Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Ειχε παιξει προσφορα απο E-shop για Asus Tuf V2 OC στα 799 πριν λιγες ημερες. Τωρα παλι ανεβηκαν οι τιμες. 

6800xt απο foxstore φιλος την πηρε στα 630 πριν 10 ημερες. Αλλα ανεβηκε και εκει η τιμη. Μαλλον ειναι κακη περιοδος τωρα για αγορα.

Παντως στο steam το μεριδιο αγορας για Nvidia καρτες ειναι 75%, οποτε μαλλον η Nvidia μαλλον κανει κατι καλυτερα. Βεβαια οι περισσοτεροι εχουν μεταξυ 1650-3060. Μετα οι τιμες ξεφευγουν.

Μεταχειρισμενη;

Η περίοδος δεν είναι κακή, ίσα ίσα. Ντάξει σήμερα μπορεί να μην έχει κάποια προσφορά, αλλά τρέχουν αυτές τις μέρες όπως είδες και μόνος σου, έρχονται και γιορτές, συνήθως μια βδομάδα πριν τις γιορτές κάτι γίνεται από προσφορές, έρχονται κι οι νέες κυκλοφορίες, γενικά είμαι αισιόδοξος ότι κάτι θα βρεις. Μεταχειρισμένη gpu έχω αγοράσει μόνο μια φορά, γενικά είμαι πάντα υπέρ της αγοράς καινούριας, ειδικά τώρα που μπορεί να είναι και κουρασμένη η μεταχειρισμενη. Επειδή χαζεύω τις αγγελίες βλεπω τιμες εξωφρενικές. Αν βρεις καμια ευκαιρία το ζυγίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρα πρόσφατα μεταχειρισμένη 3080 palit με 500 ευρώ. Αγορασμένη το 2021 από Γερμανία (είχε ταμπελάκι κολλημένο πάνω στην κάρτα).

Έκανα το σταυρό μου και την πήρα (πάνω από 1 μήνα την έχω).

Είναι μια χαρά παιδιά!!  Θερμοκρασίες max 62 - 64 βαθμούς. Εντάξει, λίγο θόρυβο κάνουν οι ανεμιστήρες, αλλά έχει καλό πρόγραμμα και μπορείς να τους ρυθμίζεις ξεχωριστά. Θερμοκρασίες μνημών κάπου 72-73 βαθμούς. Αναφέρομαι πάντα σε full καταστάσεις. Κατανάλωση max 320 watt με 2  8πινα 

Palit φοβερές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και μια αγγελια που ενας τυπος πουλαει 120 3080ti σε τιμη χωμα.. Και μου ειπε οτι τις εχει πουλησει σχεδον ολες. Τωρα τι και πως δε γνωριζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Υπαρχει και μια αγγελια που ενας τυπος πουλαει 120 3080ti σε τιμη χωμα.. Και μου ειπε οτι τις εχει πουλησει σχεδον ολες. Τωρα τι και πως δε γνωριζω..

ε mining εκανε ,εχουν βγαλει τα λεφτα τους + κερδος ,δεν το νοιαζει να πουλησει οσο πρεπει να τις διωξει θελει ,λογικο να εχει χαμηλες τιμες ,εγω παντως θα επαιρνα καρτα που εκανε ming αν ειχε καλη τιμη ,αρκει να ηταν καθαρη και προσεγμενη σχετικα να μην ειναι μες την μπιχλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, konlift είπε

Πήρα πρόσφατα μεταχειρισμένη 3080 palit με 500 ευρώ. Αγορασμένη το 2021 από Γερμανία (είχε ταμπελάκι κολλημένο πάνω στην κάρτα).

Έκανα το σταυρό μου και την πήρα (πάνω από 1 μήνα την έχω).

Προφανώς ξέρεις ότι δεν έχεις εγγύηση. Οι εγγυήσεις των GPUs δεν είναι μεταφέρσιμες.

9 ώρες πριν, konlift είπε

Θερμοκρασίες μνημών κάπου 72-73 βαθμούς.

Αλλαγμένα thermal pads έχει (τα στοκ δεν έπιαναν 72-74C ούτε σε idle που λέει ο λόγος).

Έκανε mining η κάρτα λοιπόν, αλλά η τιμή είναι καλή. Ελπίζεις μόνο να μη βγάλει κανένα θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Προφανώς ξέρεις ότι δεν έχεις εγγύηση. Οι εγγυήσεις των GPUs δεν είναι μεταφέρσιμες.

Αλλαγμένα thermal pads έχει (τα στοκ δεν έπιαναν 72-74C ούτε σε idle που λέει ο λόγος).

Έκανε mining η κάρτα λοιπόν, αλλά η τιμή είναι καλή. Ελπίζεις μόνο να μη βγάλει κανένα θέμα.

Εφόσον έχει εγγύηση κάποιο προιόν, έχει σημασία ο ιδιοκτήτης;  Επίσης τα αυτοκολητάκια από τις βίδες είναι επάνω. Εντάξει, θα μου πεις μπορεί να τα ξαναέβαλε, αλλά όταν την φύσηξα έβγαλε ντουμάνι σκόνη. Εάν την είχε ανοίξει προφανώς θα ήταν καθαρή χωρίς σκόνη….

Όπως και να χει σε μεταχειρισμένες gpu κοιτάζουμε και τις λεπτομέρειες…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

 

Αλλαγμένα thermal pads έχει (τα στοκ δεν έπιαναν 72-74C ούτε σε idle που λέει ο λόγος).

Έκανε mining η κάρτα λοιπόν, αλλά η τιμή είναι καλή. Ελπίζεις μόνο να μη βγάλει κανένα θέμα.

Οι 3080 δεν πιάνανε τις θερμοκρασίες των 3090 στις μνήμες .Ήταν πολύ πιο κρύες.

Εκεί στο 74αρι παίζανε σε μνήμες ανάλογα την υλοποίηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Προφανώς ξέρεις ότι δεν έχεις εγγύηση. Οι εγγυήσεις των GPUs δεν είναι μεταφέρσιμες.

Αλλαγμένα thermal pads έχει (τα στοκ δεν έπιαναν 72-74C ούτε σε idle που λέει ο λόγος).

Έκανε mining η κάρτα λοιπόν, αλλά η τιμή είναι καλή. Ελπίζεις μόνο να μη βγάλει κανένα θέμα.

Μόλις βγήκα από το Marvels Guardian μια ώρα, 

GPU temp avg 52C, GPU mem Junction temp avg 63C, max 70C 

Λίγο πιο κάτω πάει το Days Gone και τα MGS5/GTAO δεν την κουνάνε την κάρτα είναι πολύ ελαφριά gpu temp πχ κάτω από 50C. Όλα αυτά με frame limiter φυσικά στα 80-90 ανάλογα τον τίτλο. 

Idle τώρα που γράφω, GPU temp 26C, GPU mem Junction temp 32C. Στοκ aircooler , δεν έχω αλλάξει pads φυσικά. 

Είχαμε αγοράσει καινούρια και κάτι hybrid cooler απο EVGA κανόνισε ο @BabisTs αν θυμάμαι καλά , το οποίο δεν το έχω ανοίξει τελικά. 😁 - δεν μπήκα στη διαδιακασία τελικά το έχω και κάθεται. Βασικά το φοβήθηκα να το κάνω και με αυτά τα temps στα GTA/MGS5 του stock cooler ούτε καν... btw αν το θέλει κανένας ας πει, νομίζω κάνει και για 3090   

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Οι 3080 δεν πιάνανε τις θερμοκρασίες των 3090 στις μνήμες .Ήταν πολύ πιο κρύες.

Εκεί στο 74αρι παίζανε σε μνήμες ανάλογα την υλοποίηση.

 

Τα καλύτερα pads τα έχουν οι Strix και μετά διάφορες Gigabyte V2/V3 LHR.

Μετά είναι Asus TUF και EVGA.

Τελευταίες οι Zotac και όλες οι υπόλοιπες ανάμεσα.

Θυμάμαι που τα έβλεπα σε βιντεάκια από καμένους miners, πάντα κάπως έτσι πήγαινε η κατάταξη.

74άρι το χειμώνα μπορεί να πιάνουν πολλές, το καλοκαίρι μόνο οι καλές μένουν κάτω από 80-85C σε βαριά παιχνίδια.

8 ώρες πριν, konlift είπε

Εφόσον έχει εγγύηση κάποιο προιόν, έχει σημασία ο ιδιοκτήτης;  Επίσης τα αυτοκολητάκια από τις βίδες είναι επάνω. Εντάξει, θα μου πεις μπορεί να τα ξαναέβαλε, αλλά όταν την φύσηξα έβγαλε ντουμάνι σκόνη. Εάν την είχε ανοίξει προφανώς θα ήταν καθαρή χωρίς σκόνη….

Μπορεί να είναι και όπως τα λες, να μην έχει ανοιχτεί.

Όσον αφορά στην εγγύηση στις GPUs όταν μιλάς για RMA απευθείας με εταιρία παραγωγής δυστυχώς έχει σημασία.

Ζητούν και απόδειξη αγοράς και γενικότερα ψάχνουν το παραμικρό για να ακυρώσουν την εγγύηση.

Αν δεν απατώμαι, η μόνη εταιρία που επισήμως επιτρέπει μεταφορά εγγύησης είναι η EVGA.

5 ώρες πριν, dem είπε

Μόλις βγήκα από το Marvels Guardian μια ώρα, 

GPU temp avg 52C, GPU mem Junction temp avg 63C, max 70C 

Λίγο πιο κάτω πάει το Days Gone και τα MGS5/GTAO δεν την κουνάνε την κάρτα είναι πολύ ελαφριά gpu temp πχ κάτω από 50C. Όλα αυτά με frame limiter φυσικά στα 80-90 ανάλογα τον τίτλο. 

Idle τώρα που γράφω, GPU temp 26C, GPU mem Junction temp 32C. Στοκ aircooler , δεν έχω αλλάξει pads φυσικά. 

Η EVGA έχει γενικά καλά pads, δεν είναι όλες έτσι.

Ε, αν βάλεις το CP2077 με RT χωρίς limiter (αν μπορεί βέβαια να σπρώξει CPU+RAM) θα δεις παραπάνω θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, konlift είπε

Εφόσον έχει εγγύηση κάποιο προιόν, έχει σημασία ο ιδιοκτήτης;  Επίσης τα αυτοκολητάκια από τις βίδες είναι επάνω. Εντάξει, θα μου πεις μπορεί να τα ξαναέβαλε, αλλά όταν την φύσηξα έβγαλε ντουμάνι σκόνη. Εάν την είχε ανοίξει προφανώς θα ήταν καθαρή χωρίς σκόνη….

Όπως και να χει σε μεταχειρισμένες gpu κοιτάζουμε και τις λεπτομέρειες…..

Ναι δυστυχώς (και καταχρηστικά αν με ρωτήσεις) έχει σημασία - οι περισσότεροι ζητάνε απόδειξη αγοράς. Όπως σωστά είπε ο @kkatzos η εγγύηση δεν ισχύει αν μεταπωληθεί το προϊόν για τον επόμενο κάτοχο. Αν έχεις απόδειξη με το όνομα του προηγούμενου κατόχου είσαι Ο.Κ. λογικά (αν δε πέσεις σε καμμία κουλή περίπτωση και ψάξουν όνομα, τηλ, κτλπ στα Ελληνικά).

Εύχομαι να μη χρειαστείς την εγγύηση ποτέ και καλοπαίχνιδη. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/11/2022 at 14:50, Parapas said:

Πάντως επειδή πολλοί λέτε για μπουκάλια με 8/8 ή και 8/16 CPU, έκανα και εγώ μια δοκιμή με το "demo" του Gotham Knights (τι το'θελα...) και ενώ βλέπω "νορμάλ" CPU usage τύπου όλοι οι πυρήνες/threads στα 50-60% (άντε κάποιοι λίγο παραπάνω), η κάρτα κοιμάται γύρω στο 50-60% επίσης (και fps από 50ish μέχρι 60ish ασχέτως settings ή RT). Από ότι διάβασα σε reddit και σχετικά fora είναι τόσο σάπια η engine σε αυτό όμως που και κάτοχοι 5800X3D με 3090 έχουν αντίστοιχο θέμα (εκτός των stutters που είναι άλλο κεφάλαιο).

Οπότε ας δοκιμάσει και άλλα games ο φίλος. Εξαρτάται και το game engine-port πολλές φορές. Το Gotham Knights πιθανόν να το έκαναν και cap στα 30fps στις κονσόλες για παρόμοιο λόγο. Game developing φορ δε πουτς από κάποιες εταιρειες αν κρίνουμε πως καταφέρνει η Sony από την άλλη και στα δικά της ports στο PC έχει λύσει τα περισσότερα θέματα.

On 12/11/2022 at 15:02, azazil1190 said:

Είναι μαπα optimise το παιχνίδι.

Εγώ μια που το έβαλα και μια που το ξηλωσα .

 

Επανέρχομαι σε αυτό προς αποκατάσταση της τάξης. Για κάποιο λόγο μάλλον έτρωγα τρελή μπουκάλα με τον 9900K και μόλις δοκίμασα με τον 13700Κ πάλι (το "demo"), έπιανα 80-100 fps και η κάρτα τέζαρε 99-100% usage. Αποφάσισα να το διακινδυνεύσω και να το αγοράσω (20€) μετά και το νέο review του @john2gr που λέει ότι έφτιαξε το stuttering μετά το τελευταίο patch (η σπασμένη έκδοση εμφανίστηκε όταν προσωρινά αφαίρεσαν το denuvo. Στη συνέχεια το ξαναπρόσθεσαν όμως οπότε δεν υπάρχει patchαρισμένη έκδοση του θείου) και όντως το παιχνίδι είναι βούτυρο πλέον.
 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι έτρωγα μπουκάλι με τον 9900Κ πάντως. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω CPU ή και λόγω κακού optimization όπως αναφέρεται παντού και απλά θέλει "brute force" πυρήνες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Parapas είπε

Επανέρχομαι σε αυτό προς αποκατάσταση της τάξης. Για κάποιο λόγο μάλλον έτρωγα τρελή μπουκάλα με τον 9900K και μόλις δοκίμασα με τον 13700Κ πάλι (το "demo"), έπιανα 80-100 fps και η κάρτα τέζαρε 99-100% usage. Αποφάσισα να το διακινδυνεύσω και να το αγοράσω (20€) μετά και το νέο review του @john2gr που λέει ότι έφτιαξε το stuttering μετά το τελευταίο patch (η σπασμένη έκδοση εμφανίστηκε όταν προσωρινά αφαίρεσαν το denuvo. Στη συνέχεια το ξαναπρόσθεσαν όμως οπότε δεν υπάρχει patchαρισμένη έκδοση του θείου) και όντως το παιχνίδι είναι βούτυρο πλέον.
 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι έτρωγα μπουκάλι με τον 9900Κ πάντως. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω CPU ή και λόγω κακού optimization όπως αναφέρεται παντού και απλά θέλει "brute force" πυρήνες.

 

Δεν είναι ξεκάθαρο όπως τα περιγράφεις.

Δοκιμάστηκε το παιχνίδι και με τα δύο CPUs στην ίδια έκδοση; Είτε την παλιά είτε τη νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, kkatzos said:

Δεν είναι ξεκάθαρο όπως τα περιγράφεις.

Δοκιμάστηκε το παιχνίδι και με τα δύο CPUs στην ίδια έκδοση; Είτε την παλιά είτε τη νέα;

Αν ξαναδιαβάσεις θα δεις ότι αναφέρω ότι η σπασμένη έκδοση ("demo") δοκιμάστηκε και με τους 2. Σήμερα τη δοκίμασα με τον 13700K και είδα μεγάλη διαφορά σε σχέση με όταν είχα τον 9900Κ. Μετά αγόρασα το game και παίχτηκε και με το patch για το stuttering (για το οποιο δεν υπάρχει ακόμα σπασμένη έκδοση) και είναι πλέον πολύ καλά τα πράγματα όσον αφορά και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Parapas είπε

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι έτρωγα μπουκάλι με τον 9900Κ πάντως. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω CPU ή και λόγω κακού optimization όπως αναφέρεται παντού και απλά θέλει "brute force" πυρήνες.

 

Επειδή ο 9900Κ αγοράστηκε 500 ευρώ υπάρχει η εντύπωση ότι πρέπει να τα παίζει όλα. Στην ουσία σήμερα είναι πίσω από 5600, cpu των 140 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...