Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 5800χ και 3080 όλα ultra  και dlss quality έχω 50 με 100+ ανάλογα την σκηνή και 70-75 avg. Έχει υπέροχα γραφικά!!!!! Μόνο με HDR δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα και το έκλεισα. 

Επεξ/σία από Steliosviper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Με 5800χ και 3080 όλα ultra  και dlss quality έχω 50 με 100+ ανάλογα την σκηνή και 70-75 avg. Έχει υπέροχα γραφικά!!!!! Μόνο με HDR δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα και το έκλεισα. 

Συμφωνώ, γραφικαρες.. Όμως καιτο hdr του είναι πολύ καλό. Μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα το hdr ειναι ενας αχταρμας στα windows . Καποια παιχνιδια εχουν native καποια αλλα οχι , υπαρχει το auto hdr , to calibration tool . Καποια θελουν να αλλαξεις το black level και καποια αλλα οχι . Και μετα στην tv υπαρχει το tone mapping που σε αλλα ταιριαζει το On και σε αλλα το hgig

Σε καθε ενα τιτλο πρεπει να καθεσαι να ψαχνεις τι περιπτωση ειναι ...

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη έχω αυτήν Dell S2721DGFA. Δεν ξέρω μάλλον θέλει ρύθμιση το HDR από τα windows. Βασικά όπως είναι μου καίει τα φωτεινά. 

26 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Kαι το windows hdr calibration tool είναι χρήσιμο.

Θα το δοκιμάσω ίσως φταίει αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Γενικα το hdr ειναι ενας αχταρμας στα windows . Καποια παιχνιδια εχουν native καποια αλλα οχι , υπαρχει το auto hdr , to calibration tool . Καποια θελουν να αλλαξεις το black level και καποια αλλα οχι . Και μετα στην tv υπαρχει το tone mapping που σε αλλα ταιριαζει το On και σε αλλα το hgig

Σε καθε ενα τιτλο πρεπει να καθεσαι να ψαχνεις τι περιπτωση ειναι ...

Το on ειναι καλο μονο σε εντελώς μαυρες σκηνες που υπαρχει ενα αντικειμενο of interest στην οθονη. Σε οτιδήποτε αλλο εχω δει φωτίζει ολη τη σκηνη αντι μονο τα bright objects, οποτε δεν υπαρχει αυτη η ωραία αντιθεση που βλεπεις με το hgig. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Το on ειναι καλο μονο σε εντελώς μαυρες σκηνες που υπαρχει ενα αντικειμενο of interest στην οθονη. Σε οτιδήποτε αλλο εχω δει φωτίζει ολη τη σκηνη αντι μονο τα bright objects, οποτε δεν υπαρχει αυτη η ωραία αντιθεση που βλεπεις με το hgig. 

Συμφωνω σχεδον παντα off το εχω. 

To hgig στα windows σχεδον ποτε δεν υποστηριζεται παντως. 

Το a plague tale παντως το υποστηριζει. Εκει υπαρχει θεμα ομως με το black level. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Συμφωνω σχεδον παντα off το εχω. 

To hgig στα windows σχεδον ποτε δεν υποστηριζεται παντως. 

Το a plague tale παντως το υποστηριζει. Εκει υπαρχει θεμα ομως με το black level. 

Δεν ειναι θεμα του παιχνιδιου αυτο ομως,ειναι της τηλεορασης σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολλα παιχνιδια εαν το αφησεις στο Limited τα μαυρα σου ειναι κρασαρισμενα.

Και οταν εννοω μαυρα αναφερομαι στα near black οπου χανεται πολυ λεπτομερεια σε σκηνες..

Αυτο επηρεαζει οσους εχουν περσινες και προηγουμενων χρονων oled της LG.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Δεν ειναι θεμα του παιχνιδιου αυτο ομως,ειναι της τηλεορασης σου..

C1 εχω. 

Θεμα του παιχνιδιου ειναι γιατι battlefield π.χ το εχω full απο control πανελ και full στην τηλεοραση και παιζει αψογα. 

Limited χρειαζονται ορισμενα παιχνιδια οπως το a plague tale . Ενα αλλο που θυμαμαι ηταν  το guardians of the galaxy . Ειδαλλως φαινονται ξεβγαλμενα 

Modern warfare 2 που παιζω τωρα , παιζει αψογα με full/full . Γιαυτο λεω οτι απο παιχνιδι σε παιχνιδι αλλαζει και εχει να κανει αν ειναι πραγματικο hdr η απλα μετατροπη απο sdr

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

C1 εχω. 

Θεμα του παιχνιδιου ειναι γιατι battlefield π.χ το εχω full απο control πανελ και full στην τηλεοραση και παιζει αψογα. 

Limited χρειαζονται ορισμενα παιχνιδια οπως το a plague tale . Ενα αλλο που θυμαμαι ηταν  το guardians of the galaxy . Ειδαλλως φαινονται ξεβγαλμενα 

Modern warfare 2 που παιζω τωρα , παιζει αψογα με full/full . Γιαυτο λεω οτι απο παιχνιδι σε παιχνιδι αλλαζει και εχει να κανει αν ειναι πραγματικο hdr η απλα μετατροπη απο sdr

Eγω που το παιζω στην c2 που εχουν διορθωσει αρκετα τα near blacks σε σχεση με ολα τα προηγουμενα μοντελα της σειρας C,το εχω στο Full και ειναι μεγαλειωδες.

Και σε κλειστους και σε εξωτερικους χωρους.

Ειδικα τα συννεφα που εχουν αυτη την γκριζα.σταχτι αποχρωση ειναι απαιχτα..

Ειναι θεμα των LG πανελ δυστυχως...

Το HDR εχει θεματα ναι δεν ειναι καλοδουλεμενο ειδικα οταν υπαρχει ηλιος σε σκηνες,αλλα το hdr calibration των windows βοηθαει αρκετα..

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω που το παιζω στην c2 που εχουν διορθωσει αρκετα τα near blacks σε σχεση με ολα τα προηγουμενα μοντελα της σειρας C,το εχω στο Full και ειναι μεγαλειωδες.

Και σε κλειστους και σε εξωτερικους χωρους.

Ειδικα τα συννεφα που εχουν αυτη την γκριζα.σταχτι αποχρωση ειναι απαιχτα..

Ειναι θεμα των LG πανελ δυστυχως...

Το HDR εχει θεματα ναι δεν ειναι καλοδουλεμενο ειδικα οταν υπαρχει ηλιος σε σκηνες,αλλα το hdr calibration των windows βοηθαει αρκετα..

 

Δοκίμασε το λίγο και με limited από την  TV γιατί αν δεν το συγκρίνεις μπορεί να σου φαίνεται καλό.  Με limited δεν έχω πρόβλημα με τα μαύρα στο συγκεκριμένο παιχνίδι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δοκίμασε το λίγο και με limited από την  TV γιατί αν δεν το συγκρίνεις μπορεί να σου φαίνεται καλό.  Με limited δεν έχω πρόβλημα με τα μαύρα στο συγκεκριμένο παιχνίδι 

 

Θα μεινω με Full,το panel της C2 δεν εχει θεματα..

Kανε το τεστ me Limited,εαν δεν βλεπεις το πρωτο κουτι πρεπει να αλλαξεις σε Full..

Black level - Lagom LCD test

NVIDIA Control Panel 10_21_2022 4_23_35 PM.png

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...