Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Εγώ που αγόρασα μεταχειρισμένη 800 ευρώ από ebay, δεν θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου;

Ορίστε τί παρέλαβα κατευθείαν από τον εισαγωγέα της Asus στη Γερμανία. Μέσα είχε και 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. Με τις ζελατίνες είναι η κάρτα, σφραγισμένη.

Εδώ πάρτε Ζοtac με 1100. To each his own.

Με προλαβε ο fulgore..Αλλα θα σου απαντησω και προσωπικα πως το βλεπω.Καλα κανεις και μπραβο σου που ρισκαρεις με αγορες απο ebay απλα εγω προσωπικα δεν θελω να την πατησω με κατι τοσο ακριβο(με πιο φθηνα πραγματα το συζηταμε), ειτε πεσω σε σκαμ,ειτε χαλασμενη καρτα,ειτε να εχει μεσα 710gt ειτε δεν ξερω και εγω τι αλλες απατεωνιες εχουν σκεφτει χρηστες αυτου του site.Δυστυχως ουτε εχω την ορεξη,ουτε το χρονο, ουτε την διαθεση να φιλτραρω ποια αγγελια θα ειναι legit.

Οποτε εξου και η κουβεντα μου να παρω απο μαγαζι με 200-300 πανω και να εχω ησυχο το κεφαλι μου, δεν αναφερομουν μονο στο θεμα εγγυησης η αν δουλευει η καρτα. Στο δικο μου μυαλο το ποσοστο που ειναι πιο φθηνη δεν αξιζει το ρισκο για να γλυτωσω 30% να ητανε πανω απο 50% να το σκεφτω.

Καλυτερα να αγορασω μεταχειρισμενη καρτα απο εδω μεσα πιο δυσκολα θα πεσεις εδω μεσα σε απατεωνα/σκαμμερ.Εδω εχουμε επι το πληστον σκαλπερς.Ασε που στην τελικη το ebay λογικο ειναι να εχει μαζεψει την σαρα και μαρα εκει μεσα αφου απευθυνεται σε παγκοσμια κλιμακα.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα ορισμένοι κόβουν τιμολόγια/γλυτώνουν ΦΠΑ, άρα η αγορά απο ebay τους ειναι αδιάφορη.

Επισης σε περίπτωση μεταπώλησης, πάλι πιο εύκολα θα φύγει μια καρτα αγορασμένη απο εδω αν εισαι 1ος κάτοχος, παρά απο ebay.

Επιπλεον μιας και αναφέρθηκε η Zotac, η Zotac στις κάρτες προσφέρει 5χρόνια εγγύηση αν δηλώσεις την κάρτα στον πρώτο μήνα στο site τους, αλλιώς δινει μόλις 2 ή 3χρόνια χωρις αυτό, το ίδιο και η Gigabyte πχ.

Τέλος,υπάρχει κόσμος που γενικά δεν εμπιστεύεται τα μεταχειρισμένα, ειδικά σε ebay μερια τώρα και με το mining.

Προφανώς και στο ebay υπάρχουν και ευκαιρίες(οπως και στις αγγελίες γενικά),αλλά δεν ειναι όλα καλά και ρόδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, this.is.elia είπε

Εγώ που αγόρασα μεταχειρισμένη 800 ευρώ από ebay, δεν θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου;

Ορίστε τί παρέλαβα κατευθείαν από τον εισαγωγέα της Asus στη Γερμανία. Μέσα είχε και 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση. Με τις ζελατίνες είναι η κάρτα, σφραγισμένη.

Εδώ πάρτε Ζοtac με 1100. To each his own.

Εσύ δεν αγόρασες μεταχειρισμένη κάρτα, από ότι κατάλαβα, απλά από το ebay. Αγόρασες από το κατάστημα της ASUS Γερμανίας στο ebay, προφανώς κάποια GPU σε open box/χτυπημένη συσκευασία φάση. Όπως τα "Like New" του Amazon.

Δεν είναι το ίδιο με το να λέμε "αγοράζω από το ebay". "Αγοράζω από το ebay" μπορεί να σημαίνει μια κάρτα RTX full hashrate ξεσκισμένη 2 χρόνια στο mining με την GDDR6X να έχει δουλέψει στους 105C υπερωρίες.

Δεν είναι το ίδιο... 😉

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επιπλεον μιας και αναφέρθηκε η Zotac, η Zotac στις κάρτες προσφέρει 5χρόνια εγγύηση

Συγκεκριμένα στις RTX3000 με GDDR6X οι Zotac είναι οι χειρότερες (ή μέσα στις χειρότερες).

Τα χειρότερα PCB, τα χειρότερα thermal pads για μνήμες, θερμοκρασίες στις μνήμες απαγορευτικές το καλοκαίρι κτλ κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Συγκεκριμένα στις RTX3000 με GDDR6X οι Zotac είναι οι χειρότερες (ή μέσα στις χειρότερες).

Τα χειρότερα PCB, τα χειρότερα thermal pads για μνήμες, θερμοκρασίες στις μνήμες απαγορευτικές το καλοκαίρι κτλ κτλ κτλ.

Δεν το έχω ψάξει, αρα μπορει όντως να ισχύει αυτό(θυμάμαι η Trinity ήταν κακή σε thermals/oc),πιο πολύ για το κομμάτι της εγγύησης που χάνει το τόνισα ,παρα σαν εναλλακτική της αξιολογης Asus Tuf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προτείνω, είναι μια έρευνα αγοράς και στο ebay πριν προβείτε σε αγορά. Ειδικά αυτή την εποχή.

Μια απλή επικοινωνία με τον πωλητή - ο οποίος μπορεί να έχει και εξαιρετικό feedback - μπορεί να αποκαλύψει κελεπούρι.

Αξίζει να δαπανήσεις μια μέρα με 4-5 μηνύματα στο ebay από το πληρώσεις +300€ στο φθηνότερο skroutzoμαγαζο. Προφανώς δεν αξίζει η "τσιγκουνιά" όταν αγοράζουμε ram και δίσκους των 100€, εκεί η εγγύηση του μαγαζιού (και ειδικά του skroutz) μετράνε.

Αλλά εδώ μιλάμε για αγορές >1000€. Αυτές οι κάρτες έχουν στην πλάτη ένα χρόνο (και κάτι ψιλά) το πολύ. Πόσο να τις έχει ταλαιπωρήσει ο πωλητής;

Ίσως μια RX480 να έχει φάει τρελό ξύλο επί 5-6 χρόνια. Μια 3080 όμως; Και φουλ να δούλευε, έχει πολύ ζωή ακόμα. Στην τελική, ακόμα και εγγύηση να μην έχει, την κάνεις register στο site της Asus/Gigabyte/εβγα/... και έχεις πιθανότητα για full rma αν βγει πατάτα. Επιπλέον, το ebay είναι πολύ ξηγημένο με τα refunds. Αν λάβεις DOA, 99.99% θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για εμενα αν η AMD ειχε καλητερα features και ποιο πολυ υποστηριξη θα ειναι καλυτερες σε ολες δυστηχως μονο σε pure perfomance ειναι καλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2022 στις 9:44 ΜΜ, Armoral είπε

Graphically Challenged (BAN MINING) (@GraphicallyChal) / Twitter

Για να δούμε αν ισχύουν το παραπάνω. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Παίζει να είναι και μεγάλο ψέμμα.

θα έδινες 600 ευρώ το 2023 για 8 gb κάρτα; να παίζεις τι; σε 1080p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Για εμενα αν η AMD ειχε καλητερα features και ποιο πολυ υποστηριξη θα ειναι καλυτερες σε ολες δυστηχως μονο σε pure perfomance ειναι καλες

Μονο που δεν ειναι έτσι τα πράγματα στην πράξη.

Η amd και περισσότερη Vram δίνει στις περισσότερες κάρτες, και καλύτερη κατανάλωση εχει και πιο χαμηλές τιμές,και καλύτερο pure performance δινει.

Τα τελευταία 3 ειναι που ενδιαφέρουν την πλειοψηφια του κόσμου αλλά η nvidia έχει το ''καλό όνομα'' και άρα αυτή προτιμάνε,και ας προσφέρει χειρότερα συνολικά προιόντα.

Το RT στην παρουσα φάση ειναι και αυτό μόνο για benchmarks σε 2-3συγκεκριμένα παιχνιδια που αναφέρεται συνέχεια στα forums.

Αυτά βέβαια για την πλειοψηφια του κόσμου εκει εξω που κοιτάζει κυρίως τις φθηνότερες κάρτες και την τσέπη του, και δεν φοράει πράσινα γυαλιά.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Full πακέτο RT που αλλάζει εντελώς το οπτικό αποτέλεσμα έχουμε σε 3 παιχνίδια μέχρι στιγμής. CP 2077, Metro Exodus και Dying Light 2. Τα υπόλοιπα έχουν κάτι χαζο-shadows και κάτι χαζο-reflections απλά για να λένε ότι έχουν RT.

Για full RT όπως τα 3 που είπα, θα περιμένουμε κάνα 2 χρόνια ακόμα να σταματήσουν τα PS4/X1 ports και να περάσουμε καθαρά σε PS5/XSS/XSX παιχνίδια που και πάλι δεν ξέρω αν θα έχουμε όλο το πακέτο(Ίσως χρειαστεί να περιμένουμε το PS6). Με λίγα λόγια, στις RTX 5000 τα σπουδαία :P

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Full πακέτο RT που αλλάζει εντελώς το οπτικό αποτέλεσμα έχουμε σε 3 παιχνίδια μέχρι στιγμής. CP 2077, Metro Exodus και Dying Light 2. Τα υπόλοιπα έχουν κάτι χαζο-shadows και κάτι χαζο-reflections απλά για να λένε ότι έχουν RT.

Για full RT όπως τα 3 που είπα, θα περιμένουμε κάνα 2 χρόνια ακόμα να σταματήσουν τα PS4/X1 ports και να περάσουμε καθαρά σε PS5/XSS/XSX παιχνίδια που και πάλι δεν ξέρω αν θα έχουμε όλο το πακέτο(Ίσως χρειαστεί να περιμένουμε το PS6). Με λίγα λόγια, στις RTX 5000 τα σπουδαία :P

+Control

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...