Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Εξαλλου με τα ιδια λεφτα θα παρω +75% επιδοσεις σε σχεση με το να επαιρνα την 6800xt και να ειχα μολις +25%. Τωρα εχω την 2070s.

H 3080 δεν ειναι πιο δυνατη απο 6800xt στην αναλυση σου , τα ιδια ειναι  μην ειναι και πιο πανω η 6800xt  στα περισσοτερα games. Κατι εχεις καταλαβει λαθος.

Εκτος αν παιζεις μονο παιχνιδια με raytracing

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

H 3080 δεν ειναι πιο δυνατη απο 6800xt στην αναλυση σου , τα ιδια ειναι και ισως η 6800xt να ειναι και λιγο πιο πανω στα περισσοτερα games. Κατι εχεις καταλαβει λαθος.

Εκτος αν παιζεις μονο παιχνιδια ρε raytracing

Η 6800xt στα 1440p ειναι καπου 2-3% πανω απο την 3080 σε 4Κ ειναι 3-4% κατω παντα σε raster. Προφανως με τις τιμες που εχουν τωρα οι καρτες η 6800xt ειναι μονοδρομος εφοσον θες να παιξεις native χωρις dlss/fsr παιχνιδια οπως control/2077/dying light 2 με ultra RT που εκει θα ειναι αρκετα πιο κατω. Σε far cry 6 guardians of the galaxy dirt 5 και αλλα παρομοια παιχνιδια με οχι τοσο βαρυ rt τα πανε περιφημα και οι 2 και ειναι μια η αλλη. Τα 10gb vram της 3080 παντως ειναι πολυ πιθανο μετα απο 1-2 ωρες gaming να αρχιζουν τα pop up γιατι θα γεμιζει για πλακα η vram ακομα και σε 1440p. Η 12αρα 3080 ειναι καπως καλυτερη και παλι δεν ακουμπαει τα 16 της 6800xt αλλα παιζει στα 1050 ευρω οποτε εχουμε μια διαφορα 400 ευρω απο την 6800xt. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Μακρυα απο AMD. Ποτε ξανα. Με την 5700xt ειχα ρεσταρτς καθε 10 λεπτα.

Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος... μου είχε βγάλει την παναγία για 1 χρόνο+ μετά κάπως έστρωσαν τα drivers.

Μιλάω πάντα για την pulse!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα ιδια λεφτα 3080ti ή 6900xt?

από 2o xερι και οι δύο με οριζοντα διετίας και αναβάθμιση οθόνης 2Κ σε 4Κ...

Επεξ/σία από sstav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλάμε για μτχ, παίζουν αλλα πράγματα ρόλο οπως υλοποίηση, τιμή, υπόλοιπο εγγύησης(και απο που αγορασμένες)κλπ.

Για 4Κ πάντως καθαρά λόγω Vram, φωνάζει κόσμος ότι τα 12gb Vram δεν ειναι ότι το καλύτερο ε @Psycho_Warhead ?

Πέραν δηλαδή του κομματιού Vram για 4Κ, η 3080ti ειναι συνολικά καλύτερη αγορά λόγω ανώτερου RT/Dlss, εαν μιλάμε για παρόμοιες κάρτες(τιμή, εγγύηση κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2022 στις 6:34 ΜΜ, Arkin είπε

Η 6800xt στα 1440p ειναι καπου 2-3% πανω απο την 3080 σε 4Κ ειναι 3-4% κατω παντα σε raster.

Ήταν.

Όπως πριν από κάνα 3-4μηνο η AMD έδωσε αύξηση σε επιδόσεις, έτσι έκανε και η Nvidia τον τελευταίο μήνα. Έδωσε από ελάχιστη έως καλή αύξηση σε διάφορα παιχνίδια.

Ως εκ τούτου θα έλεγα

1080p λίγο μπροστά η 6800ΧΤ

1440p τα ίδια

4Κ μπροστά ή 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ήταν.

Όπως πριν από κάνα 3-4μηνο η AMD έδωσε αύξηση σε επιδόσεις, έτσι έκανε και η Nvidia τον τελευταίο μήνα. Έδωσε από ελάχιστη έως καλή αύξηση σε διάφορα παιχνίδια.

Ως εκ τούτου θα έλεγα

1080p λίγο μπροστά η 6800ΧΤ

1440p τα ίδια

4Κ μπροστά ή 3080.

Ισχυει ναι η amd εδωσε καλο boost στα dx11 games κατι ac odyssey και origins που τα ξανα ειδα πηραν γερο boost με μηδεν stutter πριν ειχαν θεματα και ηθελαν dxvk. Η nvidia αντιστοιχα εδωσε γερο boost σε dx12 τιτλους κυριως φαινοταν οτι ειχε θεματακια ειδικα σε valhalla. Πιστευω οτι στο μεγαλο update του driver του Δεκεμβριου θα δουμε κατι αναλογο και απο amd σε boost καποιων παιχνιδιων σε dx12/vulkan. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει κάποιος 3080Ti σε 9700Κ ;; 

Παίζω κυρίως Pubg και το CPU δουλεύει απο 50 έως 70+% και η GPU κοιμάται σε 40 έως 60& !! 
με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να έχω λιγότερα FPS με τις ίδιες ρυθμίσεις απ ότι είχα με την 2080Super. μιλάμε για 110-140 FPS μόνο !!! Και στο youtube βλέπω fps 200 

Μόνο όταν τα έβαλα όλα ULTRA o GPU έπαιζε πάνω απο 70% (κάποια στιγμή είδα και 100% αλλά για πολύ λίγο ) και CPU 70 80 90 % 

Μου κάνει μπουκάλι ο επεξεργαστής ;; 
Μιλάω πάντα για ανάλυση 2Κ. 

Δοκίμασα και Battlefield 4 όλα ultra και εκεί η κάρτα έτρεχε απο 90% βέβαια και ο επεξεραστής βάρεσε 2 φορές 100% ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Twoface είπε

Έχει βάλει κάποιος 3080Ti σε 9700Κ ;; 

Παίζω κυρίως Pubg και το CPU δουλεύει απο 50 έως 70+% και η GPU κοιμάται σε 40 έως 60& !! 
με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να έχω λιγότερα FPS με τις ίδιες ρυθμίσεις απ ότι είχα με την 2080Super. μιλάμε για 110-140 FPS μόνο !!! Και στο youtube βλέπω fps 200 

Μόνο όταν τα έβαλα όλα ULTRA o GPU έπαιζε πάνω απο 70% (κάποια στιγμή είδα και 100% αλλά για πολύ λίγο ) και CPU 70 80 90 % 

Μου κάνει μπουκάλι ο επεξεργαστής ;; 
Μιλάω πάντα για ανάλυση 2Κ. 

Δοκίμασα και Battlefield 4 όλα ultra και εκεί η κάρτα έτρεχε απο 90% βέβαια και ο επεξεραστής βάρεσε 2 φορές 100% ! 

 

Ναι ο επεξεργαστής μπουκαλιαζει αλλα δεν γινεται να έχεις λιγοτερα fps απο οτι ειχες με την παλια σου καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως γινεται. 

Μιλάμε για ρυθμίσεις 3 ultra και όλα τα άλλα very low και μπαίνω σε σπίτι για loot και έχω 110 FPS !!!! Με 34% κάρτα και 50% CPU 

 

Έχω αλλάξει drivers έχω βάλει παλιούς έχω βάλει καινούργιους και τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι ο επεξεργαστής μπουκαλιαζει αλλα δεν γινεται να έχεις λιγοτερα fps απο οτι ειχες με την παλια σου καρτα

Αντίστοιχο σκηνικό είχα όταν έβαλα τη V56 πάνω στον 8320, στο BF1. Είχα λιγότερα fps από ότι με τη 290, σε 1440p κιόλας.

Κάτι-κάπου "πνίγει" τη gpu (που σε 1080 είναι θέμα έτσι κι αλλιώς).

Πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση στο nv control panel για "render ahead" που αντιμετωπίζει ακριβώς αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπουκάλιαζε όμως δεν θα έπρεπε ο επεξεργαστής να δουλεύει 100% και η κάρτα 30-40 % ;;;; 

δεν γίνεται να βλέπω 40% GPU και 50 %CPU εκεί κοιμούνται και τα 2. 
έχω τσεκάρει και μνήμες και είμαι οκ. 
τροφοφοτικό με καλύπτει 100% 
Τι στο διαολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Twoface είπε

Έχει βάλει κάποιος 3080Ti σε 9700Κ ;; 

Παίζω κυρίως Pubg και το CPU δουλεύει απο 50 έως 70+% και η GPU κοιμάται σε 40 έως 60& !! 
με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να έχω λιγότερα FPS με τις ίδιες ρυθμίσεις απ ότι είχα με την 2080Super. μιλάμε για 110-140 FPS μόνο !!! Και στο youtube βλέπω fps 200 

Μόνο όταν τα έβαλα όλα ULTRA o GPU έπαιζε πάνω απο 70% (κάποια στιγμή είδα και 100% αλλά για πολύ λίγο ) και CPU 70 80 90 % 

Μου κάνει μπουκάλι ο επεξεργαστής ;; 
Μιλάω πάντα για ανάλυση 2Κ. 

Δοκίμασα και Battlefield 4 όλα ultra και εκεί η κάρτα έτρεχε απο 90% βέβαια και ο επεξεραστής βάρεσε 2 φορές 100% ! 

 

Σιγουρα τρως μπουκαλι απο τον 9700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...