Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Μιας και λεμε για μπουκαλια.H Rx6800 δεν θα τρωει απο τον 5600X

 

Ε εξαρταται το game αν μιλαμε για 1080p ,αλλα οση μπουκαλα και να τρωει που θα ειναι μικρη ,τα fps θα ειναι υπεραρκετα. Σε μεγαλυτερες αναλυσεις δεν θα υπαρχει θεμα. 5600x + 6800 ειναι ενα πολυ ισορροπημενο συστημα θα ελεγα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ε εξαρταται το game αν μιλαμε για 1080p ,αλλα οση μπουκαλα και να τρωει που θα ειναι μικρη ,τα fps θα ειναι υπεραρκετα. Σε μεγαλυτερες αναλυσεις δεν θα υπαρχει θεμα. 5600x + 6800 ειναι ενα πολυ ισορροπημενο συστημα θα ελεγα

οποτε θελω 1440p μονιτορ γιατι τωρα ειμαι με 1080 αν και το ειχα σκοπο να το αλλαξω βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Twoface είπε

αν μπουκάλιαζε όμως δεν θα έπρεπε ο επεξεργαστής να δουλεύει 100% και η κάρτα 30-40 % ;;;; 

δεν γίνεται να βλέπω 40% GPU και 50 %CPU εκεί κοιμούνται και τα 2. 
έχω τσεκάρει και μνήμες και είμαι οκ. 
τροφοφοτικό με καλύπτει 100% 
Τι στο διαολο 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=nvcpl+force+render+ahead#imgrc=g6P9p6IqHx7CMM

Ο 9700 είναι 8/8? Δύσκολο να έχεις θέμα από εκεί, ειδικά στο παιγνίδι που αναφέρεις.

Για το αν κοιμάται και ο επεξεργαστής, δεν αρκεί η γενική χρήση. Πρέπει να δεις ανά πυρήνα/νήμα του, μήπως βαράει 90+% σε 1-2 και τα υπόλοιπα καααααθονται όντως.

9 λεπτά πριν, alldaynews είπε

οποτε θελω 1440p μονιτορ γιατι τωρα ειμαι με 1080 αν και το ειχα σκοπο να το αλλαξω βεβαια

Προσωρινά, VSR. Βάλε 1440p render, θα έχεις υπέροχη εικόνα και θα σου λύσει και το όποιο (ελάχιστο) μπουκάλι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Αντίστοιχο σκηνικό είχα όταν έβαλα τη V56 πάνω στον 8320, στο BF1. Είχα λιγότερα fps από ότι με τη 290, σε 1440p κιόλας.

Κάτι-κάπου "πνίγει" τη gpu (που σε 1080 είναι θέμα έτσι κι αλλιώς).

Πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση στο nv control panel για "render ahead" που αντιμετωπίζει ακριβώς αυτό το θέμα.

Εκει μπορει να ήταν θεμα driver overhead, εδω το παιδι εχει ok cpu, δεν μιλαμε τωρα για fx που ειναι 10ετιας. Δυσκολα να βγαζει λιγότερα fps με τα ιδια settings στο ιδιο σημειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Εκει μπορει να ήταν θεμα driver overhead, εδω το παιδι εχει ok cpu, δεν μιλαμε τωρα για fx που ειναι 10ετιας. Δυσκολα να βγαζει λιγότερα fps με τα ιδια settings στο ιδιο σημειο. 

To PUBG μήπως το τρέχει σε dx12 και τρώει καλό overhead από εκεί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, alldaynews είπε

οποτε θελω 1440p μονιτορ γιατι τωρα ειμαι με 1080 αν και το ειχα σκοπο να το αλλαξω βεβαια

αυτο που ειπε ο πετρος και εγω με τον 11400 και την 6800 οταν παιζω στο μονιτορ που ειναι 1080p  βαζω vsr 1440p και ειναι μια  χαρα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Twoface είπε

Λοιπόν κατέβασα το τελευταίο Battlefield για δοκιμή. 

Δοκιμή σε ρυθμίσεις ultra 

DDB27BDF-D513-4DE3-97F9-D5DAF92AAE97.jpeg

C908C58A-1691-4CFD-A208-C517A50DD91D.jpeg

Μετά σε medium και στο τέλος low .

 

Βλέπετε μπουκάλι ;; 

B4C761BE-F748-4062-839F-776A8B7CD75E.jpeg

416ED162-F0ED-4866-A82B-F27311D5B9DE.jpeg

Μπουκαλια μαχαίρια και πιρούνια, τι σημασια εχει? Βαλε τα settings στα οποια παίζεις και δες το gpu usage. Αν ειναι ψηλα εισαι οκ. Αν είναι χαμηλά έχεις cpu μπουκαλα. Έχει σημασια? Μόνο αν θες να βγάλεις περισσοτερα fps, μπορει η καρτα και σε κόβει το cpu. Αν βγαζεις τα fps που θες τι σημασια εχει αν εχεις μπουκάλι μαχαιροπιρουνο η τραπεζομαντιλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Εκει μπορει να ήταν θεμα driver overhead, εδω το παιδι εχει ok cpu, δεν μιλαμε τωρα για fx που ειναι 10ετιας. Δυσκολα να βγαζει λιγότερα fps με τα ιδια settings στο ιδιο σημειο. 

Μην αποκλείετε σαν σενάριο να πρόκειται και για θέμα των drivers, πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Twoface είπε

αν μπουκάλιαζε όμως δεν θα έπρεπε ο επεξεργαστής να δουλεύει 100% και η κάρτα 30-40 % ;;;; 

δεν γίνεται να βλέπω 40% GPU και 50 %CPU εκεί κοιμούνται και τα 2. 
έχω τσεκάρει και μνήμες και είμαι οκ. 
τροφοφοτικό με καλύπτει 100% 
Τι στο διαολο 

Δεν ισχύει αυτό, μπορεί να βλέπεις χαμηλό cpu usage αν έχεις πολλούς πυρήνες που δεν τους χρησιμοποιεί το game. Αλλά ναι αν έχεις χαμηλο gpu usage χωρίς frame cap/vsync τότε υπάρχει κάποιο θέμα(μπορεί να φταίει και το game engine βέβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Twoface είπε

Λοιπόν κατέβασα το τελευταίο Battlefield για δοκιμή. 

Δοκιμή σε ρυθμίσεις ultra 

DDB27BDF-D513-4DE3-97F9-D5DAF92AAE97.jpeg

C908C58A-1691-4CFD-A208-C517A50DD91D.jpeg

Μετά σε medium και στο τέλος low .

 

Βλέπετε μπουκάλι ;; 

B4C761BE-F748-4062-839F-776A8B7CD75E.jpeg

416ED162-F0ED-4866-A82B-F27311D5B9DE.jpeg

Με 92 και 94% CPU, το λες και μπουκάλι...στα όριά του έχει φτάσει (και λογικά το νήμα "0" είναι μόνιμα τερματισμένο).

Άλλο το 2042, όμως, και άλλο το PUBG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως επειδή πολλοί λέτε για μπουκάλια με 8/8 ή και 8/16 CPU, έκανα και εγώ μια δοκιμή με το "demo" του Gotham Knights (τι το'θελα...) και ενώ βλέπω "νορμάλ" CPU usage τύπου όλοι οι πυρήνες/threads στα 50-60% (άντε κάποιοι λίγο παραπάνω), η κάρτα κοιμάται γύρω στο 50-60% επίσης (και fps από 50ish μέχρι 60ish ασχέτως settings ή RT). Από ότι διάβασα σε reddit και σχετικά fora είναι τόσο σάπια η engine σε αυτό όμως που και κάτοχοι 5800X3D με 3090 έχουν αντίστοιχο θέμα (εκτός των stutters που είναι άλλο κεφάλαιο).

Οπότε ας δοκιμάσει και άλλα games ο φίλος. Εξαρτάται και το game engine-port πολλές φορές. Το Gotham Knights πιθανόν να το έκαναν και cap στα 30fps στις κονσόλες για παρόμοιο λόγο. Game developing φορ δε πουτς από κάποιες εταιρειες αν κρίνουμε πως καταφέρνει η Sony από την άλλη και στα δικά της ports στο PC έχει λύσει τα περισσότερα θέματα.

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Parapas είπε

Πάντως επειδή πολλοί λέτε για μπουκάλια με 8/8 ή και 8/16 CPU, έκανα και εγώ μια δοκιμή με το "demo" του Gotham Knights (τι το'θελα...) και ενώ βλέπω "νορμάλ" CPU usage τύπου όλοι οι πυρήνες/threads στα 50-60% (άντε κάποιοι λίγο παραπάνω), η κάρτα κοιμάται γύρω στο 50-60% επίσης (και fps από 50ish μέχρι 60ish ασχέτως settings ή RT). Από ότι διάβασα σε reddit και σχετικά fora είναι τόσο σάπια η engine σε αυτό όμως που και κάτοχοι 5800X3D με 3090 έχουν αντίστοιχο θέμα (εκτός των stutters που είναι άλλο κεφάλαιο).

Οπότε ας δοκιμάσει και άλλα games ο φίλος. Εξαρτάται και το game engine-port πολλές φορές. Το Gotham Knights πιθανόν να το έκαναν και cap στα 30fps στις κονσόλες για παρόμοιο λόγο. Game developing φορ δε πουτς από κάποιες εταιρειες αν κρίνουμε πως καταφέρνει η Sony από την άλλη και στα δικά της ports στο PC έχει λύσει τα περισσότερα θέματα.

Είναι μαπα optimise το παιχνίδι.

Εγώ μια που το έβαλα και μια που το ξηλωσα .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...