Προς το περιεχόμενο

Συμβατο τονερ με lexmark b2236dw


Magi A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λόγος μάλλον είναι οτι υπάρχει ζήτηση στα μοντέλα και οι καταστηματάρχες ανεβάζουν τις τιμές και για να βγάλουν κέρδος και για να μην εξαντλούνται όλα τα κομμάτια και μετά οι πελάτες ψάχνουν να αγοράσουν. Δες π.χ τι έγινε με ένα πολυμηχάνημα της kyocera που ήταν φοβερή ευκαιρία να το αγοράσεις πριν 2 μήνες με όλα τα καλούδια μέσα, ανέβηκε η τιμή κανένα 100-150 ευρώ τώρα λόγω του οτι εξαντλήθηκαν, οπότε τώρα ψάχνω άλλες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε να κονομήσουν οι φραγκοφονιάδες. Λόγω κορωναϊού, lockdown, δουλειά από το σπίτι, ίσως ανέβηκε η ζήτηση των εκτυπωτών και πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι.

Άμα παρατηρήσετε οι τιμές άρχισαν να ανεβαίνουν από τον Οκτώβριο που άρχισαν τα άσχημα.

Ελπίζω τώρα που καλοκαιριάζει και φύγει προσωρινά ο ιός να κατέβουν πάλι.

Δεν συμφέρει η αγορά τώρα. Είναι πολύ υπερεκτιμημένοι οι εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Πάνε να κονομήσουν οι φραγκοφονιάδες. Λόγω κορωναϊού, lockdown, δουλειά από το σπίτι, ίσως ανέβηκε η ζήτηση των εκτυπωτών και πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι.

Άμα παρατηρήσετε οι τιμές άρχισαν να ανεβαίνουν από τον Οκτώβριο που άρχισαν τα άσχημα.

Ελπίζω τώρα που καλοκαιριάζει και φύγει προσωρινά ο ιός να κατέβουν πάλι.

Δεν συμφέρει η αγορά τώρα. Είναι πολύ υπερεκτιμημένοι οι εκτυπωτές.

Ακριβως παιδιά. Το χειρότερο οτι στον brother hl-l2350dw που δεν υπάρχει πουθενα όμως, κάποιοι λενε διαθεσιμο 1 εως 3 μερες ή ακομα και παραδοση εως 30 μερες, και βλέπεις στις κριτικες των καταστημάτων να παραπονιουνται οι πελάτες οτι δεν το χουν παρει ακομα κ τους λενε παραμυθια. Εφαγα 3 μερες να ψαχνω αλλα δεν θα πάρω τώρα εκτυπωτη γιατι θα νιωθω θυμα όταν τον βρω αργοτερα αρκετα πιο κατω. Οπότε μένω με τον δικο μου και μεχρι να τελειωσουν οι 500 σελιδες π μου δινει ακομα, ελπιζω να χω παρει αλλον με τα 7ε τονερ😉 Να χετε ενα ομορφο βραδυ

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο λόγος μάλλον είναι οτι υπάρχει ζήτηση στα μοντέλα και οι καταστηματάρχες ανεβάζουν τις τιμές και για να βγάλουν κέρδος και για να μην εξαντλούνται όλα τα κομμάτια και μετά οι πελάτες ψάχνουν να αγοράσουν. Δες π.χ τι έγινε με ένα πολυμηχάνημα της kyocera που ήταν φοβερή ευκαιρία να το αγοράσεις πριν 2 μήνες με όλα τα καλούδια μέσα, ανέβηκε η τιμή κανένα 100-150 ευρώ τώρα λόγω του οτι εξαντλήθηκαν, οπότε τώρα ψάχνω άλλες λύσεις.

Ακριβως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/3/2021 στις 8:22 ΜΜ, Magi A. είπε

Δεν ξερω!!! Αληθεια, 9 μηνες εχω εκτυπωτη κ ουτε ξέρω ποσες κ τι εχω βγαλει. Ουτως η αλλως για brother αργει πολυ να ρθει κ θα παω σε κατι αλλο

150κ εκτυπωσεις, ειναι 300 πακετα χαρτι.

300/5 = 60 κουτες χαρτι ή αλλιως μια παλέτα χαρτί.

Εχεις εκτυπώσει μία παλέτα χαρτί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ηθικό δίδαγμα, ότι πρώτα σιγουρευόμαστε για την ύπαρξη ή μη συμβατών τόνερ και μετά αγοράζουμε εκτυπωτή, έχω και μια μικρή απορία: Όταν στο συγκεκριμένο μοντέλο και γενικότερα στους Lexmark κάνουμε firmware update (η εταιρεία σχεδόν το επιβάλλει), τότε τα συμβατά τόνερ τυπώνουν ή δημιουργούν θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, georgeole είπε

Πέρα από το ηθικό δίδαγμα, ότι πρώτα σιγουρευόμαστε για την ύπαρξη ή μη συμβατών τόνερ και μετά αγοράζουμε εκτυπωτή, έχω και μια μικρή απορία: Όταν στο συγκεκριμένο μοντέλο και γενικότερα στους Lexmark κάνουμε firmware update (η εταιρεία σχεδόν το επιβάλλει), τότε τα συμβατά τόνερ τυπώνουν ή δημιουργούν θέματα;

Αν θες να δουλεύεις με συμβατά, απενεργοποιείς με την αγορά τα αυτόματα update σε όλους τους εκτυπωτές, είτε με τόνερ είτε με μελάνι.

Πρακτικά το update στο 99% των περιπτωσεων δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, ενώ στο 100% των περιπτώσεων μπλοκάρει τα συμβατά.

 

Οι Lexmark στο θέμα των firmware updates είναι απο τους χειρότερους και λόγω συχνότητας, αλλά και λόγω δυσκολίας απενεργοποίησης της αυτόματης διαδικασίας σε πολλά μοντέλα. Προσωπικά δεν προτείνω ποτέ εδώ και χρόνια κάποιον lexmark για αγορά, ακριβώς λόγω των firmware updates. Παλιότερους ως used ναι. Μόλις περνάνε κάποια χρόνια η lexmark σταματάει να στέλνει συχνά updates.

Για την ώρα οι πιο user friendly εταιρίες στο θέμα των firmware είναι η brother και Kyocera. Οι πιο unfriendly, Lexmark, και HP (κυρίως στα μοντέλα με τα 4 μελάνια και πάνω). Epson, ΟΚΙ και Canon κάπου στην μέση και ανάλογα με το μοντέλο.

 

Ο γενικός κανόνας είναι πως όσο πιο πολύ χρόνο βρίσκεται στην αγορά το μοντέλο, τόσο περισσότερες επιλογές σε συμβατά όλων των τιμών, τόσο λιγότερα τα updates, τόσο περισσότερες λύσεις για σωστή λειτουργία με συμβατά ή αναγεμισμένα. Η αγορά όλο και νεότερων εκτυπωτών με καινούρια features έχει νόημα μόνο αν πραγματικά χρειαζόμαστε αυτά τα features. Επίσης στατιστικά, όσο πιο απλός ο εκτυπωτής με λίγες λειτουργίες, τόσο δυσκολότερα χαλάει/κολλάει/βγάζει error κλπ

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...