Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνικό κέντρο VoiP και router OTE


Stavros_Fox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους γνώστες, αν γνωρίζετε να με ξεμπερδέψετε λίγο!!

 

Θέλω να εκαταστήσω ένα VoiP τηλεφωνικό κέντρο στην επιχείρηση και μιας και μου αρέσουν αυτά λέω να το κάνω μόνος μου, αν τα καταφέρω.

Προσπαθώ όμως να διαβάσω το πως θα το συνδέσω στο ρουτερ και μπερδεύομαι.

Το τηλεφωνικό θα είναι το Yeastar S20

Ο πάροχος είναι ο ΟΤΕ με ρούτερ Speedport ή με ρούτερ Oxygen (μου το έδωσαν προσωρινά το oxygen, αν θέλω το κρατάω).

Απότι κατάλαβα, αν θέλω να συνδέσω το oxygen θα χρειαστώ μια κάρτα BRI και το εν λόγω ρούτερ όλοι λένε πως είναι χάλια.

Αν θέλω να συνδέσω το speedport, συνδέω το Yeastar στη θύρα LAN, απενεργοποιώ την τηλεφωνία από το ρούτερ και βάζω τα στοιχεία SIP TRUNK στο Yeastar.

Σωστά?

Αυτά τα αποκόμισα μέσα από διάβασμα σε διάφορα φόρουμ και στις οδηγίες του Yeastar, αν μπορείτε παρακαλώ διαφωτίστε με αν κινούμαι σε σωστό δρόμο, ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Η πιο φτηνή λύση που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τους κωδικούς SIP από τον ΟΤΕ και να δημιουργήσεις ένα Trunk στο Yeastar. H τηλεφωνία θα απενεργοποιήθει από το Router (Είτε Speedport είτε Oxygen). Το πρόβλημα είναι ότι εάν καμια φορά ο ΟΤΕ κάνει Reset - Αναβάθμιση - αλλαγή Router οι κωδικοί SIP θα απενεργοποιηθούν. Οπότε θα πρέπει πάλι να επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ για να σου δώσουν καινούργιους κωδικούς.

Αλλίως θα πρέπει να αγοράσεις μία κάρτα BRI για το τηλεφωνικό κέντρο. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Oxygen ή Fritz. Εάν έχεις ένα κανάλι φωνής από τον ΟΤΕ μπορείς να πάρεις μία κάρτα FXS να βάλεις. Εάν όμως έχει 2 κανάλια φωνής καλύτερα να το αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μάλλον θα κάνω την πρώτη επιλογή, έτσι κι αλλιώς πόσο συχνά κάνει reset το ρούτερ; Νομίζω είναι ένα ρίσκο που μπορώ να πάρω μιας και το oxygen είναι τόσο κακό.

 

Αν χρησιμοποιήσω άλλο ρούτερ με VoIP, εκτός speed port, ως κάτι πιο αξιόπιστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα σας

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση θελω να βαλω τηλεφωνικο κεντρο στην επιχειριση μου εχω cosmote με 2 καναλιασ φωνης voip
οι αναγκες μου ειναι θελω το πολυ για αρχη μεχρι 5 εσωτερικα αλλα να εχει και λιγο προέκταση στο μελλον
το προβλημα ομως ειναι οτι ολα τα εσωτερικα δεν θα ειναι στην εδρα της επιχείρησης δηλαδη θελω τα 4 να ειναι στην εδρα και ενα αλλο σε ενα υποκαταστημα τι μπορω να κανω σχετικα μικρο budget

εχω δει αυτο που εχει η cosmote το smart office και το digital office αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω πως ακριβώς θα το εγκαταστησω ξερεις κανεις κατι για αυτο ??? υπαρχει καλυτερη λυση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χαμηλό μπάτζετ;

Αν θες πολύ χαμηλό μπορείς να βάλεις ένα raspberry pi για τηλεφωνικό κέντρο και το υποκατάστημα να συνδέεται σε αυτό με vpn που θα τρέχει επίσης στο pi. Αλλά θέλει να ασχοληθείς λίγο στο στήσιμο αλλά και μετά στη συντήρηση. Αντέχει άνετα πολύ περισσότερα εσωτερικά και εννοείται κάμποσες ταυτόχρονες κλήσεις.

Αν υπάρχει λίγη διάθεση για μεγαλύτερη επένδυση, ένα voip τηλεφωνικό κέντρο με ενσωματωμένο vpn server θα σου λύσει τα χέρια.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να κάνεις όμως σε καμία περίπτωση να μη γίνει υλοποίηση χωρίς vpn. Ποτέ δεν ανοίγουμε πόρτες με NAT στο voip. Πάντα με VPN

Το smart office δεν έχει εγκατάσταση εξοπλισμού. Απλά αναλαμβάνει ένα virtual τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ να απαντήσει την κλήση και ανάλογα με το ποιο πλήκτρο θα πατήσει ο καλών (πατήστε 1 για τάδε) σε συνδέει όπου του πεις. Θα μπορούσε να ταιριάξει με τη λογική του υποκαταστήματος, δηλαδή "πατήστε 5 για να συνδεθείτε στο τάδε" και να στέλνει την κλήση καλώντας το σταθερό του υποκαταστήματος. Αλλά δεν θα είναι κέντρο με την κλασσική μορφή του, δηλαδή 3ψήφια εσωτερικά νούμερα, δωρεάν εσωτερικές κλήσεις κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxadi είπε

Πόσο χαμηλό μπάτζετ;

Αν θες πολύ χαμηλό μπορείς να βάλεις ένα raspberry pi για τηλεφωνικό κέντρο και το υποκατάστημα να συνδέεται σε αυτό με vpn που θα τρέχει επίσης στο pi. Αλλά θέλει να ασχοληθείς λίγο στο στήσιμο αλλά και μετά στη συντήρηση. Αντέχει άνετα πολύ περισσότερα εσωτερικά και εννοείται κάμποσες ταυτόχρονες κλήσεις.

Αν υπάρχει λίγη διάθεση για μεγαλύτερη επένδυση, ένα voip τηλεφωνικό κέντρο με ενσωματωμένο vpn server θα σου λύσει τα χέρια.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να κάνεις όμως σε καμία περίπτωση να μη γίνει υλοποίηση χωρίς vpn. Ποτέ δεν ανοίγουμε πόρτες με NAT στο voip. Πάντα με VPN

Το smart office δεν έχει εγκατάσταση εξοπλισμού. Απλά αναλαμβάνει ένα virtual τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ να απαντήσει την κλήση και ανάλογα με το ποιο πλήκτρο θα πατήσει ο καλών (πατήστε 1 για τάδε) σε συνδέει όπου του πεις. Θα μπορούσε να ταιριάξει με τη λογική του υποκαταστήματος, δηλαδή "πατήστε 5 για να συνδεθείτε στο τάδε" και να στέλνει την κλήση καλώντας το σταθερό του υποκαταστήματος. Αλλά δεν θα είναι κέντρο με την κλασσική μορφή του, δηλαδή 3ψήφια εσωτερικά νούμερα, δωρεάν εσωτερικές κλήσεις κλπ

NAI ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΤΟΙΜΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ VPN ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΔΗΓΟ ΓΙΑ ΤΟ Pi ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΜΕ VPN.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ Pi ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΕΧΩ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΙΑ FAX ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πιο πολύ του DIY οπότε δεν έχω να σου πω πολλά για έτοιμα συστήματα. Ένα κέντρο που μου άρεσε αρκετά είναι το UCM6202 (στα 260€). Έχει vpn client οπότε το vpn θα πρέπει να γίνει είτε μέσω των router ή με κάτι έξτρα (ένα pi ίσως;) Σου δίνει και δύο αναλογικές πόρτες τις οποίες συνδέεις απευθείας στο speedport και ξεκινάς να παίζεις σχετικά γρήγορα. Σιγά σιγά και αφού στήσεις το κέντρο σου όπως το θες, μπορείς να περάσεις στο επόμενο στάδιο και να τερματίσεις την τηλεφωνία στο κέντρο σου και όχι στο router, παρακάμπτοντας την ενδιάμεση μετατροπή digital to analog και πάλι to digital που γίνεται διαδοχικά στις αναλογικές πόρτες των router και pbx.

Αν πας με κέντρο σε pi υπάρχουν διάφοροι οδηγοί που μπορείς να ακολουθήσεις. Μπορείς να ξεκινήσεις εδώ http://www.raspberry-asterisk.org/ ή εδώ https://wiki.incrediblepbx.com/HomePage αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί θα χρειαστείς είτε αρκετό (πολύ πολύ) ψάξιμο είτε κάποιον με εμπειρία να σου το στήσει. 

Οι γραμμές που έχεις στον ΟΤΕ λογικά τώρα σου έρχονται με voip στο speedport router. Mπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν τα στοιχεία της σύνδεσης με ένα αίτημα στο 13888 όπου ζητάς τα voip credentials, και να τερματίσεις την τηλεφωνία στο δικό σου κέντρο φτιάχνοντας ενα SIP trunk απενεργοποιώντας την τηλεφωνία στο speedport. Αν ασχοληθείς μόνος σου περίμενε αρκετές ώρες χωρίς τηλέφωνο μέχρι να τα καταφέρεις. Να ξέρεις ότι όταν σου στείλουν τα στοιχεία από τον ΟΤΕ έχεις 30 λεπτά να τα χρησιμοποιήσεις αλλιώς απενεργοποιούνται, οπότε θα πρέπει να είσαι σχετικά έτοιμος και δοκιμασμένος πριν προχωρήσεις στο βήμα αυτό. Googlαρε ΟΤΕ sip trunk. 

Θεωρητικά υποστηρίζεται και το fax (αλήθεια, φαξ ακόμα και σήμερα;;) αλλά ποτέ δω το έχω δοκιμάσει με voip. 

Και να το ξαναπώ για σιγουριά: αν δεν έχεις γενικά εμπειρία σε τέτοιου είδους συστήματα θα σου πρότεινα ένα έτοιμο κέντρο σαν το grandstream με το οποίο θα είσαι λειτουργικός σχετικά άμεσα τουλάχιστον στα βασικά. Αν δεν έχεις εμπειρία σε Linux, pi, κλπ και απλά ακολουθείς οδηγούς μην ξεκινήσεις με αυτό το project

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

σε περίπτωση παρόχου διαφορετικού από ΟΤΕ, μπορούμε να κάνουμε trunk; Θέλω να πω, οι πάροχοι δίνουν τους κωδικούς; Γιατί κάτι είχα ακούσει για την Forthnet οτι δεν τους έδινε.

Και κάτι ακόμα, αν θέλω να παίξω με IP Phones και να χρησιμοποιήσω ένα Yeastar S20, τότε παίζει μόνο με trunk η ακόμα και με BRI; Στην περίπτωση της BRI, κάθε BRI ισούται με 2 κανάλια φωνής, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/06/2021 at 17:37, triantis7 said:

Καλησπέρα σας,

σε περίπτωση παρόχου διαφορετικού από ΟΤΕ, μπορούμε να κάνουμε trunk; Θέλω να πω, οι πάροχοι δίνουν τους κωδικούς; Γιατί κάτι είχα ακούσει για την Forthnet οτι δεν τους έδινε.

Και κάτι ακόμα, αν θέλω να παίξω με IP Phones και να χρησιμοποιήσω ένα Yeastar S20, τότε παίζει μόνο με trunk η ακόμα και με BRI; Στην περίπτωση της BRI, κάθε BRI ισούται με 2 κανάλια φωνής, σωστά;

forthnet δινει κατι sip trunk αλλα δεν σου δινει τους κωδικους. 

b.μια bri 2 καναλια φωνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...