Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, sharke είπε

αν ισχύει και γίνει κανενα κουλο δεν μπορώ να φανταστώ που μπορούν να φθάσουν η τιμες στης 40χχ 😂

image.jpeg.fd66d351927d2ef3599bbaf878ba91f3.jpeg

Χοντρικα για καθε 10 σεντ που θα βγαλεις πρεπει να πληρωσεις 30 σεντ σε ρευμα και αυτο αν εχεις φθηνο ρευμα πχ με 13 σεντ ανα kwh.Πρεπει να ανεβει και αλλο η τιμη του για να ειναι συμφερουσα η εξορυξη του.Δεν θεωρω οτι υπαρχει αρκετο κινητρο για να μπει καποιος στην διαδικασια εξορυξης χιλιες φορες τα λεφτα που θα χαλασει σε hardware χρονο κτλ να αγορασει απευθειας τα νομισματα.Πιο πολλα λεφτα θα βγαλει αν ανεβει η τιμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, icenex είπε

Χοντρικα για καθε 10 σεντ που θα βγαλεις πρεπει να πληρωσεις 30 σεντ σε ρευμα και αυτο αν εχεις φθηνο ρευμα πχ με 13 σεντ ανα kwh.Πρεπει να ανεβει και αλλο η τιμη του για να ειναι συμφερουσα η εξορυξη του.Δεν θεωρω οτι υπαρχει αρκετο κινητρο για να μπει καποιος στην διαδικασια εξορυξης χιλιες φορες τα λεφτα που θα χαλασει σε hardware χρονο κτλ να αγορασει απευθειας τα νομισματα.Πιο πολλα λεφτα θα βγαλει αν ανεβει η τιμη του.

δεν αναφέρομε στη ελλαδιτσα φιλε μου τον 10 εκατ , δεν μπορεί να κανει την διαφορά δεν επηρεάζει τον πλανήτη τον 7,9 δισεκατομμυριων😆

το 50% ακομα του πλανήτη εχει πολυ φθηνή ενέργεια 0,05$

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sharke είπε

δεν αναφέρομε στη ελλαδιτσα φιλε μου τον 10 εκατ , δεν μπορεί να κανει την διαφορά δεν επηρεάζει τον πλανήτη τον 7,9 δισεκατομμυριων😆

το 50% ακομα του πλανήτη εχει πολυ φθηνή ενέργεια 0,05$

Τεσπα και παλι με τετοια τιμη θεωρω στην καλυτερη να βγαινει ισα βαρκα ισα πανια.Με λιγα λογια καποιος καταπονει hardware αξιας χωρια την συντηρηση,χωρια οποια αλλα λειτουργικα εξοδα για να παρει οσα θα δωσει στο ρευμα.Και δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου οι υπολογισμοι στο whattomine αυτο δειχνουν αν ειναι λαθος τοτε παω πασο.Ειδαλως θα πρεπει να ανεβει η τιμουλα για να αξιζει εκτος αν ολοι οι Miners ρισκαρουν-τζογαρουν οπως και καθε αλλος trader.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sharke είπε

αν ισχύει και γίνει κανενα κουλο δεν μπορώ να φανταστώ που μπορούν να φθάσουν η τιμες στης 40χχ 😂

Who cares, απο την στιγμή που οι 4000 ειναι απλησίαστες για τους περισσότερους και χωρις το mining??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Who cares, απο την στιγμή που οι 4000 ειναι απλησίαστες για τους περισσότερους και χωρις το mining??

Τιμες Ελλαδας απο 2400ε για Gaming καρτα 4090 ωραια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2022 στις 10:05 ΜΜ, icenex είπε

Δεν πειραζει αποψη μου ειναι να τις κρατησουν να τις κανουν διακοσμητικες.Εδω μου προτειναν να παρω 3070 με 600 την τελευταια υλοιποιηση προφανως που υπαρχει εκει εξω για 30% παραπανω επιδοσεις.Που στην πραξη μιλαμε για 15fps παραπανω.Δηλαδη εδωσα καποτε 400 ευρω για 970 μετα πηρα 2070 με 650 για τις 100% επιδοσεις και τωρα φτασαμε να δινω τα ιδια λεφτα για ενα 30% πανω.Θεωρω αυτο το 30% θα επρεπε να το παιρνω με μια καρτα των 400€ αλλα μαλλον πολλα θελω.

Εξου και ο λογος που σκιπαρω γενιες ωστε να παρω τις επιδοσεις που θελω στην τιμη που θελω.

το καλυτερο θα κανεις εγω εχω παρει απο miner για μενα και για φιλο 3080 στα 580ε και ειναι μια χαρα καλυτερα απο τ θα ηταν αγορα απο gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, giannis2156 είπε

το καλυτερο θα κανεις εγω εχω παρει απο miner για μενα και για φιλο 3080 στα 580ε και ειναι μια χαρα καλυτερα απο τ θα ηταν αγορα απο gamer.

Εμένα με παιρνει και το κάνω ευτυχώς.Παιδι στο σπίτι,μεγάλο backlog παιχνιδιών που μια 2070 φτάνει κ περισσεύει.Νομιζω πλέον οι μικρομεσαίοι αναγκαστικά θα σκιπαρουμε γενιές,αλλιώς θα βρισκουμε λύσεις σαν και αυτή που ακολούθησες με το ανάλογο ρίσκο.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, giannis2156 είπε

το καλυτερο θα κανεις εγω εχω παρει απο miner για μενα και για φιλο 3080 στα 580ε και ειναι μια χαρα καλυτερα απο τ θα ηταν αγορα απο gamer.

Από miner δε θα έπαιρνα με τίποτα κάρτα με gddr6x (ή θα κοίταζα συγκεκριμένες υλοποιήσεις). Καλά ειδικά για 3090 πας γυρεύοντας για κλάμα όσο φτηνά και αν στη δώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Από miner δε θα έπαιρνα με τίποτα κάρτα με gddr6x (ή θα κοίταζα συγκεκριμένες υλοποιήσεις). Καλά ειδικά για 3090 πας γυρεύοντας για κλάμα όσο φτηνά και αν στη δώσει.

εγω παλη θα επερνα αν ειχε εγγύηση και θα εκανα voodu να χαλάσει.

φαντάζεσαι με 900 ευρω αγορά να βρεθεις με πιστωτικό 2500ε??? ε? τι χαρα θα έκανες ? η ο φίλος πιο επανω που πείρε με 580 τι κέρδος θα ειχε?

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Από miner δε θα έπαιρνα με τίποτα κάρτα με gddr6x (ή θα κοίταζα συγκεκριμένες υλοποιήσεις). Καλά ειδικά για 3090 πας γυρεύοντας για κλάμα όσο φτηνά και αν στη δώσει.

Οχι βρε ,εννοείται και αξιζει περισσότερο να πάρεις την κάρτα απο κάποιον(miner) που την δουλεύει 24ώρες το 24ώρο, παρά απο gamer ο οποιος την δουλεύει στην χειρότερη αρκετες ώρες την ημέρα ή στην καλύτερη λιγες ώρες παιχνιδιου την ημέρα.....

Ωρες ωρες πραγματικά ειναι να απορείς με αυτά που γράφονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οχι βρε ,εννοείται και αξιζει περισσότερο να πάρεις την κάρτα απο κάποιον(miner) που την δουλεύει 24ώρες το 24ώρο, παρά απο gamer ο οποιος την δουλεύει στην χειρότερη αρκετες ώρες την ημέρα ή στην καλύτερη λιγες ώρες παιχνιδιου την ημέρα.....

Ωρες ωρες πραγματικά ειναι να απορείς με αυτά που γράφονται.

Κοίτα οι gddr6x είχαν κυρίως το θέμα με τα temps, ειδικά υλοποιήσεις από κάποιους AIBs με άχρηστα pads κλπ όλα αυτά γνωστά. Οι 3090 με vram chips και από τις 2 μεριές του pcb να σιγοψήνονται στο backplate, είναι μακακία του πέτσινου από μαμά οπότε δε σου φταίνε οι άλλοι.

Οι απλές gddr6 καταναλώνουν πολύ λιγότερο ρεύμα και κατ'επέκταση δε σηκώναν τόσο μεγάλα temps - όχι ότι δεν είναι και πάλι επίφοβες ότι vbios και να φοράγανε και σε ότι συνθήκες και αν γινόταν το μινάρισμα.

Πχ 400-450 ευρώ μτχ 3070 που παίζουν εδώ, όταν καινούρια έχει 500-550 για μένα είναι αστείο να πάρεις το ρίσκο. Έχει δεν έχει εγγύηση, που εξάλλου δεν είναι για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Πχ 400-450 ευρώ μτχ 3070 που παίζουν εδώ, όταν καινούρια έχει 500-550 για μένα είναι αστείο να πάρεις το ρίσκο. Έχει δεν έχει εγγύηση, που εξάλλου δεν είναι για πάντα.

Στα 500-550 παίζουν οι 3060Ti, οι 3070 είναι 600+ και όχι άμεσα διαθέσιμες.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Στα 500-550 παίζουν οι 3060Ti, οι 3070 είναι 600+ και όχι άμεσα διαθέσιμες.

Ακόμα και Ελλάδα 550 παίζει η manli, που είναι power limited υλοποίηση but still.

https://www.skroutz.gr/s/32803126/Manli-GeForce-RTX-3070-8GB-GDDR6-Twin-LHR-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-HDMI-και-3-DisplayPort-N61730700M24794.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Ακόμα και Ελλάδα 550 παίζει η manli, που είναι power limited υλοποίηση but still.

https://www.skroutz.gr/s/32803126/Manli-GeForce-RTX-3070-8GB-GDDR6-Twin-LHR-Κάρτα-Γραφικών-PCI-E-x16-4-0-με-HDMI-και-3-DisplayPort-N61730700M24794.html

Manli προσωπικά δεν θα έπαιρνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...