Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 hours ago, DeareN said:

Τόσο είχα δώσει την 2080 το Νοέμβριο του 20, 400 και έβαλα άλλα 400 για την 3080.

Και στα πόσα έφυγε τον Απρίλιο του 2021? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και στα πόσα έφυγε τον Απρίλιο του 2021? 😛

Έφυγε, ξαναήρθε και ξαναέφυγε , σχεδόν διπλάσιες τιμές από τότε...

Το θέμα είναι ότι έμεινα πίσω και δεν ήξερα αυτό που έκανε ο πέτσινος φέτος, τώρα πολλά εξηγούνται στις τιμές, όταν 1200 κάνει η μούφα 4080 τι να συζητήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα έκανε ο Πέτσας.Πληρωνεις για 4080 μουφα όσα έδινες για 3070 στο mining peak,4080 στ ίδια με 3080 και 4090 στ ίδια με 3090.1200-1800-2500.Αν θες να πας μια βολτιτσα Αμερική μπορεί να σ βγει κ πιο φθηνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DeareN είπε

Τόσο είχα δώσει την 2080 το Νοέμβριο του 20, 400 και έβαλα άλλα 400 για την 3080.

3080 στα 400 όταν οι μτχ 3070 στις αγγελίες παίζουν γύρω στα ~450, θα πας για permanent ban από το site γιατί θα χαλάσεις την πιάτσα.🤣

Κράτα την και κάνε skip αυτή τη γενιά. Εγώ μέχρι να βάλουν μυαλό και οι 2, είμαι console gamer. Τα λέμε σε 5 χρόνια ξανά, πρώτα η υγεία.😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

3080 στα 400 όταν οι μτχ 3070 στις αγγελίες παίζουν γύρω στα ~450, θα πας για permanent ban από το site γιατί θα χαλάσεις την πιάτσα.🤣

Κράτα την και κάνε skip αυτή τη γενιά. Εγώ μέχρι να βάλουν μυαλό και οι 2, είμαι console gamer. Τα λέμε σε 5 χρόνια ξανά, πρώτα η υγεία.😁

Η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν ένας συνδυασμός series x με ps5 είναι ό,τι πρέπει για έναν gamer και έχει και όλα τα exlusives...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/09/2022 at 19:39, DeareN said:

Έφυγε, ξαναήρθε και ξαναέφυγε , σχεδόν διπλάσιες τιμές από τότε...

Το θέμα είναι ότι έμεινα πίσω και δεν ήξερα αυτό που έκανε ο πέτσινος φέτος, τώρα πολλά εξηγούνται στις τιμές

Τα λέγαμε ορισμένοι εδώ και καιρό για που πάει το πράγμα(εμεις οι ταπεινοι που δεν έχουμε 3080ti/3090), οταν βλέπαμε τις τιμές πριν το καλοκαιρι αλλά και εντος του καλοκαιριού να παραμένουν στάσιμες, ενω ταυτόχρονα υπήρχαν αναφορές για μεγάλο στοκ καρτών να κάθονται.

Εδω η φθηνότερη 3060 και με το ζορι να πέσει κάτω απο 400ευρώ ,χωρις mining στην μέση και με ενεργειακή κριση.

Απο την μια η Nvidia θέλει να φύγουν οι rtx 3000, απο την άλλη τιμές στα φθηνότερα μοντέλα που ενδιαφέρουν τους περισσότερους, δεν ρίχνει.

Ειχα φίλο μου καλή ώρα που κοίταζε πριν λίγες ημέρες για κάρτα μέχρι 400ευρώ(οσο δηλαδή παίζανε παλιότερα οι 5700xt) και μονο κάτι οτι να ναι υλοποιήσεις 3060 βρήκε και πήγε μετα απο χρονια σε amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακόμα και στο ΝΒΒ οι τιμές των ΑΙΒ καρτών έχουν χειροτερέψει λιγο σε σχέση με 2 μήνες πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πειραζει αποψη μου ειναι να τις κρατησουν να τις κανουν διακοσμητικες.Εδω μου προτειναν να παρω 3070 με 600 την τελευταια υλοιποιηση προφανως που υπαρχει εκει εξω για 30% παραπανω επιδοσεις.Που στην πραξη μιλαμε για 15fps παραπανω.Δηλαδη εδωσα καποτε 400 ευρω για 970 μετα πηρα 2070 με 650 για τις 100% επιδοσεις και τωρα φτασαμε να δινω τα ιδια λεφτα για ενα 30% πανω.Θεωρω αυτο το 30% θα επρεπε να το παιρνω με μια καρτα των 400€ αλλα μαλλον πολλα θελω.

Εξου και ο λογος που σκιπαρω γενιες ωστε να παρω τις επιδοσεις που θελω στην τιμη που θελω.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, icenex είπε

Δεν πειραζει αποψη μου ειναι να τις κρατησουν να τις κανουν διακοσμητικες.Εδω μου προτειναν να παρω 3070 με 600 την τελευταια υλοιποιηση προφανως που υπαρχει εκει εξω για 30% παραπανω επιδοσεις.Που στην πραξη μιλαμε για 15fps παραπανω.Δηλαδη εδωσα καποτε 400 ευρω για 970 μετα πηρα 2070 με 650 για τις 100% επιδοσεις και τωρα φτασαμε να δινω τα ιδια λεφτα για ενα 30% πανω.Θεωρω αυτο το 30% θα επρεπε να το παιρνω με μια καρτα των 400€ αλλα μαλλον πολλα θελω.

Εξου και ο λογος που σκιπαρω γενιες ωστε να παρω τις επιδοσεις που θελω στην τιμη που θελω.

Συγνώμη ρε μαν, αλλά ίδιο upgrade είναι το 970 --> 2070 με το 2070 ---> 3070. 

Μόνος σου είπες ότι έδωσες 60% παραπάνω χρήματα για 100% παραπάνω επιδόσεις από το 970---> 2070. Τώρα θα πάρεις μόνο 30% επιδόσεις μεν, αλλά πληρώνοντας λιγότερα χρήματα αντί για 60% παραπάνω χρήματα.

Δεν σου κάνει η 3070; Υπάρχει και η 6800 στα 630€.

Από εκεί και πέρα νομίζω απλά δεν ξέρει τι θέλει ο καθένας. Ακόμα οι ampere (και οι αντίστοιχες AMD) είναι δυνατές, και με τα fsr / dlss θα κρατήσουν ψηλά για καιρό. Οπότε που ακριβώς είναι το πρόβλημα, μια χαρά επιλογές υπάρχουν στο mid range για όλα τα βαλάντια που τερματίζουν 1440p monitors. Δες το και αλλιώς. Η 3070 που λες, στο monitor σου αποδίδει το ίδιο ή και καλύτερα από ότι η 3090 στο δικό μου.  Αν θες κάτι ακόμα καλύτερο, μήπως δεν φταίνε οι κάρτες και οι τιμές αλλά οι απαιτήσεις σου?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Συγνώμη ρε μαν, αλλά ίδιο upgrade είναι το 970 --> 2070 με το 2070 ---> 3070. 

Μόνος σου είπες ότι έδωσες 60% παραπάνω χρήματα για 100% παραπάνω επιδόσεις από το 970---> 2070. Τώρα θα πάρεις μόνο 30% επιδόσεις μεν, αλλά πληρώνοντας λιγότερα χρήματα αντί για 60% παραπάνω χρήματα.

Δεν σου κάνει η 3070; Υπάρχει και η 6800 στα 630€.

Από εκεί και πέρα νομίζω απλά δεν ξέρει τι θέλει ο καθένας. Ακόμα οι ampere (και οι αντίστοιχες AMD) είναι δυνατές, και με τα fsr / dlss θα κρατήσουν ψηλά για καιρό. Οπότε που ακριβώς είναι το πρόβλημα, μια χαρά επιλογές υπάρχουν στο mid range για όλα τα βαλάντια που τερματίζουν 1440p monitors. Δες το και αλλιώς. Η 3070 που λες, στο monitor σου αποδίδει το ίδιο ή και καλύτερα από ότι η 3090 στο δικό μου.  Αν θες κάτι ακόμα καλύτερο, μήπως δεν φταίνε οι κάρτες και οι τιμές αλλά οι απαιτήσεις σου?

Με την διαφορα οτι για να παρω αυτες τις επιδοσεις κοντα διπλες skipara μια γενια 1070.. Το να δωσω τα ιδια λεφτα και παραπανω για να παρω 30% επιδοσεις δεν το λεω και σοβαρο upgrade εκτος αν ειναι πιο φθηνα.Και ποσο μαλλον οταν ηδη η σειρα 2000 θεωρουταν το χειροτερο vfm σε σχεση με αλλες γενιες.Οι απαιτησεις ειναι βαση το ποσο κοστολογω εγω τι καρτες αν δεν μου κανει απλα παω παρακατω και περιμενω και αλλη γενια αν χρειαστει.Δεν ειναι κακο που εχω δικα μου κριτηρια οπως και εσυ εχεις δικα σου.Απλα θεωρω οτι για σειρα 3000 δεν αξιζει να αγορασεις σε τετοιες τιμες αν πεσουν οι τιμες πιο κατω ισως γινει πιο ελκυστικες και για τα δικα μου κριτηρια για την ωρα δεν..Δηλαδη φτασαμε στα 2 χρονια κυκλοφοριας για να παρουμε καποιες απο αυτες κοντα στο msrp.Οχι αλλα για μενα η 3070 ειναι ελκυστικη τουλαχιστον στα 500 μη πω 450.

Μετα αν βγει καμια της σειρας 4000 στα 600 με τουλαχιστον 60% επιδοσεις πανω το συζηταμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Herald είπε

Συγνώμη ρε μαν, αλλά ίδιο upgrade είναι το 970 --> 2070 με το 2070 ---> 3070. 

Μόνος σου είπες ότι έδωσες 60% παραπάνω χρήματα για 100% παραπάνω επιδόσεις από το 970---> 2070. Τώρα θα πάρεις μόνο 30% επιδόσεις μεν, αλλά πληρώνοντας λιγότερα χρήματα αντί για 60% παραπάνω χρήματα.

Δεν σου κάνει η 3070; Υπάρχει και η 6800 στα 630€.

Από εκεί και πέρα νομίζω απλά δεν ξέρει τι θέλει ο καθένας. Ακόμα οι ampere (και οι αντίστοιχες AMD) είναι δυνατές, και με τα fsr / dlss θα κρατήσουν ψηλά για καιρό. Οπότε που ακριβώς είναι το πρόβλημα, μια χαρά επιλογές υπάρχουν στο mid range για όλα τα βαλάντια που τερματίζουν 1440p monitors. Δες το και αλλιώς. Η 3070 που λες, στο monitor σου αποδίδει το ίδιο ή και καλύτερα από ότι η 3090 στο δικό μου.  Αν θες κάτι ακόμα καλύτερο, μήπως δεν φταίνε οι κάρτες και οι τιμές αλλά οι απαιτήσεις σου?

Μια χαρά τα λέει ο @icenex , σε 4,5 χρόνια (2 και κάτι γενιές) πήρε υπερδιπλάσιες (222%) επιδόσεις και ανέβηκε 60% στα χρήματα. Τώρα για να πάρει υπερδιπλάσιες (222%) επιδόσεις από 2070 super,  πρέπει να αγοράσει 3,5 χρόνια μετά 4080 12GB και όχι 4070. Και δε θα δώσει +60% αλλά +80% για να την πάρει. Ίσως του χρόνου στα 4,5 χρόνια να μπορεί να βρει μία 4070 ti στα λεφτά αυτά. Συν ότι 650 για 2070 super είναι πολλά, έβρισκες και με 550, οπότε η διαφορά δεν ήταν +60% κανονικά αλλά +35%

@icenex απ' ότι είδα από την υπογραφή σου πήρες Gaming X Trio, δηλαδή κορυφαία υλοποίηση, για να πάρεις αντίστοιχη κορυφαία υλοποίηση σε 4080 12GB δε θα θες 1150 ευρώ που είναι το MSRP αλλά 1250-1300.

Την 3000 γενιά αν έπαιρνες στην αρχή είχε πολύ καλό value, ενώ και λίγο ποιο μετά μπορούσες να ρεφάρεις με 2-3 μήνες mining. Κάρτα σαν την 3080 με κάτω από 800 ευρώ δε νομίζω να ξαναδούμε σύντομα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μια χαρά τα λέει ο @icenex , σε 4,5 χρόνια (2 και κάτι γενιές) πήρε υπερδιπλάσιες (222%) επιδόσεις και ανέβηκε 60% στα χρήματα. Τώρα για να πάρει υπερδιπλάσιες (222%) επιδόσεις από 2070 super,  πρέπει να αγοράσει 3,5 χρόνια μετά 4080 12GB και όχι 4070. Και δε θα δώσει +60% αλλά +80% για να την πάρει. Ίσως του χρόνου στα 4,5 χρόνια να μπορεί να βρει μία 4070 ti στα λεφτά αυτά. Συν ότι 650 για 2070 super είναι πολλά, έβρισκες και με 550, οπότε η διαφορά δεν ήταν +60% κανονικά αλλά +35%

Ηθελα ακριβη υλοποιηση αυτο ειναι γουστο μου και καπελο μου αλλα και παλι η σειρα 2000 ημασταν ουσιαστικα early adopters και οι τιμες ηταν αλμυρες σε σχεση με αλλες γενιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, icenex είπε

Δεν πειραζει αποψη μου ειναι να τις κρατησουν να τις κανουν διακοσμητικες.Εδω μου προτειναν να παρω 3070 με 600 την τελευταια υλοιποιηση προφανως που υπαρχει εκει εξω για 30% παραπανω επιδοσεις.Που στην πραξη μιλαμε για 15fps παραπανω.Δηλαδη εδωσα καποτε 400 ευρω για 970 μετα πηρα 2070 με 650 για τις 100% επιδοσεις και τωρα φτασαμε να δινω τα ιδια λεφτα για ενα 30% πανω.Θεωρω αυτο το 30% θα επρεπε να το παιρνω με μια καρτα των 400€ αλλα μαλλον πολλα θελω.

Εξου και ο λογος που σκιπαρω γενιες ωστε να παρω τις επιδοσεις που θελω στην τιμη που θελω.

Δεν ειναι παράλογο αυτό που λές. Και εγώ πόσες φορές έχω γράψει(τσάμπα κλασσικά)οτι για ορισμένους έχει χαθει το μέτρο με αυτά που νομιζουν οτι ισχύουν στην αγορά.

Οι περισσότεροι απο τις rtx 2000 και μετά έχουν ριξει μαύρη πέτρα στις κάρτες πάνω απο 400-450ευρω(δηλαδή βαρια βαρια 6700xt/3060ti πλέον),ακριβώς επειδή βλέπουν που πάει το πράγμα.

Μην κοιτάς που στο forum μόνο εγώ τονίζω πλέον τι κοροιδια που ειναι η τιμή της απλής 3060 πχ πόσο καιρο μετά, ασχέτως αν αυτή η κάρτα ενδιαφέρει τους περισσότερους εκει έξω(πάντα η δημοφιλέστερη σειρά ήταν η σειρά x060).

Εννοείται οτι αν βλέπεις τις τιμές να μην αξιζουν,προσπερνάς και περιμένεις του χρόνου μπας και αλλάξει κάτι, αλλιως μια και καλή το 2024 στην επόμενη γενια, εκτος αν έχουμε πάλι την ιδια ιστορια.

Ούτε και το να θέλεις μια καλή υλοποίηση/πιο γνωστή εταιρεια/καλύτερο after sales support σε κάρτα 600ευρώ ειναι κάτι το παράλογο,μην τρελαθούμε κιολας.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...