Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ειδικα αν ειναι γρηγορες οι AMD 7000 , τοτε να δεις για ποτε ξεκλειδωνει και επισημα για ολους..

Ζητημα χρόνου είναι να μπει το dlss3 και στις 3000/2000 series.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, κανενα καλο παιδι να βοηθησει για κανενα καλο undervolt στην 3080 ti με στοχο καλυτερες επιδοσεις? για την ωρα εχω σεταρει 2010mhz με 900mv, για να καταφερω να ανεβασω τις επιδοσεις πρεπει να δωσω ρευμα μαζι με clocks η να μειωσω το ρευμα και λιγο τα clocks?

Screenshot_5.png

Επεξ/σία από johnmt2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

καλησπερα, κανενα καλο παιδι να βοηθησει για κανενα καλο undervolt στην 3080 ti με στοχο καλυτερες επιδοσεις? για την ωρα εχω σεταρει 2010mhz με 900mv, για να καταφερω να ανεβασω τις επιδοσεις πρεπει να δωσω ρευμα μαζι με clocks η να μειωσω το ρευμα και λιγο τα clocks?

Screenshot_5.png

Για να ανεβάσεις επιδόσεις ανεβάζεις τα clocks. Η τάση δεν ανεβάζει επιδόσεις, είτε είναι αρκετή και παίζεις κανονικά είτε δεν είναι αρκετή και κρασάρις. Στα 900mv είσαι σταθερός στα 2010? Περίεργο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να ανεβάσεις επιδόσεις ανεβάζεις τα clocks. Η τάση δεν ανεβάζει επιδόσεις, είτε είναι αρκετή και παίζεις κανονικά είτε δεν είναι αρκετή και κρασάρις. Στα 900mv είσαι σταθερός στα 2010? Περίεργο μου φαίνεται.

Κατέβασα στα 1920 και ξαναδοκιμάζω τώρα γιατί έφαγε crash στο shadow of the tomb raider. Το unigine το πέρασε αλλά εκεί λόγο load κρατούσε ποιο χαμηλά clocks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Κατέβασα στα 1920 και ξαναδοκιμάζω τώρα γιατί έφαγε crash στο shadow of the tomb raider. Το unigine το πέρασε αλλά εκεί λόγο load κρατούσε ποιο χαμηλά clocks

Δεν έχει νόημα να δοκιμάζεις stability αν δεν βρείς πρώτα το voltage που δεν σου maxari το power limit σε βαριά παιχνίδια στην ανάλυση που παίζεις. Πρώτα βρίσκεις το voltage, μετά ψάχνεις τα ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν έχει νόημα να δοκιμάζεις stability αν δεν βρείς πρώτα το voltage που δεν σου maxari το power limit σε βαριά παιχνίδια στην ανάλυση που παίζεις. Πρώτα βρίσκεις το voltage, μετά ψάχνεις τα ρολόγια

Σωστά το θέτεις μάλλον ξεκίνησα λάθος. Αν θέλεις δώσε και κανένα παράδειγμα όσο δοκιμάζω thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Σωστά το θέτεις μάλλον ξεκίνησα λάθος. Αν θέλεις δώσε και κανένα παράδειγμα όσο δοκιμάζω thnx

E άσε τα ρολόγια στα 1800mhz και βάλε voltage στο 0.9. Τρέξε το πιο βαρύ game που έχεις στην ανάλυση που παίζεις και δες πόσο ρεύμα τραβάει. Αν έχεις και άλλο περιθώριο από power ανέβασε το voltage μέχρι να χτυπήσεις τοίχο.

Εγώ έχω τρία settings, 1 για ελαφριά παιχνίδια που δίνω παραπάνω voltage + clocks γιατί δεν βαράνε power limit, 1 για πιο μέτρια και 1 για τύπου cyberpunk με RT που πίνουν το αίμα απτήν κάρτα

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

E άσε τα ρολόγια στα 1800mhz και βάλε voltage στο 0.9. Τρέξε το πιο βαρύ game που έχεις στην ανάλυση που παίζεις και δες πόσο ρεύμα τραβάει. Αν έχεις και άλλο περιθώριο από power ανέβασε το voltage μέχρι να χτυπήσεις τοίχο.

Εγώ έχω τρία settings, 1 για ελαφριά παιχνίδια που δίνω παραπάνω voltage + clocks γιατί δεν βαράνε power limit, 1 για πιο μέτρια και 1 για τύπου cyberpunk με RT που πίνουν το αίμα απτήν κάρτα

Έτρεξα ενα sttr με 1875core 875mv το έβγαλε αλλά σε άλλες σκηνές τραβούσε 320w και σε άλλες τερματίζει στα 350. 3 προφίλ για το κάθε παιχνίδι? Μου φαίνεται βουνο😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Έτρεξα ενα sttr με 1875core 875mv το έβγαλε αλλά σε άλλες σκηνές τραβούσε 320w και σε άλλες τερματίζει στα 350. 3 προφίλ για το κάθε παιχνίδι? Μου φαίνεται βουνο😅

350w limit έχεις; Με το power limit τέρμα; 

Ε κάπου στα 0.9 voltage θα παίξεις, γύρω στα 1900 τα ρολόγια

 

Δεν έχω 3 προφιλ για το κάθε παιχνίδι, 3 προφιλ έχω στο σύνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το πρόβλημα είχε λυθεί εδώ και καιρό από τους mining software developers με κόστος λίγο παραπάνω κατανάλωση. Όπως και να έχει πολύ αργά. Κυρίως λόγο κόστους ενέργειας γιατί το προφιτ ίσως ξανανέβει κάποια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Έτρεξα ενα sttr με 1875core 875mv το έβγαλε αλλά σε άλλες σκηνές τραβούσε 320w και σε άλλες τερματίζει στα 350. 3 προφίλ για το κάθε παιχνίδι? Μου φαίνεται βουνο😅

άσε το SOTRR

Για stability μόνο RT παιχνίδια. Μπορεί το SOTTR να το βγάζεις με 875mV αλλά στα

CP2077 και Crysis Remastered με full RT να θέλεις 925mV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...