους και την απόλαυση τους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση στα γρήγορα. Είχα δάνειο για το αυτοκίνητο με παρακρατηση κυριοτητας το οποίο το εξόφλησα και έχω στα χέρια μου την εξοφλητικη επιστολή της αντιπροσωπειας. Μπορώ να κάνω μεταβίβαση απευθείας σε άλλο άτομο (καθώς βρήκα να το πουλήσω) με την άδεια και την εξοφλητικη επιστολή; 

Συγνώμη αν δεν είναι σωστό μέρος που ρωτάω απλά το θέλει άμεσα ο αγοραστής και δεν βρήκα την περίπτωση μου με ένα Google search που έκανα 

Επεξ/σία από Johnkeppas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Johnkeppas είπε

Παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση στα γρήγορα. Είχα δάνειο για το αυτοκίνητο με παρακρατηση κυριοτητας το οποίο το εξόφλησα και έχω στα χέρια μου την εξοφλητικη επιστολή της αντιπροσωπειας. Μπορώ να κάνω μεταβίβαση απευθείας σε άλλο άτομο (καθώς βρήκα να το πουλήσω) με την άδεια και την εξοφλητικη επιστολή; 

Συγνώμη αν δεν είναι σωστό μέρος που ρωτάω απλά το θέλει άμεσα ο αγοραστής και δεν βρήκα την περίπτωση μου με ένα Google search που έκανα 

Όχι

Πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία με την εξοφλητική για γίνει η άρση της παρακράτησης και μετά η μεταβίβαση.

Αλλιώς πας αντιπροσωπεία να σου δώσουν όλη την χαρτούρα για την άρση και πας σε κάποιον που κάνει μεταβιβάσεις και του τα δίνει όλα να κάνει απευθείας την μεταβίβαση

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις εμπιστοσύνη στον αγοραστή, μπορείς να δώσεις σε αυτόν τα χαρτιά που θα παραλάβεις από την αντιπροσωπεια και να του κάνεις μια εξουσιοδότηση ώστε να προχωρήσει αυτός στη διαδικασία της άρσης και της μεταβίβασης. 

Αν δεν ον ξέρεις παρόλα αυτά τότε το πιο ασφαλές είναι να δώσετε από ένα δεκαρικο και μια εξουσιοδότηση σε ένα διεκπεραιωτη και την επόμενη μέρα να παραλάβετε τα νέα έγγραφα χωρίς καμία ταλαιπωρία ή άγχος 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Όχι

Πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία με την εξοφλητική για γίνει η άρση της παρακράτησης και μετά η μεταβίβαση.

Αλλιώς πας αντιπροσωπεία να σου δώσουν όλη την χαρτούρα για την άρση και πας σε κάποιον που κάνει μεταβιβάσεις και του τα δίνει όλα να κάνει απευθείας την μεταβίβαση

Από την αντιπροσωπεία το έχω πάρει το χαρτί. Μου είπαν ότι θα το δώσω αυτό το χαρτί στο συγκοινωνιων για να πάρω την άδεια που δεν θα αναγράφει παρακρατηση. 

Άρα υποθέτω βάζω έναν διεκπεραιωτη και ας τον πληρώσω εγώ, του δίνω τα χαρτιά και της κοπέλας για να παραλάβει την καινούργια άδεια απευθείας στο όνομα της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Από την αντιπροσωπεία το έχω πάρει το χαρτί. Μου είπαν ότι θα το δώσω αυτό το χαρτί στο συγκοινωνιων για να πάρω την άδεια που δεν θα αναγράφει παρακρατηση. 

Άρα υποθέτω βάζω έναν διεκπεραιωτη και ας τον πληρώσω εγώ, του δίνω τα χαρτιά και της κοπέλας για να παραλάβει την καινούργια άδεια απευθείας στο όνομα της. 

Οκ κατάλαβα ότι είχες το χαρτί εξόφλησης η αντιπροσωπεία δίνει έναν πακο με παράρτημα από την εφημερίδα της κυβερνήσεως και κάτι άλλα.

Τεσπα αν τα έχεις όλα όντως τα δίνεις σε κάποιον και φτιάχνει απευθείας την μεταβίβαση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...