Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το τροφοδοτικο σου θα ειναι οκ για 3080 , οι καρτες που λες απλα εχουν μικροτερη ψυκτρα δεν μειονεκτουν σε κατι αλλο θα εισαι οκ.

Οι καρτες που λες στις αγγελιες εκαναν mining, γιαυτο εχουν αλλαγμενα pads και παστα για να εχουν καλυτετες θερμοκρασιες.

Ναι αλλα η εγγυηση δεν χανεται εαν γινουν τετοιες "επεμβασεις" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Έπαθα και έμαθα ....

Το θέμα τώρα είναι να επιστρέψει σε καλή κατάσταση η κάρτα. Αν με τα νέα pads επιτύχει και η χαμηλότερη θερμοκρασία όπου εξ αρχής ήθελες ακόμη καλύτερα.

50 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ναι αλλα η εγγυηση δεν χανεται εαν γινουν τετοιες "επεμβασεις" ;

Ανάλογα την εταιρεία. Η EVGA σε άφηνε αρκεί να μην δουν βλάβες στην πλακέτα ( παλιά αυτό είχα διαβάσει σε thermal pads που μας είχε στείλει η ίδια η EVGA με το γνωστό θέμα που είχαν οι 1070 τότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ναι αλλα η εγγυηση δεν χανεται εαν γινουν τετοιες "επεμβασεις" ;

Αναλογα την εταιρια , οσες εχουν αυτοκολλητακι στις βιδες και αφαιρεθει σιγουρα την χανουν. Σε evga ας πουμε δεν χανεται η εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

H evga υποστηριζει κανονικα τις καρτες τις; Επειδη πλεον εχει σταματησει την παραγωγη ή ετσι τουλαχιστον ειχε γραφτει σε καποια αρθρα.

Ναι κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2022 στις 2:07 ΜΜ, Witcher1st είπε

Ναι αλλα η εγγυηση δεν χανεται εαν γινουν τετοιες "επεμβασεις" ;

Δε θα έπρεπε να σε απασχολεί μόνο αυτό αλλά και τι χρήση είχε γίνει.

Δύσκολος γρίφος.

Προσωπικά θα επέλεγα μόνο LHR κάρτα καθώς οι FHR κατά 95% έχουν φάει άπειρες ώρες κάνοντας mining.

Πιο σίγουρες είναι οι 3090Ti και 3080 12GB καθώς έχουν λίγους μήνες κυκλοφορίας πριν το τέλος του ΕΤΗ mining.

Μετά οι υπόλοιπες LHR και τελευταία η 3090 για πολλούς και διάφορους λόγους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε θα έπρεπε να σε απασχολεί μόνο αυτό αλλά και τι χρήση είχε γίνει.

Δύσκολος γρίφος.

Προσωπικά θα επέλεγα μόνο LHR κάρτα καθώς οι FHR κατά 95% έχουν φάει άπειρες ώρες κάνοντας mining.

Πιο σίγουρες είναι οι 3090Ti και 3080 12GB καθώς έχουν λίγους μήνες κυκλοφορίας πριν το τέλος του ΕΤΗ mining.

Μετά οι υπόλοιπες LHR και τελευταία η 3090 για πολλούς και διάφορους λόγους.

Δεν θα ηθελα να διαθεσω πανω απο 550-650 ευρω για αγορα καρτας. Στα λεφτα βαζω και τα εσοδα απο την πωληση της 2070s που εχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Δεν θα ηθελα να διαθεσω πανω απο 550-650 ευρω για αγορα καρτας. Στα λεφτα βαζω και τα εσοδα απο την πωληση της 2070s που εχω. 

Σε τι αναλυση παιζεις? με 650 ευρω παιρνεις 6800xt καινουρια και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

https://www.multicopter.gr/product/16417/iy-perifereiakaeksartimata-iykartes-grafikonasus-radeon-rx-6800-xt-16gb-tuf-gaming-oc-90yv0fl1-m0nm00-pliromi-kai-se-eos-36-doseis!!!-/?skr_prm=WyI4ZWUzNjliNC05M2JlLTQ0NTAtOTgxNy05MjUyNDhjMDI5MzEiLDE2Njc5NzE1MTg1OTIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μακρυα απο AMD. Ποτε ξανα. Με την 5700xt ειχα ρεσταρτς καθε 10 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Μακρυα απο AMD. Ποτε ξανα. Με την 5700xt ειχα ρεσταρτς καθε 10 λεπτα.

Και εγω με 5700xt εχω καπου στις 1000ωρες παιχνιδιου με μονο 3 μαυρες οθονες σε ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και με συγκεκριμενο driver. Και με την 6700xt εχω αλλες 500 ωρες χωρις θεματα και καπου 100 ωρες με την 6800xt επισης ολα δειχνουν καλα. Ο καθενας με τις εμπειριες του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Μακρυα απο AMD. Ποτε ξανα. Με την 5700xt ειχα ρεσταρτς καθε 10 λεπτα.

Η σειρα 6xxx ειναι πιο απροβληματιστη και απο τις rtx 3xxx ,το λεω γιατι τις ειχα και τις δυο και ειναι καλυτερο να παρεις μια καρτα καινουρια που ειναι πανω σε raster απο 3080 στα 1440p που παιζεις και με 2 full χρονια εγγυησης , παρα να δωσεις 650 και να παρεις μια καρτα ανοιγμενη και ταλαιπωρημενη απο το mining. 

Εγω αυτο θα εκανα ,τωρα εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι ,οτι νομιζεις κανεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Η σειρα 6xxx ειναι πιο απροβληματιστη και απο τις rtx 3xxx ,το λεω γιατι τις ειχα και τις δυο και ειναι καλυτερο να παρεις μια καρτα καινουρια που ειναι πανω σε raster απο 3080 στα 1440p που παιζεις και με 2 full χρονια εγγυησης , παρα να δωσεις 650 και να παρεις μια καρτα ανοιγμενη και ταλαιπωρημενη απο το mining. 

Εγω αυτο θα εκανα ,τωρα εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι ,οτι νομιζεις κανεις.

Οτι και να λετε, δε προκεται να αγορασω ποτε ξανα AMD. Μια φορα αγορασα μονο στη ζωη μου και ειχα συνεχεια restarts. Για καλη μου τυχη, ετυχε επισης να εχει και καποιο κατασκευαστικο προβλημα. δε θυμαμαι τι ακριβως ηταν, και το Πλαισιο την πηρε πισω.. Αλλιως ακομα θα παιδευομουν! Και δεν ημουν μονο εγω, αλλα χιλιαδες κοσμος, απ'οτι διαβαζα στα ξενα φορουμ. Ολοι ψαχνονταν με τους drivers, εκει την εποχη που ειχε πρωτοβγει. 

Εξαλλου ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Και δεν ειμαι κανενας οπαδος. Την ησυχια μου θελω απλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Η σειρα 6xxx ειναι πιο απροβληματιστη και απο τις rtx 3xxx ,το λεω γιατι τις ειχα και τις δυο και ειναι καλυτερο να παρεις μια καρτα καινουρια που ειναι πανω σε raster απο 3080 στα 1440p που παιζεις και με 2 full χρονια εγγυησης , παρα να δωσεις 650 και να παρεις μια καρτα ανοιγμενη και ταλαιπωρημενη απο το mining. 

Εγω αυτο θα εκανα ,τωρα εσυ εχεις το καρπουζι εσυ και το μαχαιρι ,οτι νομιζεις κανεις.

Απο βδομαδα περιμενω την 6800 RX TUF.Νομίζω θα την ευχαριστηθώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alldaynews είπε

Απο βδομαδα περιμενω την 6800 RX TUF.Νομίζω θα την ευχαριστηθώ

Spoiler

εγω εχω την reference , 200watt καρτα  ειναι σχετικα δοσερη  και ησυχη ,την εχω ευχαριστηθει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαλλου με τα ιδια λεφτα θα παρω +75% επιδοσεις σε σχεση με το να επαιρνα την 6800xt και να ειχα μολις +25%. Τωρα εχω την 2070s.

 

Παντως το μεριδιο αγορας πρεπει να ειναι 80-20 nvidia/amd, σωστα;

353,788 User Benchmarks

8,368 User Benchmarks

 

 
 
 
Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...