Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικής ψηφιακής μηχανής με οπτικό ζουμ 10+


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζηλεύω κάποια κινητά όπως το s21 ultra που έχουν οπτικο 10x έως 100 ψηφιακό. Φυσικά οι φωτογραφικές μηχανές είναι καλύτερες από τα κινητά. 

Η πιο οικονομική πρόταση στα 50-100 € με κυριότερο το μέγιστο ζουμ που μπορεί να κάνει; Οπτικό κυρίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

57 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Ζηλεύω κάποια κινητά όπως το s21 ultra που έχουν οπτικο 10x έως 100 ψηφιακό.

Κακώς τα ζηλεύεις! Το φθηνότερο (128gb) κοστίζει 1.134,09 €. Με αυτά τα λεφτά δεν φαντάζεσαι τι φωτογραφικό εξοπλισμό αγοράζεις και μετά έλα πες μου ποιος ζηλεύει ποιον...

1 ώρα πριν, redhotstef είπε

Φυσικά οι φωτογραφικές μηχανές είναι καλύτερες από τα κινητά. 

Δυστυχώς όταν μιλάμε για compact αυτό δεν είναι απόλυτα αληθινό...

 

1 ώρα πριν, redhotstef είπε

Η πιο οικονομική πρόταση στα 50-100 € με κυριότερο το μέγιστο ζουμ που μπορεί να κάνει; Οπτικό κυρίως.

Όταν ακούς ζουμ να σκέφτεσαι πάντα το οπτικό. Το ψηφιακό κάνε ότι δεν υπάρχει...

Μέχρι τα 100€ μάλλον την Canon IXUS 185 μπορείς να αγοράσεις. Για περισσότερες επιλογές δες εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, redhotstef είπε

Ζηλεύω κάποια κινητά όπως το s21 ultra που έχουν οπτικο 10x έως 100 ψηφιακό. Φυσικά οι φωτογραφικές μηχανές είναι καλύτερες από τα κινητά. 

Η πιο οικονομική πρόταση στα 50-100 € με κυριότερο το μέγιστο ζουμ που μπορεί να κάνει; Οπτικό κυρίως.

 

    Οπτικό .......... να πω την αλήθεια δεν νομίζω πως κάποια compact μπορεί να φτάνει με οπτικό ζουμ μέχρι εκεί , ίσως κάποια παλιά κατασκευή αν και αυτό πάλι ακούγεται δύσκολο . Ίσως υπάρχουν αρκετές που μπορεί να το φτάνουν αλλά με ψηφιακό ζουμ πλέον . Η διαφορά μεταξύ των δύο έχει κάποιους περιορισμούς . Θα το ψάξω όμως ώστε να υπάρχει μια γνώμη . Εννοείται πως σε τέτοια κατάσταση θα χρειάζεται στήριξη .

   Δεν σας ενδιαφέρει καθόλου η λύση μιας bridge camera , που φυσικά θα ξεπεράσει κάπως αυτό το ποσό , όχι παραπάνω από 400 ευρώ και έχει το οπτικό ζουμ που ζητάτε . Νομίζω αν δεν είναι αναγκαίο για σας το πολύ μικρό μέγεθος , τότε η λύση μιας Coolpix P900 με 83x οπτικό στα 380 περίπου καινούργιας είναι αυτό που πρέπει να δείτε . Επίσης υπάρχει και η Lumix fz 28 με 50x οπτικό στα 270 περίπου .

   Αν πάλι δεν θέλετε να δώσετε τόσα χρήματα , υπάρχει η παλιά σειρά SP της Olympus σε bridge camera , οι οποίες έφταναν τα 30x η και περισσότερο και θα τις βρείτε πολύ οικονομικά , ίσως και κάτω από 100 ευρώ .

   Δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς χρειάζεστε , αν θέλετε δώστε κι' άλλες λεπτομέρειες .

   Επίσης πολύ οικονομικά , πάνω κάτω στα 100 ευρώ μπορείτε να δείτε καμία Canon SX 420 is που φτάνει τα 42x οπτικό και είναι πολύ μαζεμένη σε διαστάσεις , ίσως από τις μικρότερες στην κατηγορία .

  Φυσικά να θυμίσω πως όλες οι bridge έχουν από χέρι το ζήτημα της κατάρρευσης του μηχανισμού του φακού , κάτι που θα τις οδηγήσει στην συνέχεια στον κάδο , αφού η επισκευή είναι έως και ασύμφορη .

  Τώρα για το Galaxy s κάτι , το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θέλετε να δείτε εικόνα τραβηγμένη στα 100x ψηφιακού ζουμ , όπου θα διαπιστώσετε πως δεν μπορείτε να κάνετε τίποτε με αυτήν . Εντάξει , κάποιες φορές , σε καταστάσεις όπως δείχνει σε κάποιο βίντεο έναν ιδιωτικό ερευνητή , ίσως χρησιμεύσει σαν μέσο αναγνώρισης προσώπων η καταστάσεων , έστω και με κάποιους περιορισμούς , εσείς όμως δεν είστε ιδιωτικός ερευνητής . Μην ξεχνάτε πως ένα οπτικό ζουμ τύπου 100x ξεπερνάει τα 1500mm εστιακής απόστασης και οι εταιρείες δεν φτιάχνουν τέτοιους φακούς , αφού θα ήταν τεράστιος όγκος , θα είχε φοβερό βάρος , κάνοντας τον πρακτικά άχρηστο . Αρκεί να δείτε έναν Sigma 200 - 500 f2.8 ο οποίος υπάρχει , καθώς και την τιμή του , για να καταλάβετε αμέσως τι σημαίνει κάτι τέτοιο . Κι' αυτό το πράγμα αντιπροσωπεύει ένα ούτε 40x ζουμ . Για την ιστορία ο φακός κοστίζει γύρω στα 18 χιλιάρικα . Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως ο φακός που γράφω πιο πάνω , έχει τέτοιο μέγεθος , όπου το στρογγυλό μπροστινό του μέρος , χωράει άνετα  , έναν φακό τύπου 55 - 200 της Nikon να στέκεται όρθιος εκεί μέσα . Αν μπορέσετε να το δείτε , θα σκάσετε στα γέλια .

  Τώρα πως κατάφερε η Samsung με ένα Galaxy στα 1000 και κάτι ευρώ , να προσφέρει φακό με πάνω από 1500mm εστιακής απόστασης , ενσωματωμένο σε συσκευή που χωράει στην τσέπη σας ..........  τι να πω . Καλά ....... για τους χαζούς , που έστησαν ολόκληρη εγκατάσταση σε βουνό με τα τηλεσκόπια για να παρακολουθούν τα άστρα και τους πλανήτες , την στιγμή που μπορούσαν να πουσάρουν ένα Galaxy στα 5000x ψηφιακού ζουμ και να ξεμπερδεύουν ........ 

   Προσωπικά , όταν τραβάω με το κινητό , χρησιμοποιώ μόνον την πραγματική εστιακή απόσταση που έχει ο φακός του , εκείνη την στιγμή που ανοίγει η εφαρμογή δλδ , ενώ αποφεύγω σε όλες τις περιπτώσεις να ανοίξω το όποιο ζουμ διαθέτει , αφού γνωρίζω την αλλοίωση της εικόνας που θα προκύψει . Αν χρειαστεί κάτι πιο κοντά σε λήψη , όσο γίνεται , πηγαίνω απλά πιο κοντά περπατώντας . 

   Θέμα ανησυχίας δεν τίθεται , αφού είναι ήδη στα σκαριά , επόμενα μοντέλα κινητών με τι άλλο ........ 200x ζουμ ...... και φυσικά με πολύ περισσότερα από 108 mp ....... αφού δεν γίνεται αλλιώς !

  https://www.nextpit.com/smartphone-focal-lengths-and-optical-zoom-explained

  

  

   

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα Μπάμπη θα υπάρχουν εξαιρετικά κινητά, με φακούς ισοδύναμους με 10km εστιακής απόστασης και 500 gigapixels ανάλυσης. 

Τα οποία θα ξεπεράσουν κατά πολύ όλες τις φωτογραφικές μηχανές, για μια πολύ μεγάλη κατηγορία αγοραστών.

Αυτούς που δεν τραβάνε φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σύντομα Μπάμπη θα υπάρχουν εξαιρετικά κινητά, με φακούς ισοδύναμους με 10km εστιακής απόστασης και 500 gigapixels ανάλυσης. 

Τα οποία θα ξεπεράσουν κατά πολύ όλες τις φωτογραφικές μηχανές, για μια πολύ μεγάλη κατηγορία αγοραστών.

Αυτούς που δεν τραβάνε φωτογραφίες.

     Βρε ποιός λέει όχι , μακάρι να μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο , ακόμη κι' εγώ θα ήθελα κάτι ελαφρύ και μαζεμένο σε διαστάσεις , αντί κάποιου όγκου και φυσικά σε τιμή γήινη και όχι διαστημική , δεν τρέχουν από τα μπατζακια μου , να χώσω ενάμιση χιλιάρικο για smartphone . Άντε μέχρι 200 250 ευρώ κι' αυτό υπό όρους . 

   Χώρια που μια τέτοια συσκευή και λόγω μεγέθους , αλλά και υψηλής τιμής θα είναι πάντα πρώτη υποψηφιότητα για απαλλοτρίωση από επιτήδειους . Μια χαρά είναι το Xiaomi στα 135 καινούργιο , βγάζουμε και κανένα στιγμιότυπο και είμαστε μια χαρά .

  Το άρθρο που έδωσα link , είναι απολύτως αποκαλυπτικό για τις θεωρητικές δυνατότητες τέτοιων συσκευών . Όλοι θα δουν τα 100x , όμως οι κατασκευαστές " ξεχνούν " να αναφέρουν ποιά θα είναι η ανάλυση μιάς τέτοιας εικόνας . Αρκεί που γράφει στο καπάκι 100x και φυσικά μην ξεχνάμε πως γράφει και 108mp ......... αυτά περνάνε κι' άσε με εμένα να τραβάω με μηχανές στα 10mp .

   Σαφώς βέβαια ξεχνάνε να αναφέρουν κι' άλλα πράγματα , όπως ότι τα 108ml είναι ονομαστικά κι' ας πάει όποιος θέλει σε κατάστημα πώλησης να κάνει ερώτηση του είδους ....... συγγνώμη , καλά τα 108mp ...... μήπως μπορείτε να μου πείτε πόσα είναι τα πραγματικά ........ η ακόμη χειρότερα ....... μήπως μπορείτε να μου πείτε τις διαστάσεις του αισθητήρα και το pixel pitch ......... θα φύγουν οι πωλητές μακριά σου ........ 

   Όπως είπα και πιο πάνω , ένας Sigma 200 - 500 f/2.8 κάνει 18 και πάνω χιλιάρικα , όπως επίσης μπορεί κάποιος να τον συγκρίνει με έναν πιο νορμάλ σε διάφραγμα 150 - 500 ας πούμε . Αν χωρέσει τέτοιος φακός σε συσκευή μεγέθους smartphone , το ξσνασυζηταμε ευχαρίστως .

  Αυτοί πάνε να βγάλουν με το στανιό χαζούς όλους τους κατασκευαστές οπτικών .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περσινό next top model η παραγωγή έβγαζε τα μοντέλα φωτογραφίες με huawei p30 pro, γατάκια..

Βρηκα κάποιες στο Σκρουτζ, ίσως αγοράσω μεταχειρισμένη. Αλλά θα ήθελα η μπαταρία να είναι όπως στα κινητά, να τη βάζω να φορτίζει με φορτιστή, και να μην βάζω μπαταρίες ΑΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 1:20 ΠΜ, redhotstef είπε

Ζηλεύω κάποια κινητά όπως το s21 ultra που έχουν οπτικο 10x έως 100 ψηφιακό. Φυσικά οι φωτογραφικές μηχανές είναι καλύτερες από τα κινητά. 

Η πιο οικονομική πρόταση στα 50-100 € με κυριότερο το μέγιστο ζουμ που μπορεί να κάνει; Οπτικό κυρίως.

 

το ζουμ οπως το νομιζεις και οπως το διαφημιζουν ειναι μαρκετινγκ κολπο, που προσελκυει αρχαριους στο να πετανε τα λεφτα τους σε μαλακιες.

Οσο περισσοτερο ζουμ εχει ενας φακος, τοσο χειροτερος ειναι οπτικα, ειναι πιο σκοτεινος, πιο μεγαλος, πιο βαρυς, και πιο ακριβος.

Δεν ειναι τυχαιο που οι καλυτερες φωτογραφιες εχουν βγει με σταθερους.

Αν θες να μαθεις φωτογραφια, παρε μια dslr με ενα σταθερο φακο, η αν οντως θες εστω λιγο ζουμ παρε με τον κιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

το ζουμ οπως το νομιζεις και οπως το διαφημιζουν ειναι μαρκετινγκ κολπο, που προσελκυει αρχαριους στο να πετανε τα λεφτα τους σε μαλακιες.

Οσο περισσοτερο ζουμ εχει ενας φακος, τοσο χειροτερος ειναι οπτικα, ειναι πιο σκοτεινος, πιο μεγαλος, πιο βαρυς, και πιο ακριβος.

Δεν ειναι τυχαιο που οι καλυτερες φωτογραφιες εχουν βγει με σταθερους.

Αν θες να μαθεις φωτογραφια, παρε μια dslr με ενα σταθερο φακο, η αν οντως θες εστω λιγο ζουμ παρε με τον κιτ.

Δεν είναι μάρκετινγκ κόλπο. Το s21 πχ έχει 10x οπτικό ζουμ που φτάνει μέχρι το 120 ψηφιακα ,νομίζω.  Επειδή έχω κινητό με 5x τηλεφακό,  ισχύει ότι είναι χειρότερος από τον κύριο, είναι πιο σκοτεινός.  

Μπορούν να βγουν ακόμα και οι χειρότερες φωτογραφίες από μια dslr από κάποιον που δεν ξέρει να τραβάει η να πειράζει ρυθμισεις. Το αντίθετο μπορεί να συμβεί και στα κινητα. 

Δεν με ενδιαφέρει να έχω το τέλειο αποτέλεσμα τη τέλεια φωτόγραφια. Θελω απλά ικανοποιητικές φωτο. Έχω δει  δείγματα στο ισνομνια από φωτογραφίες που παινευονται κάποιοι ότι τράβηξαν τέλεια φωτό, και ήθελα να βγάλω τα μάτια μου. Ο καθένας ότι του αρέσει είμαστε. 

Είδα μια nikon p1000 με οπτικό ζουμ 125x , φαίνεται καλό κομματι, αλλά κοστίζει 900 ευρώ. Μέχρι να φθηνινουν και αυτές θα ψάχνομαι για ψηφιακό, όσο μπορώ πιο πολύ. Όσο να πεις είναι ωραίο να μπορείς να ζουμαρεις ένα τοπίο ή κάτι, πριν τη λήψη της φωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, redhotstef είπε

Δεν είναι μάρκετινγκ κόλπο. Το s21 πχ έχει 10x οπτικό ζουμ που φτάνει μέχρι το 120 ψηφιακα ,νομίζω.  Επειδή έχω κινητό με 5x τηλεφακό,  ισχύει ότι είναι χειρότερος από τον κύριο, είναι πιο σκοτεινός.  

Μπορούν να βγουν ακόμα και οι χειρότερες φωτογραφίες από μια dslr από κάποιον που δεν ξέρει να τραβάει η να πειράζει ρυθμισεις. Το αντίθετο μπορεί να συμβεί και στα κινητα. 

Δεν με ενδιαφέρει να έχω το τέλειο αποτέλεσμα τη τέλεια φωτόγραφια. Θελω απλά ικανοποιητικές φωτο. Έχω δει  δείγματα στο ισνομνια από φωτογραφίες που παινευονται κάποιοι ότι τράβηξαν τέλεια φωτό, και ήθελα να βγάλω τα μάτια μου. Ο καθένας ότι του αρέσει είμαστε. 

Είδα μια nikon p1000 με οπτικό ζουμ 125x , φαίνεται καλό κομματι, αλλά κοστίζει 900 ευρώ. Μέχρι να φθηνινουν και αυτές θα ψάχνομαι για ψηφιακό, όσο μπορώ πιο πολύ. Όσο να πεις είναι ωραίο να μπορείς να ζουμαρεις ένα τοπίο ή κάτι, πριν τη λήψη της φωτο. 

    Πιθανόν να μην είναι κόλπο και να έχει μιά δόση αλήθειας . Παραθέτω μία εικόνα με χρήση ζουμ από το κινητό μου . Φυσικά δεν έχει τις επιδόσεις της συσκευής για την οποία αναφερθήκατε , όμως το αποτέλεσμα είναι αληθινό . Μάλιστα την έβγαλα όσο πιο σταθερά γινόταν και εννοείται πως το ζουμ είναι σαφώς ψηφιακό . Η απόσταση είναι χοντρικά στα 150 μέτρα .

IMG_20210321_062258.jpg

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Πιθανόν να μην είναι κόλπο και να έχει μιά δόση αλήθειας . Παραθέτω μία εικόνα με χρήση ζουμ από το κινητό μου . Φυσικά δεν έχει τις επιδόσεις της συσκευής για την οποία αναφερθήκατε , όμως το αποτέλεσμα είναι αληθινό . Μάλιστα την έβγαλα όσο πιο σταθερά γινόταν και εννοείται πως το ζουμ είναι σαφώς ψηφιακό . Η απόσταση είναι χοντρικά στα 150 μέτρα .

IMG_20210321_062258.jpg

    Και μιάς και δεν χωρούσαν και τα δύο αρχεία μαζί , παραθέτω και μία ακόμη χωρίς την χρήση ζουμ δλδ με ότι έχει ο φακός καθαρά οπτικά .

IMG_20210314_083215_499.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον ένα τεστ αλλά από τα specs τα κινητά με 240mm ισοδύναμο φακό οφείλουν να δίνουν περισσότερη λεπτομέρεια από ότι ο κιτ φακός στο τερμα του κροπαρισμενος στα 240mm σε κροπ σύστημα. Τουλάχιστον σε συνθηκες μερας αυτά. 
Ένα τεστ με μία μακρινή επιγραφή θα έχει νομίζω πολύ ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickolas είπε

Θα είχε ενδιαφέρον ένα τεστ αλλά από τα specs τα κινητά με 240mm ισοδύναμο φακό οφείλουν να δίνουν περισσότερη λεπτομέρεια από ότι ο κιτ φακός στο τερμα του κροπαρισμενος στα 240mm σε κροπ σύστημα. Τουλάχιστον σε συνθηκες μερας αυτά. 
Ένα τεστ με μία μακρινή επιγραφή θα έχει νομίζω πολύ ενδιαφέρον!

     Να μας το παρουσιάσετε , δεν έχουμε καμία αντίρρηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2021 στις 1:20 ΠΜ, redhotstef είπε

Ζηλεύω κάποια κινητά όπως το s21 ultra που έχουν οπτικο 10x έως 100 ψηφιακό. Φυσικά οι φωτογραφικές μηχανές είναι καλύτερες από τα κινητά. 

Η πιο οικονομική πρόταση στα 50-100 € με κυριότερο το μέγιστο ζουμ που μπορεί να κάνει; Οπτικό κυρίως.

 

Στα χρήματα που λες δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι ειδικά σε καινούργια μηχανή. Σε μεταχειρισμένη και γύρω στα 150-200€ μπορείς να βρεις αξιοπρεπείς λύσεις όπως Panasonic fz200 (η καλύτερη για εμένα στα χρήματα αυτά), tz70 και αντίστοιχες Canon και Sony. Αυτές θα σου δώσουν ένα πολύ υψηλό οπτικό ζουμ και καλή ποιότητα φωτογραφίας σε αρκετό φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω σχέση με την αγγελία, δίνει κάποιος μια ixus canon (λογικά το μοντέλο είναι το ixus 185) με 8x οπτικό σε χαμηλή τιμή. 
 

Μπορεις μιας και είναι φθηνή να την δοκιμάσεις και να δέις γενικά το ζοομ και τι σε βολεύει κλπ, ώστε να έχεις μια  εικόνα. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...