Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζω κι εγώ πολλά άτομα (κι εγώ μέσα σ' αυτούς) που ο φόβος και μόνο μήπως είναι προβληματικοί οι drivers, προτιμούν Nvidia αντί AMD. Μπορεί η σειρά 6xxx να φαίνεται σταθερή, αλλά πολλοί δεν το ρισκάρουν, δεν έχουν εμπιστοσύνη. Πρέπει να ωριμάσει το θέμα, να περάσουν ίσως 1-2 γενιές σταθερότητας και τότε μπορεί να ισορροπήσουν οι προτιμήσεις με βάση drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζημιά έγινε κυρίως με τις μαύρες οθόνες στην 5700XT..Τα έκαναν μαντάρα εκεί και αυτό τους στοιχειώνει ακόμα και σήμερα.

Παρ' όλα αυτά στην σειρά 6xxx δεν υπάρχουν τέτοια θέματα και θεωρώ ότι δεν θα υπάρξουν ούτε στις 7xxx.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τωρινή σειρά της Nvidia υπάρχουν προβλήματα με Μαύρες οθόνες, καθώς και προβλήματα με τον 12v adapter.

Πρόσφατα στη σειρά 3 της Nvidia μετά από ένα driver update αναφέρθηκαν πολλά περιστατικά με υπερθέρμανση σε κάποια games.

Εμένα μου έχει πάρει φωτιά μέσα στο κουτί μια GTX 480 της Nvidia.

Προβλήματα έχουν όλοι ανά περιόδους, το σωστό ειναι να κοιτάμε την τσέπη μας και τι ειναι καλό εκείνη τη στιγμή.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ πρόβλημα με Nvidia συγκεκριμένα έχω μια 3080 ti την δουλεύω σε στοκ ρυθμίσεις και την ώρα του gaming ανά διαστήματα μαυρίζει η οθόνη για 1 δευτερόλεπτο και μετά επανέρχεται 

Είχα και 5700χτ δεν είχα προβλήματα σε στοκ ρυθμίσεις. Μόνο όταν την σκαλιζα undervolt oc μου κρασαριζε το driver

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 5700xt ειχα θεματα με μαυρες οθονες καποια στιγμη. Για την ακριβεια αναβοσβηνε η tv και δεν το ειχα καταλαβει απο την αρχη οτι οφειλεται εκει . Οταν αλλαξα σε 3060 ti δεν ειχα κανενα θεμα για καιρο , αλλα μετα απο καποιο driver update ξαναρχισε να ανοιγοκλεινει η οθονη, πιο αραια σε σχεση με την 5700xt ομως με διαφορα . Μετα το τελευταιο driver δεν εχω θεμα αλλα γενικα εχω αρχισει να σκεφτομαι τα updates ...

 

Κοιταξε φιλοι / γνωστοι εχουν κανει στην ακρη κ gpu κ cpu της amd γιατι "καινε πολυ ενεργεια, πολυ δουλεια για να κανουν το ιδιο με την intel, μονο που η τελευταια το κανει αθορυβα κ πανευκολα  " κτλ . Μεχρι κ τους duron της amd ξεθαβουν για να πουν οτι η amd ειναι χαλια . 

Ενταξει συμβαινουν αυτα :P . Ο καθενας μας ψηφιζει με τα λεφτα του . Προσωπικα εχει τυχει να παω 2 gpu nvidia, 2 amd ,τωρα εχω nvidia μετα βλεπουμε 

 

Σε Cpu ειμαι ξεκαθαρα amd εως τωρα , αν κ αν εστεινα pc αυτη τη στιγμη απο το μηδεν πολυ πιθανον να πηγαινα σε 13600 πιστευω 

 

Ολα εχουν να κανουν με το timing , τη διαφορα αποδοσης κ φυσικα τα λεφτα που ζητανε 

 

Παντως αυτη τη στιγμη θεωρω οτι και amd και η nvidia εχουν εξαιρετικες gpu οτι κ να διαλεξεις δεν θα πεσεις εξω . Τουλαχιστον απο 3060 ti κ πανω σε nvidia οι μικροτερες δεν μου γεμιζουν το ματι :P

Αντιστοιχα κ στα cpu οτι κ να παρεις δε θα παιξεις εξω 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Έχω και εγώ πρόβλημα με Nvidia συγκεκριμένα έχω μια 3080 ti την δουλεύω σε στοκ ρυθμίσεις και την ώρα του gaming ανά διαστήματα μαυρίζει η οθόνη για 1 δευτερόλεπτο και μετά επανέρχεται 

Είχα και 5700χτ δεν είχα προβλήματα σε στοκ ρυθμίσεις. Μόνο όταν την σκαλιζα undervolt oc μου κρασαριζε το driver

Yeap, και σε μενα ετυχε στην 3090 μαζι με περίεργα artifacts στο desktop και νόμιζα ότι μας άφησε, γιαυτο και πηγα σε 4090. Τελικα η καρτα ηταν μια χαρα. Δεν ξερω ποιος driver ήταν ακριβώς, αλλα είχε και αλλα θεματα, τρελο performance regression, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τόσα χρόνια (απ το 16) που παίζει η B F στην Ελλάδα ποτέ δεν έχω δει nvidia κάρτα να μπαίνει σε "προσφορά".

Μολις εβγαλε στα 899 ευρω την εκδοση που ηθελα, το Πλαισιο. Οχι τρελη προσφορα, αλλα 36 δοσεις ειναι διευκολυνση. Στα 850 η πιο φθηνη απο το Skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

780 αγόρασα την 3080 TUF OC όταν βγήκε από nbb Γερμανίας. Θεωρώ αδιανόητο να δώσεις 900 για μια κάρτα 2 ετών και να χρεωθείς και 3 χρόνια. Δηλαδή όταν την ξοφλήσεις θα είναι κάρτα 5 ετών!

Περίμενε να βγουν οι πιο φθηνές από τις νέες γενιές, 7800 από AMD και 4070 από Nvidia, και διαλέγεις μετά. Η 4070 Ti θα βγει 3/1/2023 - αν και λογικά θα είναι πάνω από τα 900 ευρώ που απ' ότι καταλαβαίνω είναι το budget σου.

edit: Επίσης η πιο φθηνή 3080 tuf oc είναι στα 830 από το foxstore (αλλά δεν είναι στο skroutz - μόνο στο bestprice)

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα για ειδη πολυτελειας αν δεν εχεις λεφτα να τα αγορασεις μετρητα, δεν εχεις λεφτα να τα αγορασεις γενικα . 

 

Απο την αλλη ο καθενας κανει οτι θελει 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, malakudi είπε

780 αγόρασα την 3080 TUF OC όταν βγήκε από nbb Γερμανίας. Θεωρώ αδιανόητο να δώσεις 900 για μια κάρτα 2 ετών και να χρεωθείς και 3 χρόνια. Δηλαδή όταν την ξοφλήσεις θα είναι κάρτα 5 ετών!)

Αυτό πήγα να πώ και εγώ. Τι 36 δόσεις σε κάρτα γραφικών ρε παιδιά, lol, αμάξι είναι;

7 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Γενικα για ειδη πολυτελειας αν δεν εχεις λεφτα να τα αγορασεις μετρητα, δεν εχεις λεφτα να τα αγορασεις γενικα . 

Αυτό. Δηλαδή σκέψου να πρέπει να βάλεις σε 40 δόσεις την κάρτα γραφικών και να σου χαλάσει το ψυγείο ξερώ γώ. Την μάμησες 😜 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, malakudi είπε

780 αγόρασα την 3080 TUF OC όταν βγήκε από nbb Γερμανίας. Θεωρώ αδιανόητο να δώσεις 900 για μια κάρτα 2 ετών και να χρεωθείς και 3 χρόνια. Δηλαδή όταν την ξοφλήσεις θα είναι κάρτα 5 ετών!

Περίμενε να βγουν οι πιο φθηνές από τις νέες γενιές, 7800 από AMD και 4070 από Nvidia, και διαλέγεις μετά. Η 4070 Ti θα βγει 3/1/2023 - αν και λογικά θα είναι πάνω από τα 900 ευρώ που απ' ότι καταλαβαίνω είναι το budget σου.

edit: Επίσης η πιο φθηνή 3080 tuf oc είναι στα 830 από το foxstore (αλλά δεν είναι στο skroutz - μόνο στο bestprice)

Κάτσε να δούμε  και την 4070 που θα έχει πάνω απο 1000αρικο  και performance 3080 που πήρες κάτω απο χιλιάρικο πριν 2 χρονια. χεχεχε :lol: 

Μόνο αυτό δεν έχω δει ακόμα τόσα χρόνια. Πέτσινος θεός. 

Αν και λογικά θα βγουν και καταλήξεις super πάλι με ίδιο msrp και street price πιο κόντα στο msrp όταν προσφορά / αγορά θα έχει μεγαλώσει (προς διορθωση) γιατί ένταξ δεν γίνεται. 

Επεξ/σία από dem
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Η ζημιά έγινε κυρίως με τις μαύρες οθόνες στην 5700XT..Τα έκαναν μαντάρα εκεί και αυτό τους στοιχειώνει ακόμα και σήμερα.

Παρ' όλα αυτά στην σειρά 6xxx δεν υπάρχουν τέτοια θέματα και θεωρώ ότι δεν θα υπάρξουν ούτε στις 7xxx.

Εγω παντως δεν γυρναω αν δεν διαβασω πως λυθηκε το θεμα με το high memory usage για 2+ οθονες. Ακομα και το πολυ παλιο fix μου, αφορουσε 1 οθονη

Και απο οτι βλεπω, υπαρχει ακομα. So no

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Herald είπε

Yeap, και σε μενα ετυχε στην 3090 μαζι με περίεργα artifacts στο desktop και νόμιζα ότι μας άφησε, γιαυτο και πηγα σε 4090. Τελικα η καρτα ηταν μια χαρα. Δεν ξερω ποιος driver ήταν ακριβώς, αλλα είχε και αλλα θεματα, τρελο performance regression, 

Και εμένα έκανε κάτι παρόμοιο στο άκυρο στον chrome σχεδόν idle φάση - browsing 2-3 λεπτά που είχα ανοίξει το pc... νομίζω ήταν με τον 526.47
Μόλις το έκανε έβαλα τον latest driver, από τότε την έχω δοκιμάσει με αρκετές ώρες συνεχόμενο gaming έτρεξα και μερικά benchmarks -  αλλά τίποτα... ούτε σε idle / browsing to ξαναέκανε 
Ο καιρός θα δείξει αν η κάρτα με αφήνει χρόνους η αν ήταν θέμα με τον driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Και εμένα έκανε κάτι παρόμοιο στο άκυρο στον chrome σχεδόν idle φάση - browsing 2-3 λεπτά που είχα ανοίξει το pc... νομίζω ήταν με τον 526.47
Μόλις το έκανε έβαλα τον latest driver, από τότε την έχω δοκιμάσει με αρκετές ώρες συνεχόμενο gaming έτρεξα και μερικά benchmarks -  αλλά τίποτα... ούτε σε idle / browsing to ξαναέκανε 
Ο καιρός θα δείξει αν η κάρτα με αφήνει χρόνους η αν ήταν θέμα με τον driver

Ο driver ηταν σιγουρα, την εχω δωσει στον αδερφο μου εδω και 2-3 βδομαδες και δεν του έχει κάνει κιχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...