Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Herald είπε

στo SOTR που είναι αρκετά amd favored

Επειδή τα πάει καλά ο 3D δε σημαίνει ότι γενικά είναι AMD favored. Μπορεί να του κάθεται ωραία στην cache. Ξαναλέω όταν είχαν βγει οι Ryzen 3000 έτρωγαν ξύλο από τους 8700Κ στο SOTTR.

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Βλέπω σε πρόσφατα reviews (του hwunboxed κυρίως) τα cometlake να είναι στο πάτωμα και εντάξει τώρα...δεν στέκουν αυτά

Από πότε το tomshardware και το kitguru (ακόμα και το techpowerup) ευνοεί τους AMD; Γιατί αυτό υπονοείς.

Μην ξεχνάς ότι πλέον βγαίνουν παιχνίδια τύπου Spiderman που γονατίζουν τη skylake αρχιτεκτονική.

12 ώρες πριν, Herald είπε

Και ο 3d περνάέι 13900k στο SOTR, στην πραγματικότητα όμως είναι 20-30% πίσω σε μια πλειάδα παιχνίδιων. 

20-30% κιόλας; Ποια είναι αυτή η πλειάδα παιχνιδιών; Και με βάση ποιες μετρήσεις;

Μόνο στο FC6 built-in bench με RT έχουμε δει σεβαστή διαφορά γύρω στο 25%.

Στα Spiderman έχεις ανεβάσει βιντεάκια αλλά δεν έχουμε δει αντίστοιχα βίντεο με τον 3D.

Δυστυχώς μόνο τα built in benchmarks έχουν κάποια αξιοπιστία.

Να πούμε στον @Spartan117 αν έχει ακόμα τον 3D να τρέξει το bench του CP2077 με όλα στο Ultra + Rt με DLSS Ultra Performance; Εννοείται με τον 3D πουσαρισμένο και το SMT fix in place (αν και στο bench δε νομίζω να κάνει διαφορά το fix).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Επειδή τα πάει καλά ο 3D δε σημαίνει ότι γενικά είναι AMD favored. Μπορεί να του κάθεται ωραία στην cache. Ξαναλέω όταν είχαν βγει οι Ryzen 3000 έτρωγαν ξύλο από τους 8700Κ στο SOTTR.

Από πότε το tomshardware και το kitguru (ακόμα και το techpowerup) ευνοεί τους AMD; Γιατί αυτό υπονοείς.

Μην ξεχνάς ότι πλέον βγαίνουν παιχνίδια τύπου Spiderman που γονατίζουν τη skylake αρχιτεκτονική.

20-30% κιόλας; Ποια είναι αυτή η πλειάδα παιχνιδιών; Και με βάση ποιες μετρήσεις;

Μόνο στο FC6 built-in bench με RT έχουμε δει σεβαστή διαφορά γύρω στο 25%.

Στα Spiderman έχεις ανεβάσει βιντεάκια αλλά δεν έχουμε δει αντίστοιχα βίντεο με τον 3D.

Δυστυχώς μόνο τα built in benchmarks έχουν κάποια αξιοπιστία.

Να πούμε στον @Spartan117 αν έχει ακόμα τον 3D να τρέξει το bench του CP2077 με όλα στο Ultra + Rt με DLSS Ultra Performance; Εννοείται με τον 3D πουσαρισμένο και το SMT fix in place (αν και στο bench δε νομίζω να κάνει διαφορά το fix).

Aφού βλέπω ρε συ 15% διαφορά μεταξύ τερματισμένο 12900k (5.4 / 4.0 / 4.2)  και 13900k stock, και σίγουρα ο 3d είναι πίσω από τερματισμένο 12900, ε πόσο μας κάνει 1+1? :P 

Ο nofear θα έτρεχε cyberpunk αν θυμάσαι (σε ρώτησε τι settings τρέχουμε) αλλά δεν είδαμε αποτελέσματα ποτέ. Αλλά έτσι και αλλιώς το built in bench είναι ελαφρύ

 

ΥΓ1. Δεν είπα ότι ευννοούν τους amd, ότι είναι άμπαλοι λέω. Όλοι τους. Όταν τεστάρις power limits με fixed voltage δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τίποτα άλλο από ότι κάνεις μετά, γιατί είσαι απλά άσχετος.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Herald είπε

ΥΓ1. Δεν είπα ότι ευννοούν τους amd, ότι είναι άμπαλοι λέω. Όλοι τους. Όταν τεστάρις power limits με fixed voltage δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά τίποτα άλλο από ότι κάνεις μετά, γιατί είσαι απλά άσχετος.

Άμπαλοι; Όταν έτρεχαν/τρέχουν για "OC  🤣  " σενάριο τους μεγάλους Ryzen με static all-core OC (δηλαδή underclock στην πραγματικότητα) δεν ήταν άμπαλοι;

Όπως και να έχει, συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι να τους πιστεύει κανείς. Ότι σύγκριση κάνουμε εδώ μέσα, αν βέβαια δεήσει κανείς να ανεβάσει κανένα ss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Άμπαλοι; Όταν έτρεχαν/τρέχουν για "OC  🤣  " σενάριο τους μεγάλους Ryzen με static all-core OC (δηλαδή underclock στην πραγματικότητα) δεν ήταν άμπαλοι;

Όπως και να έχει, συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι να τους πιστεύει κανείς. Ότι σύγκριση κάνουμε εδώ μέσα, αν βέβαια δεήσει κανείς να ανεβάσει κανένα ss.

Δες λίγο το νήμα των 13th gen, κάτι ανέβαασα, που βρίσκω 50% (ΠΕΝΗΝΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ) διαφορά από τον steve.....LOL :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2022 στις 7:35 ΜΜ, ShooterX είπε

Στοκ ίσως είναι πίσω από τον 5600x των 400€?? που έπαιζε στην αρχή.. tuned και οι 2 δεν έχει ελπίδα στα games ο 5600x..

See what I did there??

360€ πρωτοήρθε στην Ελλάδα.... 

Παίρνεις το 99% της απόδοσης με μητρική των 40€ και ψύκτρα των 35€, στον 9900 τι μητρική και ψύξη θέλεις για το λεγόμενο tunning ? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή ανανέωση για την RTX 3050 με μικρότερο TDP! 

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3050-now-available-with-full-ga107-gpu-and-15w-lower-power-consumption

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ ημερων προμηθεύτηκα μια ζοτακ 3070 τι.

Μπορει κάποιο μελος να μου πει ρυθμίσεις power limit για να τρέχει η κάρτα με λιγοτερα ρεύματα;

Εργοστασιακές ρυθμισεις δινει 100% κια 82 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

προ ημερων προμηθεύτηκα μια ζοτακ 3070 τι.

Μπορει κάποιο μελος να μου πει ρυθμίσεις power limit για να τρέχει η κάρτα με λιγοτερα ρεύματα;

Εργοστασιακές ρυθμισεις δινει 100% κια 82 βαθμους.

Δεν είναι όλες οι κάρτες ίδιες

Ο καλύτερος τρόπος είναι μέσα απο το curve με αρκετές δοκιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Δεν είναι όλες οι κάρτες ίδιες

Ο καλύτερος τρόπος είναι μέσα απο το curve με αρκετές δοκιμές

Δηλ λες να δοκιμάσω σε ένα Χ παιχνίδι τι με καλύπτει από θέμα fps και να προσαρμόζω ανάλογα το power limit;

Πχ παίζω age of empires, και είναι υπερβολικό να έχω 150 fps παράδειγμα και να καίω 380W. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,  πριν μερικές μέρες πήρα την μια κάρτα γραφικών inno3d rtx 3060 twin x2 8Gb και δεν έχει κανένα led πάνω στην κάρτα είναι έτσι ? η έχει κάποιο πρόβλημα ? γιατί και στην εταιρία που πήρα με λένε οτι δεν έχει αλλά θέλω να είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ntafiduck είπε

Καλησπέρα παιδιά,  πριν μερικές μέρες πήρα την μια κάρτα γραφικών inno3d rtx 3060 twin x2 8Gb και δεν έχει κανένα led πάνω στην κάρτα είναι έτσι ? η έχει κάποιο πρόβλημα ? γιατί και στην εταιρία που πήρα με λένε οτι δεν έχει αλλά θέλω να είμαι σίγουρος

Στο πλάι δεν ανάβει το logo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...