Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευετε θα υπαρξει καποια καλη προσφορα για 3080 μεσα στην Black Friday; Αλλιως σκεφτομαι σοβαρα για αγορα την Asus Tuf στα 850 ευρω απο Skroutz. Αλλα δεν εχει δοσεις δυστυχως.. 

Επισης, θα την παλεψει με 650w τροφοδοτικο; Εννοειται θα την εχω undervolt.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Πιστευετε θα υπαρξει καποια καλη προσφορα για 3080 μεσα στην Black Friday; 

 

τι προσφορα να υπαρξει καλη? εδω βαζουνε κατι σαπιες υλοποιησεις ως black friday ευκαιρια με την ιδια τιμη skroutz και τις παιρνουνε χωρις δευτερη σκεψη . και απο οτι βλεπω εχει μειωθει το αποθεμα στην σειρα 3000 , αρα για προσφορες απλα ξεχνα το, μην τσιμπησουν και παραπανω σε λιγο καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, crsweber είπε

τι προσφορα να υπαρξει καλη? εδω βαζουνε κατι σαπιες υλοποιησεις ως black friday ευκαιρια με την ιδια τιμη skroutz και τις παιρνουνε χωρις δευτερη σκεψη . και απο οτι βλεπω εχει μειωθει το αποθεμα στην σειρα 3000 , αρα για προσφορες απλα ξεχνα το, μην τσιμπησουν και παραπανω σε λιγο καιρο

Δεν ξερω τι να κανω.. Να αγορασω 3080 ή να κανω ολικη αναβαθμιση σε σειρα 4xxx/5xxx σε 1,2 χρονια; Με την 3080 το μονο που ισως χρειαστω ειναι τροφοδοτικο, ενω με τις νεες καρτες θελω αλλαγη στα παντα. Και κουτι και μητρικη/επεξεργαστη για bottleneck. Τωρα εχω 2070s και δεν εχω καποιο προβλημα με τα παιχνιδια μεχρι στιγμης. Δεν παιζω AAA τιτλους προς το παρων. 2k οθονη.

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε περιπου στην ίδια θέση, με το ίδιο δίλημμα. 
Είμαι με gtx 1080, 850w psu. 

Ήθελα αναβάθμιση από την 3000 σειρά, αλλά με όλα αυτά εδώ και δυο χρόνια, κατέληξα να περιμένω την 4000 μπας και ήταν καλύτερα.
Δυστυχώς όμως, πάλι με scalpers έχω να κανω, αλλά αυτή τη φορά κυριως με την nvidia.

Με την 4000 θέλω αναβάθμιση και επεξεργαστή (δεδομένο ένα τρελό  bottleneck), μητρική, μνήμες κτλ.

Και για προηγούμενης γενιάς κάρτα (3080), να δώσω κοντά στο χιλιάρικο…χμ… δε νιώθω…

Όποτε σκέφτηκα πως θα παω προς τα μεταχειρισμένα να κάνω τη δουλειά μου όσο πιο οικονομικά μπορέσω, και από τη νέα γενιά βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Δεν ξερω τι να κανω.. Να αγορασω 3080 ή να κανω ολικη αναβαθμιση σε σειρα 4xxx/5xxx σε 1,2 χρονια; Με την 3080 το μονο που ισως χρειαστω ειναι τροφοδοτικο, ενω με τις νεες καρτες θελω αλλαγη στα παντα. Και κουτι και μητρικη/επεξεργαστη για bottleneck. Τωρα εχω 2070s και δεν εχω καποιο προβλημα με τα παιχνιδια μεχρι στιγμης. Δεν παιζω AAA τιτλους προς το παρων. 2k οθονη.

Αν δε νοιωθεις να σε κοβει η 2070s κρατα την ακομα . Ειναι αξιοπρεπεστατη για 1440p . Εξαλλου τα 650w θεωρητικα δε φτανουν για 3080. Παντως σιγουρα δεν εισαι κ ανετος. Κατα τη γνωμη μου η λογικη θα παρω 3080 κ θα κανω uv κ θα φτανει το τροφοδοτικο δεν ειναι κ πολυ καλη ιδεα αφου θα ριξεις κ τις επιδοσεις . Παρε 3070 ti ξερω γω κ γλιτωσε τα επιπλεον λεφτα .

 

Εγω στη θεση σου θα αλλαζα gpu μονο αν η 2070s εχει ακομα εγγυηση κ μπορεις να τη πουλησεις πιο ευκολα κ σε καλυτερη τιμη τωρα κ φοβασαι οτι σε λιγους μηνες θα ληξει η εγγυηση και / ή θα ξεφτυλιστει η τιμη . Εκει ναι λες καπου χανω καπου κερδιζω κ αλλαζω τωρα να ευχαριστηθω τη νεα gpu 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Δεν ξερω τι να κανω.. Να αγορασω 3080 ή να κανω ολικη αναβαθμιση σε σειρα 4xxx/5xxx σε 1,2 χρονια; Με την 3080 το μονο που ισως χρειαστω ειναι τροφοδοτικο, ενω με τις νεες καρτες θελω αλλαγη στα παντα. Και κουτι και μητρικη/επεξεργαστη για bottleneck. Τωρα εχω 2070s και δεν εχω καποιο προβλημα με τα παιχνιδια μεχρι στιγμης. Δεν παιζω AAA τιτλους προς το παρων. 2k οθονη.

η καλυτερη λυση ειναι μια 6800 ή 6800χτ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wargasm είπε

Είμαστε περιπου στην ίδια θέση, με το ίδιο δίλημμα. 
Είμαι με gtx 1080, 850w psu. 

Ήθελα αναβάθμιση από την 3000 σειρά, αλλά με όλα αυτά εδώ και δυο χρόνια, κατέληξα να περιμένω την 4000 μπας και ήταν καλύτερα.
Δυστυχώς όμως, πάλι με scalpers έχω να κανω, αλλά αυτή τη φορά κυριως με την nvidia.

Με την 4000 θέλω αναβάθμιση και επεξεργαστή (δεδομένο ένα τρελό  bottleneck), μητρική, μνήμες κτλ.

Και για προηγούμενης γενιάς κάρτα (3080), να δώσω κοντά στο χιλιάρικο…χμ… δε νιώθω…

Όποτε σκέφτηκα πως θα παω προς τα μεταχειρισμένα να κάνω τη δουλειά μου όσο πιο οικονομικά μπορέσω, και από τη νέα γενιά βλέπουμε. 

Τι επεξεργαστή έχεις ;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wargasm είπε

8600k

Μην πας στην σειρά 3080.
Είχα έναν 9700k και βρήκα σε πολύ καλή τιμή μια 3080Ti και έτρωγα τρελό μπουκάλι και η κάρτα δεν δούλευε πάνω απο 40%. 

Ευτυχώς έδωσα το παλιό pc σε καλή τιμή και έχτισα έναν νέο με 13700Κ και είδα διπλά FPS... με την κάρτα να δουλεύει 100% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Αν δε νοιωθεις να σε κοβει η 2070s κρατα την ακομα . Ειναι αξιοπρεπεστατη για 1440p . Εξαλλου τα 650w θεωρητικα δε φτανουν για 3080. Παντως σιγουρα δεν εισαι κ ανετος. Κατα τη γνωμη μου η λογικη θα παρω 3080 κ θα κανω uv κ θα φτανει το τροφοδοτικο δεν ειναι κ πολυ καλη ιδεα αφου θα ριξεις κ τις επιδοσεις . Παρε 3070 ti ξερω γω κ γλιτωσε τα επιπλεον λεφτα .

 

Εγω στη θεση σου θα αλλαζα gpu μονο αν η 2070s εχει ακομα εγγυηση κ μπορεις να τη πουλησεις πιο ευκολα κ σε καλυτερη τιμη τωρα κ φοβασαι οτι σε λιγους μηνες θα ληξει η εγγυηση και / ή θα ξεφτυλιστει η τιμη . Εκει ναι λες καπου χανω καπου κερδιζω κ αλλαζω τωρα να ευχαριστηθω τη νεα gpu 

Με undervolt δε νομιζω οτι θα χασω σε επιδοσεις. 3070ti εχει μονο 8gb vram, οση εχω και τωρα δλδ. Ή θα παω σε 3080/3080ti ή θα περιμενω για γενια 4xxx/5xxx.

1 ώρα πριν, dsi44 είπε

η καλυτερη λυση ειναι μια 6800 ή 6800χτ

Δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω AMD καρτα ξανα. Ειχα πολυ ασχημη εμπειρια με την 5700xt, και ευτυχως ετυχε να εχει ενα προβλημα και την επεστρεψα στο πλαισιο, αλλιως ακομα θα προσπαθουσα με τους drivers.. 

Ασε που δεν χωρανε και στο κουτι μου. Ψαχνω κατω απο 305mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αναφορα την AMD...και εγω ειχα κακη εμπειρια με τους drivers...και σε καποια φαση σταματησαν να υποστηριζουν τη gpu τελειως...τωρα μιλαμε για αρκετα χρονια πριν...αλλα σε θεμα εμπιστοσυνης οσο αναφορα τους drivers,ειναι και απο μενα ενα μεγαλο ΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Asotos33 είπε

Οσο αναφορα την AMD...και εγω ειχα κακη εμπειρια με τους drivers...και σε καποια φαση σταματησαν να υποστηριζουν τη gpu τελειως...τωρα μιλαμε για αρκετα χρονια πριν...αλλα σε θεμα εμπιστοσυνης οσο αναφορα τους drivers,ειναι και απο μενα ενα μεγαλο ΝΟ

Εξαλλου και το μεριδιο αγορας μιλαει απο μονο του, ειναι 4 προς 1 nvidia/amd, μπορει και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2022 στις 12:52 ΠΜ, Witcher1st είπε

Πιστευετε θα υπαρξει καποια καλη προσφορα για 3080 μεσα στην Black Friday; Αλλιως σκεφτομαι σοβαρα για αγορα την Asus Tuf στα 850 ευρω απο Skroutz. Αλλα δεν εχει δοσεις δυστυχως.. 

Επισης, θα την παλεψει με 650w τροφοδοτικο; Εννοειται θα την εχω undervolt.

Τόσα χρόνια (απ το 16) που παίζει η B F στην Ελλάδα ποτέ δεν έχω δει nvidia κάρτα να μπαίνει σε "προσφορά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...