Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Καλημέρα , μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια 3060ti gigabyte eagle OC.

Με έπιασαν τα διαολια μου και την άνοιξα ώστε να αλλάξω thermal paste και pads

Έβαλα: thermal pads 1mm Arctic

Arctic MX-2 παστα

Με πριν την αλλαγή είχα 76c σε stress test

Τώρα έχω 89c

Τι μπορεί να φταίει ; Την έβγαλα την ψυκτήρα και την ξανά έβαλα , την άφησα ένα βράδυ μήπως και τα pads δεν πάτησαν καλά .

Σε κάθε κούμπωμα έβαζα τα driver με ddu

 

 

Aμά τα pads που έβαλες είναι πιο χοντρά ή με μεγαλύτερο hardness από αυτά που είχες, δεν πατάει καλά η ψύκτρα στον πυρήνα και γιαυτό οι θερμοκρασίες σου. Δοκίμασε να πατηκώσεις τα pads με ένα χάρακα, θα μαζέψουν λίγο σε πάχος, αλλός πάρε πιο λεπτά pads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 3060ti aorus βλεπω θελει 1.5 mm pads ειναι σιγουρο οτι ειχε 1mm pads? 

Την παστα που εβαλες στον πυρηνα την απλωσες? 

Για pads τωρα σχετικα καλα και για την 3060ti θα ειναι οκ ειναι της kryonaut σε ψιλο νορμαλ τιμη και μπορεις να τα βρεις και ελλαδα ,πρεπει να εχει το eshop.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://thermalpad.eu/thermal-pad-sizes/gigabyte-geforce-rtx-3060-ti-eagle-oc-8g/

Υπάρχουν και άλλες πιθανές αιτίες (την εχω πατήσει και με τις δύο περιπτώσεις):

Να μετακινήθηκε ελάχιστα η ψύκτρα κατα την εγκατάσταση και να έφυγε το TIM (μή πλήρης κάλυψη του πυρήνα). Ειδικά όταν βάζεις τόσο όσο και το απλώνεις με σπάτουλα/κάρτα/whatever,είναι θέμα...

Να μήν έγινε σωστά το cross pattern βίδωμα,οπότε υπάρχει ανισομερής κατανομή πίεσης.

 

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tenshi είπε

https://thermalpad.eu/thermal-pad-sizes/gigabyte-geforce-rtx-3060-ti-eagle-oc-8g/

Υπάρχουν και άλλες πιθανές αιτίες (την εχω πατήσει και με τις δύο περιπτώσεις):

Να μετακινήθηκε ελάχιστα η ψύκτρα κατα την εγκατάσταση και να έφυγε το TIM (μή πλήρης κάλυψη του πυρήνα). Ειδικά όταν βάζεις τόσο όσο και το απλώνεις με σπάτουλα/κάρτα/whatever,είναι θέμα...

Να μήν έγινε σωστά το cross pattern βίδωμα,οπότε υπάρχει ανισομερής κατανομή πίεσης.

 

Από ποσότητα και τρόπος εφαρμογής πάστας είμαι σίγουρα καλά .

Με τα pads είναι το θέμα , κάποιο φταει και δεν πατάει καλά. Αν ήξερα το πάχος καλά θα ήταν 

Μόλις τώρα, insomiaistas είπε

Από ποσότητα και τρόπος εφαρμογής πάστας είμαι σίγουρα καλά .

Με τα pads είναι το θέμα , κάποιο φταει και δεν πατάει καλά. Την ανοίγω τώρα 4η φορά να τα πατήσω με χαρακα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, insomiaistas είπε

Από ποσότητα και τρόπος εφαρμογής πάστας είμαι σίγουρα καλά .

Με τα pads είναι το θέμα , κάποιο φταει και δεν πατάει καλά. Αν ήξερα το πάχος καλά θα ήταν 

 

Στα δειχνει πιο πανω το  λινκ που εβαλε ο Tenshi.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2022 στις 3:34 ΜΜ, insomiaistas είπε

Καλημέρα , μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια 3060ti gigabyte eagle OC.

Με έπιασαν τα διαολια μου και την άνοιξα ώστε να αλλάξω thermal paste και pads

Έβαλα: thermal pads 1mm Arctic

Arctic MX-2 παστα

Με πριν την αλλαγή είχα 76c σε stress test

Τώρα έχω 89c

Τι μπορεί να φταίει ; Την έβγαλα την ψυκτήρα και την ξανά έβαλα , την άφησα ένα βράδυ μήπως και τα pads δεν πάτησαν καλά .

Σε κάθε κούμπωμα έβαζα τα driver με ddu

 

 

- Πάει η εγγύηση

- Να πεις ότι είναι και καμιά τρομερά ενεργοβορα κάρτα πάει στα κομμάτια. Παίζει με το κόστος της αγοράς thermal pads να έβρισκες καλύτερη υλοποίηση. Καμία σχέση η Eagle 3070 η οποία ήταν αξιοπρεπέστατη (την είχα) με του πεταματου 3060Ti και κάτω Eagle. Οι Eagle πρέπει να αποφεύγονται με εξαίρεση σε καμία 3070 ας πούμε αν τη βρεις σε τρελή τιμή.

- Τώρα θα πρέπει να χαλάσεις περισσότερα χρήματα για να φέρεις τη κάρτα σε λειτουργική κατάσταση.

Ηθικό δίδαγμα, δεν πειράζουμε τίποτα εφόσον δουλεύει μια χαρά ή δεν ήμαστε σίγουροι ότι θα πάνε όλα καλά γιατί τα διαολια θα πάρουν εκδίκηση 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

- Πάει η εγγύηση

- Να πεις ότι είναι και καμιά τρομερά ενεργοβορα κάρτα πάει στα κομμάτια. Παίζει με το κόστος της αγοράς thermal pads να έβρισκες καλύτερη υλοποίηση. Καμία σχέση η Eagle 3070 η οποία ήταν αξιοπρεπέστατη (την είχα) με του πεταματου 3060Ti και κάτω Eagle. Οι Eagle πρέπει να αποφεύγονται με εξαίρεση σε καμία 3070 ας πούμε αν τη βρεις σε τρελή τιμή.

- Τώρα θα πρέπει να χαλάσεις περισσότερα χρήματα για να φέρεις τη κάρτα σε λειτουργική κατάσταση.

Ηθικό δίδαγμα, δεν πειράζουμε τίποτα εφόσον δουλεύει μια χαρά ή δεν ήμαστε σίγουροι ότι θα πάνε όλα καλά γιατί τα διαολια θα πάρουν εκδίκηση 

Έπαθα και έμαθα ....

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Εχω τροφοδοτικο 650w. Σηκωνει την 3070ti/3080; 

Αν είναι ποιοτικό και δεν θες να κάνεις τρελά OC-ια, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν είναι ποιοτικό και δεν θες να κάνεις τρελά OC-ια, ναι.

Επειδη οι περισσοτεροι πανε σε 700-750 για τις συγκεκριμενες καρτες. Το Corsair rm650x εχω. Το θεμα ειναι οτι εαν κανω αναβαθμιση σε καρτα γραφικων, πιθανον να χρειαστει και αλλαγη κουτι+τροφοδοτικο, ειναι αρκετα τα λεφτα.. Ολικη αναβαθμιση εκανα πριν 2 χρονια, και απο τοτε δεν εχω παιξει ακομα καποιον AAA τιτλο.. 

Απλα πιστευω οτι με μια 3070ti/3080 θα ειμαι καλυμενος για καποια χρονια σε οτι αφορα το 2k gaming. 

Θελω να ρωτησω, παρατηρω οτι καποιες καρτες ειναι μικρες σε μηκος, οπως αυτες τις EVGA, υπαρχει ακομα και στα 285mm. Υπαρχει καποιο μειονεκτημα; Αν θελω να κρατησω το κουτι που εχω, πρεπει η καρτα να ειναι μεχρι 305mm. Οποτε παω σε συγκεκριμενες υλοποιησεις. EVGA, ZOTAC, MSI, GIGABYTE απ'οτι εχω ψαξει. 

Τωρα εχω μια 2070s EVGA.

Και μια απορια. Βλεπω πολλες αγγελιες λενε οτι εχουν υπολοιπο εγγυησης, και οτι εχουν αλλαξει παστα και pads. Τι φαση;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Επειδη οι περισσοτεροι πανε σε 700-750 για τις συγκεκριμενες καρτες. Το Corsair rm650x εχω. Το θεμα ειναι οτι εαν κανω αναβαθμιση σε καρτα γραφικων, πιθανον να χρειαστει και αλλαγη κουτι+τροφοδοτικο, ειναι αρκετα τα λεφτα.. Ολικη αναβαθμιση εκανα πριν 2 χρονια, και απο τοτε δεν εχω παιξει ακομα καποιον AAA τιτλο.. 

Απλα πιστευω οτι με μια 3070ti/3080 θα ειμαι καλυμενος για καποια χρονια σε οτι αφορα το 2k gaming. 

Θελω να ρωτησω, παρατηρω οτι καποιες καρτες ειναι μικρες σε μηκος, οπως αυτες τις EVGA, υπαρχει ακομα και στα 285mm. Υπαρχει καποιο μειονεκτημα; Αν θελω να κρατησω το κουτι που εχω, πρεπει η καρτα να ειναι μεχρι 305mm. Οποτε παω σε συγκεκριμενες υλοποιησεις. EVGA, ZOTAC, MSI, GIGABYTE απ'οτι εχω ψαξει. 

Τωρα εχω μια 2070s EVGA.

Και μια απορια. Βλεπω πολλες αγγελιες λενε οτι εχουν υπολοιπο εγγυησης, και οτι εχουν αλλαξει παστα και pads. Τι φαση;

Το τροφοδοτικο σου θα ειναι οκ για 3080 , οι καρτες που λες απλα εχουν μικροτερη ψυκτρα δεν μειονεκτουν σε κατι αλλο θα εισαι οκ.

Οι καρτες που λες στις αγγελιες εκαναν mining, γιαυτο εχουν αλλαγμενα pads και παστα για να εχουν καλυτετες θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...