Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Witcher1st είπε

Παρατηρω οτι σε παρα πολλες αγγελιες κανουν αλλαγη pads. Αυτο σημαινει οτι η καρτα εχει φαει mining; Αλλαγη pads κανουν για να υπαρχει καλυτερη θερμοκρασια στην καρτα; Οποτε κατα καποιο τροπο θεωρειται οτι ο κατοχος την προσεχε; Πιστευω οτι 550-580 για 3080 θα μπορουσα να δωσω, και ας μην εχει εγγυηση. Αρκει να υπαρχουν αρκετες αξιολογησεις.

αν θεωρεις οτι σε συμφερει και ας μην εχει εγγυηση και οτι θα την παρεις ποιο φτηνα ,φυσικα δικαιωμα σου ειναι,ναι 9/10 εχει κανει mining .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Παρατηρω οτι σε παρα πολλες αγγελιες κανουν αλλαγη pads. Αυτο σημαινει οτι η καρτα εχει φαει mining; Αλλαγη pads κανουν για να υπαρχει καλυτερη θερμοκρασια στην καρτα; Οποτε κατα καποιο τροπο θεωρειται οτι ο κατοχος την προσεχε; Πιστευω οτι 550-580 για 3080 θα μπορουσα να δωσω, και ας μην εχει εγγυηση. Αρκει να υπαρχουν αρκετες αξιολογησεις.

Θα σταθώ σε αυτό.

Εννοείται έκανε mining η κάρτα και ΟΧΙ, δεν την πρόσεχε απαραίτητα ο ιδιοκτήτης. Απλά σε πολλά μοντέλα τα στοκ thermal pads ήταν απαράδεκτα και οι μνήμες ξεπερνούσαν τους 110C και η κάρτα έκανε throttling με αποτέλεσμα να μην αποδίδει καλά στο mining. Η απόδοση ήταν ο λόγος και όχι η προσοχή.

Σου έχω ξαναπεί, μόνη εγγύηση είναι το launch date της και βέβαια η ημερομηνία αγοράς της κάρτας.

Γενικά:

3080 12GB και 3090Ti έχουν κάνει το λιγότερο mining

Μετά 3080LHR, 3080Ti και 3070Ti

και τέλος οι full hash rate έχουν λιώσει στο mining.

Απλά πράγματα.

6 ώρες πριν, ICE-T είπε

Δώσε 600+ και πάρε με εγγύηση, χωρίς εγγύηση η ευθύνη είναι δική σου πάντα.

Εκτός από EVGA μου φαίνεται η εγγύηση δεν είναι μεταφέρσιμη. Οπότε ακόμα και με εγγύηση μπορεί να υπάρξει εμπλοκή.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Θα σταθώ σε αυτό.

Εννοείται έκανε mining η κάρτα και ΟΧΙ, δεν την πρόσεχε απαραίτητα ο ιδιοκτήτης. Απλά σε πολλά μοντέλα τα στοκ thermal pads ήταν απαράδεκτα και οι μνήμες ξεπερνούσαν τους 110C και η κάρτα έκανε throttling με αποτέλεσμα να μην αποδίδει καλά στο mining. Η απόδοση ήταν ο λόγος και όχι η προσοχή.

Σου έχω ξαναπεί, μόνη εγγύηση είναι το launch date της και βέβαια η ημερομηνία αγοράς της κάρτας.

Γενικά:

3080 12GB και 3090Ti έχουν κάνει το λιγότερο mining

Μετά 3080LHR, 3080Ti και 3070Ti

και τέλος οι full hash rate έχουν λιώσει στο mining.

Απλά πράγματα.

Εκτός από EVGA μου φαίνεται η εγγύηση δεν είναι μεταφέρσιμη. Οπότε ακόμα και με εγγύηση μπορεί να υπάρξει εμπλοκή.

Στα Ελληνικα καταστηματα θεωρω πως η  η εγγυηση συνοδευει το προιον και οχι τον αρχικο αγοραστη, οπως στο Αμαζον ας πουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στα Ελληνικα καταστηματα θεωρω πως η  η εγγυηση συνοδευει το προιον και οχι τον αρχικο αγοραστη, οπως στο Αμαζον ας πουμε.

Ας πουμε ότι τα ελληνικά καταστήματα κάνουν τη χάρη στον αγοραστή του μεταχειρισμένου.

Καλλιστα θα μπορούσαν να μην του κάνουν τη χάρη και να υπάρξει εμπλοκή.

Επίσης καποια σκρουτζομαγαζα σήμερα υπάρχουν, αύριο δεν υπάρχουν. Εκεί ο αγοραστής μεταχ. είναι χωρίς καμια εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ας πουμε ότι τα ελληνικά καταστήματα κάνουν τη χάρη στον αγοραστή του μεταχειρισμένου.

Καλλιστα θα μπορούσαν να μην του κάνουν τη χάρη και να υπάρξει εμπλοκή.

Επίσης καποια σκρουτζομαγαζα σήμερα υπάρχουν, αύριο δεν υπάρχουν. Εκεί ο αγοραστής μεταχ. είναι χωρίς καμια εγγύηση.

Το σχολιο μου αφορουσε καθαρα στο τυπικο του πραγματος.

Το οτι υπαρχουν πολλα σκρουτζομαγαζα που παιζουν ρολο στη διαμορφωση των τιμων μεσω του ανταγωνισμου, ενω δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν δεν το συζητω.

Ενας φερεγγυος πωλητης και παραλληλα πρωτος αγοραστης απο Αμαζον π.χ, σαφως θα ηταν προτιμοτερος απο πολλα απο δαυτα, αλλα και παλι, περνα μεσα απο συμπληγαδες ο υποψηφιος αγοραστης. Αν βαλεις στην εξισωση και το 24/7 τηγανισμα που εχουν φαει οι περισσοτερες μεταχειρες γινεται ακομα πιο εκρηκτικο το μιγμα. Και δεν μιλαμε για φραγκοδιφραγκα. 3080 κατω απο 600 ευρω δυσκολα βρισκεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ας πουμε ότι τα ελληνικά καταστήματα κάνουν τη χάρη στον αγοραστή του μεταχειρισμένου.

Καλλιστα θα μπορούσαν να μην του κάνουν τη χάρη και να υπάρξει εμπλοκή.

Επίσης καποια σκρουτζομαγαζα σήμερα υπάρχουν, αύριο δεν υπάρχουν. Εκεί ο αγοραστής μεταχ. είναι χωρίς καμια εγγύηση.

άμα είναι να διαλέξεις κατάστημα χωρίς αύριο με μικρό πρόσωπο στην αγορά λόγο χαμηλότερης τιμής πώλησης είναι 50/50 να βγάλεις άκρη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kkatzos είπε

3080 12GB και 3090Ti έχουν κάνει το λιγότερο mining

Μετά 3080LHR, 3080Ti και 3070Ti

και τέλος οι full hash rate έχουν λιώσει στο mining.

Tην άλλη βδομάδα θα βάλω αγγελία 3070 μη lhr που δεν έχει κάνει mining ούτε μισό λεπτό, θα με πιστέψει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Η μητρική μου (ASUS Z170-A) έχει pci express 3.0 και η 3060 ti που θέλω να αγοράσω έχει 4.0 . Θα χάνει πολύ σε απόδοση; Επίσης με τροφοδοτικό 750W θα έχω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Voziniotis-3 είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Η μητρική μου (ASUS Z170-A) έχει pci express 3.0 και η 3060 ti που θέλω να αγοράσω έχει 4.0 . Θα χάνει πολύ σε απόδοση; Επίσης με τροφοδοτικό 750W θα έχω θέμα;

όχι δε χάνει άμα θες να αλλάξεις μονο γι αυτό δε θα δεις καμια διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Voziniotis-3 είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Η μητρική μου (ASUS Z170-A) έχει pci express 3.0 και η 3060 ti που θέλω να αγοράσω έχει 4.0 . Θα χάνει πολύ σε απόδοση; Επίσης με τροφοδοτικό 750W θα έχω θέμα;

με τι επεξεργαστη εισαι?

τι παιχνιδια παιζεις?

τι αναλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dsi44 είπε

με τι επεξεργαστη εισαι?

τι παιχνιδια παιζεις?

τι αναλυση?

Επεξεργαστής i7-6700K

Παιχνίδια όλα τα AAA

Ανάλυση οθόνης 3440x1440 αλλά και καμιά φορά και 4Κ.

Είμαι με AMD RX 590

Επεξ/σία από Voziniotis-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voziniotis-3 είπε

Επεξεργαστής i7-6700K

Παιχνίδια όλα τα AAA

Ανάλυση οθόνης 3440x1440 αλλά και καμιά φορά και 4Κ.

Είμαι με AMD RX 590

Δεν θα έχεις θέμα όχι. Αν είσαι όμως σε τέτοια ανάλυση για μένα πας τουλάχιστον σε 3080 6800xt ώστε να μπορέσεις να έχεις σωστά fps στα παιχνίδια. Η 3060ti δεν είναι για τέτοιες αναλύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεφεύγει το μπάτζετ. Θέλει και αλλαγή pc case μια τέτοια κάρτα. Στις απαντήσεις ότι δεν θα έχω πρόβλημα βάζω μέσα και το θέμα του τροφοδοτικού.

Επεξ/σία από Voziniotis-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Voziniotis-3 είπε

6700K

Καλύτερα αναβάθμισε πρώτα τουλάχιστον σε 6πυρηνο σύστημα γιατί ΚΑΙ θα μπουκαλιαζουν όλα (όχι πάρα πολύ λόγω ανάλυσης) και με 4 πυρήνες δε παίζεις κανένα (σύγχρονο και απαιτητικό) παιχνίδι ικανοποιητικά. Άδικα χρήματα για τέτοια ανισόρροπη αναβάθμιση 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Voziniotis-3 είπε

Ξεφεύγει το μπάτζετ. Θέλει και αλλαγή pc case μια τέτοια κάρτα. Στις απαντήσεις ότι δεν θα έχω πρόβλημα βάζω μέσα και το θέμα του τροφοδοτικού.

Aλλαγή case γιατί θα θέλει; Πάντως όχι δε θα χεις πρόβλημα με τίποτα από όσα αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...