Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για κεφαλές Inkjet


stratos_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Έχω μια απορία για τους inkjet εκτυπωτές: Τα μελάνια τους είναι και η κεφαλή τους; Η ερώτηση μου έχει να κάνει με παλιούς εκτυπωτές που έχουν αποθηκευθεί χρόνια με ένα μελάνι το οποίο έχει ξεραθεί. Αρκεί μια αντικατάσταση μελανιού και ο εκτυπωτής είναι σαν καινούργιος; Ή βουλώνει από το ξεραμένο μελάνι εσωτερικό εξάρτημα του εκτυπωτή οπότε θέλει σέρβις/πέταμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratos_k είπε

Καλημέρα,

Έχω μια απορία για τους inkjet εκτυπωτές: Τα μελάνια τους είναι και η κεφαλή τους; Η ερώτηση μου έχει να κάνει με παλιούς εκτυπωτές που έχουν αποθηκευθεί χρόνια με ένα μελάνι το οποίο έχει ξεραθεί. Αρκεί μια αντικατάσταση μελανιού και ο εκτυπωτής είναι σαν καινούργιος; Ή βουλώνει από το ξεραμένο μελάνι εσωτερικό εξάρτημα του εκτυπωτή οπότε θέλει σέρβις/πέταμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ανάλογα το μοντέλο υπάρχουν Μελάνια που είναι μαζί με την κεφαλή και άλλα χωρίς 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τον εκτυπωτή. Σε μερικούς (ΗΡ κυρίως) οι κεφαλή είναι πάνω στο μελανάκι, οπότε με την αλλαγή τυ μελανιού αλλάζουν και τα ακροφύσια.

Σε κάποιους άλλους η κεφαλή είναι σταθερά πάνω στον εκτυπωτή και τα μελάνια  είναι απλά δοχεία που περιέχουν ...μελάνι... Αν κάτι πάθει η κεφαλή είτε την φτιάχνεις με ξωπραγματικό συνήθως κόστος, είτε πετάς τον εκτυπωτή... 

Αν δεν εκτυπώνεις συχνά, προτίμησε κάποιον που έχει τα ακροφύσια στο δοχείο μελανιού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω inkjet με ενδιαφέρει να μην καταστρέφεται ο εκτυπωτής σε περίπτωση που μείνουν τα μελάνια πολύ καιρο.
Με μια αλλαγή στα μελάνια, να δουλεύει κανονικά το μηχάνημα.
Μου έχει τύχει σε canon, να πάρω νέα μελάνια μετά από καιρό και να τα πετάξω μαζί με τον εκτυπωτή γιατί είχε χαλάσει η κεφαλή.

Οπότε μάλλον η ερώτηση είναι, ποιος εκτυπωτής έχει την κεφαλή στα μελάνια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stratos_k Οι περισσότεροι ΗΡ , κυρίως οι  φθηνοι έως 100 ευρώ, είναι αυτής της λογικης

Πάρε κάποιον σαν  αυτόν , έχει και φθηνα αναλώσιμα, δεν αξιζει να δωσεις παραπάνω για έναν εκτυπωτη που θα χρησιμοποιεις αραιά...  και μπορεις να ξαναγεμιζεις τα μελάνια και να σου έρχεται ακόμα φθηνότερα... και στην τελική αν πάθει κάτι τον ρίχνεις στον κάδο ανακυκλωσης και αγοράζεις άλλον....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...