Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εγω παντως δεν γυρναω αν δεν διαβασω πως λυθηκε το θεμα με το high memory usage για 2+ οθονες. Ακομα και το πολυ παλιο fix μου, αφορουσε 1 οθονη

Και απο οτι βλεπω, υπαρχει ακομα. So no

 

https://forums.guru3d.com/threads/amd-software-adrenalin-edition-22-11-1-driver-download-and-discussion.445487/page-6#post-6073961

Με τους 11.1 οι οποίοι θεωρητικά λύνουν το ζήτημα.

#114

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 1:02 ΜΜ, malakudi είπε

780 αγόρασα την 3080 TUF OC όταν βγήκε από nbb Γερμανίας. Θεωρώ αδιανόητο να δώσεις 900 για μια κάρτα 2 ετών και να χρεωθείς και 3 χρόνια. Δηλαδή όταν την ξοφλήσεις θα είναι κάρτα 5 ετών!

Περίμενε να βγουν οι πιο φθηνές από τις νέες γενιές, 7800 από AMD και 4070 από Nvidia, και διαλέγεις μετά. Η 4070 Ti θα βγει 3/1/2023 - αν και λογικά θα είναι πάνω από τα 900 ευρώ που απ' ότι καταλαβαίνω είναι το budget σου.

edit: Επίσης η πιο φθηνή 3080 tuf oc είναι στα 830 από το foxstore (αλλά δεν είναι στο skroutz - μόνο στο bestprice)

Ετσι φθηνες ηταν οταν ειχαν κυκλοφορησει ή απλα εσυ πετυχες καλη ευκαιρια; 780 για καινουρια 3080, μου φαινεται περιεργο. Ουτε κατι manli εχουν τοσο.

18 ώρες πριν, Herald είπε

Αυτό πήγα να πώ και εγώ. Τι 36 δόσεις σε κάρτα γραφικών ρε παιδιά, lol, αμάξι είναι;

Αυτό. Δηλαδή σκέψου να πρέπει να βάλεις σε 40 δόσεις την κάρτα γραφικών και να σου χαλάσει το ψυγείο ξερώ γώ. Την μάμησες 😜 

Φιλε 36+ δοσεις σε καρτα γραφικων, το μηνα δινεις 20-30 ευρω, δεν ειναι ιδιαιτερο ζητημα. Μια χαρα βολευει, εαν δεν εχεις τα μετρητα. Και αλλα τοσα θα δινεις μετα για το ψυγειο, εαν χρειαστει να αγορασεις καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Witcher1st είπε

Ετσι φθηνες ηταν οταν ειχαν κυκλοφορησει ή απλα εσυ πετυχες καλη ευκαιρια; 780 για καινουρια 3080, μου φαινεται περιεργο. Ουτε κατι manli εχουν τοσο.

Φιλε 36+ δοσεις σε καρτα γραφικων, το μηνα δινεις 20-30 ευρω, δεν ειναι ιδιαιτερο ζητημα. Μια χαρα βολευει, εαν δεν εχεις τα μετρητα. Και αλλα τοσα θα δινεις μετα για το ψυγειο, εαν χρειαστει να αγορασεις καινουριο.

day 1 αγορά από nbb, παράδοση δύο μήνες μετά! Θυμάμαι πως κανονικά με το MSRP έπρεπε να είχε 720-730 και είχε 780 και το σκεφτόμουν μήπως δε την πάρω γιατί θα πέσουν. Τελικά ήταν η ποιο σωστή στιγμή, μετά οι τιμές εκτοξεύθηκαν.

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

day 1 αγορά από nbb, παράδοση δύο μήνες μετά! Θυμάμαι πως κανονικά με το MSRP έπρεπε να είχε 720-730 και είχε 780 και το σκεφτόμουν μήπως δε την πάρω γιατί θα πέσουν. Τελικά ήταν η ποιο σωστή στιγμή, μετά οι τιμές εκτοξεύθηκαν.

 

Τωρα την βαζεις αγγελια και 750 και εισαι και κερδισμενος :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

https://forums.guru3d.com/threads/amd-software-adrenalin-edition-22-11-1-driver-download-and-discussion.445487/page-6#post-6073961

Με τους 11.1 οι οποίοι θεωρητικά λύνουν το ζήτημα.

#114

Θεωρητικά δεν ξέρω, πρακτικά @@😋

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Core i3 12100 

GigaByte B660M Gaming X

2x8GB DDR4 3200 CL16

GigaByte RTX3060 Gaming OC 12GB

GPU Driver 526.98

Win 11

 

CB77 - 1440p - High - RT Ultra - DLSS Quality

 

Not bad 😁

Cyberpunk2077-2022-11-22-17-18-10-284.pn

Cyberpunk2077-2022-11-22-17-18-41-295.pn

Συγγνώμη έχεις intel cpu και nvidia gpu; 😂 Είσαι amd hater και συ;

Heraaaaaaaaald

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, chrisde είπε

Θεωρητικά δεν ξέρω, πρακτικά @@😋

Συγγνώμη έχεις intel cpu και nvidia gpu; 😂 Είσαι amd hater και συ;

Heraaaaaaaaald

Σκέψου το όμως ώριμα. Είχε κάνει 1700 πόστς να μας πεί για τις φοβερές και τρομέρες 6500 και 6600 τηςη amd, και ο ίδιος πήηγε και πήρε 3060 :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Σκέψου το όμως ώριμα. Είχε κάνει 1700 πόστς να μας πεί για τις φοβερές και τρομέρες 6500 και 6600 τηςη amd, και ο ίδιος πήηγε και πήρε 3060 :P 

Στα λεφτά που την αγόρασα δεν θα την έχανα και ας ήταν από miner 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα λεφτά που την αγόρασα δεν θα την έχανα και ας ήταν από miner 😉

Ρε εγώ σε καταλαβαίνω, σίγα μην αγόραζες τα σαπάκια τα 6500xt και λοιπές αηδίες της AMD. Οι άλλοι να τις αγοράσουν να ανέβει η μετοχή, αλλά σπίτι nvidia. 

Και ο Scott Hecklerman 4090 έχει σπίτι του, τις διακινδυνεύει τις πυρκαγιές τα Χριστούγεννα, δεν τον πειράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε εγώ σε καταλαβαίνω, σίγα μην αγόραζες τα σαπάκια τα 6500xt και λοιπές αηδίες της AMD. Οι άλλοι να τις αγοράσουν να ανέβει η μετοχή, αλλά σπίτι nvidia. 

Και ο Scott Hecklerman 4090 έχει σπίτι του, τις διακινδυνεύει τις πυρκαγιές τα Χριστούγεννα, δεν τον πειράζει

Έχω και AMD κάρτα, αλλά 3060 δεν προτείνω στα λεφτά που την πουλάνε ούτε σε τιμές Black Friday. Μόνο used και σε σωστή τιμή, αλλιώς στα λεφτά που έχει καινούργια η 3060 αγοράζεις 6700ΧΤ

 

ps. Μου το είπε χθες το βράδυ ο Scott για την 4090, πλέμπες RADEON δεν βάζει στο PC του.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχω και AMD κάρτα, αλλά 3060 δεν προτείνω στα λεφτά που την πουλάνε ούτε σε τιμές Black Friday. Μόνο used και σε σωστή τιμή, αλλιώς στα λεφτά που έχει καινούργια η 3060 αγοράζεις 6700ΧΤ

Δεν ξέρω από που πηγάζουν οι τιμές που λές, στα 440€ ξεκινάει η 6700xt (420 πήρα 3060ti FE τώρα πριν λίγες μέρες). Η σκέτη 3060 είναι 100€ κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω από που πηγάζουν οι τιμές που λές, στα 440€ ξεκινάει η 6700xt (420 πήρα 3060ti FE τώρα πριν λίγες μέρες). Η σκέτη 3060 είναι 100€ κάτω. 

Από Σκρουτζ 3060 βλέπω ξεκινάνε από 375 και 6700ΧΤ από 440 , οκ είναι 60 ευρώ διαφορά αλλά καμία σχέση σε επιδόσεις. Την 3060Ti την βλέπω από 465, σε σχέση με την 6700ΧΤ πάλη ακριβή είναι αφού σε Raster χάνει σε όλες τις αναλύσεις και το RT που έχει είναι καλύτερο μεν αλλά όχι τόσο δυνατό για να πεις ότι αξίζει τα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Από Σκρουτζ 3060 βλέπω ξεκινάνε από 375 και 6700ΧΤ από 440 , οκ είναι 60 ευρώ διαφορά αλλά καμία σχέση σε επιδόσεις. Την 3060Ti την βλέπω από 465, σε σχέση με την 6700ΧΤ πάλη ακριβή είναι αφού σε Raster χάνει σε όλες τις αναλύσεις και το RT που έχει είναι καλύτερο μεν αλλά όχι τόσο δυνατό για να πεις ότι αξίζει τα λεφτά της.

Από Γερμανία που κοιτάω έχουν 100€ διαφορά 3060 με 6700xt. Από γνωστά καταστήματα (nbb πχ.) Η ti έχει παρόμοια τιμή - μεταξύ των δύο αυτονόητα ψήφισα με τα χρήματα μου την nvidia. Βέβαια και εσύ με τα χρήματα σου την nvidia ψήφισες, απλά στους άλλους λες να ψηφίσουν amd :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Από Γερμανία που κοιτάω έχουν 100€ διαφορά 3060 με 6700xt. Από γνωστά καταστήματα (nbb πχ.) Η ti έχει παρόμοια τιμή - μεταξύ των δύο αυτονόητα ψήφισα με τα χρήματα μου την nvidia. Βέβαια και εσύ με τα χρήματα σου την nvidia ψήφισες, απλά στους άλλους λες να ψηφίσουν amd :P 

Δεν αγοράζουν όλοι από Γερμανία, σε μεταχειρισμένα όταν βρίσκω καλές τιμές δεν με ενδιαφέρει η μάρκα αλλά το perf/$. Έχω αγοράσει και Fermi έτσι, ακόμα την έχω συλλεκτικό κομμάτι. 😁

Σε καινούργιες το perf/$ το έχει η AMD αυτήν την στιγμή και από ότι φαίνεται και στην καινούργια σειρά σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...