Προς το περιεχόμενο

Λειτουργια σκανερ χωρις το λογισμικο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα συμφορουμιτες.

Εχω το εξης θεμα. Πηραμε ενα καινουριο σκανερ στη δουλεια και ειπαμε να βαλουμε το παλιο(kodak) σε αλλο γραφειο.(δυσκολο να αλλαξουν τα γραφεια ή οι υπολογιστες)

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω το cd και ενω κατεβασα drivers και το λογισμικο απ τη σελιδα τους, η τελευταια εκδοση του λογισμικου δεν ειναι συμβατη με τα vista.(και ο παλιος vista εχει)

Εστειλα στην εταιρεια μηπως μου στειλουν μια παλιοτερη εκδοση, αλλα ελαβα generic απαντηση οτι το προγραμμα (smart touch)  δεν υποστηριζει vista.

Μπορω να χρησιμοποιησω λογισμικο αλλης εταιριας ή καποιο γενικο; Για scan σε pdf παντα, Jpg γινεται και με το windows scan. Δυστυχως και μεσω adobe pdf δε γινεται με την εκδοση για vista.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε το vuescan https://www.hamrick.com/
ή το NAPS2 https://www.naps2.com/

Δεν ξέρω αν οι τελευταίες εκδόσεις παίζουν και σε vista, αλλά το vueuscan είναι πολύ παλιό πρόγραμμα και μάλλον θα βρεις την αντίστοιχη έκδοση.
Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι το veuescan είναι με πληρωμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Καλημερα συμφορουμιτες.

Εχω το εξης θεμα. Πηραμε ενα καινουριο σκανερ στη δουλεια και ειπαμε να βαλουμε το παλιο(kodak) σε αλλο γραφειο.(δυσκολο να αλλαξουν τα γραφεια ή οι υπολογιστες)

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω το cd και ενω κατεβασα drivers και το λογισμικο απ τη σελιδα τους, η τελευταια εκδοση του λογισμικου δεν ειναι συμβατη με τα vista.(και ο παλιος vista εχει)

Εστειλα στην εταιρεια μηπως μου στειλουν μια παλιοτερη εκδοση, αλλα ελαβα generic απαντηση οτι το προγραμμα (smart touch)  δεν υποστηριζει vista.

Μπορω να χρησιμοποιησω λογισμικο αλλης εταιριας ή καποιο γενικο; Για scan σε pdf παντα, Jpg γινεται και με το windows scan. Δυστυχως και μεσω adobe pdf δε γινεται με την εκδοση για vista.

 

μην κολλάς στα "vista" δες αν είναι 32bits or 64bits και βάλε τον αντίστοιχο των win7

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

μην κολλάς στα "vista" δες αν είναι 32bits or 64bits και βάλε τον αντίστοιχο των win7

Νομίζω ένα είναι και για 32 & 64 και υποστηρίζει από 7άρια και μετά. Πρέπει να το κάνεις και "ειδική παραγγελία" για να στο στείλουν. Βάζεις δηλαδή το serial και τα στοιχεία της εταιρείας και σου στέλνει link, αλλά δε θυμάμαι να ρώταγε για 32 ή 64.

Δεν είναι ότι βγάζει μήνυμα μη συμβατότητας. Εμφανίζει κάποιο error, που από ότι διάβασα είναι καθαρά θέμα developer. Συγκεκριμένα βγάζει error πριν εμφανίσει το license agreement για αποδοχή. Στο laptop μου με τα 10αρια εγκαθίσταται κανονικά.

Αν βάλω εφαρμογή από HP ή Epson δε θα παίζει λέτε ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) καταρχάς μας δίνεις ελλειπή στοιχεία , ποιο kodak είναι?

2) υπάρχει το πρωτόκολλο TWAIN που ήταν μέλος η KODAK και drivers για συμβατές συσκευές.

3) Είναι βασικό να ξέρεις αν το λειτουργικό σου είναι 32bits ή 64bits

Μην βαριέσαι ,  αν θες βοήθεια θα μας παράσχεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το θέμα σου. Δεν γίνεται αυτός που σε βοηθάει να τα εκμαιεύει ένα - ένα με το τσιγκέλι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

1) καταρχάς μας δίνεις ελλειπή στοιχεία , ποιο kodak είναι?

2) υπάρχει το πρωτόκολλο TWAIN που ήταν μέλος η KODAK και drivers για συμβατές συσκευές.

3) Είναι βασικό να ξέρεις αν το λειτουργικό σου είναι 32bits ή 64bits

Μην βαριέσαι ,  αν θες βοήθεια θα μας παράσχεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το θέμα σου. Δεν γίνεται αυτός που σε βοηθάει να τα εκμαιεύει ένα - ένα με το τσιγκέλι.

Έχεις δίκαιο, απλά δεν είναι δικό μου, είναι της δουλειάς και γι' αυτό ήμουν λίγο φειδωλός. Ποτέ δεν ξέρεις ένα google search τι μπορεί να δείξει. Μεγάλος ρουφιάνος το insomnia. 😋  Επίσης είναι σε άλλο γραφείο, που δεν έχει κανένας καλές γνώσεις απο τεχνολογία να συνεννοηθώ, γι' αυτό υπάρχει μια δυσκολία στο να πηγαίνω συνέχεια να πειράζω πράγματα και αν γίνει και καμιά αναποδιά και χαλάσει το pc, θα γίνω και δαχτυλοδειχτούμενος, έστω σιωπηρά. Οπότε προσπαθώ να μαζέψω λύσεις να εφορμήσω μια τελευταία φορά, αν και τα είχα παρατήσει πριν αρκετές μέρες.

Το scanner είναι αυτό:

https://www.amazon.com/Kodak-GD9466-i2400-Scanner/dp/B004X6BPFQ

και είναι συμβατό με TWAΙΝ. Το λειτουργικό είναι VISTA 32bit, service pack 2. Για το λογισμικό το έχω τσεκάρει, βγάζει error 2885, που είναι ότι δε μπορεί να ανοίξει το dialog box, επειδή η λειτουργία αυτή θέλει Windows Installer 5.0 και άνω(αν υπάρχει), που υπάρχει μόνο στα 7αρια και μετά. Θα έπρεπε ο developer να το είχε ρυθμίσει να μην το εμφανίζει για Vista και XP. Όπως είπα και πιο πάνω, είναι το license agreement. 

Drivers έχω κατεβάσει και το έχω εγκαταστήσει κανονικά. Έχω κάνει σκανάρισμα σε jpg με το διαγνωστικό του και το microsoft scan.

19 ώρες πριν, lector είπε

Υπαρχει παντα και η επιλογη να βρεις καποια εφαρμογουλα που μετατρεπει τα jpg σε pdf.

Φοβάμαι ότι αν βάλω δύσκολα θα το παρατήσουν. Είχαν μάθει να γίνεται η δουλειά με ένα κουμπάκι.

Επίσης, δεν είμαι και πολύ άνετος με free/unauthorised προγράμματα. Το καλό είναι ότι το NASP2 φαίνεται ότι δουλεύει(το δοκίμασα σε δικό μου VistoPC, μέ HP scanner βέβαια, αλλά φαίνεται να δουλεύει). Θα προτιμούσα βέβαια να δοκίμαζα μήπως δουλέψει κάποιο official λειτουργικό(έχω EPSON και HP cd). Αυτή ήταν η πρώτη μου ελπίδα :). Αλλά και το free είναι η άλλη λύση, απλά πρέπει να ψήσω κάποιον senior να συμφωνήσει, μην πάρω όλη την ευθύνη επάνω μου και φοβάμαι μη μου πούνε να μην το κάνω και πάει πάλι τόσος κόπος τζάμπα(έχω φάει κάμποσες ώρες εκτός δουλειάς γι' αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

 

Φοβάμαι ότι αν βάλω δύσκολα θα το παρατήσουν. Είχαν μάθει να γίνεται η δουλειά με ένα κουμπάκι.

Επίσης, δεν είμαι και πολύ άνετος με free/unauthorised προγράμματα. Το καλό είναι ότι το NASP2 φαίνεται ότι δουλεύει(το δοκίμασα σε δικό μου VistoPC, μέ HP scanner βέβαια, αλλά φαίνεται να δουλεύει). Θα προτιμούσα βέβαια να δοκίμαζα μήπως δουλέψει κάποιο official λειτουργικό(έχω EPSON και HP cd). Αυτή ήταν η πρώτη μου ελπίδα :). Αλλά και το free είναι η άλλη λύση, απλά πρέπει να ψήσω κάποιον senior να συμφωνήσει, μην πάρω όλη την ευθύνη επάνω μου και φοβάμαι μη μου πούνε να μην το κάνω και πάει πάλι τόσος κόπος τζάμπα(έχω φάει κάμποσες ώρες εκτός δουλειάς γι' αυτό).

Ειναι αληθεια οτι αν καποιος μαθει μια διαδικασια, συχνα δυσκολα ξεβολευεται... το παρατηρω και στον εαυτο μου :P

Αν εκανες δουλεια με το NAPS εχει καλως.

Κατα τ'αλλα, αν μιλαμε για freeware/opensource εφαρμογη, πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενα (νομικο) προβλημα στη χρηση της σε εταιρικο περιβαλλον, αλλα μη σε παρω και στο λαιμο μου. Επισης πολλες τετοιες ειναι και portable, που σημαινει οτι δε χρειαζεται καν να κανεις εγκατασταση ή να πειραξεις οτιδηποτε αλλο σε καποιον εταιρικο υπολογιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πύρρειος νίκη, προς το πάρον.

Σύνδεσα το προσωπικό μου λάπτοπ στο σκάνερ και επιβεβαίωσα ότι λειτουργεί ικανοποιητικά το NAPS2, οπότε αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα.

Τελικά, μετά κόπων και βασάνων, ξαναεγκατέστησα τους drivers, που για κάποιο λόγο είχαν εξαφανιστεί και υπήρχε κάποιο conflict με το υπάρχον flatbed scanner, το οποίο ήταν εγκατεστημένο και την προηγούμενη φορά.

Και εκεί που πάω να σκανάρω, ενώ είχα κάνει επιτυχημένες δοκιμές σε δύο διαφορετικά PC το NAPS2, στο επίμαχο μου πετάει 2 error messages*, αλλά παραδόξως μόλις τα κλείσω δε φαίνεται να επηρρεάζουν το σκανάρισμα. Τώρα μένει να δούμε πως θα το αποδεχτεί ο λαός και τι προβλήματα θα προκύψουν στην πράξη.

Τώρα, για όποιον ενδιαφέρεται, με το WIA protocol πάει σφαίρα, αλλά έχει κάποια θέματα με μαύρα κενά στο πλάι και κομμένες σελίδες, που ίσως διορθώνονται με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Με το TWAIN βγαίνουν άψογα, αλλά ενώ το "φυσικό" σκανάρισμα πάει σφαίρα, αργεί πολύ να αποθηκεύσει το αρχείο. Βέβαια, λόγω των θεμάτων που προανέφερα, δεν έκανα πολλές δοκιμές. Μένει να φανεί στην πράξη πως λειτουργεί, γιατί από ότι αφουγκράστηκα το θέμα των συναδέλφων είναι στο σκανάρισμα πολυσέλιδων αρχείων με χρήση του Αutomatic Paper Feeder ειδάλλως χρησιμοποιούν και το flatbed.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Το NAPS2 πολύ εντυπωσιακό για freeware. Αν το χρησιμοποιούσα προσωπικά, θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.

*δεν βρήκα κάτι online σχετικα, λέει το "naps2.worker.exe δε λειτουργεί, το πρόβλημα ίσως λυθεί αν επανεγκαταστήσετε το πρόγραμμα", μέσες άκρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...