Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι η maker είναι καλή - η καλύτερη πάστα που έχω δοκιμάσει. Το παιδί παραπάνω άλλαξε pads - πλέον δεν συγκρίνεις πάστες. Μπορεί με τα παλιά pads να μην έκανε καλή επαφή το die με την ψύκτρα. Φαίνεται άλλωστε - όπως γράφει μειώθηκε το δΤ μεταξύ πυρήνα και hotspot, το οποίο δεν είναι θέμα πάστας αλλά καθαρά application + thermal pads. 
 

Και εγώ για καλή την είχα πάρει έκανα repaste όλο το σωληνάριο μήπως και κάτι δεν είχα κάνει σωστά άλλα δεν είδα κάποια διαφορά.
Σε έμενα παντός δεν απέδωσε τα αναμενόμενα πάντα +12 -13c hotspot από core και γενικά κάπως αυξημένες θερμοκρασίες 

Έχω δοκιμάσει της Alphacool  που ήρθε μαζί με το w\b  και την κλασσική  Kryonaut 
Σήμερα πρώτη φορά αλλαγή pads και tg extreme, μ
ε το wb παλιά και νέα pads to hotspot είναι  +7-8c me Alphacool & τις 2 Kryonaut.

EDIT

Βρήκα και ένα Time Spy Stress test από όταν το είχα μοντάρει πρώτη φορά πριν ένα χρόνο με , ότι είχε μέσα στο κουτί όταν ήρθε.

Πριν ένα χρόνο Alphacool  paste και pads
odC9hEC.png

Έτρεξα και ένα τώρα με τα new  paste και pads
7BB4aei.png

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Deu164 είπε

Και εγώ για καλή την είχα πάρει έκανα repaste όλο το σωληνάριο μήπως και κάτι δεν είχα κάνει σωστά άλλα δεν είδα κάποια διαφορά.
Σε έμενα παντός δεν απέδωσε τα αναμενόμενα πάντα +12 -13c hotspot από core και γενικά κάπως αυξημένες θερμοκρασίες 

Έχω δοκιμάσει της Alphacool  που ήρθε μαζί με το w\b  και την κλασσική  Kryonaut 
Σήμερα πρώτη φορά αλλαγή pads και tg extreme, μ
ε το wb παλιά και νέα pads to hotspot είναι  +7-8c me Alphacool & τις 2 Kryonaut.

EDIT

Βρήκα και ένα Time Spy Stress test από όταν το είχα μοντάρει πρώτη φορά πριν ένα χρόνο με , ότι είχε μέσα στο κουτί όταν ήρθε.

Πριν ένα χρόνο Alphacool  paste και pads
odC9hEC.png

Έτρεξα και ένα τώρα με τα new  paste και pads
7BB4aei.png

ιδροψυξτη ειναι η καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

H συγκεκριμένη υλοποίηση είναι καλή? Από θέμα ψύξης κτλπ.. Γνωρίζει κάποιος?

IMG_20221030_210737.jpg

Όλες είναι πάνω κάτω ίδιες...

Έχουν περάσει πάνω από 40 rtx3000 κάρτες από τα χέρια μου τα τελευταία δύο χρόνια...

Ειδικά σε φτηνές κάρτες 3060-3070 να διαλέγεις πάντα την πιο φτηνή...αν μιλάμε για 20-30€ διάφορα βέβαια διαλέγεις αυτή που σου αρέσει καλύτερα στο μάτι κ ταιριάζει με το κουτί σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Metaksas είπε

εχει ψωνισει κανεις απο αυτο το καταστημα? https://www.notebooksbilliger.de/asus+rog+strix+geforce+rtx+3090+24gb+gddr6x+783877?nbbct=4001_geizhals

φαινεται καλη τιμη!

Στέλνει Ελλάδα μόνο με εταιρικό ΦΠΑ.αλλιως Γερμανία κ μετά από κει Ελλάδα.

Είχα πάρει 3080fe χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επίσημος αντιπρόσωπος nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια 3060ti gigabyte eagle OC.

Με έπιασαν τα διαολια μου και την άνοιξα ώστε να αλλάξω thermal paste και pads

Έβαλα: thermal pads 1mm Arctic

Arctic MX-2 παστα

Με πριν την αλλαγή είχα 76c σε stress test

Τώρα έχω 89c

Τι μπορεί να φταίει ; Την έβγαλα την ψυκτήρα και την ξανά έβαλα , την άφησα ένα βράδυ μήπως και τα pads δεν πάτησαν καλά .

Σε κάθε κούμπωμα έβαζα τα driver με ddu

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Καλημέρα , μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια 3060ti gigabyte eagle OC.

Με έπιασαν τα διαολια μου και την άνοιξα ώστε να αλλάξω thermal paste και pads

Έβαλα: thermal pads 1mm Arctic

Arctic MX-2 παστα

Με πριν την αλλαγή είχα 76c σε stress test

Τώρα έχω 89c

Τι μπορεί να φταίει ; Την έβγαλα την ψυκτήρα και την ξανά έβαλα , την άφησα ένα βράδυ μήπως και τα pads δεν πάτησαν καλά .

Σε κάθε κούμπωμα έβαζα τα driver με ddu

 

 

τα arctic  ειναι πολυ χαλια pads αφου μπηκες στον κοπο να τα αλλαξεις επρεπε να βαλεις κατι καλυτερο. Ειναι σιγουρα 1mm τα pads που φοραγε η καρτα?

Τωρα για την παστα εξαρταται απο το  ποσο εβαλες, και πως την εβαλες

Φανταζομαι η θερμοκρασια που αναφερεις ειναι για τον πυρηνα ετσι?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

τα arctic  ειναι πολυ χαλια pads αφου μπηκες στον κοπο να τα αλλαξεις επρεπε να βαλεις κατι καλυτερο. Ειναι σιγουρα 1mm τα pads που φοραγε η καρτα?

Τωρα για την παστα εξαρταται απο το  ποσο εβαλες, και πως την εβαλες

Φανταζομαι η θερμοκρασια που αναφερεις ειναι για τον πυρηνα ετσι?

Ναι ειναι του πυρίνα.

Δεν ξερω τι φορουσε παλια. Αλλα εχω καταλαβει το εξης τωρα που τα εχω βγαλει.Και τα 2 pads ειναι 1mm (vrm,memory).Τα pads των μνημων ομως ειναι μαλλον πιο μαλακα. Δηλαδη διπλα διπλα τα pads (vrm και memory), αυτα των μνημων εχουν πατηκωθει περισσοτερο ενω τα αλλα σαν να πατουσαν απλα.Λεω εγω τωρα.... μηπως να βαλω 0,5μμ στις μνημες?

Σε καθε βιντεο βλεπω αλλα πάχη . 0,5-0,75-1mm . Πρώτη φορα αλλαξα pads , συνηθως αλλαζω μονο παστα. Ποια λετε να παρω, σχετικα οικονομικα, μη δωσω αλλα 15ε πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...